W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

Okładka książki W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy
Weronika Nawara Wydawnictwo: Otwarte reportaż
pielęgniarka szpital pacjent

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pielęgniarstwo w czasach kryzysu relacji międzyludzkich

267 0 108

Ciekawe spojrzenie na polską służbę zdrowia od strony pielęgniarek i co ciekawe pielęgniarzy. Wypowiada się również lekarz. Wypowiedzi są oczywiście anonimowe ale nie ma podstaw do tego aby nie wierzyć rozmówcom. Ktoś porównał tą książkę do lektury Marianny Fijewskiej i coś w tym jest bo książki faktycznie są do siebie podobne (obie ciekaw i sporo w nich szczegółów dotyczących pracy pielęgniarek). Mnie czytało się się dobrze, szybko i przyjemnie. Polecam.

Zbiór anonimowych myśli i przeżyć polskich pielegniarek. Lektura analogiczna do ksiazki "Tajemnice pielęgniarek", choć mysle ze tamta w sposob bardziej poruszajacy opisywała pewne historie. Narzekactwo i niezbyt udana walka o poprawę PRu zawodu pielegniarki. Szanuje za prawdziwe historie, choć moim zdaniem w pewnym momencie tresc ksiażki skręciła w nieodpowiednim kierunku.

Książka oddaje trudy i radości pracy pielęgniarek, cudowna pozycja dla ludzi z zawodu (choć Ci mają zwykle mało czasu na czytanie), dla innych ciekawa szansa na spojrzenie na codzienność medyków

RECENZJA W 5 ZDANIACH:
Jeżeli czytaliście reportaże "Mali Bogowie" lub "Czarni" - wiecie, jakiej formy się spodziewać. Reportaż, a właściwie zapis wypowiedzi pielęgniarek z różnych stron Polski, z różnymi doświadczeniami i różnym stażem. Z całą pewnością książka pozwala lepiej zrozumieć i docenić pracę pielęgniarek. Osobiście zabrakło mi w niej dwóch rzeczy: większej ilości informacji o zarobkach pielęgniarek - ile faktycznie zarabiają, jakie mają koszty pracy itp. oraz rozszerzenia wątku napięć na linii lekarz-pielęgniarka, który był chyba najciekawszym fragmentem. Ogólnie - warto przeczytać lub przesłuchać w celu zdobycia większej empatii do zawodu pielęgniarek.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

Zwraca uwagę na problem z jakim zmagają się na codzień pielęgniarki i pielęgniarze tj. Brak szacunku. Smutne historie, ale niestety prawdziwe. Dobry reportaż.

Z życia pielęgniarki. Rozmowy z pielęgniarkami o różnym stażu, z różnych oddziałów. Wejście w ich skórę, poznanie problematyki ich finansów, problemów z komunikacją. Serdecznie polecam dla zrozumienia drugiego człowieka ;)

Wstrząsające i smutne, mimo tych pozytywnych rozdziałów. Tym bardziej, jesli uswiadomimy sobie, że juz teraz mamy potworne braki wśród personelu medycznego.

Mam mieszane uczucia odnośnie do tej książki. Pomysł na książkę bardzo dobry, fragmenty dotyczące pracy pielęgniarek czyta się bardzo dobrze (np. Te o opiece nad umierającymi pacjentami). Póki co to tyle z ciekawych fragmentów. Reszta książki opowiada o tym jak bardzo niedoceniany jest to zawód. Kasa, kasa, kasa..., utyskiwanie na koleżanki (również pielęgniarki!), na lekarzy, na brak pomocy psychologicznej. Po przeczytaniu wywiadu z lekarzem stażystą ma się wrażenie, że jest to postać wymyślona. Lekarz stażysta z dobrym wynagrodzeniem, szanujący pielęgniarki, ale bez przesady, mający czas na sen w pracy (bo przecież pielęgniarki nie mogą) powtarzający ciągle "ogarnąć/ogarniam/ogarnę itd". Mało realistyczne.
Kolejna kwestia to brak pomocy psychologicznej dla pielęgniarek. A co ma powiedzieć osoba, która nie uczyła się na medycznych kierunkach a pracuje w szpitalu? Sama swego czasu pracowałam w szpitalu onkologicznym. W sekretariacie i gabinecie medycznym. Miałam styczność z pacjentami, wpisywałam do systemu epikryzę zgonową chłopaka w moim wieku - pomocy psychologicznej brak.
W swojej karierze zawodowej miałam styczność i z lekarzami i z pielęgniarkami. Przez pacjentów sama byłam nazywana "siostrą". Mam wielki szacunek do pracy pielęgniarek. Niestety lektura książki "W czepku urodzone" wywołała u mnie odwrotne emocje. Większość osób pracujących w Polsce nie zarabia godziwie, w każdej pracy spotykamy kogoś z kim się nie dogadujemy (delikatnie mówiąc). Czytanie o tym w książce o zawodzie pielęgniarki to strata czasu.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jestem młodą pielęgniarką ale ta książka kompletnie do mnie nie przemówiła.

Jestem młodą pielęgniarką ale ta książka kompletnie do mnie nie przemówiła.

Forma książki kapitalna, podobnie jak u Fijewskiej czy Reszki.
Krótkie wypowiedzi pielęgniarek i pielęgniarzy w różnym wieku, z różnym stażem i doświadczeniem zachęcają do poświęcania czasu lekturze.

Jeżeli ktoś myśli, że tylko praca w karetce dostarcza tzw adrenaliny, powinien się zapoznać z zawartością książki, choć osoby wrażliwe mogą czuć się przytłoczone surowością opisów.

Autorka porusza nie tylko kwestie relacji pacjent - pielęgniarka, ale zależności między współpracownicami, komunikacji z lekarzami, problemy związane z mobbingiem, wynagrodzenie, emigrację i wszystko to popiera przykładami z życia.

Ogromnie mi się podobało, zwłaszcza, że tekst nie zawiera koloryzowania, czasem padają wulgaryzmy innym razem łza się w oku kręci...

Polecam każdemu nie tylko książkę, ale też wywiad z Weroniką Nawarą w yotubowym "Siedem metrów pod ziemią".

Forma książki kapitalna, podobnie jak u Fijewskiej czy Reszki.

Weronika Nawara W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy Zobacz więcej