Słoneczniki

Okładka książki Słoneczniki Halina Snopkiewicz
Okładka książki Słoneczniki
Halina Snopkiewicz Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Słoneczniki (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Słoneczniki (tom 1)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1968-01-01
1968-01-01

I znowu wzięła mnie ochota na długi skok w przeszłość i przypomnienie sobie książki, której bohaterka imponowała mi swoją inteligencją, oczytaniem i przebojowością. Po lekturze "Słoneczników" nabrałam przekonania, że Lilka bez większego trudu zakasowałaby dzisiejsze nastolatki, zapatrzone w swoje smartfony.

Książka mojej młodości... Po latach przeczytana i stwierdzam, że czasy się jednak zmieniły ale pewne rozterki, problemy i zawirowania młodości pozostały.. Trochę mnie denerwowało podejście Lilki do chłopaków i ilość jej adoratorów ale druga część książki bardziej mi się podobała. Dialogi, cięty język, porównania i sposób wyrażania myśli bohaterki pozostają na mistrzowskim poziomie. Dzisiejsza młodzież raczej by tego nie zrozumiała niestety. Udany powrót do wspomnień z młodości 😉 jeszcze mam parę książek z młodości, do których chętnie wrócę i skonfrontuję swoje wspomnienia.! Jest to w sumie ciekawe doświadczenie.

Książka pisana w formie pamiętnika, którego autorką jest nastoletnia Lidia Sagowska. Młoda dziewczyna, która tuż po zakończeniu II wojny światowej wraca do nauki w liceum i próbuje na nowo poukładać sobie swój świat. Jej przeżycia, przemyślenia, problemy i straty - wszystko to mogłoby być niezwykle ciekawe, bo jak każda osoba, która przeszła przez wojnę, miała za sobą mnóstwo trudnych, ale i budujących doświadczeń. Niestety, autorka skupia się głównie na budowaniu legendy o życiu uczuciowym bohaterki - Lidka jest wprost rozchwytywana przez chłopców i młodych mężczyzn, a jej "błyskotliwe" riposty na ich deklaracje uczuć po pewnym czasie zaczynają irytować. To typowa bohaterka książek dla nastolatek - najpiękniejsza, najmądrzejsza i z największym powodzeniem. W dodatku jest tak przyzwyczajona do swojej pozycji, że nawet zmiana miejsca zamieszkania i nowa szkoła nie jest w stanie wpłynąć na listę jej podbojów. Nie ma w tej książce głębi, nie ma refleksji nad powrotem do normalnego życia, nie ma poczucia straty ani traum do przepracowania. Są tylko nieustanne roszady i coraz to nowi chłopcy do rozpracowania. Jedyną wartością tej pozycji są krótkie akapity poświęcone nauce - autorka kilkakrotnie podkreśla, że kobieta musi mieć zawód, a losy Lilki przestajemy śledzić w momencie, w którym dostaje się na studia - rzecz jasna, nie musi sobie zawracać głowy egzaminami wstępnymi, bo takie osoby jak ona, zdają maturę celująco, co zwalnia je z rekrutacji na uniwersytet.

Kocham całym sercem! Bardzo inteligentna, tylko dziwię się, że jest sklasyfikowana jako książka dziecięca, gdyż dziecko miałoby problem ze zrozumieniem wszystkiego.

Książka do której wracałam i z pewnością wrócę jeszcze nie raz. Pokazuje nam życie charyzmatycznej bohaterki, która przeżywa pierwsze miłości, zakochania i ogółem mówiąc dojrzewanie. Dodatkowo akcja rozgrywa się w 1944 roku ukazując nam to, jak wyglądała w tamtych czasach nauka. Nie nudzi, napisana przyjemnym językiem, myślę że wielu osobom się spodoba

Kiedyś próbowałam zliczyć ile razy pożarłam tą książkę.Pogubiłam się po 50 razie. Towarzyszyła mi w dzieciństwie i w pewien sposób mnie ukształtowała...jak wiele innych książek które czytałam jako dziecko lub już młoda panna.

Książka w postaci pamiętników Lilki w latach 1949-1951.
Bardzo przyjemnie spędziłam czas czytając tę książkę .Głowna bohaterka Lilka nie raz mnie rozbawiła .
Cieszę się że miałam możliwość przeczytania tej książki,bo dotyczy ona też dawniejszych czasów ,a one się już nie wrócą .

Książka w postaci pamiętników Lilki w latach 1949-1951.

Znalazłam tę książkę w biblioteczce mojej mamy kilkanaście lat temu i pamiętam, że gdy zaczęłam ją czytać, nie mogłam się oderwać. Wracałam do niej jeszcze minimum dwa razy. Bardzo pozytywna, z pewnością warta przeczytania :-)

jedna z b ardziej pozytywnych książek jakie przeczytałam

jedna z b ardziej pozytywnych książek jakie przeczytałam

Jako czternastolatka bardzo mocno odebrałam tę książkę. Pozostała ze mną we wspomnieniach aż do tej pory.

• Przeczytane dawno temu
  • Dzieciństwo