Syn

Okładka książki Syn
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Kolekcja 70 lat Empik kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2014-06-18
Data 1. wydania:
2014-03-18
Iwona Zimnicka
Iwona Zimnicka literatura norweska więzienie samobójstwo

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , , , , ,

"Syn" Jo Nesbø, to trzymający w napięciu, pesymistyczny, podejmujący trudne tematy, świetnie napisany thriller.
Akcja toczy się szybko, dużo w niej zaskakujących suspensów.
Mam wrażenie że mamy zbyt mało niewiadomych, od początku wiadomo kim jest złodziej życia, morderstwa zostały opisane. Następnie widzimy jak próbuje sobie z nimi poradzić policja.

Świetne pióro sprawia że powieść czyta się mimo wszystko lekko, chłonie się ją i z niecierpliwością czeka na więcej.
Norweski autor za pomocą słów maluje niezwykle klarowne sceny.
Postacie wyglądają, zachowują się, mówią, myślą jak te które można spotkać w rzeczywiści. Łatwo jest się z nimi utożsamić, tym bardziej że po mistrzowsku opisane są ich nastroje, życie wewnętrzne.
Oryginalna konstrukcja jest zaletą, ale otwarte zakończenie moim zdaniem wadą.
Akcja toczy się w Oslo po dwutysięcznym roku.

Sonny Lofthus syn policjanta Abe Lofthusa, odsiaduje wyrok za dwukrotne morderstwo. To spokojny, zamknięty w sobie narkoman uzależniony od heroiny. Ma przyznać się do kolejnego brutalnego morderstwa, jakiego ponoć dokonał będąc na przepustce. Pastor Per Vollan próbuje przekonać go do przyznania się do winy, jednak w związku z tym dręczą go wyrzuty sumienia. Rezygnuje z pracy kapelana i już tego samego dnia jego martwe ciało zostaje znalezione w rzece. Okazuje się że to zabójstwo. Tymczasem Sonny dowiadując się prawdy o ojcu nie przyznaje się do winy.

Polecam tę nieprzeciętnie wciągającą, ponad czterysta-stronicową powieść.

Akcja toczy się szybko, dużo w niej zaskakujących suspensów.

Świetne pióro sprawia...

Super.

Super.

Bardzo wciągająca książka. Główny bohater był bardzo ciekawą postacią i polubiłem go. Co do jednej postaci to prawie od samego początku miałem pewne podejrzenia, które okazały się prawdą.

Przyjemna, byłam ciekawa co będzie dalej. Bardzo polubiłam głównego bohatera :)

Przyjemna, byłam ciekawa co będzie dalej. Bardzo polubiłam głównego bohatera :)

Na tyle przywykłem do przygód Harrego Hole'a, że po pierwszych 20 stronach sam siebie zapytałem "a gdzie Harry?". Potem okazało się, że książka jest poza serią i automatycznie poczułem, że już mi się w takim razie nie spodoba. Historia mojego spotkania z tą książką zakończyła się tym, że teraz żałuję, że nie ma serii książek z Sonny'm. Polecam. Fabuła wciągająca i jak zwykle Nesbo nie zawodzi.

Jak to Nesbo - konkretnie zagmatwana i... genialna:)

Jak to Nesbo - konkretnie zagmatwana i... genialna:)

Ta powieść Jo Nesbo to najlepsza przeczytana przeze mnie książka norweskiego autora. Główny bohater- tytułowy Syn to zdecydowanie jedna z najciekawszych postaci z jakimi zetknąłem się w literaturze kryminalnej. Uzależniony od narkotyków Sonny jest osadzony w więzieniu, a przy tym niesamowicie inteligentny i rozdarty psychicznie. Jego historia jest opowiedziana boleśnie, ale to, że jest nam dane obserwować jego wewnętrzną przemianę i w jaki sposób radzi sobie z przeszłością ale też bierze się za swoją przyszłość jest naprawdę imponujące i porywające. W moim odczuciu oprócz samej kryminalnej zawiłości, która też jest nietuzinkowa w tej książce najważniejsza jest tytułowa postać i trudności z jakimi się mierzy, ponieważ jest ona wykreowana po mistrzowsku. Wartka akcja, przez którą przechodzimy razem z Sonnym jest zwyczajnie czymś obok czego nie można przejść obojętnie. Polecam z całego serca.

Moja pierwsza książka tego autora i powiem, że wciągająca i spodobała mi się. Bohaterów troszkę sporo, szkoda że nie ma jakiegoś spisu, by w kolejnych akapitach mieć ściągę i sobie ich sprawdzać. Początek bardzo wolny i spokojny, rozkręca się leniwie, ale później jest tylko lepiej. Motyw główny: odwet.

Polecam tą, ale kolejnego tomu niestety polecić nie mogę.

Polecam tą, ale kolejnego tomu niestety polecić nie mogę.

Charyzmatyczny zabójca sieje postrach w całym Oslo. W tle narkotyki i hazard. Poczułem się zmęczony książkami Jo Nesbo..

Ta książka jest fenomenalna. Nie pamiętam, kiedy ostatnim razem czytałam tak dobry kryminał. Postacie narysowane rewelacyjnie. Jest sporo pobocznych wątków, ale żaden z nich nie jest bez znaczenia dla rozwoju akcji. Pierwszy raz wręcz dopingowałam, żeby zabójca przeżył i dokończył to, co zaczął. Ta misternie utkana historia wciągnęła mnie od pierwszych stron.