Bona. Zmierzch Jagiellonów

Magdalena Niedźwiedzka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Zmierzch Jagiellonów (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
literatura polska biografie wspomnienia Jagiellonowie historia epoka Jagiellonów
Zmierzch Jagiellonów (tom 1)
biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-08-07

Bona była córką Izabeli Aragońskiej, obie po śmierci jej ojca zostały wygnane z Mediolanu do Rzymu. Życie od ucieczki do ucieczki. Bona z czasem zostaje jedyną spadkobierczynią matki, czuje więc ciążącą na niej odpowiedzialność. Matka zaś uczy ją, że okazywanie miłości to niepotrzebna słabość. A Bona po stracie kuzyna, przestaje marzyć o uczuciu.
W międzyczasie w Polsce w...

Magdalena Niedźwiecka umie zajmująco opowiadać o Jagiellonach. Moje kolejne spotkanie z barwnymi postaciami z tego rodu uważam za inspirujące i udane. mimo pokaźnej objętości książki przeczytałam ją w jeden dzień, gdyż fabuła niezmiernie wciąga.
Nie potrafię zdecydować, czy to Renata Czarnecka stworzyła lepszy portret Bony, czy nasza autorka. Byz może po prostu skupiły się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bona Sforza była lepszym królem niż jej mąż Zygmunt. Bardzo szybko rozpoznała jakie interesy ma Polska. Gdyby trzymano się choćby jedej jej rady; zablokowanie dziedziczenia władzy w Prusach na linię brandenburską Hohenzollernów Polska przejęła by Prusy po odsunięciu od władzy Albrechta Fryderyka w roku 1578 a najpóźniej po jego bezpotomnej śmierci w roku 1618.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bona -postać charyzmatyczna, mądra. Warto poznać życie i otoczenie kobiety tak wpływowej w polskiej historii. Książka napisana ciekawie nawet jak dla mnie, osoby, która niespecjalnie interesuje się historią.

Przeczytałam ją z przyjemnością. To obszerna powieść o intrygujących postaciach z naszej historii. Malownicze opisy wnętrz, strojów i ulic podkreślają charaktery bohaterów tej ksiązki.

Przeczytałam piękną książkę historyczną, dzięki której przeniosłam się w czasie. O Bonie słyszał każdy Polak, przynajmniej powinien. Włoszka, z temperamentem południa, ostra, nie uznająca sprzeciwu, bystra w życiu prywatnym, bystra w sprawach polityki Państwa. Jej największym sukcesem było urodzenie Zygmuntowi Staremu syna. Jej pozycja jeszcze bardziej się wzmocniła. Byłam...

Można przeczytać ale niekoniecznie. Zgadzam się z poglądem prezentowanym przez niektóre wcześniej zamieszczone opinie. Książka jest męcząca w odbiorze, zaledwie parę rozdziałów da się przeczytać z względną przyjemnością, reszta ani ziębi ani też grzeje. Nie jestem zwolenniczką obligatoryjnej archaizacji języka w powieściach historycznych ale niektóre dialogi mocno rażą...

Chwilami nużąca.Chwilami rozwlekła. zdecydowanie dla zwolenników historii którzy mają jakiekowiek pojęcie o historii.

"Bona"to książka od której wiele oczekiwałam, ale niestety zawiodłam się.
Dłużyło mi się czytanie strasznie, ponieważ nie było w książce niczego co by mnie w jakiś sposób do niej przyciągało. Natomiast jeśli chodzi o Bonę i jej postać, którą chciałam bliżej poznać, to mam wrażenie, że dużo więcej uwagi autorka poświęciła Albrechtowi Hohenzollernowi.
Byłam bardzo ciekawa...

Bona.Zmierzch Jagiellonów Magdaleny Niedźwiedzkiej to historia o wielkiej, ambitnej kobiecie oraz świetności Rzeczpospolitej. Jak dla mnie zdecydowanie nużąca i rozwlekła.

Dyskusje

• 2019
  • Powieść historyczna
  • 2018
  • Historia
  • Chcę w prezencie

Dodaj cytat z książki Bona. Zmierzch Jagiellonów