Fikcja

Okładka książki Fikcja Dariusz Bitner
Okładka książki Fikcja
Dariusz Bitner Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Polska Proza Współczesna literatura piękna
Polska Proza Współczesna
Państwowy Instytut Wydawniczy
2018-09-10
2018-09-10
Inne

Okładka książki Twórczość nr 10 / 2019 Dariusz Bitner, Kazimierz Brakoniecki, Krystyna Chwin, Stefan Chwin, Andrzej Górny, Andrzej Kanclerz, Tadeusz Komendant, Artur Daniel Liskowacki, Michał Paweł Markowski, Zbigniew Mikołejko, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Uta Przyboś, Redakcja miesięcznika Twórczość, Krzysztof Rutkowski, Jan Sochoń, Grzegorz Strumyk, Leszek Szaruga, Danuta Ulicka, Henryk Waniek, Szymon Wróbel
Twórczość nr 1... Dariusz Bitner, Kaz...
Okładka książki Twórczość nr 1 / 2019 Dariusz Bitner, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Bernadetta Darska, Bogusław Kierc, Andrzej Mencwel, Dariusz Muszer, Jakub Pacześniak, Redakcja miesięcznika Twórczość, Bohdan Wrocławski
Twórczość nr 1... Dariusz Bitner, Kat...

a takie pytanie się zrodziło przy okazji tej książki: czemu w tej serii Polskiej Prozy Współczesnej prawie sami mężczyźni? czy dla PIWu czas się zatrzymał w XIX wieku?

Męcząca do szpiku kości postmoderna, która wyciska z czytelnika siódme poty, wciągając go w sidła swojej opowieści w duchu strumienia świadomości. Zaczyna się niewinnie, na dworcu, a potem już nie wiadomo – czy to sen czy to jakaś nocna mara, czy wyobrażenie? Czy przeszłość czy przyszłość, a może czas nie ma znaczenia, bo po prostu trwa? I o co w tym wszystkim chodzi? Czy chodzi w ogóle o coś? Na pewno zachwyca językiem, ale mnie osobiście odrzuca przerostem formy nad treścią.

Czapki z głów! Prawdziwy majstersztyk! Powieść do której będzie się chciało wrócić!

Zabawa literaturą, w konstrukcji przypomina mi sceny z Miasta Kobiet, Felliniego (1980),to według mnie, ale czy Autor odniósł się podświadomie, czy bawi się z Czytelnikiem, nie jestem w tym przypadku pewny. Inne nawiązania są czytelnie sygnalizowane, jak do Bułhakowa i sprawiają przyjemność. Na pewno warto czytać i nie spekulować, jak zakończy się ta wielowątkowa podróż pociągiem - bo może doznacie zachwytu. Nic nie zapowiada, że końcówka rozegra się w ostrym seksualnym klimacie. Wydawało mi się, że po młodzieńczym czytaniu Henry Millera nic nowego już się nie wydarzy, a tu proszę. Trzeba także przeczytać, by wiedzieć jak ważna jest informacja na skrzydełku albo jej brak. "Uwaga! końcówka książki jest pełna seksu, gdyby to był film, to posiadałby wskazanie, że tylko dla dorosłych". Swoją drogą ta powieść powinna zainteresować filmowców. Polecam z czystym sumieniem, czytałem tydzień. Rzecz dzieje się w Szczecinie a zaczyna na dworcu kolejowym. Po przeczytaniu, już będziecie wiedzieć, że to nie jest zwykłe miejsce. Dariusz Bitner z Fikcją na pewno jest, jednym z ciekawszych autorów, którzy opublikowali dzieła w tym sezonie, liczę na to że książka weźmie parę nagród literackich w przyszłym roku.

• Biblioteka Główna
  • Polska