Niechciany gość

Data 1. wydania:
2018-07-26
Piotr Kuś
Piotr Kuś thriller literatura kanadyjska

Dobre czytadło na jeden wieczór. Sharu Lapenai starała się stworzyć thriller bazujący na emocjach z wykorzystaniem motywu zamknięcia w stylu Agathy Christie, jako że akcja toczy się w położonym na odludziu, odciętym od świata hotelu. Pomysł i prowadzenie akcji przemyślane, chociaż wkradło się kilka błędów stylistycznych. Uwięzieni w hotelu ludzie, w obliczu morderstwa nie wiedzą komu mogą zaufać i rzucają podejrzenia na siebie nawzajem. Autorka świadomie myli tropy i ukierunkowuje podejrzenia na coraz to nowe osoby, w miarę jak poznajemy kolejne szczegóły z ich życia. Dobrze się bawiłam.

Dla wszystkich bohaterów wyjazd na weekend do hotelu który mieści się na odludziu miał być odpoczynkiem, odcięciem od zgiełku i codzienności. Choć każdy miał jeszcze inny cel tej podróży...
Wszystko zapowiada się wspaniale, ale niestety warunki pogodowe wszystko komplikują, nie mogą wyjść z hotelu. Zostają odcięci od elektryczności, burza śnieżna szaleje.
Ale najgorsze dopiero nadchodzi...
Zostaje odnalezione ciało dziewczyny... na początku wszystkim wydaje się ze to nieszczęśliwy wypadek, jednak... To nie ostatnie ciało które zostanie odnalezione... Wśród gości zaczyna panować strach, boją się że będą następni... Widzą, że morderca jest wśród nich, ale kto to jest... Padają podejrzenia i sytuacja zaczyna być coraz bardziej napięta...
Nie tak miał ten wyjazd wyglądać...

Zakończenie totalnie mnie zaskoczyło i to jest najlepsza reklama tej książki 😁

Autorka w bardzo fajny i ciekawy sposób przeprowadza czytelnika przez tą historię. Opisy które nakreślają bohaterów pozwalają nam ich poznać i zagłębić się w to co się tam z nimi działo.

Naprawdę polecam, czyta się ją bardzo dobrze.

Ale najgorsze...

Niestety książka kompletnie mi się nie podobała. Pomysł na fabule ciekawy, umiejscowienie powieści również. Natomiast w żadnym momencie nie czułam, żeby był to thriller czy kryminał. Zabijanie kilku osób po kolei nie czyni powieści thrillerem. Zabrakło mi ciekawych bohaterów, książka tez była moim zdaniem za krótka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

#56/52 #niechcianygość #sharilapena
Pomysł na książkę dość oklepany czyli kilkoro nieznajomych (czy aby na pewno?) w hotelu odciętym od świata w którym giną niespodziewanie ludzie, ale kto i dlaczego zabija? Powiem szczerze mnie zaskoczyło kto był mordercą i podobało mi, że była to ta osoba, a nie ktoś inny. Nie chcę tu nikomu spoilerować, ale ostatnie zabójstwo zaskoczyło mnie najbardziej i już pobrałam inne książki tej autorki z nadzieją, że będą tak samo dobre jak ta.

#56/52 #niechcianygość #sharilapena

Nuuuda . Pan tłumacz z uporem maniaka ubiera buty ,sweterki , szlafroki itp

Nuuuda . Pan tłumacz z uporem maniaka ubiera buty ,sweterki , szlafroki itp

Świetna książka. Od początku trzymała mnie w napięciu. Co do bohaterów to w większości byli mi obojętni. Najbardziej polubiłem Riley i szkoda , że zginęła. Choć nie zginęła z ręki mordercy , ale zamarzła , gdy uciekła z hotelu w panice. Było mi jej bardzo szkoda. Zwłaszcza , że trochę wcześniej Gwen obiecała , że jej nie zostawi , a i tak Riley zginęła samotnie. Co do mordercy to byłem zaskoczony. Nie spodziewałem się , że będzie to Lauren. Danę zabiła , bo ta wiedziała , że w młodości zabiła chłopaka. A Bradley i Candice zabiła , bo sądziła że oni wiedzieli co zrobiła. I tu jest intrygująco , bo tak naprawdę nie wiemy , które z nich miało jakąś wiedzę na temat zabójstwa , ale prawdopodobnie był to Bradley , a z Candice się pomyliła. A jeśli chodzi o Beverly i Henry'go to w momencie , gdy dowiadujemy się , że Lauren zabiła i nic nie myśli o Henry'm to już wiedziałem , że to Beverly otruła męża korzystając z tego , że w hotelu jest morderca. I na koniec nie zostaję o nic oskarżona i wie , że cała wina spadnie na Lauren , a ta nie może powiedzieć, że nie zabiła Henry'go , bo inaczej przyznałaby się do innych zabójstw , a tak ciągle milczy. I tu mnie ciekawi jaki wyrok dostanie Lauren. Ciekawi też wątek Gwen i Davida. Na końcu niby rozmawiają , ale Gwen myśli o tym , że jak wsiądzie do samochodu to będzie słyszała Riley , która będzie ją ostrzegać , żeby go sobie odpuściła , bo zabił żonę. I wydaję mi się , że Gwen w końcu posłucha przyjaciółki i będzie się trzymać z dala od Davida. I tak samo mi się wydaję , że facet faktycznie zabił swoją żonę i po prostu mu się upiekło , bo wiedział jak zatrzeć ślady.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka przenosi Nas w świat mroźnej zimy i oldschoolowego hotelu, w którym „utyka” grupka nieznajomych (?). Warunki pogodowe są fatalne, drogi do budynku odcięte. W końcu goście zostają również pozbawieni prądu.
Napięcie zaczyna wzrastać od zabójstwa jednego z nich. Każdy ma tajemnice, przez co każdy może być potencjalnym mordercą. Nerwy powodują, że nikt sobie nie ufa.
W momencie, kiedy myślisz, że już wiesz kto jest zabójcą - Shari zbija Cię z tropu totalnie niespodziewanym zakończeniem :)
Minus za ogólną fabułę - wyobraziłam sobie, że jako film mogłaby być raczej zakategoryzowana jako „średnia”. Niemniej jednak - czytało się fantastycznie :)

W...

Całkiem niezły thriller. Różni ludzie spotykają i zapoznają w jednym hotelu. Są w złym miejscu o złym czasie. Okazuje się, że hotel nie jest do końca taką bezpieczną przystanią jak mogłoby się wydawać. Odcięci od świata, zdani na siebie, i na... mordercę. Polecam, czytało się bardzo dobrze.

Nudna, rozwleczona, nieudana podróbka Agatha Christie

Nudna, rozwleczona, nieudana podróbka Agatha Christie

Ciekawa historia, czytało się przyjemnie chociaż momentami nudziła.

Ciekawa historia, czytało się przyjemnie chociaż momentami nudziła.

Shari Lapena Niechciany gość Zobacz więcej
Shari Lapena Niechciany gość Zobacz więcej