Ahsoka

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Ahsoka
E.K. Johnston
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Uroboros Seria: Kanon Star Wars [Uroboros] fantasy, science fiction
Kanon Star Wars [Uroboros]
Anna Hikiert-Bereza
Star Wars
Inne

Następny odcinek

Bardzo dobrze napisana książka przygodowa. Nie jest przełomowa i raczej nie zmieni niczyjego życia, ani nie doprowadzi nikogo do łez z powodu oddziaływania na emocje, ale to kawałek solidnej literatury w swoim gatunku.
Jak w przypadku wielu książek z uniwersum Star Wars – aby zrozumieć wątki, wymagana jest znajomość przynajmniej niektórych produkcji filmowych. „Ahsoka” bazuje w dużej mierze na jednym z odcinków serii „Tales of the Jedi”, ale moim zdaniem nie można się też obejść bez obejrzenia epizodów 1-3 klasycznej sagi i serii animowanej „Clone Wars”.
Czy to minus? Nie do końca. Książki Star Wars pozostają gratką raczej tylko dla fanów tej koncepcji. Na pewno po „Ahsokę” warto sięgnąć. Nie trzeba, ale warto, jeśli chce się spędzić kilka godzin na rozczytywaniu jej losów po tym jak galaktykę obezwładnił rozkaz 66.

Są gdzie niegdzie małe luki logiczne, ale historia ciekawa, a charakter Ahsoki i klimat gwiezdnych wojen zachowane

Bardzo przyjemna, lekka, choć oczywiście jest miejsce na trudne chwile i WSPOMNIENIA. Jako fanka serialu animowanego nie mogę ocenić tej książki zbyt obiektywnie, bo za często łapała mnie za serce. Uwielbiam odwołania do materiału źródłowego.
Bawiłam się wspaniale, choć nie raz pękło mi serce.

OCENA: 7,5/10
Monika Karolina

zapraszam na instagrama: https://www.instagram.com/malinowe_historie/

Bawiłam się wspaniale, choć nie raz pękło mi serce.

OCENA: 7,5/10
Monika Karolina

zapraszam na instagrama:...

Na półkach: , , , , , , ,

"Ahsoka" E. K. Johnston opowiada o tytułowej Ahsoce Tano. Była padawanka Anakina Skywalkera opuszcza świątynie Jedi. Przybywa na Raadzie- księżycu rolniczym, gdzie chce prowadzić spokojny tryb życia. Jednak jej przeszłość ponownie do niej wraca i będzie musiała stoczyć walkę.
Miałam duże oczekiwania wobec tej książki. Odkąd obejrzałam parę odcinków "Wojen klonów" to byłam zainteresowana postacią Ahsoki. Dlaego byłam tak zaciekawiana tą książką. No i początek mnie zawiódł. Pierwsze 100 stron było nudne przez co akcja strasznie długo się rozwijała. Już myślałam, że ta książka mi się nie spodoba. Po czym akcja rozkręciła się i już nie przestała. Ta książka okazała się zdecydowanie lepsza niż się spodziewałam.
Ahsoka została ciekawie rozwinięta. Bardzo podobała mi się czytanie z jej perspektywy i czytanie jej "myśli". Dzięki temu mam jeszcze większy hype na jej serial. Dodatkowo podobały mi się wspomnienie postaci, które z nami z filmów/seriali (większość z nich złamała mi serce ale still love them).
Czy tylko ja uważam, że Keden i Ahsoka mają chemię między sobą? Kocham je i szczerze chętnie przeczytałabym o nich osobna książkę.
Okładka książki jest śliczna. Bardzo podoba mi się wygląd Ahsoki.
Podsumowując książka podobała mi się. Wszystko w tej książce jej świetne. Daje 9/10

PS. Książkę najlepiej przeczytać po obejrzeniu prequelów i serialu ''Wojny klonów''.

Egzemplarze używane "Ahsoki" osiągały zawrotne ceny, więc widząc zapowiedź jej wznowienia przez nowego wydawcę miłośnicy "Gwiezdnych wojen" zbiorowo odetchnęli z ulgą. W związku z ogromną popularnością książki, a także premierą serialu poświęconego byłej padawance Anakina Skywalkera, moje oczekiwana były bardzo wysokie. Czy udało się je spełnić?

Akcja powieść rozgrywa się około rok po dojściu Imperatora do władzy. Ahsoka Tano, myśląc że została w galaktyce zupełnie sama, szuka dla siebie miejsca i ukrywa się przed wysłannikami Imperium, którzy nie ustają w wysiłkach, by dopaść pozostałych przy życiu Jedi. Togrutanka trafia na księżyc Raada, gdzie zaprzyjaźnia się z lokalną społecznością. Spokój nowego domu zostaje jednak zaburzony, gdy imperialny oddział przybywa, by wykorzystać rolniczy charakter Raady do swoich potrzeb. Wśród rolników zaczyna rodzić się bunt...

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością E.K. Johnston i chociaż "Ahsoka" jest jej debiutem w świecie Star Wars, ja najpierw czytałam powieści o Padmé. Teraz utwierdziłam się w przekonaniu, że autorka pisze bardzo tendencyjnie i to niestety czuć w jej książkach. Tworzone przez nią fabuły są dość proste, co samo w sobie nie jest problemem, ale odnoszę wrażenie, że bardziej niż na wywołaniu w czytelniku prawdziwych emocji skupia się ona na wpasowaniu we współczesne standardy pisania. W "Ahsoce" brakuje dynamiki, niektóre przydługie opisy śmiało można ominąć, bo niewiele wnoszą do historii (a dodam, że to naprawdę krótka książka). Wydaje mi się, że E.K. Johnston chyba niezbyt dokładnie oglądała serial "Wojny klonów" albo wyciągnęła z niego niewłaściwe wnioski.
Można przeczytać, ale nie trzeba.

Akcja powieść rozgrywa się...

Zgrabna opowieść o Ahsoce Tano ujęta w trzydziestu rozdziałach. Oj, dawno nie czytałem tak dobrej książki spod znaku "Star Wars". Choć fabuła od pewnego momentu była przewidywalna, to cały czas trzymała bardzo wysoki poziom. Niniejsza pozycja świetnie ukazuje dojrzałość tytułowej bohaterki, która jest wynikiem bogatych jej doświadczeń z czasów Wojen Klonów. Jednocześnie śmiało tę książkę można uznać za niezłe wprowadzenie do serialu "Rebelianci".

Na dodruk "Ahsoki" mocno czekałam i czytałam ją z zaciekawieniem, mając z tyłu głowy premierę serialu, która już za niecałe dwa tygodnie. Książkę czytało mi się dobrze, aczkolwiek nie porwała mnie tak jak oczekiwałam. Zdecydowanym plusem książki jest to jak autorka poprowadziła wszystkich bohaterów przez tą historię, z naciskiem na główną bohaterkę. Ahsoka już dawna nie jest sobą. Tak naprawdę nie wie kim jest. Jest zagubiona, a do tego ciągle ogląda się przez ramię w obawie, że Imperium odkryje kim jest (kim była?). Głęboko odczuwa brak Anakina, Obi-Wana, Yody i wszystkich innych Jedi, którzy zginęli w trakcie czystki. Podobało mi się to, że w wyniku rozwoju wydarzeń Ahsoka musiała w końcu określić kim chce być i wytyczyć sobie nową ścieżkę zamiast pozostawać w ukryciu. Z drugiej strony (już kilka dni po przeczytaniu) odnoszę wrażenie, że autorka chciała opisać zbyt dużo na mniejszej ilości stron. Zakończenie jest dość przyśpieszone, nieco chaotyczne i dzięki pozyskanemu sojusznikowi Ahsoka łatwo rozprawia się z Imperium. Cieszę się, że ta książka znów jest dostępna i zdecydowano się na dodruk. Zaskakuje mnie tylko ilość hejtu jaki się na nią wylewa (przynajmniej na zagranicznych portalach/kanałach/profilach). Potwierdza się tylko teza, że Gwiezdne wojny są najbardziej znienawidzone przez własnych fanów...

Średnia książka ale przyjemnie i szybko się czytało
Ciekawostki rozszerzające historię między filmami

Średnia książka ale przyjemnie i szybko się czytało
Ciekawostki rozszerzające historię między filmami

Lekkie, przyjemne, może trochę naiwne, dla fanów świata uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Książka dobra, choć w porównaniu do gwiezdnowojennych pozycji wydanych w ostatnich latach wypada cienko.

• Star Wars
  • Star Wars