Wielka Republika: Próba odwagi

Okładka książki Wielka Republika: Próba odwagi Justina Ireland
Okładka książki Wielka Republika: Próba odwagi
Justina Ireland Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Star Wars: Wielka Republika (tom 2) Seria: Kanon Star Wars [Olesiejuk] fantasy, science fiction
Star Wars: Wielka Republika (tom 2)
Kanon Star Wars [Olesiejuk]
Star Wars: The High Republic: A Test of Courage
Wydawnictwo Olesiejuk
2021-06-16
2021-06-16
2021-01-05
Anna Hikiert-Bereza
star wars gwiezdne wojny wielka republika

Okładka książki Star Wars: Wielka Republika: Ścieżka zdrady Tessa Gratton, Justina Ireland
Star Wars: Wie... Tessa Gratton, Just...
Okładka książki Chaos & Flame Tessa Gratton, Justina Ireland
Chaos & Flame Tessa Gratton, Just...
Okładka książki Star Wars. Wojna Łowców nagród. Jeszcze jedno zadanie David Baldeón, Rodney Barnes, Justina Ireland, Daniel José Older, Luca Pizzari, Ibraim Roberson, Guiu Vilanova, Kei Zama
Star Wars. Woj... David Baldeón, Rodn...

Trochę dziecinna, wchodzi za to bardzo dobrze. Ocenka 6/10, ale moim zdaniem dla odczuwania imersji Wielkiej Republiki warto przeczytać, bo jakoś bardzo nudna nie jest.

Dobra przygoda paczki młodych bohaterów. Trochę mało akcji, ale jest to książka skierowana dla młodszych. Ogólnie dla fanów Star Wars bardzo polecam i oczywiście najpierw dobrze przeczytać 1 tom, bo jest dobrym wprowadzeniem w ere Wielkie Republiki.

Druga faza The High Republic w Polsce wystartowała! W związku z tym warto poświecić kilka słów na podsumowanie i ocenę przełomowego projektu w świecie Gwiezdnych Wojen, na ten moment w książkowej formie.

Republika przeżywa swój prime, Jedi są powszechnie lubiani i szanowani - żyć i nie umierać. Beztroska zostaje przerwana katastrofą w nadprzestrzeni. W całej galaktyce pojawiają się szczątki zniszczonego promu unicestwiając wszystko co napotkają na swej drodze. Głównymi winowajcami, według poszlak, są Nihilowie i to wokół nich kręci się cała pierwsza faza.

Jak ją oceniam? Na ten moment, na tę ilość materiału który się ukazał - średnio… Proszę mnie nie zrozumieć źle. Jestem zachwycony ukazaniem najlepszego okresu w historii Republiki. Bardzo podoba mi się ich rozwój, myślenie decyzyjnych osób, jak i rozsądna ekspansja strefy wpływów. W tej perspektywie świadomość powstania Imperium wywołuje wiele emocji. Zakon także na plus. Dobrze być świadkiem ich potęgi i rozmachu, ale też różnorodność wewnątrz ugrupowania wywołuje uśmiech na twarzy. W końcu! Rozwinięcie Mocy, jej zastosowanie, nadaje świeżości i pole do popisu dla innych twórców. Ale…
Skala projektu jest zbyt duża na okres jaki sobie dali. Synonimem pierwszej fazy jest chaos. Nieustanny chaos i galop w akcji. Dostajemy książki dla starszego i młodszego odbiorcy, dzielące się na główną oś wydarzeń i jej uzupełnienia. Te pierwsze mkną niczym Usain Bolt, te drugie zaś są dla młodszych i to czuć. Średnio angażujące, z kiepską i naiwną fabułą. W obu przypadkach otrzymujemy mnóstwo postaci, pisanymi na jedno kopyto. Są typowymi zadaniowcami. Dobrze napisanych postaci wyliczymy na palcach jednej ręki.

Wobec oponentów także mam mieszane odczucia. Drengirowie są do zapomnienia. Sam pomysł kapitalny, ich odrodzenie w książce „W ciemność” (moim zdaniem najlepsza pozycja) klimatyczna,wywołująca dreszcze, a finał kiepski, napisany po łebkach przez Marvela… Trzeba więc sięgnąć poza książki. :) Nihilowie lepiej, ale bez ochów i achów. Pomysł oryginalny, ale niewykorzystany na ten moment. Wśród nich błyszczy jedynie przywódca. To za mało.

Jak widzicie, The High Republic to nadal ogromny potencjał. Trzeba pamiętać, że jest tylko pierwsza faza. Jako całość wierzę, że spełni oczekiwania, a po latach oceni się ją lepiej. Tak czy inaczej wycinek który mamy mógłby być lepszy. Od SW nie wymagam wyżyn literatury. Chcę solidności i powtarzalności. O to w THR ciężko.

Książka dość ciekawa, jednak widać ze napisana dla młodszych. Fabuła dość prosta, sporo wytłumaczenia emocji młodych ludzi. ot taka lektura do tramwaju, gdy człowiek zmęczony dniem pracy lub zaspany rano :)

Całkiem przyjemna, choć nieco oderwana od głównych wątków "The High Republic", młodzieżówka. Książka skupia się na grupce nastolatków, którzy wraz z osobliwym droidem rodzaju żeńskiego, uchodzą cało z potężnej katastrofy, ale muszą stawić czoła różnym trudnościom na niezbyt przyjaznej i znajdującej się na galaktycznym odludziu planecie.
Książka nawiązuje oczywiście do wcześniejszych pozycji z "Wielkiej Republiki": mamy Nihilów, kilka razy pojawia się Latarnia Gwiezdny Blask, są wzmianki o Jedi, których poznaliśmy już wcześniej. Niemniej jednak bohaterami powieści Justiny Ireland są całkiem nowe postacie. I wielkim atutem "Próby odwagi" jest opis młodych bohaterów, przedstawienie ich burzliwych, aczkolwiek zmieniających się relacji, oraz zaprezentowanie rozterek targających nimi. Wertując kolejne kartki miałem nieodparte wrażenie, że nawet dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, młodzież jest zupełnie nierozumiana przez dorosłych. Brzmi znajomo?
Trzeba też uczciwie wspomnieć o słabościach "Próby odwagi". W powieści nie czuć za bardzo klimatu Gwiezdnych Wojen - być może autorka kiepsko zna uniwersum. Wyszła świetna przygodówka, lecz brakło jej "tej nutki" Star Wars, którą widać choćby w pracach krytykowanej przeze mnie Claudii Gray czy też Jamesa Luceno. Mam również uwagi do pewnej kwestii znajdującej się na samym końcu książki, tuż przed epilogiem (chodzi o ewentualną przyszłość dwójki ważnych bohaterów, Vernestry i Imriego),nie chcę jednak się tu rozpisywać, żeby przypadkiem nie zaspoilerować.
Reasumując, "Próba odwagi" to dobra przygodowa młodzieżówka, z ciekawie ukazanymi wątkami survivalowymi, spokojnie nadająca się na lekturę dla młodszych czytelników, nawet tych, którzy nie "siedzą" mocno w Gwiezdnych Wojnach.

Książka nawiązuje oczywiście do...

Star Wars Wielka Republika: Próba odwagi" to powieść dla dzieci 8+ autorstwa Justiny Ireland. Główna bohaterka, Vernestra Rwoh, jest szesnastoletnią rycerką Jedi, która otrzymuje zadanie pilnowania dwunastoletniej Avon Starros w podróży na pokładzie luksusowego liniowca do nowej stacji kosmicznej o nazwie Latarnia Gwiezdny Blask. Jednak przed rozpoczęciem podróży dochodzi do groźnej eksplozji. Z pomocą padawana Jedi i syna ambasadora, Vernestra, Avon i ich droid J-6 uciekają z uszkodzonego liniowca na pokładzie promu serwisowego, cudem unikając wyssania w przestrzeń kosmiczną.
Moja opinia na temat tej książki jest taka, że jest ona przyjemna. Fabuła jest dość prosta, ale to pozwala autorce bardziej skoncentrować się na rozwoju postaci, ich przeżyciach i dylematach. Justin Ireland stworzyła zróżnicowaną grupę postaci, z których każda jest interesująca, ma własny charakter i własne problemy do pokonania.
W książce porusza się trudne tematy, takie jak śmierć bliskich, i robi to w dobry sposób. Pokazuje również fanatyzm w zakonie Jedi oraz fakt, że padawani muszą się mocno pilnować, gdyż mogą być bardzo podatni na ciemną stronę mocy.

Ciekawa i interesująca książka, która dostarcza nam nowe postacie i przygody do świata Star Wars. Historia jest prosta i łatwa do zauważenia, za to postacie są jakieś i to jest najważniejsze. Ciekawa książka. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Książka dedykowana i napisana stylem przyjaznym dla młodszego odbiorcy, ale czy wątki w niej zawarte będą zrozumiałe dla dzieci? Trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie, lecz taka konsternacja pojawiła się w mojej głowie podczas czytania "Próby odwagi". Dużo jest tu straty, śmierci (nie wspomnianej wprost),gniewu, niepewności. Pod koniec pojawia się także wątek zemsty, odebrania komuś życia i przejścia na ciemną stronę. Mam wątpliwości czy tak skonstruowana historia trafiłaby do czytelnika w przedziale wiekowym 8-12 lat. Zastanawia mnie ewentualny potencjał tej historii, gdyby przerobić ją na 'młodzieżówkę' i co by z tego wyszło.

Pomimo iż autorka porusza w książce poważne zagadnienia, to historia sama w sobie wydaje się mocno płaska. Bohaterowie nie rozwijają się trakcie czytania. Po prostu są i pozostają tacy sami do końca (wyjątkiem Imri). Historia jest prosta, do przeczytania na raz, w jeden dzień. W moim przypadku były to dwa dni, bo ta prostota dla mnie była nieco męcząca. Po przeczytaniu innych książek dla młodzieży i dorosłego czytelnika z bardziej skomplikowaną fabułą możliwe, że tak właśnie mogło być.

Na koniec mam też duży niedosyt. Kilka dni temu skończyłam "Burza nadciąga". W krótkim komentarzu rozwodziłam się nad tym jak Stellan Gios awansował do grona moich ulubionych postaci z całego cyklu. Chciałam więc bliżej poznać jego uczennicę - sławną Vernestrę Rwoh - najmłodszego Jedi w historii zakonu. Zawiodłam się, bo Vernestry w historii praktycznie nie widać. Coś za coś, bo z kolei Imri Cantaros okazał się bardzo ciekawą postacią. Strata, którą ponosi, oraz zmaganie się z własnym gniewem, ciemną stroną uczyniły z niego najbardziej wyrazistą postać z całej czwórki bohaterów.

Zdecydowanym plusem książki jest to, że można z niej wyciągnąć wiele ciekawostek na temat samego świata Gwiezdnych Wojen np. stosunek Mirialan do zostania Jedi czy wspomnienie o Siostrach Nocy znanych nam z "Wojen Klonów". Epilog mnie zaciekawił, ale nie jestem pewna czy chcę dalej sięgać po Wielką Republikę dedykowaną młodszemu czytelnikowi. Niedługo wyjdzie "Fatalna misja", która zdaje się kontynuować wątek z epilogu, ale widziałam zagraniczne opinie mówiące, że można sobie ją darować.

Nie oceniam tej pozycji :-) To na prawdę dla 8 latka książka

Nie oceniam tej pozycji :-) To na prawdę dla 8 latka książka

Próba odwagi” to książka, którą trudno mi ocenić z jednego powodu – jestem na nią zwyczajnie odrobinę za stara. Z pewnością jednak należy do lektur dobrych, szczególnie dla młodszej części młodzieży (nie bez powodu kupił ją mój brat, a nie ja).

Fabuła jest prosta niczym budowa cepa, bez większych zaskoczeń. Przy tym jednak zbudowano ją w sposób porządny, nie znajdzie się jakichś rzucających się w oczy głupotek, co jest zdecydowanie na plus.

Cała historia opowiada o czwórce nastolatków: Avon, Honestym, rycerce Jedi Vernestrze, padawanie Imrim oraz droidzie Avon, J-6. Cała ta grupa znalazła się na pokładzie statku mającego dotrzeć na uroczyste otwarcie Latarni Gwiezdny Blask, stacji kosmicznej znanej mi już ze „Światła Jedi”. Nic dziwnego, wszak zarówno Avon, jak i Honesty są dziećmi polityków. Dochodzi jednak do katastrofy, w wyniku której ta grupa trafia na nieznany księżyc, praktycznie bez możliwości wydostania się z niego.

Z bohaterów zdecydowanie najbardziej polubiłam Avon. Ta dziewczyna to istna geniuszka, ale w ten pozytywny sposób. Nieprzeciętnie inteligentna, ale przy tym bardzo otwarta i charyzmatyczna, często pakująca się w kłopoty, a do tego odrobinę niezręczna z kontaktach z innymi ludźmi. To wszystko sprawia, że nie da jej się nie polubić. Reszta protagonistów również wychodzi na plus, chociaż najsłabiej z nich wypada Vern. Na początku nieco mnie irytowała tym, jak nietypowo dorośle i przesadnie miło się zachowywała. Jednak z czasem nawet ją polubiłam, szczególnie gdy miewała wątpliwości i nie potrafiła rozwiązać każdego problemu. Mimo to jest mi dość obojętną postacią, najmniej interesującą ze wszystkich.

„Próba odwagi” nie jest książką, w której czytelnik znajdzie epickie bitwy, niesamowite wyzwania dla bohaterów czy tajemnice, z których w pewnym stopniu kojarzy się obecnie Gwiezdne Wojny. Oczywiście w historii znajdzie się odrobinka tego wszystkiego, jednak to przede wszystkim opowieść o stracie i tym, jak sobie z nią poradzić. Ireland skupia się na uczuciach bohaterów, szczególny nacisk kładąc na żałobę, rozpacz, ból, chęć zemsty oraz pragnienie jakiejkolwiek sprawiedliwości w obliczu utraty najbliższych. I to robi naprawdę dobrze. To też historia o nauce nawiązywania przyjaźni oraz współpracy, która jest konieczna, by przeżyć w trudnych warunkach. W pewnym stopniu jest także opowieścią o dojrzewaniu. Antagoniści, chociaż występują (wszak to nadal Gwiezdne Wojny, a wrogowie nadal starają się zniszczyć Republikę),przez sporą część tekstu pozostają gdzieś w tle, niekoniecznie wpływając na bohaterów bezpośrednio. Cały czas jednak ich działania mocno oddziałują na protagonistów, czego potwierdzeniem są ich myśli oraz przede wszystkim punkt kulminacyjny tekstu.

Dużym plusem „Próby odwagi” jest to, że Ireland nie boi się poruszać w książce tematu śmierci, straty bliskich. Katastrofa, która dotknęła bohaterów, pochłonęła wiele istnień – w tym niesamowicie dla nich ważnych osób. Nastolatkowie muszą uporać się z tęsknotą i rozpaczą po śmierci najbliższych, a także przezwyciężyć pragnienie samodzielnego wymierzenia sprawiedliwości sprawcom. Ich uczucia, targające nimi rozterki zostały przedstawione w bardzo naturalny sposób, bez zbytniego spłycania czy upiększania. Śmierć i radzenie sobie z nią nie są wątkiem pobocznym, ukazanym gdzieś, lekko w tle. Wręcz przeciwnie, co jest dość nietypowe dla książek skierowanych w stronę młodszych osób. Bardzo mi się to spodobało, bo w pewnym stopniu pozwala młodzieży oswoić się z tematem śmierci bliskich, która prędzej czy później może dotknąć każdego.

Język jest bardzo przystępny, ale też nie za prosty – po prostu odpowiedni dla docelowych odbiorców. Przez to historię czytało się szybko i przyjemnie, choć nie zapada zbytnio w pamięć. Wiadomo, nie jest to raczej książka, do której wrócę, bo zwyczajnie jestem już za stara, ale zdecydowanie polecam ją dla osób nieco młodszych. Zresztą jeżeli ktoś szuka szybkiego, lekkiego czytadła, to również powinien się dobrze bawić.

Na sam koniec dodam jeszcze, że na uwagę zasługują ilustracje do książki, które w polskim wydaniu zamieszczono na końcu, na dobrym jakościowo, śliskim papierze. Uważam to za bardzo dobrą decyzję. Zresztą ogólnie polskie wydanie jest bardzo dobrze zrobione, widać, że wydawnictwo przyłożyło się do pracy.

Pełna recenzja: https://iurecenzje.blogspot.com/2022/01/recenzja-proba-odwagi.html

• Star Wars
  • Star Wars