Roztopy

Oficjalne recenzje i

Mroczne Bukowce

570 76 448

Bardzo przyzwoity kryminał z komisarz Warwiłow, jak zwykle zmagającą się z konsekwencjami swego trudnego charakteru. Ku mej satysfakcji Autor umieszcza akcję w Beskidzie Niskim i Gorlickim, sporo przy okazji o smutnej historii Łemków wspominając. Widać sporo sentymentu Autora dla mieszkańców - w końcu wychował się w Dukli kilkadziesiąt kilometrów od miejsca akcji. Akcji ciekawej i wciągającej.

Autor nadal w formie. Drugi tom przygód Niny Warwiłow nadal trzyma poziom. Ciekawa historia osadzona w zimowej scenerii beskidzkiej wioski, Nina poszukuje prawdy o zaginionej przyjaciółce lekarce. Podoba mi się w jaki sposób Pasierski tworzy postacie, nawet te poboczne są dobrze skonstruowane, zapamiętywane i pełnokrwiste. Autor świetnie potrafi budować klimat, bez epatowania horrorem i krwią. Powieść z pogranicza powieści psychologicznej i kryminału. Nastrojem przypominała mi "Żmijowisko" Chmielarza. Nawet kiedy nic strasznego nie dzieje, masz gęsią skórkę. A kiedy już się zaczyna dziać i myślisz, że udało ci się rozwiązać zagadkę, dostajesz pstryczka w nos. Świetna, przemyślana i konsekwentna historia, świetni bohaterowie, narracja, dialogi. Wszystko się spina, książka trzyma w napięciu cały czas i zaskakuje pod koniec. Czego chcieć więcej? Polecam autora i na pewno sięgnę po kolejny tom.

Zaczęłam od drugiego tomu, ale nie przeszkadza to w delektowaniu się fabułą i intrygą kryminalną. Niecodzienne tło beskidzkich odludzi buduje atmosferę samotności, opuszczenia i jakiejś beznadziei. Dobrze to wpływa na charakter badanej zbrodni - czytelnik czuje wraz z bohaterką Niną Warwiłow, że być może nie odkryje prawdy...Aż tu... Jak dla mnie odkrycie ciekawego autora kryminałów- muszę sięgnąć po tom pierwszy i nie tylko. Polecam

Rewelacyjna. Dobry wątek kryminalny, w sumie rzadko spotykany w książkach tego typu. Cała reszta, razem z Panią komisarz na czele jakaś taka klimatyczna i z charakterem. Nie mogę się doczekać kolejnych części.

Joanna Pascho postanawia zmienić swoje życie i wyjechać w góry. Remontuje stary dom, otwiera gabinet dermatologiczny. I nagle znika... Równolegle komendant miejscowej policji prześwietla wszystkie przyjezdne kobiety, szukając tej, która 18 lat temu przyczyniła się go zaginięcia jego syna. Odkrywa, że dyplom Joanny jest sfałszowany. A może kiedyś nazywała się inaczej? Świetna historia, może nieco zagmatwana, przeplatana historia Łemków i przesiedleniami. Warwiło jako "przyjaciółka" Joanny przyjeżdża w góry, żeby ją odszukać. Robi to ja urlopie wychowawczym i od razu zachodzi wszystkim za skórę. Jest dobrą śledczą i jednocześnie rozchwianą emocjonalnie kobietą. Nieustannie martwi się, że jej partner może kogoś poznać podczas jej górskiego wyjazdu, a sama pozuje nago górskiemu rzeźbiarzowi. Na szczęście ta niestabilna kobieta zawodowo potrafi wziąć się w garść i rozwiązać skomplikowaną zagadkę. Wciągająca książka. Przy zakończeniu trzeba się skupić. Ale jedno jest pewne: czytelnik by na to nie wpadł.

Drugi tom przygód komisarz Niny Warwiłow.
Zrobiłam sobie nieco przerwy po tomie pierwszym, aby szybko nie przejeść się serią Jędrzeja Pasierskiego.
Małomiasteczkowy klimat, zamknięta społeczność, która nie toleruje „obcych”. Historia w tle. I zaginięcie przyjaciółki pani komisarz. Choć nie od początku się na to zapowiada.
Autor raczy czytelnika opisami, które jednoznacznie działają na wyobraźnię. Już po kilku zdaniach można przenieść się w swoich myślach na tereny Beskidu Niskiego i wchłaniać te obrazy i widoki. Akcja rozpoczyna się dosyć powoli, od przeprowadzki Joanny (przyjaciółki Warwiłow) do Bukowców i prób przystosowania się do życia w tak małej mieścinie.
„Roztopy” nie są brutalnym kryminałem, stawia się w tej książce na zagadkę. Dla doświadczonego czytelnika kryminałów rozwikłanie, kto stoi za wszystkimi wydarzeniami, nie będzie wielkim problemem.
A komisarz lubię coraz bardziej, chociaż jest bohaterką trudną do rozgryzienia.

Drugi tom przygód komisarz Niny Warwiłow.
Autor raczy czytelnika opisami, które jednoznacznie...

Tym razem wraz z komisarz Niną Warwiłow wybierzemy się do Beskidu Niskiego.

Młoda lekarka Joanna Pascho mieszka i pracuje w Warszawie, jednak postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Kupuje dom w Bukowcu koło Gorlic w Beskidzie Niskim. Niedługo po przyjeździe do swojego nowego miejsca zamieszkania, otwiera swój prywatny gabinet. Życie Joanny powoli się toczy w otoczeniu pięknej przyrody. Jednak w tym w miarę spokojnym życiu pojawiają się rysy. Joanna ma wrażenie, że jest przez kogoś obserwowana, a najgorsze, że ten ktoś zaczyna podchodzić coraz bliżej jej domu. Mało tego kobieta znalazła ślady obcego człowieka w swoim domu. To wszystko sprawiło, że Pascho postanawia zgłosić sprawę na policję. W drodze do domu z komisariatu kobieta znika.

Jak się okazuje Joanna przyjaźni się z komisarz Warwiłow. Nina zaniepokojona jej zniknięciem, przyjeżdża do Bukowców, żeby odnaleźć przyjaciółkę. Jednak jak odnaleźć kogoś kto dosłownie zapadł się pod ziemię, a wszyscy mieszkańcy wsi zawarli zmowę milczenia? Nina na obcym terenie jest zdana tylko na siebie, nikomu nie ufa. Jest jej trudno czegokolwiek się dowiedzieć, ale nie było to niewykonalne.

Kolejny tom serii udowadnia, że Nina Warwiłow to twarda i diabelnie uparta babka. Jak już złapała trop nie odpuściła, nawet kosztem swojego prywatnego życia.

Jak dla mnie książka jest naprawdę dobra. Początek, kiedy poznajemy Joannę Pascho trochę mi się ciągnął, ale teraz uważam, że był konieczny. Poznajemy przecież samą zaginioną kobietę. W momencie jak do akcji wchodzi Nina, książka nabiera tempa i robi się już coraz ciekawiej. Wraz z komisarz Warwiłow poznajemy historię Łemków, co wg mnie stanowiło ciekawą część książki.

Zabieram się za kolejne przygody pani komisarz, mam nadzieję, że w następnych tomach będzie równie ciekawie.

Polecam

Tym razem wraz z komisarz Niną Warwiłow wybierzemy się do Beskidu Niskiego.

Na półkach: , , , ,

Dobry kryminał bez większych fajerwerków. Trochę zbyt jednostajny i pewnie gdyby nie moja słabość do Niny z pierwszego tomu, mogłabym porzucić audiobooka gdzieś w połowie. Rozwiązanie nawet fajne, tylko myślę, że można by całą książkę skrócić o dobre 100 stron jak nie więcej.

Chociaż w tym tomie jednak trochę mnie drażniła. Gdybym ją znała osobiście, pewnie dałabym jej po głowie xd

Bardzo dobra kolejna powieść z komisarz Niną Warwiłow. Świetnie oddany klimat miejsca wydarzeń. Wciągająca fabuła. Niesztampowi bohaterowie z dobrą charakterystyką psychologiczną.