Nie do pomyślenia. O ludziach, których mózgi działają inaczej

Okładka książki Nie do pomyślenia. O ludziach, których mózgi działają inaczej Helen Thomson
Okładka książki Nie do pomyślenia. O ludziach, których mózgi działają inaczej
Helen Thomson Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
Unthinkable: An Extraordinary Journey Through the World's Strangest Brains
Feeria Science
2018-11-28
2018-11-28
Adam Wawrzyński
psychologia umysł zaburzenia mózg

Autorka przedstawia nam w książce 10 osób, których mózg pracuje inaczej niż nasze, niektóre z tych osób widzą coś, czego widzieć nie powinny, inne słyszą niepokojące dźwięki, a jeszcze kolejne czują coś więcej niż tylko własne ciało, w sensie dosłownym...
Co zadziwiające, to fakt, że większość z tych osób prowadzi w miarę normalne życie, mają pozakładane rodziny, znajomych i prace. Często ukrywały swoją odmienność lub nawet nie byli jej świadomi, myśląc, że inni ludzie też tak mają.
Przyznam szczerze, że spodziewałem się książki stricte popularnonaukowej, w której przedstawione osoby będą stanowić tło, a twórca książki skupi się na naukowym aspekcie danego problemu psychicznego, jednak sama lektura przypomina inny rodzaj literatury faktu, a mianowicie reportaż, więcej jest w książce ciekawostek, relacji ze spotkań i przemyśleń autorki, a mniej nauki, która oczywiście też znajduje się w książce, ale w znikomej ilości.

Błogosławieństwo czy przekleństwo? Niespotykane usterki pracy mózgu powodujące zadziwiające zdolności/utrapienia dotkniętych nim osób.

Świetna książka popularno-naukowa. Dla relaksu bardzo fajna. Polecam :)

Świetna książka popularno-naukowa. Dla relaksu bardzo fajna. Polecam :)

Pomimo, że na studiach miałam sporo do czytnienia z neuropsychologią, przypadki opisane przez autorkę wciąż potrafiły mnie zaskoczyć.

Dobór opisanych historii ukazuję nam to jak fascynującym i wciąż niezbadanym organem jest ludzki mózg.

Dodatkowym atutem książki jest próba wytłumaczenia i zrozumienia osób "chorych", tego w jaki sposób funkcjonują one na codzień, czym ich codzienność różni się od naszej.

Według mnie jest to fascynująca lektura populatnonaukowa.

Fascynująca opowieść o ludzkim mózgu.

Autorka pokazuje, że mózg każdego z nas jest troszkę inny, a mózgi niektórych są bardzo inne, ale mimo to wszyscy jesteśmy ludźmi i możemy współistnieć.
Spotyka się z osobami, które są bardzo nietypowe, w swoim postrzeganiu świata, a opisy spotkań uzupełnia bardzo ciekawym wyjaśnieniem dotyczącym danego przypadku

Poznajemy ludzi , którzy są obdarzeni niesamowitą pamięcią, przy czym okazuje się, że niesamowita pamięć może być bardzo różna, i może bardzo utrudniać życie, ponieważ zazwyczaj każda odmienność ma i wady i zalety.

Poznajemy człowieka, któremu się wydaje, ze jest tygrysem. Cały rozdział o przypadkach likantropii jest bardzo ciekawy, bo okazuje się, że obraz nas samych jest w naszym mózgu, i bardziej wierzymy temu co pokazuje nasz mózg, niż temu co jest rzeczywiste. Więc jeśli nasz mózg mówi nam, ze jesteśmy tygrysem , to patrzymy w lustro i widzimy tygrysa.

Poznajemy człowieka niezwykle empatycznego. Autorka fascynująco opowiada o empatii i o współczuciu ; i o tym dlaczego empatia jest dobra, ale i jednocześnie szkodliwa dla osoby empatycznej.

I jest wiele innych interesujących osób, jak kobieta, która nie ma orientacji przestrzennej, co powoduje wiele trudności w jej życiu.
Zastanawialiście się kiedyś co powoduje, ze jedni wiedzą, w nieznanym terenie, w którą stronę powinni pójść żeby dojść tam gdzie chcą, a inni są całkiem zagubieni.? I dlaczego jedni sie gubią w lesie, a inni nie?

Każdy rozdział to inna opowieść, inni bohaterowie, inna tematyka.
Naprawdę świetna książka. Przeczytałam dwa razy, i za drugim razem, mimo, ze już własciwie wiedziałam co będzie dalej, książka zrobiła na mnie równie wielkie wrażenie. Bo uświadamia, ze każdy z nas inaczej postrzega świat i rzeczywistość, i jest to całkiem w porządku, bo każdy mózg jest dobry, chociaz oczywiscie nie jest łatwo zyć, gdy sie cierpi na likantropię, czy jest się przekonanym, że się umarło. Największą pomocą w przypadku odmienności jest po prostu akceptacja najbliższych.

Fascynująca opowieść o ludzkim mózgu.

Poznajemy ...

mam mieszane uczucia. Z jednej strony autorka opisała wiele naprawdę ciekawych przypadków inności. Z drugiej, sposób w jaki to zrobiła nie zawsze był ciekawy

Ciekawa książka o tym, jak działa ludzki mózg. Zasypuje podziały między tzw. normalnymi ludźmi a dziwnymi, gdyż życie tych dziwnych jest opisane w bardzo empatyczny sposób. Nudnawe były tylko fragmenty o perypetiach autorki. Wydała mi się bardzo sympatyczna, ale za bardzo skupioną na własnej percepcji.

Na początku trochę męczyła mnie narracja, przeskakująca z jednego miejsca/spotkania do drugiego i prowadzona stylem z podręczników dla pisarzy "Napisz, czym przyjechałeś, co widziałeś po drodze, gdzie się spotkaliście i co jedliście, to wprowadza osobisty i zindywidualizowany rys". Książka jest jednak na tyle ciekawa i jasno napisana, że wciąga mimo tych drobnych warsztatowych zgrzytów. Opisuje zaskakujące przypadki specyficznego działania mózgu wraz z naukowymi wyjaśnieniami przyczyn takich odmienności, a ta "naukowa" część jest bardzo przystępna. Jeśli ktoś lubi książki typu "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem", to ta też powinna mu się spodobać.

1985

Nie wiem komu autorka dedykowała tę książkę. Ani to dla laików, ani dla specjalistów. Nie jestem zachwycona.

• Nauka
  • Popularnonaukowe
  • Mózg

Dodaj cytat z książki Nie do pomyślenia. O ludziach, których mózgi działają inaczej