Lordowie Hitlera. Sojusz brytyjskiej arystokracji z Trzecią Rzeszą

Okładka książki Lordowie Hitlera. Sojusz brytyjskiej arystokracji z Trzecią Rzeszą Radosław Golec
Radosław Golec Wydawnictwo: Zona Zero historia
historia
Zona Zero
2019-06-17
2019-06-17

Dobra i pożyteczna książka przynosząca wiele nieznanych w Polsce informacji o zauroczeniu niektórych brytyjskich arystokratów Adolfem Hitlerem.
Wśród tych niektórych był też jednoroczny król Edward VIII Windsor i jego żona Wallis Simpson. Wraz z nimi na kartach książki widać wpatrzonych w nazizm i Hitlera lordów, ich dzieci, właścicieli gazet. Pojawia się też przywódca brytyjskich faszystów Oswald Mosley, którego pierwszą żoną była córka lorda Curzona (tego od linii Curzona).
Warto przeczytać, aby zauważyć, że przed wojną ruchy faszystowskie pojawiały się w wielu krajach, a w Wielkiej Brytanii sympatie pronazistowskie sięgnęły tronu.

7,5/10

7,5/10

Kontynuując swoją przygodę z poznawaniem nieznanych historii II wojny światowej, nie sposób było ominąć tej pozycji. Podczas lekcji historii nikt nigdy nie powiedział mi, że nazizm był początkowo postrzegany jako ideologia pokojowa dążąca do pokoju w Europie. Was też pewnie to dziwi, a jednak. Okazuje się, że wielkie mocarstwa dążyły do sojuszu z III Rzeszą, wśród nich Wielka Brytania.
I o mały włos do tego nie doszło. Kto wie jak potoczyłyby się losy Europy gdyby nie miłosne zawirowanie i nagła abdykacja króla Anglii.

Do 1938 roku Niemcy na czele ze swoim Kanclerzem Adolfem Hitlerem były symbolem zaciętości oraz jedyną możliwą przeszkodą stojącą na drodze wielkiej machiny ZSRR, pragnącej zalania starego kontynentu bolszewizmem. Wielka Brytania była drugim krajem w którym nazizm miał bardzo wielu wyznawców i gdzie organizowano wiece poparcia na wzór wielkich świąt nazizmu organizowanych
w Norymberdze.

Zapewne niewielu z Was wie, że gestem „Heil Hitler” przez pewien czas w sposób naturalny pozdrawiano się nawet na dworze królewskim. Co stanowiło ewidentny dowód na podziw i aprobatę dla ideologii nazistowskiej. Niewielu wie, że w najbliższym towarzystwie Hitlera stale pojawiała się córka prominentnego i znaczącego lorda. Ówczesny król Wielkiej Brytanii - Edward, był bardzo przychylny sojuszowi militarnemu z III Rzeszą, co było również wielkim pragnieniem Kanclerza Niemiec.

Gdyby nie aneksja Czechosłowacji w 1938 roku u wyjście na światło dzienne imperialnych i antysemickich pragnień (co do wybuchu wojny było akceptowane) nie wiemy jak potoczyły by się losy II WŚ.

Książka odkrywa wiele ciekawych historii których nie dowiecie się na lekcjach historii. Niektórych te informacje wręcz zszokują. Ale takie były kulisy politycznych rozgrywek w przededniu rozpoczęcia czarnego okresu w dziejach świata jakim była II Wojna Światowa.

Ale to się dobrze czytało! Nie dość że bardzo ciekawie opisane historie znanych i mniej znanych nam osób, to książka pięknie wydana. Jestem zauroczona i nie mogę się doczekać kolejnej książki autora. Mam nadzieję, że nie każe długo nam czekać

Książka warta polecenia. Im dalej, tym ciekawiej. Autor wprawdzie nie uniknął kilku pomyłek (np. w 1939 wujek Wolf obchodził 50-lecie, a nie 60-lecie),ale zdarza się to najlepszym.

• Niesamowite książki
  • Vaterland
  • E-Booki

Dodaj cytat z książki Lordowie Hitlera. Sojusz brytyjskiej arystokracji z Trzecią Rzeszą