Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności

Okładka książki Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności Tomas Navarro
Muza
2018-10-31
2018-10-31
Nina Jaśtak

"Nie umiera się przez wpadnięcie do rzeki, lecz przez pozostawanie w niej.
Podobnie nikt nie może uniknąć przeciwności, nieszczęść bądź problemów, ale może uniknąć przykucia do cierpienia. Wszyscy potrzebujemy czasu na odnalezienie się w obliczu nieszczęścia; czasu na przemyślenia".

Kintsugi to japońska sztuka, która polega na naprawianiu rzeczy, które uległy zepsuciu. Miejsca, w których pojawiają się ślady pęknięć ozdabia się złotem w celu podkreślenia wyjątkowości i tego, że pomimo uszkodzenia zostały one naprawione, przez co tylko zyskały na wartości.
Zniszczona ceramika jest przykładem swojej kruchości. Odnowiona ceramika, w której zamaskowany jest fakt, że jej fragmenty zostały złączone, nie ukazuje nam całej swej wartości. Mistrzowie kintsugi są tego świadomi i chcą uszanować najistotniejszą wartość odnowionej ceramiki – jej bliznę.

Zainspirowany tego rodzaju sztuką Tomas Navarro postanowił odnieść się w swojej książce do sytuacji, w których następuje nasz pozorny upadek, a z których to wskutek uzyskanego doświadczenia możemy wyciągnąć lekcje i podnieść się niczym feniks z popiołu. Znany psycholog napisał poradnik pod którego wrażeniem pozostaję przez dłuższy już czas.
Poprzez odniesienia do filozofii wschodu nadaje pewnym opowieściom wieloznacznej głębi, przekonuje, że pomimo trudów nie jesteśmy więźniami swojego przeznaczenia, błędów, czy też pojawiających się nieszczęść. Cała sztuka polega na tym, aby upaść i potrafić się podnieść, bo życie wcale nie jest sprawiedliwe ani bezproblemowe. Ażeby pokonać wszelkie zwątpienia i trudności, a dodatkowo dokonać przełomowej zmiany, należy naprawić to co się zepsuło, uporać się z towarzyszącym temu cierpieniem oraz w sposób świadomy osadzić swoje jestestwo w teraźniejszości. Autor w podzielonej na trzy części książce ukazuje szereg pomysłów i rozwiązań, które mają pomóc w pokonaniu sytuacji kryzysowej.

Podczas wciągającej lektury spotykamy się z szeregiem nowych pojęć wywodzących się z języka japońskiego. Stajemy przed koniecznością dokonania autorefleksji, odpowiedzi na szereg pytań.
Jakie jest Twoje Ikigai? W czym dostrzegasz sens życia, co powoduje, że rano chce ci się wstać z łóżka?

Autor ukazuje nam jakie są style reagowania, przestrzega przed poddawaniem się szkodliwym nawykom i radzi by już, jeśli dokonujemy czynności wzmacniających, to muszą one być inspirujące, a nie przygnębiające. W kolejnych częściach otrzymujemy odpowiedzi na to czym jest siła emocjonalna, jakie są możliwości jej rozwoju, pracy nad jej ukształtowaniem. Dowiadujemy się czym jest pewność siebie, jak ją kształtować, wskazuje kroki do zyskania pewności siebie, do których należy zrozumienie zagrożenia, wykrycie go, czy też wykorzystanie. Ukazuje piętnaście czynności, które uleczą ranę emocjonalną, a więc pozwolą na opracowanie planu działania, po to aby przyczynić się do wyciągnięcia wniosków z przeżytych wydarzeń oraz pomóc w wyjściu w sposób wzmocniony z doświadczonego nieszczęścia. To tylko część przykładów, które można znaleźć w tejże książce, która w moim zdaniem jest nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji.

Książka poświęcona tematyce związanej z uzyskaniem siły z trudnych sytuacji życiowych jest według mnie niezwykle ciekawą pozycją. Wywarła na mnie bardzo duże wrażenie i skłoniła do refleksji. Dawno nie czytałam tak fascynującego poradnika.

"Nie umiera się przez wpadnięcie do rzeki, lecz przez pozostawanie w niej.

Z początku pochłonął mnie jedynie motyw nauki garncarstwa i sztuki kintsugi, narracja autora do mnie nie trafiała, nie byłam pewna czy obejmuje każdy rodzaj "życiowych trudności". Z czasem jednak dostrzegłam w niej głębszą naukę o tym, że w trudnych chwilach, na które często nie mamy wpływu, mamy wpływ na to co w tej sytuacji zrobimy, czy będziemy biernie patrzeć jak nasze życie spowija matnia cierpienia, czy zawalczymy o siebie i swoje życie trudności przekuwając w wyzwanie, by po czasie stały się naszym zasobem a tym samym siłą. Podobała mi się jej bezkompromisowość. Polecam

Świetna książka, którą serdecznie polecam psychoterapeutom.

Świetna książka, którą serdecznie polecam psychoterapeutom.

Dla mnie książka przełomowa. Wiele zmieniła w moim życiu i dała zupełnie inne spojrzenia na świat. Polecam osobom w kryzysach, albo tym, którzy chcą spojrzeć na swoje życie w bardziej pozytywny sposób.

Zmniejszanie stosu hańby w tym miesiącu idzie dobrze 👍 książka, która trochę przeczekała, ale właśnie takich co jakiś czas potrzebuję. W życiu każdego z nas pojawiają się trudności. Każdy się z nimi zmaga, jednak nie każdy zrozumie Twój punkt widzenia i być może będzie dawał Ci dobre rady, które w Twoim życiu nie mają sensu. Ważne, aby wiedzieć, że trudności zawsze będą, jednak nie masz obowiązku udawać, że wszystko jest ok, "bo inni mają gorzej", bo "przecież masz wszystko a wymyślasz". Często też w trudnych momentach po tragedii chcesz złapać chwilę oddechu, ale czy wypada? Może powinieneś cierpieć? Bardzo dużo odpowiedzi i ważnych cytatów, mądrości i filozofii Kintsugi. Kintsugi mówi o tym, że wszystko możesz naprawić. Każda trudność to jak rozbite naczynie, które możesz skleić, a rysy przyozdobić złotem. Każde pęknięcie symbolizuje Twoją siłę i wyciągniętą naukę. Niesamowita pozycja. Myślę, że warto do niej wracać co jakiś czas, żeby naprostować swoje myślenie. Nie ma się co bać takich książek. Wszystko siedzi w nas i każdy z nas ma siłę, aby pokonać przeciwności. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie uderzyć. Może pomoże Ci w tym "Kintsugi"?

Pomysł niezwykle ciekawy. Mimo, że styl poradnikowo-coachowski, to jednak wzięłam z tej książki coś dla siebie :)

Dziękuję autorowi, bo otworzył mi oczy i uzmysłowił, że całe nasze ciało i umysł są w stanie się ODBUDOWAĆ, a "skazy" czynią nas wyjątkowymi. Z odpowiednim podejściem i nastawieniem jesteśmy w stanie ukształotować otaczający nas świat w sposób dla nas bezpieczny ale i o odpowiednim poziomie optymizmu. Myślę, że "swiat jest jakim go widzisz" to dobre streszczenie tego, o czym traktuje ta książka.

Podobało mi się jak autor pokazuje na ile sposobow mozna zinterpretować dane wydarzenie w zyciu i ze to od nas czesto zalezy jak przejdziemy przez to.

Dzięki lekturze martwię się mniej na zapas, dzięki czemu mogę być bardziej świadomie w "tu i teraz", zamiast skupiać się na pisaniu czarnych scenariuszy i wyobrażaniu sobie jak wybrnę z sytuacji.

Myślę, że Navarro nie odkrył Ameryki, ale czasem taki prosty przekaz potrafi zmienić nasze podejście i sposób interpretowania rzeczywistości.

Lekka i przyjemna.

Książka mówi o tym że żyjemy własnym zyciem wymyślonym a nie tym prawdziwym które tak naprawde jest na codzieień chodzi o to że my wymyślamy( bardziej myślimy że takie zycie jest naprawde) sobie życie jakie chcieliśmy by mieć ale którego na codzień tak naprawdę niema, że załużmy że jesteśmy idealni prowdzimy fajne życie jesteśmy lepsi od innch że każdy nam potakuje, ale że drugiej strony się nie staramy zauważyć tym że inni nas obrażają , nie potakują nam , albo mówią nam że się mylimy tak naprawdę , a my ich odzucamy, ksiażka według mnie jest bardzo wartościowa

Serio, serio jak dla mnie to jedna z najbardziej wartościowych książek typu poradnik. I na niej chyba skończę czytanie takowych. Konkretna, ale też w jakiś sposób wyczerpująco prowadzi za rękę jeśli potrafimy odnaleźć się w przypadkach.

Książka „Kintsugi. Jak czerpać radość z życiowych trudności”, prawi o odbudowywaniu tego, co zostało zniszczone. O naprawianiu życia po porażce oraz leczeniu ran emocjonalnych...

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na stronie:

O filozofii Kintsugi - japońskiej technice naprawiania rozbitych naczyń za pomocą złota czy srebra, tak by przedmioty te, po ponownym sklejeniu, były jeszcze cenniejsze - słyszałam już dawno temu. Zaimponował mi silny przekaz, który jak wiele rzeczy w japońskiej kulturze, wychodził poza dosłowne znaczenie i świetnie obrazował, jak porażki z przeszłości czy trudy, mogą się zmienić w coś dobrego. Kiedy więc dostałam propozycję zrecenzowania dzieła Tomasa Navarro, nie zastanawiałam się dwa razy. Jak zaprezentowała się lektura?

Już na wstępie zaznaczę, że jestem rozczarowana pozycją. Przede wszystkim, mam wrażenie, że było mnóstwo zbędnego tekstu traktującego ciągle i ciągle o tym samym. Typowe "lanie wody" i ubieranie czegoś powiedzianego już trzy razy wcześniej, w nowe słowa. Bezsensowne nad-opisywanie, które zamiast wnosić coś do treści, wydłużało ją i sprawiało, że książka była znacznie cięższa w czytaniu, niż być powinna.

Nie podobał mi się również styl autora. Anegdoty, jego ogólne podejście i zaprezentowanie tematu brzmiały strasznie protekcjonalnie. Przez większą część czasu czułam się przez niego oceniana, tak jakbym co parę linijek była krytykowana za takie a takie postępowanie. Nawet jeśli to nie było zamiarem autora, odniosłam wrażenie, że było zbyt dużo moralizatorstwa.

Jestem też zirytowana, jak niewiele praktycznych rzeczy zostało powiedzianych w tej pozycji. Nie dość, że autor potraktował filozofię Kintsugi po macoszemu, co jak na mój gust, jest obrazą samą w sobie, to jeszcze raczył czytelnika pustym tekstem z typowymi powiedzonkami, których po psychologu/terapeucie bym się nie spodziewała. Oczekiwałam czegoś więcej. Czegoś nieco bardziej praktycznego. Było mnóstwo mowy o tym, że trzeba coś zmienić, że należy coś zrobić - nie powiedziano jednak gdzie zacząć, jak wystartować. Całość odebrałam więc sfrustrowana.

Przy rozpoczynaniu lektury dzieła Tomasa Navarro spodziewałam się znaleźć w środku coś inspirującego, zachęcającego do działania i zmian, to co jednak dostałam to zbiór nic niewartego tekstu z banałami, krytyką, moralizatorstwem i zbędnymi opisami na pierwszym planie. Jestem rozczarowana i choć nie mówię, że każdy odbierze tę książkę tak samo jak ja - zainteresowanych tematem zachęcam do kontynuowania poszukiwań gdzie indziej, ponieważ ta pozycja pozostawia wiele do życzenia.

• Poradniki
  • Rozwój osobisty