Ta książka naprawi Twoje życie

Muza
2022-02-16
2022-02-16
popularnonaukowa poradnik

Czy kolejny raz dałam szanse poradnikowi? Tak. Czy kolejny raz się zawiodłam? Nie. Czy jestem usatysfakcjonowana? Tak. Czy ta książka odmieni moje życie? Nie.

Ta konkretna pozycja ma za zadanie polepszyć jakość życia. Powinna nam wskazać przydatne rozwiązania i sprawdzone rady. Dwanaście rozdziałów typu; jak być szczęśliwym, jak się nie martwić, jak nabrać pewności siebie itp. może wydawać się banałem. Tak nie jest. Autorka ma ogromny zasób wiedzy, podaje wiele przykładów z życia codziennego. Pod koniec każdego z rozdziałów jest pigułka z najważniejszymi informacjami. Można do nich wrócić w dowolnym momencie. Z tej książki na prawdę można coś dla siebie wyciągnąć i wprowadzić do codziennego życia. Najważniejsze są małe kroczki. Powoli, konsekwentnie należy wprowadzać zmiany a powiedzenie rzucić na głęboką wodę tutaj nie zadziała. Myślę, że mogę wam ją polecić i nie będzie to stracony czas.

Książka ta budzi we mnie mieszane uczucia. Zawiera cenne porad, które mogą wpłynąć pozytywnie na różne aspekty życia, ale jednocześnie nie wszystkie z tych rad mnie zainspirowały (odkryły coś nadzwyczajnego). Autorka dostarcza szeroki wachlarz skutecznych wskazówek, które są poparte badaniami i prezentuje je w sposób klarowny i przystępny. Czytelnik otrzymuje gotowe instrukcje, co ułatwia próbowanie ich w praktyce.
Niemniej jednak, istotne jest, aby pamiętać, że każdy z nas jest unikalny, a wybór nad tym, nad którymi cechami charakteru lub aspektami życia chcemy pracować, powinien być dokonywany indywidualnie. Nie wolno podążać za radami jedynie z powodu presji społecznej. W związku z tym mimo pewnych zastrzeżeń, ta książka ma potencjał, aby pomóc w rozwoju osobistym, pod warunkiem, że czytelnik wybierze dla siebie odpowiednie wskazówki i podejdzie do nich z indywidualnym podejściem.

Zapraszam na recenzję poradnika pt. "Ta książka naprawi Twoje życie" autorstwa Helen Thomson.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza

Niniejsza książka to recepta na polepszenie swojego życia, zapewnienie sobie zdrowia, spokoju, lepszych relacji międzyludzkich. Jak to osiągnąć? Choćby zacząć od tego co jemy, a co powinniśmy jeść. Książka oparta na najlepszych, najnowszych badaniach naukowych. Sama autorka, neurobiolog stara się żyć według zaleceń. Udziela kilku rad dotyczących aspektów życia, jak zwiększyć poczucie szczęścia, zwalczyć w sobie uprzedzenia, wzmocnić pewność siebie, zapanować nad nałogami i walczyć ze stresem. Odpowiedzi kryją się w naszym mózgu, jak go używać, żeby w pełni czerpać z tego, co w życiu najlepsze. Niekontrolowana samotność może skracać życie, tak jak picie alkoholu i brak ruchu, zwiększać podatność na choroby.

Autorka udziela wskazówek jak znaleźć miłość. Gdy trwamy w miłosnym związku odczuwamy więcej spokoju i szczęścia, trzeba się traktować z czułością i szacunkiem, według Gottmana pogarda, krytyka i obojętność prowadzą do rozwodu. Czy paracetamol może pomóc uporać się z emocjonalnym bólem serca? Jak zachować zdrowie na dłużej? Nie używane mięśnie zmniejszają się, spalają mniej tłuszczu. Najlepszym lekiem to wysiłek fizyczny, trening siłowy i aerobowy. Koktajlem dobroczynnych substancji jest także Joga i medytacja. Czy mózg 50 - letniego jogina może przypominać mózg 25 - latka? Obok odżywiania i wysiłku fizycznego sen stanowi trzeci filar zdrowia. Jest niezbędny do życia jak jedzenie, czy woda. Ile go potrzebujemy i jak uniknąć bezsenności? Jak poprawić jakość snu? Nawet drzemka w ciągu dnia zwiększa naszą wydajność, 10 minut poprawia koncentrację, a 20 minut zapamiętywanie...

Dzięki informacjom zebranym w książce znajdziemy odpowiedzi na życiowe problemy, szczęście, nałogi, przyjaźnie, życie uczuciowe, pewność siebie. Autorka Helen Thomson udziela najważniejszych wskazówek jak poprawić zarówno funkcjonalną inteligencję, jak i pamięć, i co zrobić, żeby pozostały sprawne do później starości. Ćwiczenia w niej zawarte można wypróbować na sobie, są proste i pomogą zmniejszyć ryzyko wielu chorób, cukrzycy, chorób serca... W każdym rozdziale są badania i historie poszczególnych porad. Każdy rozdział podsumowany jest pięcioma ważnymi punktami do zapamiętania, to wskazówka dla zabieganych osób, aby odmienić swoje życie na lepsze. Każdy z nas może wprowadzić świadomie zmiany, żeby poprawić jakość swojego życia.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza

Jak poprawić jakość swojego życia

Chyba każdy z nas chciałby poznać receptę na lepsze, zdrowsze, dłuższe, szczęśliwsze i wydajniejsze życie. Niestety takiej recepty nie ma. Lecz czasem warto zajrzeć do jednego z wielu poradników, które wyrastają jak grzyby po deszczu na naszym literackim rynku. Nie zawierają recepty na lepsze życie, ale rady, informacje, ciekawostki, które mogą stanowić dobre wskazówki, które pozwolą nam zmienić swoje życie na lepsze.

Takim poradnikiem jest bez wątpienia recenzowany przeze mnie dziś poradnik autorstwa Helen Thomson "Ta książka naprawi twoje życie". Autorka w sposób przejrzysty, zrozumiały i ciekawy w dwunastu rozdziałach przedstawia czytelnikom m.in. : jak się nie martwić, jak nabrać pewności siebie, jak zdobywać przyjaciół, jak zachować zdrowie na dłużej, jak się wysypiać.

Każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem, które zwięźle zbiera to co stanowi esencję danego rozdziału. Ale jak sama autorka podkreśla warto przeczytać rozdział w całości, a nie tylko to podsumowanie, by lepiej zrozumieć co pragnie nam przekazać autorka.

Myślę, że jeśli nawet nie przepadasz za poradnikami, to możesz spokojnie sięgnąć po ten, bo jest naprawdę ciekawie napisany, autorka nie zalewa nas naukowym słownictwem ani specjalistycznymi sformułowaniami, a w dość luźny, przystępny sposób przedstawia każdy rozdział popierając swoje słowa różnymi badaniami naukowymi, co daje pewność, że autorka nie serwuje nam jakichś niesprawdzonych rzeczy.

Podsumowując polecam Wam szczerze tę publikację, życia ona nie naprawi, ale może wskazać co my możemy zmienić w naszym życiu, by stało się ono lepsze.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza.

Jak poprawić jakość swojego życia

Zacznę od tego, że nie naprawi. Ani ta, ani żadna inna, przynajmniej nie sama z siebie. Natomiast chcę powiedzieć, że jest przeciekawa i z całą pewnością to życie może POPRAWIĆ.

Autorka pracuje dla New Scientist i to czuć.

Helen Thomson porusza wiele niesamowicie ciekawych aspektów jak np:
Jak nabrać pewności siebie?
Jak zdobywać przyjaciół?
Jak się wysypiać?
Jak wyrabiać dobre nawyki i pozbywać się tych złych?
Jak zrozumieć pamięć?
Jak unikać błędów poznawczych?
Jak zabłysnąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
I Moje ulubione – jak się nie gubić? :D

Co fajne, na te pytania nie odpowiada bezpośrednio, nie daje żadnych pseudo coachingowych rad w stylu „wystarczy tylko”. I to mnie urzekło! Co zamiast prostych przepisów?

Zamiast tego do każdego z zagadnienia autorka podaje wiele badań, z których sami możemy wyciągnąć pewne wnioski. Albo i nie, bo przecież nikt nie musi 😊

Ja osobiście bardzo lubię książki w takim „naukowym” stylu. Mało barwnych i kwiecistych opisów, cała masa konkretów, przykładów i badań. Nie jest to książka na jeden wieczór (i super),bo dobrze te wiedze na spokojnie w głowie poukładać. Przy tym czyta się ją lekko i przyjemnie.

Autorka pracuje dla New Scientist i to czuć.

Helen Thomson porusza wiele niesamowicie ciekawych aspektów jak np:
Jak nabrać pewności siebie?
Jak zdobywać przyjaciół?
Jak się wysypiać?
Jak...

Książka, która przyciągnęła mnie nie tylko okładką i tytułem, ale i intrygującym opisem!

"Ta książka naprawi twoje życie" to bardzo interesująca pozycja oparta na wielu badaniach. Nie znajdziemy tu sztywnych reguł, a cenne wskazówki, które pomogą nam zmienić lub bardziej zatroszczyć się o nasze życie.

Autorka poruszyła tematy związane z zawieraniem przyjaźni, zerwaniu z nałogami, kształtowaniu pewności siebie i swojej wiedzy.

Helena Thomson poświęciła również kilka rozdziałów na temat zdrowia, ciągłego zamartwiania i cennych właściwości snu.

Zwraca również uwagę na to, by korzystać z pomocy lekarza, gdy czujemy, że coś nas przerasta.

Najbardziej zainteresował mnie rozdział poświęcony zamartwianiu się, pewności siebie i snu. Znalazłam bardzo cenne uwagi, które z pewnością w przyszłości wykorzystam. Wiele aspektów mnie zaskoczyło i zaintrygowało, bo wcześniej nie spotkałam się z tak szczegółową książką.

Uważam, że lektura jest godna uwagi i mnie przekonała, głównie dzięki temu, że wiele zagadnień jest oparte naukowymi badaniami.

Nie znajdziesz tu złotych rad, lecz książka pomoże zrozumieć pewne kwestie związane z naszym zdrowiem psychicznym, fizycznym uczuciami i życiem.

Książkę można zacząć od dowolnego rozdziału. Dużym plusem są mini podsumowania na końcu każdego z rozdziałów, które są bardzo pomocne.

"Ta książka naprawi twoje życie" to lektura dla osób, które potrzebują zmian lub chcą polepszyć jakość swojego życia. Polecam! Myślę, że sporo można z niej wynieść.

Autorka poruszyła tematy związane z zawieraniem przyjaźni, zerwaniu z...

Książka opisuje takie tematy jak zamartwianie się, szczęście, pewność siebie, zdobywanie przyjaciół i miłości, zachowanie zdrowia, wysypianie, dobre nawyki i te złe, inteligencję, mądrość, wybicie w życiu i perfekcjonizm. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? Nie do końca, pomimo że autorka skupia się na różnych aspektach życia, to jednak w każdym rozdziale udzieliła całkiem sensowne i przydatne wskazówki. Nie ze wszystkimi można się zgodzić, nie wszystkie da się zastosować, no i też ta książka, jak i żadna inna nie naprawi czyjegoś życia, bo naprawić swoje życie można tylko samemu poprzez działanie, jednakże w tej książce można znaleźć pewne porady, które warto zastosować w swoim życiu.

Oczywiście nie da się w jednej książce wypisać wszystkich problemów życiowych i jako że tematy skupiają się na konkretnych aspektach, tak że każdy temat mógłby stanowić osobną książkę, to mimo to da się stąd wynieść parę fajnych ciekawostek (przykładowo, że układ glimfatyczny jest 20x bardziej wydajny podczas snu, kontakt wzrokowy bez przerywania nie powinien trwać dłużej niż 3,3 sekundy albo że Alzheimer może być powiązany z paradontozą i bakterią Porphyromonas gingivalis).

Wspomnę też, że książka pomimo bycia poradnikiem ma także styl popularnonaukowy, zatem znajdują się tutaj pewne teorie psychologiczne czy neurobiologiczne, a także czasem przytoczone badania, jednak jest to podane w przystępnej formie, no ale zdaję sobie świadomość, że niektórzy mogą nie trawić takiego stylu książki, dla mnie jednak jest on na plus.

Najważniejszą poradą jaką miałbym wyciągnąć z tej książki jest to, że siła woli jest tak mocno ograniczona jak samemu się w to wierzy. I wydaje mi się, że coś może w tym być, bo im bardziej ludzie sądzą, że im się coś nie uda i nie są do tego zdolni, tym bardziej w to wierzą i się ograniczają. Oczywiście wszystko ma swój umiar i konieczne jest robienie przerw, gdyż nieustanne siedzenie skraca życie i ogranicza zasoby koncentracji, ale 10% najproduktywniejszych osób z pewnej firmy robiło średnio 17 minut przerwy po 52 minutach pracy (wiadomo, że nie bierzcie takich porad zbyt dosłownie, lepszym wyjściem będzie 5 minut przerwy po 30 minutach).

Jak zwiększyć swoje IQ? Jak przerwać złe nawyki? Co jeść, aby poczuć się szczęśliwiej? Jak zdobyć przyjaciół i mieć wpływ na ludzi? Jak dłużej żyć zdrowej?
Ta książka to całościowe spojrzenie na to, jak można polepszyć jakość swojego życia, zapewnić sobie spokój ducha, zdrowie i powodzenie wśród ludzi . Autorce udaje się podać wiedzę w pigułce: co jeść, gdzie bywać i jak żyć, by zapewnić sobie maksymalne zadowolenie. Choć niejeden domorosły filozof albo coach próbuje udowodnić w social mediach, że to on zna sekret na szczęście, to nauka może dać nam trafną i rzetelną odpowiedź na nurtujące nas pytania.
Książka to oparty na twardych dowodach przewodnik udanej egzystencji we współczesnym świecie.
Autorka pracuje dla „New Scientist”, jest dziennikarką, ale ma również wykształcenie na polu neuronauki.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Książkę przeczytałam ok. tydzień temu, ale ostatnie dni sprzyjały napisaniu recenzji.
Książka bardzo "na czasie"; po każdym rozdziale sa wskazówki (skondensowane rady z rozdziału).
Czy możemy się nie martwić? Jak znaleźć "swoje" szczęście? Czy można nabrać pewności siebie? Czy jest jeden sposób na zdobycie przyjaciół? Czy są sposoby na znalezienie miłości? W jaki sposób cieszyć się ze zdrowia wiele lat? Jak zadbać o higienę snu ? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tej pozycji.
Jeśli miałabym polecić jeden jedyny poradnik, który powinien każdy przeczytać to byłaby ta książka. Ogrom wiedzy i wiele wskazówek jak sobie radzić w codziennym życiu. Jeśli nie lubisz czytać to po każdym rozdziale sa zebrane najważniejsze zagadnienia, z którymi wart się zapoznać.

W tej książce Helen Thomson w krótkich, przystępnych rozdziałach przedstawia nam jak lepiej radzić sobie w życiu. Informacje poparte są wieloletnimi badaniami innych ekspertów, na których bazowała autorka jak i jej własnym doświadczeniem. Książka stanowi swoisty poradnik dla osób, które chcą poznać wrodzone mechanizmy człowieka oraz jak z nimi walczyć lub też nie. Książka powstała w czasie pandemii, kiedy sporo osób przestało sobie radzić, gdyż nagle nasze życie uległo diametralnej zmianie. Autorka ma fajny styl, pisze o konkretach i nie przynudza. Mi czytało się ją bardzo przyjemnie. Uwielbiam wszelakie książki o rozwoju osobistym i cieszy mnie, że Wydawnictwo Muza wydaje ich coraz więcej:)

• Przeczytane 2022
  • Egzemplarz recenzencki