Roztopy

Mroczne Bukowce

678 88 535

Ebook.Wspaniała atmosfera

Ebook.Wspaniała atmosfera

Druga część serii o Ninie Warwiłow jest znacznie lepsza od pierwszej. Sceneria, bohaterowie i okoliczności- wszystko zgodne z moim gustem czytelniczym. Apetyt rośnie w miarę czytania, więc pewnie się z panią komisarz spotkamy.

Na półkach: , , , ,

Z pewnością ciekawy pomysł na intrygę kryminalną, ale wykonanie takie sobie. Przez większość książki jakoś się męczyłam czytaniem. A brnąc przez pierwsze 50 stron z perspektywy Joanny, miałam ochotę przerwać lekturę. Gdzie Warwiłow? Gdzie trup? Potem zrobiło się nieco ciekawiej, ale nadal jakoś się ciągnęło. Z czasem w głowie czytelnika pojawiają się pewne podejrzenia, o co tu chodzi, ale autorowi udaje się wykonać zwrot akcji. Muszę przyznać, że wyjaśnienie jest całkiem zaskakujące.

Do prawie samej końcówki słuchało się bardzo przyjemnie, ale potem okazało się, że autor w pierwszej części zwyczajnie okłamał czytelnika, co sprawia, że całe rozwiązanie zagadki jest totalnie z czapy. Nie cierpię takiego zabiegu w kryminałach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie przekonała mnie do siebie fabuła. Czekałam na moment zaskoczenia, dreszczyk emocji, czy przyspieszone bicie serca. Tymczasem otrzymałam fabułę, która wydała mi się zbyt poplątana, mało wciągająca. Sama postać Niny Warwiłow ratowała sytuację, ale o pozostałych bohaterach nie umiem wyrobić sobie zdania - są nijacy.

Sposób pisania autora jest dużym atutem. Język, którym operuje ratował książkę i czytało się ją po prostu przyjemnie.

Jedną z książek, którą przeczytałam, ale nie pozostanie w mojej głowie długo.

Sposób pisania autora jest dużym atutem. Język, którym...

Nadal interesująco (patrz opinia w poprzedniej części). I można bez lania wody na mniejszej niż opasłe tomiszcza ilości stron porwać czytelnika ?? Można !!

kolejne spotkanie z Niną jeszcze bardziej satysfakcjonujące od pierwszego. może dlatego, że akcja dzieje się w górach a ja fanem górskich wędrówek jestem (i literatury górskiej takoż, na instagramach mam konto "literatura górska" jakby co). ale dość autopromocji - "Roztopy" to porządny kryminał, którego akcja dzieje się w Beskidzie Niskim - mamy małą społeczność, tajemnicę z przeszłości i pokiereszowanych emocjonalnie ludzi. w fabułę wplecione są losy Łemków i ze wstydem przyznam, że mało wiem o tej grupie - tyle tylko, że byli wysiedleni w czasie akcji "Wisła", niewielka część z nich wróciła po śmierci Stalina, byli prawosławni i posługiwali się cyrylicą. Tylko tyle. Swoją drogą to jest niesamowite, że nie uczyli o tym w szkole... pamiętam wojny punickie i husyckie a tak niewiele wiem o tym co działo się na moim podwórku... Wracając do Pasierskiego - jak zwykle sprawnie napisane, ciekawie zbudowane postaci, także te trzecioplanowe (vide Kosmaty). Zakończenie w stylu Christie ale satysfakcjonujące. po wyjaśnieniu musiałem wrócić do wcześniejszych rozdziałów, pewnie zrobicie to samo :) no i oczywiście planuję kolejne spotkania z komisarz Niną.

Myślę, że sięgnę po kolejne tomy, bo całkiem wciągające. To już druga część serii i widać pewną schematyczność, złożona intryga sięgająca korzeniami do dalekiej przeszłości, powolnie zbierane poszlaki które wreszcie łączą się w całość w spektakularnym i błyskotliwym finale. Tutaj na plus historie rodzin łemkowskich, zawsze interesująca powikłana regionalna historia.

Odbębnię to, co najmniej przyjemne i pozwolę sobie od razu przejść do mankamentów dzieła Pasierskiego, jednak nie będzie ich wiele!

Uwagi mam niestety co do sposobu zakończenia śledztwa Warwiłow. W mojej ocenie nastąpiło ono zbyt gwałtownie, bez postępowego naprowadzania czytelnika na dowody przesądzające o winie faktycznego sprawcy. Nina łączyła wątki poza wiedzą czytelnika. Wyciągała wnioski na podstawie takich informacji, które dla czytelnika były na tyle szczątkowe, że nijak nie dało rady zlepić ich w jednolitą całość. Minusem dla mnie okazały się także wątki historyczne, ktore czytałam z mniejszą chęcią niż pozostałą część.

Czas na zalety, a tu już jest co wymieniać.
Narracja z perspektywy Joanny, jej słodka naiwność i momentami nawet życiowa nieporadność sprawiła, że zdążyłam się do niej przywiązać, choć można było przypuszczać, że to właśnie ona padnie ofiarą. Powiem więcej - osobowość Pascho przypadła mi do gustu nawet bardziej niż Niny, gdyż ta mówiąc delikatnie nie zawsze zachowywała się roztropnie, a tego, czego dokonała na końcu ksiązki to już nawet nie skomentuje. Mimo jej postępowania książka mi się ogoromnie podobała. Najwidoczniej posiadam skłonności masochistyczne i lubię się zadręczać postaciami, którym zdarza się mnie zirytować. Fabuła wciąga do tego stopnia, że po książkę sięgałam nawet na wykładach. Krótkie rozdziały sprzyjają czytaniu, prosty (ale nie prymitywny) język niewątpliwie jest czynnikiem sprzyjającym pożeraniu kolejnych kartek.📃 I muszę przyznać, że nigdy w górach nie byłam (wiem, wstyd) to całkowicie potrafiłam wczuć się w proponowane i bardzo malowniczo opisane przez Pasierskiego miejsce, a moja wyobraźnia wręcz szalała. Książkę mogę nazwać naprawdę dobrą wtedy, kiedy z wypiekami na twarzy wyczekuję kontynuacji i dokładnie tak jest z "Roztopami". Pociesza mnie jedynie fakt, że mam jeszcze do nadrobienia 1 część przygód Niny, co uczynię z nieskrywaną przyjemnością!

Prawdę powiedziawszy, trochę Nagrody Wielkiego Kalibru dla "Roztopów" nie rozumiem. Nic w tej książce szczególnego ani zaskakującego nie ma, a na dodatek plot twist oparty jest na "oszukaniu" czytelnika (śledzi losy Joanny Pascho, która Joanną Pascho być przestała).

1 898
  • 2021