Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?

Okładka książki Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni? Magdalena Wszelaki
Okładka książki Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?
Magdalena Wszelaki Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2020-03-11
2020-03-11
Anna Owsiak

Na plus są ciekawe testy, których prawdziwości nie sposób niestety naukowo potwierdzić.
Dodatkowo w przystępny sposób autorka tłumaczy zależności hormonalne, trawienne etc.
Z części teoretycznej byłam bardzo zadowolona.
Przepisy zróżnicowane, jednak dla osób, które lubią używać wymyślnych składników.
Plany diet eliminujących alergeny, przetworzone cukry etc.
Przyznam, że spodziewałam się większej dawki wiedzy i przepisów dla osób, które zmagając się z zaburzeniami hormonalnymi nie uciekną na samą myśl o trudzie jaki włożą w zdobywanie wymyślnych składników i spędzaniu godzin w kuchni.

Z części teoretycznej byłam bardzo zadowolona.
Plany diet eliminujących alergeny, przetworzone cukry etc.
Przyznam, że...

Być może pamiętacie tę książkę, jak było o niej głośno. Słychać było zachwyt i polecenia jej przeczytania. Dałam ponieść się fali i kupiłam ją. Czekała na stosie hańby na swoją kolej.

Przeczytałam ją jakiś czas temu i spodziewałam się wielkiego wow. Nie było go. Czy tylko mi nie podpasowała? A może ktoś z Was również trochę się zawiódł?

Oczywiście każda opinia to subiektywne odczucie. Tym razem wielkiej miłości nie ma. 🙁
Nie znalazłam w niej nic odkrywczego, przynudziła mnie i po miesiącu od przeczytania pamietam z niej tyle co nic.

Oczywiście każda opinia to...

Książki o hormonach, zdrowiu, diecie to już dość powszechny temat.
Nie wiem, czego się dokładnie spodziewałam, sięgając po tę książkę, ale pewne jest to, że nie wniosła nic odkrywczego do mojego życia- no może poza kilkoma naprawdę smacznymi przepisami.

Książka to przede wszystkim program zdrowotny, polegający na uzdrawianiu jelit, wątroby a co za tym idzie- hormonów. Czy skuteczny? Nie wiem, mimo chęci, większość posiłków nie przypadła mi do gustu, produkty nie były powszechnie dostępne, więc nie miałam okazji z ów programu skorzystać. Natomiast niewątpliwie jest on wnikliwie rozpisany, więc to na pewno na plus dla każdego zainteresowanego.

Wiadomości, jak już wspomniałam, nie są niczym nowym. Autorka podaje raczej oczywiste fakty, które można wyczytać na dowolnej stronie internetowej, nawet nie zgłębiając literatury medycznej.

Na plus wspomniane przepisy - też nie wszystkie, ale kilka było naprawdę ciekawych i smacznych, więc za to na pewno gwiazdka w górę.

Poza tym książka ładnie wydana, przejrzysta, uporządkowana. Czy jednak warta swojej ceny i warta większej uwagi?
Jak dla mnie niespecjalnie, niestety.

Książki o hormonach, zdrowiu, diecie to już dość powszechny temat.

Mam nieco mieszane uczucia odnośnie tej książki.

porusza ważne tematy w przystępny sposób,
dobrze opisana pierwsza część, czyli rozdział teoretyczny,
oparta na osobistych doświadczeniach autorki, dzięki czemu zyskuje na wiarygodności,
zawiera test do autodiagnozy, który może być dobrą wskazówką, na czym się skupić, aby przywrócić równowagę hormonalną (co powinno moim zdaniem być poparte dodatkowymi badaniami i konsultacją z lekarzem)

mam wrażenie, że książka nie przeszła dokładnej korekty, zawiera ewidentne błędy, np. myli fazę folikularną z lutealną (w rozdziale o rotacji nasion),podaje, że "jelito cienkie mierzy 5-6 m, co po rozprostowaniu daje nam długość obwodu kortu tenisowego" (który ma wymiary ok. 23,5 na 8 m) czy rzuca danymi w stylu "niemal połowa populacji USA cierpi na insulinooporność" (najnowszy raport zaś podaje ok. 35%, co i tak jest dużą liczbą, ale nie kwalifikowałabym tego jako niemal połowa https://www.cdc.gov/diabetes/pdfs/data/statistics/national-diabetes-statistics-report.pdf),
przepisy i lista składników nie została dostosowana do rynku polskiego
wiele nazw specyfików/suplementów niedostępnych na polskim rynku (oczywiście można zamówić z Amazon, ale fajnie, gdyby autorka zrobiła odpowiedni research i zaproponowała jakieś alternatywy),
w połowie książki znajduje się wiele powtarzających się fragmentów, mam wrażenie, że w kółko są te same rady i ton książki staje się wybitnie poradnikowy i łopatologiczny.

Mam nieco mieszane uczucia odnośnie tej książki.

porusza ważne tematy w przystępny sposób,
dobrze opisana pierwsza część, czyli rozdział teoretyczny,

Początkowe rozdziały super. Te późniejsze oscylujące wokół produktów i przepisów już mniej, bo nie dostosowane do polskiego podwórka.

Wiedza przedstawiona w książce jak najbardziej w porządku, ale to co mi przeszkadzało to fakt, że autorka nie zadała sobie trudu, żeby zmodyfikować książkę i lepiej dopasować na polski rynek oraz dostępność produktów proponowanych w książce.

Wtedy książka byłaby prawdziwą perełką, a przez to jest tylko wskazówką, która mniej-więcej pokazuje jak zadbać o równowagę swoich hormonów.

Oczekiwałem wiele więcej...

Jeśli chodzi o część teoretyczną to byłam nią bardzo zachwycona. Już z pierwszych stron dowiedziałam się więcej niż podczas wizyt u lekarzy, ktorzy niestety nie leczą. W książce wszystko jest dokładnie wytłumaczone: co to są hormony, jak działają, czym grożą zachwiania w ich równowadze i dlaczego ta równowaga jest tak ważna dla naszego ciała. Autorka również wyjaśnia jak funkcjonują niektóre nasze narządy, ukazuje doskonałość ludzkiego organizmu, jak bardzo ważne jest, aby wszystko działało jak należy. W dodatku cała wiedza przekazana jest w prosty sposób, zrozumiałym językiem, krok po kroku, przez co książka jest przejrzysta i uzyskujemy konkretny plan działania. Magdalena Wszelaki w swojej książce daje nadzieje tym, którzy usłyszeli, że ich problemy hormonalne to sprawa genów. Przy części praktycznej za to poczułam się trochę zagubiona. Pojawiło się dużo pokarmów trudno dostępnych, ktorych nazwy wcześniej nie były mi znane. Niestety autorka mieszka w USA i dużo porad żywieniowych kierowanych jest pod tamtejsze realia. W Europie duża część tych produktów może być ciężko dostępna. Kolejnym minusem jest dla mnie to, że zastosowanie się w całości do żywieniowych porad autorki wymaga dużego nakładu finansowego, na co za pewne nie każda z nas lub nawet większość nie bedzie mogła sobie pozwolić. Żałuję, że autorka nie wystosowała bardziej uniwersalnych porad, łatwych w realizacji dla każdego, ale tak jak pisałam być może jest to spowodowane tym, że autorka pisze głównie do mieszanek stanów zjednoczonych. Mimo wszystko każda z nas jest w stanie dużo "wynieść" z książki o hormonach, gdyż zasady żywienia są uniwersalne. Wiadomo od czego zacząć i jakimi zasadami kierować się dalej przy konkretnych przypadłościach. Książka zawiera mnóstwo informacji zatem trzeba do niej wracać co już teraz mogę zadeklarować. Na pewno wypróbuję sposoby uzdrawiania organizmu zalecane przez Magdalenę Wszelaki. Książkę polecam wszystkim, tym ze stwierdzonymi problemami zdrowotnymi i tym bez nich. Okaże się przydatna dla każdego, kto chce uzdrowić lub usprawnić działanie swojego organizmu a przede wszystkim nauczyć się "wsłuchiwać" w swoje ciało. Bardzo dobra lektura!

Jeśli macie lub podejrzewacie u siebie jakieś problemy hormonalne, które wywołują bóle, dyskomfort, kłopoty trawienne, problemy z cerą itp. ta książka wystarczy, by oswoić i dokładnie zrozumieć złożoność tego tematu. Autorka bardzo jasno tłumaczy zależności, mówi konkretnie co może wpływać na nasze dolegliwości i daje praktyczne wskazówki, co możemy robić na własną rękę, żeby coś zmienić. Dużo z niej wyniosłam dla siebie i na pewno będę do niej wracać, bo nie da się przyswoić tych wszystkich informacji przy jednym posiedzeniu.
Co prawda byłam zdeterminowana, żeby przeczytać ,,Hormony" od deski do deski, bo dosłownie mam już dosyć tych zmiennych nastrojów i innych symptomów, ale podczas lektury wcale się nie znudziłam. Autorka znalazła ciekawą formę przekazania ważnych treści. Bardzo na tak!

Autorka zmieściła w ,,Hormonach” wszystkie istotne informacje, które są nam potrzebne, by samodzielnie odnaleźć balans hormonalny, wzmocnić odporność, uzdrowić się dietą, nowymi nawykami, uważnością w dobieraniu produktów itd. Oprócz dokładnej specyfikacji hormonów oraz tego, jak nierównowaga hormonalna wpływa na nasz organizm znajdziemy tu proste wskazówki jak odzyskać zdrowie. Jest tu też mnóstwo ciekawostek i zasad, które warto przyswoić. Wszystkich na pewno nie zapamiętamy, ale zawsze możemy wrócić do informacji, co jest dość łatwe dzięki idealnemu indeksowi. Według mnie warto uważnie przeczytać całą książkę, bo na każdej stronie znajdujemy jakiś nowy fakt i to akurat on może połączyć w całość resztę naszych symptomów, ale można też czytać wybiórczo. Zawsze zaczynamy od jelit. To tam najczęściej mają swoje źródło nasze problemy. Jeśli pomimo zastosowania się do „Przewodnika po uzdrawianiu jelit” i diety eliminacyjnej wciąż cierpimy na jakieś dolegliwości, Wszelaki ma dla nas alternatywy w postaci jadłospisów odpowiednich do diety paleo lub tej przeciw kandydozie. Jest to bardzo intuicyjna i bardzo dobrze zredagowana książka, która nie pozostawia w czytelniku poczucia zagubienia albo przytłoczenia. Podczas czytania czułem, jakby autorka prowadziła mnie jak podczas wywiadu z dietetykiem, ale na pytania odpowiadałem sobie sama - szczerze, bo do dietetyka oczywiście nigdy nie odważyłem się pójść. Uważam, że każdy powinien mieć tę książkę w swoim domu i gdyby skusił się choć raz, by zmienić coś w swoim życiu ,,Hormony” są do tego idealnym startem.
Na plus również mnóstwo nowych dla mnie, ciekawych przepisów, z którymi łatwiej jest zrealizować nowy cel ku zdrowiu. Bardzo, bardzo polecam!

Ta książka zdecydowanie wyróżnia się na tle innych poradników. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji na temat zdrowia, żywienia, funkcjonowania organizmu człowieka oraz jadłospisów np. przy skomplikowanych anomaliach hormonalnych jak np. przy hashimoto czy endometriozie. Oprócz tego znajdziemy tu test, który znacznie ułatwia autodiagnozę, dzięki czemu wiemy już na jakich informacjach powinniśmy bardziej skupiać uwagę w naszym przypadku, a na jakich mniej. Porady odnośnie żywienia przydadzą na pewno przydadzą się każdemu, a niezliczona ilość prostych, tanich przepisów ułatwia wyjście na prostą. ,,Hormony” to znacznie więcej niż tylko piękna, inspirująca książka kucharska. Magda Wszelaki oprócz wiedzy merytorycznej przekazuje nam mnóstwo zmieniających życie, mądrych i łatwych do wprowadzenia na co dzień porad. Podobało mi się również, że autorka nie wstydzi opisywać się swoich problemów, bo właśnie na nich nauczyła się swojego fachu. Bez wątpienia jest specjalistką od hormonów, co potwierdza tylko jej niezwykle popularny blog hormonesbalance, który codziennie odwiedza tysiące kobiet z problemami z tarczycą i innymi. Otworzyła mi oczy na wiele spraw związanych z moim organizmem. Bardzo polecam tę książkę wszystkim!

• Psychologia /Motywacja
  • Poszukuję na wymianę
  • Książka fizyczna
  • Stos hańby
  • Poradnik&psychologia

Dodaj cytat z książki Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?