POWIEDZ MI, CO CIĘ BOLI - POWIEM CI, DLACZEGO

Okładka książki POWIEDZ MI, CO CIĘ BOLI - POWIEM CI, DLACZEGO Michel Odoul
Okładka książki POWIEDZ MI, CO CIĘ BOLI - POWIEM CI, DLACZEGO
Michel Odoul Wydawnictwo: Co-Libris poradniki
poradniki
Dis-moi où tu as mal, je te dirai pourquoi
Co-Libris
2018-07-14
2018-07-14
Joanna Wójcik-Gehin
rozwój osobisty zdrowie świadomość psychosomatyka medycyna chińska

"Powiedz mi, co cię boli. Powiem ci dlaczego" to książka o połączeniu medycyny Wschodniej z psychologią, które jakoby miałoby mieć wpływ na zdrowie człowieka. Podchodziłam do niej z dużą rezerwą ze względu na własne, dość sceptyczne, podejście do pseudonauki jaką jest psychoenergetyka. Już po samym wstępie stwierdziłam, że bardzo mało prawdopodobne jest to, że ta praca mnie do czegokolwiek przekona. Autor wrzucił wszystkich ludzi do worka z napisem "introwertycy", ponieważ "każdy używa e-maili i SMS'ów aby uniknąć przerażającego kontaktu z ludźmi". Całość sformatowana jest tak, aby wizualnie przypominać pracę naukową. Jednak przedstawione "rzetelne fakty"...tak naprawdę do tak przedstawionej filozofii yin yang można dopasować wszystko - dwie stopy z lustrzanym odbiciem ułożenia palców również (nie wynika to z tej "równowagi energetycznej", a jedynie z konieczności utrzymywania równowagi ciała. Inne ustawienie palców by jej nie zapewniło i możliwe jest proste wyliczenie tego). Nie jestem też w stanie znaleźć powiązania między bolącą kostką, a zazdrością znajomej kobiety/mężczyzny, ani anoreksji z odrzuceniem przez matkę.
Mimo tego, że daleko mi do przyjęcia przedstawionej ideologii, to każda filozofia oraz istotne zagadnienia związane z psychoenergetyką zostały wyjaśnione na tyle szczegółowo i użyte metafory były na tyle proste (momentami zbyt trywialne nawet),że byłam w stanie je zrozumieć (wcześniej nie spotkałam się z podaną terminologią, ani tym bardziej nie zagłębiałam się w filozofię Wschodu). Książkę bardzo ciekawie się czytało, można powiedzieć, że otwiera umysł na nowe ideologie, z którymi na co dzień prawdopodobnie nie ma się styczności. W "Powiedz mi, co cię boli. Powiem ci dlaczego" przedstawione jest zupełnie inne postrzeganie świata. Na pewno jest to też okazja to przetestowania swoich poglądów, może ich korekcji, a nawet znalezienia nowej ścieżki rozwoju. Czytelnicy o otwartych umysłach z pewnością coś wyniosą z tej książki, niezależnie od tego czy przyjmą podaną filozofię. Myślę, że jest to dobra książka do rozpoczęcia przygody z medycyną naturalną i filozofią yin yang, ponieważ stanowi doskonałe wprowadzenie do trudnych zagadnień jakimi są Niebo Prenatalne, lateralizacja oraz połączenie między człowiekiem, a wszechświatem.

Od razu napiszę, że nie jest to książka z podstawami wróżbiarstwa, jest to mądra książka w której autor próbuje przedstawić nam związek między ciałem, umysłem i duchem.
Pierwszą i drugą część czytałam powoli i dokładnie, bo dużo wiedzy jest tu zawarte. Natomiast w trzeciej części wyszukiwałam konkretne informacje, o częściach ciała, czy schorzeniach, które mnie bezpośrednio interesują i doszukiwałam się tutaj potwierdzenia, czy też zaprzeczenia.
Bardzo ciekawa pozycja 😊

Książka pt.: „Powiedz mi, co cię boli – powiem ci, dlaczego" niesie wiele przydatnych informacji, które z pewnością pomogą nie jednej osobie w pokonaniu dręczących dolegliwości i cieszyć się życiem a przede wszystkim zrozumieć siebie.

Dr Michel Odoul przedstawia nasze ciało jako doskonale zorganizowany mechanizm, w którym nie ma przypadkowych elementów. Każda nasza cząstka ma swoje zadanie do wykonania i jest trybikiem wśród wielu innych, byśmy mogli funkcjonować prawidłowo i cieszyć się zdrowiem. Poza umiejętnością odczytywania sygnałów naszego ciała uczy też zwracania uwagi na komunikaty jakie płyną do nas w codziennych sytuacjach. Ten aspekt naszego życia w połączeniu z informacjami o języku naszego ciała pozwala w pełni zrozumieć jakie robimy błędy zarówno na przestrzeni fizycznej ale też mentalnej.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/11/666-powiedz-mi-co-cie-boli-powiem-ci.html

Dobra książka, która może nam pomóc zrozumieć dolegliwości i choroby naszego ciała. Nie podaje gotowych rozwiązań, ale wskazuje, z czym powinniśmy popracować, by poczuć się lepiej. Nie wytłumaczy nam, skąd konkretnie biorą się nasze dolegliwości, raczej ukierunkuje, gdzie powinniśmy szukać przyczyny. Przy czym ta przyczyna jest w naszej psychice, w naszych przeżyciach i emocjach, nawet tych głęboko ukrytych. Uważam, że warto tę książkę przeczytać, a potem gdy pojawią się trudności, powracać do niej.

Gdy ta książka wpadła mi w ręce, podeszłam do niej nieufnie – ot, jeszcze jeden poradnik. Ale w poczekalni do lekarza (ha!) otworzyłam ją dla zabicia czasu. I … wciągnęła mnie. Ponieważ już od dawna fascynuje mnie filozofia Wschodu oraz tradycyjna medycyna chińska jak i psychologia jungowska, znalazłam tu ich bardzo piękną syntezę. Książka pomaga popatrzeć z innej perspektywy na swoje ciało, na chorobę ale i na własne życie. Nie daje gotowych odpowiedzi, ale z szacunkiem dla każdego sugeruje kierunki poszukiwań. Bo tylko my sami, w głębi naszej duszy, znamy odpowiedź. W każdym razie mnie pomogła zrozumieć dlaczego boli. Czy przestało boleć? Owszem, ale dopiero po „przepracowaniu” problemu i jego akceptacji. O czym też pisze Odoul. Polecam!

Książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Dzisiaj chciałabym zachęcić do jej przeczytania wszystkich którzy zastanawiają się nad przyczyną bólu w swoim ciele.
Co zatem wyróżnia publikację? Autor dzieli się z czytelnikiem swoim doświadczeniem i przemyśleniami, zostawiając swobodną przestrzeń dla indywidualnej refleksji czytelnika nad swoim stanem zdrowia i próbą odpowiedzi :dlaczego zachorowałam ,jaka jest przyczyna choroby?
Z książki dowiedziałam się co chce zamanifestować ból w moim ciele.
Znalazłam jego źródło,oraz przyczyny. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie dlaczego coś nam dolega, jest zatem indywidualną wędrówką po mapie naszego ciała w holistycznym znaczeniu ciała umysłu i duszy.
Michel Oudoul prowadzi czytelnika do źródła bólu, uświadamiając mu że ani urazy ani choroby nie zdarzają się przypadkowo.
Książkę serdecznie polecam .

Ktoś, kto interesuje się totalna biologia, niczego nowego tu nie znajdzie. Ten, komu ta teoria jest zupełnie obca, niewiele z tego zrozumie. Napisana w tonie przemądrzałego amerykańskiego poradnika, chwilami nieznośna, najczęściej nużąca. Książka z gatunku - trzeba koniecznie napisać kilkaset stron, choć DTP, co mam do powiedzenia zmieściłoby się na czterech. Wyrzucone pieniądze.

• Psychologia
  • Do kupienia NAUKOWE