Zaginiona dziewczyna

2014-10-22
Magdalena Koziej
Magdalena Koziej literatura amerykańska małżeństwo intryga
Inne

Psychopatyczny on, psychopatyczna ona tworzą psychopatyczny związek.
Pierwsza część się dłuży, poznajemy ją - mimozę, jego - nie wiedzącego o co tak naprawdę chodzi ze zniknięciem jej, jego żony.

Ale to było nudne. Przez trzysta stron!!! nie działo się dosłownie nic. Później akcja trochę ruszyła, ale i tak dosłownie kręciła się w kółko wokół tego samego. Kompletnie nie rozumiem zachwytów nad tą książką. Absolutnie nie mój klimat.

Najpierw obejrzałam film, dopiero na samym końcu dowiedziałam się, że powstał na podstawie książki o tym samym tytule. Nie mogłam się oprzeć, zapisałam się na tę pozycję w bibliotece.
Nie zawiodłam się. Był to wtedy pierwszy thriller jaki przeczytałam. Byłam zafascynowana sposobem w jaki autorka prowadzi czytelnika przez całą książkę.
Jak wiadomo wiele kwestii pozostało...

Na początku ciężko czytało mi się "Zaginioną dziewczynę". Przez pierwsze 100-150 stron nic za bardzo się nie dzieje i książka jest po prostu nudna, aczkolwiek po 150 stronach akcja się rozkręca. Od tego momentu pochłonęłam "Zaginioną dziewczynę" w bardzo szybkim czasie.
Gillian Flynn w genialny sposób moim zdaniem przedstawiła portret psychologiczny socjopaty.
W książce...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajnie się szukało, szkoda tylko że się znalazła

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na początku wydawało się że to będzie prosta historia, ale później się skomplikowało. Bardzo ciekawe retrospekcje które komplikują historie. Książce trochę brakuje zakończenia.

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia przypadkowo spotykacie kogoś, kto jest ideałem z Waszych wyobrażeń. Tego jedynego, albo tą jedyną. Od razu wiecie, że musi to być Wasz mąż lub żona. Zakochujecie się w sobie i niedługo po poznaniu bierzecie ślub. Patrząc na Was wszystkim wydaje się, że jesteście doskonałą parą, wręcz stworzoną dla siebie. Ten sam sposób postrzegania świata,...

Oczywiście, że jest tam misternie utkana intryga, bo pani Flynn to pisarka mądra i sprytna, ale...choć to wystarczy dla kogoś, kogo przyciąga sama fabuła, zwroty akcji, zagadki i ich rozwiązanie, to pięknie wielowarstwowa powieść i dla mnie najciekawsza była właśnie ta głębsza warstwa.
Warstwa, w której tytułowa zaginiona dziewczyna to nie tyle "dziewczyna, która zaginęła"...

To, co dzieje się na kartach tej książki sprawia, że naprawdę trudno się od niej oderwać. Tutaj nic nie jest takim, jakie się z pozoru wydaje, a rozwiązanie zagadki potrafi przyprawić o dreszcze. Autorka bardzo sprawnie operuje słowem, a krótkie rozdziały i podwójna narracja powodują, że ciągle czułem zaciekawienie i niedosyt. Gorąco polecam.

Niestety totalnie nie mogłam się w nią wkręcić. Nie chce mi się nawet jej oceniać, ani tym bardziej o niej pisać. Dla mnie totalna strata czasu ;)

Dyskusje

9 036