Kup teraz - 20 ofert w cenie od 6.99 zł do 39.90 zł

Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi

Julia Boyd Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura faktu
Travellers in the Third Reich: The Rise of Fascism Through the Eyes of Everyday People
Magdalena Moltzan-Małkowska
Prószyński i S-ka
historia
literatura faktu
Magdalena Moltzan-Małkowska
historia

Oficjalne recenzje i

Jak rodziła się Trzecia Rzesza?

Link do recenzji

Oto jak Europa udawała, że nic się nie dzieje i dopuściła do największej hekatomby w historii świata. Tchórzostwo, oszukiwanie samego siebie, wygoda, fałsz, zapatrzenie w pozory.
Bilans?
60 milionów ofiar.

Książka-pamiętnik obcokrajowców, którzy mieli sposobność być i żyć od końca I Wojny Światowej do końca III Rzeszy w Niemczech. Książka po raz kolejny uświadamia nam, że historia lubi kołem się toczyć, a człowiek (narody) nie wyciąga wniosków z własnej historii. Książka ukazuje sukces propagandy, "świętego spokoju" oraz braku czegoś co nazywa się empatią do drugiego...

Bardzo mylący tytuł. To nie historia zwykłych ludzi tylko ważnych osobistości i bogatych ludzi, którzy przyjeżdżali zobaczyć Hitlera. Trzeba oddać, że dużo zebranych materiałów, ale książka jest straaaaasznie nudna;(

Tytuł niestety mylący. Bardziej liczyłam np. na opis kurortów i sposobach spędzania czasu wolnego Niemców i turystów z zagranicy, niekoniecznie w międzywojniu, ale po przeczytaniu kilku stron historia wciąga.

Przeczytałam, bo temat jest ciekawy, ale niestety autorka przekazała to w formie bylejakiej, nudnej, żadnej próby upiększenia suchego języka. Okładka piękna, wydanie piękne. Pomimo tego należy ją przeczytać, bo to ważna lektura i tu zamieszczam:
"Ponad osiemdziesiąt lat po tym, jak Hitler został kanclerzem, WIDMO NAZISTÓW wciąż straszy. Bądźmy czujni."

Konieczna do przeczytania, ku przestrodze, bo historia lubi się powtarzać.

1973

Tytuł mówi wszystko - narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi.
Po wojnie 1914 - 1918 Niemcy bardzo powoli podnoszą się po porażce.
Hitler powoli dochodzi do władzy i w 1933 zostaje kanclerzem . Potem jest tylko gorzej palenie książek, anszlus Austrii, zabór Czechosłowacji, Noc Kryształowa, pakt Ribbentrop - Mołotow.
Wojna. Na początku mieszkańcy Niemiec nie odczuwają jej....

Książka rozwlekła i trudna w odbiorze - zwyczajnie brak polotu i zachęcenia czytelnika do dalszego czytania. Mnóstwo suchych faktów podanych w nieciekawy sposob. Mnie nie porwała.

Z punktu widzenia osoby obeznanej z tematem w stopniu średnim stwierdzam, że książka nie wnosi nic nowego. Potwierdza i udowadnia od dawna znane oczywistości: nikt nie brał Hitlera na poważnie, nikt nie wierzył w wybuch kolejnej wojny, nikt się zanadto nie przejmował rosnącym w siłę nazizmem. Tak naprawdę całą esencję tej książki Autorka wyłuszczyła na 4 stronach...

Książka ciężka w odbiorze. Ogromna ilość informacji i nazwisk, powoduje, że trudno momentami skupić się na opisywanym wątku. Spodziewany opis wakacyjnych realiów Trzeciej Rzeszy przerodził się w leksykon nazwisk. Autorka pierwszm zdaniu przytacza słowa i wspomnienia jednej osoby, a w drugim, następnej. Trudno się połapać. Rozczarowałam się.

• 2019
  • Historia
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • 2020
  • Literatura faktu

Julia Boyd Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi Zobacz więcej