Kup teraz - 18 ofert w cenie od 6.99 zł do 36.95 zł

Bona. Zmierzch Jagiellonów

Magdalena Niedźwiedzka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Zmierzch Jagiellonów (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
literatura polska biografie wspomnienia Jagiellonowie historia epoka Jagiellonów
Zmierzch Jagiellonów (tom 1)
biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-08-07

Słuchało się rewelacyjnie. Świetny portret Bony, ale także Albrechta Hohenzollerna i Zygmunta Starego. Przyjemna podróż przez szesnastowieczną Polskę,

"BONA" Magdaleny Niedźwiedzkiej ,to książka o wielkich czasach renesansu , wojnach ,bezwzględnej polityce i kobiecie -królowej Polski i wielkiej księżnej litewskiej , którą życie nauczyło jak skrywać uczucia. Książkę najlepiej czytać niespiesznie ,powoli delektując się czasami gigantów ,którzy dzielili między sobą Europę . "BONA" to pierwsza książka z serii ZMIERZCH...

Magdalena Niedźwiedzka snuje opowieść o niewątpliwie ciekawej postaci historycznej jaką była Bona Sforza. Od małżeństwa z królem Zygmuntem Starym wpisała się w historię Polski. i odegrała w niej nietuzinkową rolę. Kobieta zniewalająca urodą, mądra, przewyższająca inteligencją i umiejętnością logicznego myślenia niejednego męża stanu w Polsce i na sąsiednich dworach. Osobą...

Książka dobrze się czyta, napisana prostym językiem. Nie można jej jednak traktować jako źródła wiedzy historycznej.

Nie mogłam się doczekać lektury tej książki. Niestety, moim zdaniem jest to kiepska pozycja. Jeśli ktoś szuka udanego i wiarygodnego przedstawienia losów królowej Bony na polskiej ziemi w formie powieści, to może się zawieść. Razi przede wszystkim język- zbyt współczesny. Niektóre kolokwializmy aż kłują w oczy. Samej postaci Bony nie jest tu wcale dużo- za to...

Bardzo dobrze czyta się zbeletryzowaną biografię - jest zajmująca i więcej się zapamiętuje, kiedy postaci nabierają żywotności. Nudziła miejscami, ale mimo wszystko warto przeczytać. Bona to postać niezwykła, da się lubić, choć wiadomo że miała swoje za uszami. Ciekawe w jaki sposób zostanie przedstawiona w tomie II?

Niby trudno się oderwać, niby wciągająca, ale ... napisana tak prostym językiem, że aż boli. I gdzie zniknął Stańczyk??

Nie wiem jak książka wypada merytorycznie, czy jest zgodna, czy nie z prawdą historyczną? Czyta się ją raczej nie jak fakty, a jak powieść. Myślę, że mogłaby posłużyć za scenariusz do serialu, coś np. w stylu "Korona Królów". Zarówno serial jak i książka mnie jednak, zbytnio nie zainteresowały.

Bona była córką Izabeli Aragońskiej, obie po śmierci jej ojca zostały wygnane z Mediolanu do Rzymu. Życie od ucieczki do ucieczki. Bona z czasem zostaje jedyną spadkobierczynią matki, czuje więc ciążącą na niej odpowiedzialność. Matka zaś uczy ją, że okazywanie miłości to niepotrzebna słabość. A Bona po stracie kuzyna, przestaje marzyć o uczuciu.
W międzyczasie w Polsce w...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Magdalena Niedźwiecka umie zajmująco opowiadać o Jagiellonach. Moje kolejne spotkanie z barwnymi postaciami z tego rodu uważam za inspirujące i udane. mimo pokaźnej objętości książki przeczytałam ją w jeden dzień, gdyż fabuła niezmiernie wciąga.
Nie potrafię zdecydować, czy to Renata Czarnecka stworzyła lepszy portret Bony, czy nasza autorka. Byz może po prostu skupiły się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2019
  • Powieść historyczna
  • Historia
  • Historia Polski
  • 2020

Dodaj cytat z książki Bona. Zmierzch Jagiellonów