rozwiń zwiń

2018-10-31
2018-10-31
Data 1. wydania:
2018-01-01
lekarz literatura faktu poszukiwanie prawdy sekcja zwłok śledztwo śmierć zabójstwo zamach terrorystyczny
Inne

Oficjalne recenzje i

Tajemnice śmierci

Link do recenzji

1678 98 32

Fascynująca autobiografia patologa sądowego.

Autor opowiada przede wszystkim o swojej fascynacji największej, czyli medycynie sądowej -opisy sekcji to więcej niż połowa książki. Jak detektyw pochyla się nad ciałem i stara sie poznać jego tajemnice. Makabryczne ?-raczej nie, chociaż na pewno miejscami przygnębiające - bo uświadamia jak bardzo człowiek jest nietrwały, ulotny, śmiertelny -niewiele potrzeba, aby zakończył życie.

Przygnębiające są tez opisy śmierci dzieci, często zawinione przez rodziców. Ten fragment powinni przeczytać wszyscy rodzice, zanim na świecie pojawi się dziecko - bo pokazuje jak delikatne jest niemowlę - niby to wszyscy wiedzą, ale , mimo to, wiele jest przypadków potrząsania, szarpania czy rzucania niemowlakami . Bardzo ciekawie tez autor pisze o tzw. śmierci łóżeczkowej oraz o objawach dziecka maltretowanego.

Autor zabawnie narzeka na prawników, opisując sprawy sądowe ,w których występował jako biegły - czyli niezłomnie uczciwy biegły, jak przedstawia siebie, wobec "tych okropnych prawników" - jest śmiesznie i poważnie zarazem. Możemy popatrzeć na prowadzone sprawy nie tylko ze strony biegłego, ale i posłuchać jego rozbudowanego, bardzo rozbudowanego komentarza.

Część książki jest o rodzinie autora, rodzicach, teściach, żonie, dzieciach i psach - bardzo trudno jest jednocześnie być świetnym patologiem, ojcem i mężem - bardzo trudno jest zachować równowagę , nawet jak ktoś się stara, szczególnie kiedy niespodziewanie jest się wzywanym do sekcji , lub do jakieś katastrofy.

bardzo interesujące spojrzenie na rodzinę i własne życie ze strony człowieka, który usiłował złapać jednocześnie fascynujące życie zawodowe, udane małżeństwo i dobre rodzicielstwo i jeszcze dopchać swoje zainteresowania lataniem.

Fascynująca autobiografia patologa sądowego.

rewelacja!!!!!

rewelacja!!!!!

Historia opowowiadana przez angielskiego patologa sądowego, który miał do czynienia z najróżniejszymi sprawami. Opowiada w bardzo zajmujący sposób o swojej pracy i o przypadkach, z którymi miał doczynienia. To wciągająca lektura, dla wszystkich, którzy lubią literaturę medyczną. Świetnie napisana, porusza wiele ciekawych wątków, pokazuje pracę patologów "od kuchni".

Ciekawa, choć momentami męcząca. 'Siedem wieków śmierci' zdecydowanie lepiej się czytało.

Bardzo dokładnie opisane sekrety patologii....jest to raczej dokument a nie jrymynal. Które uwielbiam, ale bardzo ciekawa !

Książka może zaskoczyć. Opisywane przypadki z pracy lekarza sądowego wskazują na trudne niekiedy do rozwikłania rzeczywiste przyczyny śmierci. Autor wspomina przypadki nazwijmy "indywidualne", jak i masowe tragedie i skutki terroryzmu. Jednocześnie subtelnie rozprawia się z własną historią, małżeństwem, błędami. To wspomnienie przypadków z pracy przeplecione retrospekcją własnego życia. To co rzuca się w oczy pod koniec- można odnosić sukcesy, poświęcać się dla pracy, zdobywania wiedzy, mieć duże osiągnięcia.. i jedna sprawa związana z błędem albo tylko jego sugestią, w oczach opinii publicznej a nawet przełożonych, może wszystko przekreślić. Smutna konkluzja, która na szczęście w tym wypadku się nie dokonała. Lektura ciekawa dla pasjonatów medycyny (jak mój kolega, który mi ją polecił) i laików zainteresowanych raczej inną tematyką (jak ja).

Na pewno nie jest to typowa autobiografia. Autor bardzo umiejętnie opowiada o poszczególnych etapach swojej kariery zawodowej przeplatając to mnóstwem ciekawostek medycznych i szczegółowych opisów przeprowadzanych sekcji, podanych w bardzo strawny sposób. Z książki można się dowiedzieć jak zmieniała się rola i funkcja medyka sądowego (od Sherclocka Holmesa do Dextera Morgana), jak bardzo wpłynęła na życie osobiste i rodzinne autora, a nawet ciekawostki związane z bardzo znanymi i medialnymi sprawami, widzianymi oczami patologa (zamach na WTC, śmierć księżnej Diany).

Momentami nudziłem się. Podchodziłem kilka razy.
Z drugiej strony książka dobra i ciekawy temat.

Momentami nudziłem się. Podchodziłem kilka razy.
Z drugiej strony książka dobra i ciekawy temat.

Autor niniejszej książki odkrywa przed swoimi czytelnikami tajemnice ludzkiego ciała, z którego uszło już życie. Czy to za sprawą morderstwa, nieszczęśliwego wypadku, choroby czy śmierci naturalnej. Dr. Richard Shepherd opisuje krok po kroku swoje początki w medycynie sądowej, jak i swoje życie przed prosektorium, czy w zaciszu domowym, po skończonej pracy. "Niewyjaśnione okoliczności" można brać za biografię jednego z najwybitniejszych medyków sądowych, który w swoim długim życiu zawodowym, przeprowadził tysiące autopsji. Książka jest niezwykle ciekawie napisana, poza czysto suchymi faktami ze stołu prosekcyjnego, czytelnik dodatkowo ma wgląd w każde śledzctwo, które toczyło się w sprawie śmierci denata. Patolog zabiera czytelników również na sale sądowe, gdzie przemawia za ofiary, poprzez opisy zadanych im śmiertelnych obrażeń. Dzięki tej lekturze można niezwykle dużo się dwie dowiedzieć oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy ze zwłokami. "Niewyjaśnione okoliczności" jest smakowitym kąskiem dla fanów gatunku True Crime, bądź miłośników kryminałów, którzy pragną zgłębić temat o tym co mówią zwłoki o sprawcy. Polecam.

Dla mnie to takie mocne 9.5/10.

Naprawdę ciekawie napisana książka. Nie tylko przedstawiająca pracę patologa, ale także jaki wpływ wywiera ona na życie prywatne lekarza.