The Gladiator

Okładka książki The Gladiator Ben Kane
Okładka książki The Gladiator
Ben Kane Wydawnictwo: Preface Publishing Cykl: Spartakus (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Spartakus (tom 1)
The Gladiator
Preface Publishing
2012-01-19
2012-01-19
Spartakus niewolnik historia bunt

Przyjemna i lekka pozycja o niezbyt wymagającej fabule, która pozwala nam zatopić się w krwawej epopei Spartakusa. Nieskomplikowana narracja pozwala nam odetchnąć od bardziej wymagających lektur a historia pozostaję nadal wciągająca. Godne zauważenia także jest zaangażowanie autora który częściowo sam musiał wykreować w miarę spójną przygodę łączącą się z faktami historycznymi. Nie jest to pozycja niesamowita ale z pewnością jest w stanie umilić czytelnikowi kilka wieczorów :)

Tematyka bardzo ciekawa, ale wykonanie pozostawia sporo do życzenia. Strasznie denerwowały mnie dopisywane przemyślenia głównych bohaterów, którzy często mówili i robili jedno, a myśleli zupełnie co innego. Także bohaterowie poza Spartacusem bardzo mnie denerwowali szczególnie Ariadna i jej nielogiczne zachowania jak i Carbo. Także sama fabuła momentami raziła brakiem logiki szczególnie przez zachowanie Chloris w zdobywanym mieście. Ogólnie jestem rozczarowany bo temat bardzo mnie ciekawił, niestety autor moim zdaniem nie podołał.

Oceniam książkę średnio, odczuwam że autor nie wykorzystał potencjału, jak napisał na końcu książki, chciał całą historię Spartakusa zmieścić w jednej książce ale musiał napisać w dwóch tomach, ja myślę że całą powieść to by można napisać w 3 tomach, historia Spartakusa który walczył o wolność ludzi jest bardzo ciekawa, zwłaszcza że fakty historyczne o tym powstaniu niewolników i o samym bohaterze zachowały się w skąpych ilościach i to jest właśnie okazją do popisu dla pisarzy, co do samego autora to można zauważyć jego miłość dla tego okresu, skupia się na szczegółach, zwłaszcza podczas walk Spartakusem z Republiką Rzymską, dodam że minusem w tej książce jest krótki opis pobytu w Ludus, przecież tam działy się bardzo ciekawe wydarzenia, kilka razy tylko w książce wspomniał o właścicielu szkoły Gladiatorów, niewykorzystany potencjał przez autora - to mi się nie spodobało. O wiele lepsze są ekranizacje filmowe.
Ogólnie nie jest zła ta książka i dla miłośników tego czasu czy Spartakusa będzie rewelacją.

Oj długo się ta książka wyczekała na mojej półce. Powód? Czasem mam tak, że jak nie chcę się rozczarować a liczę na dobrą lekturę to tak ją stale odsuwam w czasie.
A prawda jest tak, że wzięłam się teraz aby pozbyć się tego koloska ze stosu przed rozpoczęciem akcji #challengezagą 😉

Spartakus to nie jest postać fikcyjna, powieść mocno jest osadzona w historii ale jak sam Autor wspomina zostało bardzo niewiele materiałów źródłowych na temat tego niesamowitego, mądrego i odważnego człowieka. Mało bibliografii jednak równa się dużo miejsca dla Pisarza co w tym przypadku wyszło świetnie.

Ben Kane nie tylko z dużym wyczuciem i fantazją przestawił bohaterów tej powieści sprawiając, że jednych pokochałam a innych miałam ochotę zrzucić ze skały. Jest tu wiele postaci, za które poszłoby się w bój i wiele takich, którym miałoby się ochotę wbić sztylet w samo serducho. Na szczęście nie zabrakło tutaj również kobiecej, silnej bohaterki, która na tle tych wszystkich silnych i pełnych energii mężczyzn jest takim fajnym przełamaniem. Pan Kane w rewelacyjny sposób oddał klimat tamtych czasów przedstawiając życie, wierzenia, sposób walki, mentalność. Jestem zachwycona bogactwem treści jakie stąd płyną.

Książka wciąga od pierwszej strony. Jest momentami bardzo brutalna, wręcz okrutnie raniąca serducho i umysł ale jest też powieścią przy której to serce skacze z radości a duma je rozpiera.

Sceny walk opisane z najmniejszymi szczegółami za każdym razem wciągały mnie w swoje macki sprawiając, że czułam się jakbym tam z nimi walczyła. Co tu dużo mówić, to jest kawał świetnej powieści.

Ogromnie jestem ciekawa kolejnej części i mam też oczywiście chrapkę na inne powieści Autora.

Co jest dla mnie też jeszcze wyznacznikiem rewelacyjnej lektury? Fakt, że jako osoba mało oglądająca filmów czy seriali już w trakcie czytania szukam czy jest ekranizacja tego dzieła.

Moja ocena to 9/10🌟 Dlaczego nie pełen pakiet? Postaram się nie spojlerując odpowiedzieć na to pytanie. Mimo, że Spartakus jako wręcz idelana postać i pokazana z każdej strony robi ogromne wrażenie na mnie jako czytelniku, to było kilka zgrzytów między moim tokiem myślenia a jego 😉 Aczkolwiek ciężko jest oceniać decyzje innych nie będąc nawet w najmniejszym procencie w jego skórze, bo to były i inne czasy i inne realia i w ogóle...

Oczywiście książkę polecam. Bez dwóch zdań.

Przygotowanie autora do napisania tej powieści jest rewelacyjne. Dzięki temu naprawdę można się wczuć w ten klimat starożytnego Rzymu. Miałam problem z niektórymi słowami i wtedy z pomocą przychodził mi dodany przez autora słowniczek - super sprawa!
Nie twierdzę, że historia Spartakusa wciągnęła mnie tak bardzo, że brakowało mi tchu, niemniej lektura była ciekawa i warta poświęconego czasu. Polecam :D

Spartakus człowiek, który rzucił wyzwanie Rzymowi. Silny, inteligentny, świetny przywódca. Pan Ben Kane cudownie opisuje jego losy od powrotu do rodzinnej Tracji i dostania się do niewoli, aż po wygrane bitwy z wysyłanymi z Rzymu legionami. Wszystko opisane barwnym językiem, z dużą dawką emocji, a także humoru. Świetnie zarysowane postacie tak samo historyczne jak i stworzone przez Autora. Moim ulubieńcem obok samego Spartakusa rzecz jasna jest na pewno Carbo, młody Rzymianin, który stanął po stronie Spartakusa. Bardzo sympatyczna jest też Ariadna, Gannicus oraz dwaj Scytowie. Criksus może nie jest sympatyczny, nawet momentami jest to kawał drania, ale na pewno jego waleczność i odwaga robią wrażenie. Zresztą jako główny adwersarz Spartakusa sprawdza się doskonale.

Czyta się tą powieść bardzo dobrze, a słowniczek dodany na końcu książki bardzo pomaga w zrozumieniu nazw i zwyczajów stosowanych w tamtym okresie. Niektóre rzeczy są też wyjaśnione od razu w tekście, zgrabnie wplecione w opisywaną sytuację.

Na samym końcu można zapoznać się z fragmentem drugiego tomu co bardzo zaostrza apetyt i podsyca ciekawość na następny tom.

Jest to naprawdę godna polecenia powieść.

Bardzo dobra pierwsza część dwutomowego cyklu o Spartakusie. Mimo, iż historia Spartakusa jest każdemu znana to zachowało się bardzo mało faktów na ten temat. Autor bazując na nich stworzył bardzo wartką, ciekawą i wciągającą książkę. Dobrze skonstruowana fabuła, ciekawe postacie i przede wszystkim próba wiernego trzymania się realiów historycznych sprawiają, iż niewątpliwie sięgnę po kolejną powieść autora.

Tę powieść historyczną "uwiarygadnia" nie fakt, że Spartakus został w niej przedstawiony tak, jak sobie go wyobrażałem, ale świetne przygotowanie historyczne autora, który w mojej opinii pierwszorzędnie tworzy klimat starożytnego Rzymu.

Jak zwykle u tego autora: wciągająca fabuła, barwne, realistyczne postacie, plastyczna batalistyka. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony, żadnych dłużyzn, nawet erotyki niewiele (co oceniam na plus). Autor dobrze uwidocznił arogancję Rzymian, zawsze kroczącą przed ich upadkiem. I jeszcze garść refleksji o niewolnictwie: bezosobowym bohaterze cyklu.

Czytając książki tego autora ciężko się zawieść i tak jest tym razem. Poznamy historię Spartakusa trochę inną niż wszystkie opowiedziane wcześniej. W tej opowieści przecież znane są nieliczne fakty więc historię można snuć różnie a Kane akurat to potrafi.
Spartakus wraca po służbie w legionach do domu w Tracji gdzie okazuje się, że jego ojciec został zabity a jego zabójca jest teraz królem. Bohater planuje przewrót ale zostaje zdradzony i trafia do niewoli a w rezultacie do szkoły gladiatorów. Tutaj historia jest już znana. Akcja książki jest naprawdę wartka i czyta się ją z zapartym tchem pierwsza część zostawia nas w kulminacyjnym momencie więc czas na tom drugi.

• Powieść historyczna

Dodaj cytat z książki The Gladiator