Początki ludów. Europejczycy czyli Słowianie

Bellona
2019-03-14
2019-03-14
turbosłowiaństwo teorie spiskowe pseudonauka

Bardzo dobrze i ciekawie uszeregowana wiedza na temat pochodzenia gatunku ludzkiego.

Przeczytać i podać dalej.

Bibliografia, pomijana przez 99% czytelników stanowi o jakości publikacji popularnonaukowej. A już rzut oka na blibliografię tej książki wskazuje, że nie jest kolejny "bellonowy pseudonaukowy gniot". Osobom uprawiającym pospolite krytykanctwo nic nie mówia tytuły 'Nature', 'Science', 'Human genetics' 'Przegląd geologiczny'czy nazwiska Kozłowki, Śliwa, Tabaczyński, Wierciński, których to autor cytuje. Zwolennicy "nauki alternatywnej" wyrzucają to wszystko do kosza. Signum temporis 21. wieku są również cytaty ze źródeł internetowych, ale wiarygodność tych można zweryfikować nie wychodząc z domu.

Początek książki to wprowadzenie historyczno-geograficzne oraz omówienie rozwoju hominidów - rzecz dla czytelników dla których publikacje Prószyńskiego czy Copernicusa są za trudne. Dalej następuje próba rekostrukcji migracji hominidów na terenie Eurazji na podstawie - przede wszystkim - danych archeologicznych jak również badań genetycznych (o ile takowe dostępne) oraz omówienia kultur paleo-, mezo- i neolitycznych na tym terenie.

W latach '90 próby etnicznej identyfikacji kultur dotyczyły co najwyżej przełomu epok brązu i żelaza, dzisiaj, dzięki rozwojowi badań genetycznych, jest to możliwe nawet dla paleolitu. Wyniki weryfikują dotychczasowe hipotezy i wypełniają luki w wiedzy. Chwała autori, iż podjął się trudu zgłębienia tych wyników i przybliżenia ich przeciętnemu czytelnikowi, przy czym o wszelkich wątpliwościach pisze wprost.

Wniosek, który się nasuwa (zapewne wbrew intencji autora) to taki, że NIE MA genów etnicznych. Co prawda Europejczycy zachodni mają przewagę genu R1b a wschodni R1a, ale wszyscy Europejczycy genetycznie są 'kundlami'. Europa w pradziejach i wczesnym średniowieczu była tyglem wzajemnie przenikających się kulturowo odmiennych grup, na bazie których powstały sztuczne twory zwane etnosami. Dlatego drugie wydanie książki nosiło tytuł "Europejczycy. Słowianie." a docelowo powinno nosić "Europejczycy".

Zarzuty jakie można postawić autorowi to pokładanie nadmiernej ufności w badaczach rosyjskich i ukraińskich - ulegającym często różnorakim naciskom - do których wielu naukowców światowych podchodzi z ostrożnością. Poza tym, badania genetyczne szczątków z paleo- i mezolitu robione były na małej grupie (czasami wręcz na pojedynczych osobnikach) i jako takie mogą mieścić się w granicach błędu statystycznego - ale to już jest zarzut do paleogenetyków z pracy których Dębek korzysta. To co razi na wstępie to nadużywanie emfatycznych sformułowań typu "rewolucyjny" i "sensacyjny" trącące amatorskimi grafomanią i dziennikarstwem.

Dobra książka, kompilująca i podająca w sposób przystępny rozproszone wyniki najnowszych badań etniczych i genetycznych.

Przeczytać i podać dalej.

Książka porusza ważny temat pochodzenia Indoeuropejczyków w kontekście badań genetycznych, co większośc historyków pomija jak jeżą, siedząc w okopach rodem sprzed Ii wojny światowej. Ta choroba toczy naszą naukę od wieków i chwała Dębkowi, że jako skromny nauczyciel historii ma odwage pisać takie książki wyręczając w tej kwestii uniwersyteckich historyków, plecących coś jak świętej pamięci Samsonowicz, że o naszej przedpiastowskich dziejach to w sumie niwiele da się powiedzieć. Chyba od historyków oczekujemy czegoś więcej niż tylko postawy rezygnacji i malkontenctwa?

Usłyszałem wiele skrajnych opinii o tej książce i z tym większym zaciekawieniem po nią sięgnąłem. Fakt, można mieć wątpliwości do opisanych w niej teorii, z drugiej jednak strony wnikliwa jej lektura stwarza zachętę do dalszego ich poznawania. Przyznam, że jest to ciekawa pozycja, którą warto poznać.

Komplet wiedzy na temat początków homo sapiens i wędrówek ludów

Komplet wiedzy na temat początków homo sapiens i wędrówek ludów

Być może sprowokuję kogoś kto ocenił tę książkę na 1 ale mam wrażenie, że te osoby nie zadały sobie trudu przeczytania jej, z góry uznając za "turbosłowiański gniot". Gdybym miał się czegoś czepiać to tego, że momentami czyta się ciężko, np. gdy autor wymienia, która haplogrupa wykształciła się z poprzedniej. Niemniej jednak dowody na trwałe osadnictwo i większe zaawansowanie cywilizacyjne niż się powszechnie sądzi wydają się nie być wyssane z palca.

Bardzo ciekawa ksiazka. Zebrane w calosc z roznych zrodel dzieje pra ludow. Tytul tylko dla osob zainteresowanych tematem. Szkoda ze napisane w bardzo akademickim jezyku i momentami czyta sie jak podrecznik szkolny. Za tresc 10 za pioro 1.

swietna książka. Tu nie ma bredni turbolechickich. Jest krok po kroku pokazane jak kształtowali się ludzie. Jedyna taka pozycja,w której można się dowiedzieć o uwarunkowaniach klimatyczno - przyrodniczych od najdawniejszych czasów. Polecam,bo jest to książka bardzo dobrze udokumentowana

Plus za zorganizowanie kasy na wydanie książki, minus za foto, gdyż brak danych genetycznych z okresu od paleolitu do mezolitu, dla większości terenów (np.dla Polski i Białorusi oraz Mołdawii),które w VI-VIIw.zajmowali wcześni Słowianie...autor sobie gdyba...więc jest to forma twórczości na pograniczu SF i HF...Conan Barbarzyńca rządzi

Ciekawi mnie do czego jeszcze posunie się Bellona wydając turbosłowiańskie gnioty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• O2 Popularnonaukowe
  • Półka 2-6