Bona. Zmierzch Jagiellonów

Magdalena Niedźwiedzka Cykl: Zmierzch Jagiellonów (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik 672 str.
Prószyński i S-ka
biografia, autobiografia, pamiętnik
literatura polska biografie wspomnienia Jagiellonowie historia epoka Jagiellonów

Prószyński i S-ka
biografia, autobiografia, pamiętnik

Kup książkę

Bona -postać charyzmatyczna, mądra. Warto poznać życie i otoczenie kobiety tak wpływowej w polskiej historii. Książka napisana ciekawie nawet jak dla mnie, osoby, która niespecjalnie interesuje się historią.

Przeczytałam ją z przyjemnością. To obszerna powieść o intrygujących postaciach z naszej historii. Malownicze opisy wnętrz, strojów i ulic podkreślają charaktery bohaterów tej ksiązki.

Przeczytałam piękną książkę historyczną, dzięki której przeniosłam się w czasie. O Bonie słyszał każdy Polak, przynajmniej powinien. Włoszka, z temperamentem południa, ostra, nie uznająca sprzeciwu, bystra w życiu prywatnym, bystra w sprawach polityki Państwa. Jej największym sukcesem było urodzenie Zygmuntowi Staremu syna. Jej pozycja jeszcze bardziej się wzmocniła. Byłam...

Można przeczytać ale niekoniecznie. Zgadzam się z poglądem prezentowanym przez niektóre wcześniej zamieszczone opinie. Książka jest męcząca w odbiorze, zaledwie parę rozdziałów da się przeczytać z względną przyjemnością, reszta ani ziębi ani też grzeje. Nie jestem zwolenniczką obligatoryjnej archaizacji języka w powieściach historycznych ale niektóre dialogi mocno rażą...

Chwilami nużąca.Chwilami rozwlekła. zdecydowanie dla zwolenników historii którzy mają jakiekowiek pojęcie o historii.

"Bona"to książka od której wiele oczekiwałam, ale niestety zawiodłam się.
Dłużyło mi się czytanie strasznie, ponieważ nie było w książce niczego co by mnie w jakiś sposób do niej przyciągało. Natomiast jeśli chodzi o Bonę i jej postać, którą chciałam bliżej poznać, to mam wrażenie, że dużo więcej uwagi autorka poświęciła Albrechtowi Hohenzollernowi.
Byłam bardzo ciekawa...

Bona.Zmierzch Jagiellonów Magdaleny Niedźwiedzkiej to historia o wielkiej, ambitnej kobiecie oraz świetności Rzeczpospolitej. Jak dla mnie zdecydowanie nużąca i rozwlekła.

Książkę zacząłem czytać z dużym entuzjazmem, doceniając jej walory historyczne: można ją spokojnie nazwać powieścią historyczną, daleko jej na szczęście do jednowątkowych obyczajówek, zanadto rozwodzących się nad uczuciami bohaterki czy nadmiernymi opisami strojów z epoki. Należy docenić wielowątkowość powieści: poza tytułową Boną śledzimy tutaj np. drogę Zygmunta na tron...

Rosja miała carycę Katarzynę Polska zaś królową Bonę. Ta inteligentna, ambitna i wykształcona władczyni nie była tylko ozdobą u boku Zygmunta Starego. Ku przerażeniu królewskich doradców miała realny wpływ na prowadzoną przez Polskę politykę a jej upór i determinacja sprawiły że jedyny syn tej pary Zygmunt August został wybrany na króla jeszcze za życia swego ojca.
Miast...

Miejscami się wlekła.Miejscami były niepotrzebne rozdziały. Ale czytało się nawet dobrze. Można się zapoznać nie tylko z tak mało znaną postacią jak Bona, kim naprawdę była i jaki miała wkład w naszą historię ale również w ciekawy sposób przedstawioną historię krzyżaków a raczej ich końca.

Dyskusje

• 2019
  • Powieść historyczna
  • Historia Polski
  • E-book
  • Historia

Dodaj cytat z książki Bona. Zmierzch Jagiellonów