Wielka Republika: Próba odwagi

Okładka książki Wielka Republika: Próba odwagi
Justina Ireland Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Cykl: Star Wars: Wielka Republika (tom 2) Seria: Kanon Star Wars [Olesiejuk] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Star Wars: Wielka Republika (tom 2)
Kanon Star Wars [Olesiejuk]
Star Wars: The High Republic: A Test of Courage
Firma Księgarska Olesiejuk
2021-06-16
2021-06-16
Data 1. wydania:
2021-01-05
Anna Hikiert
star wars gwiezdne wojny wielka republika

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Próba odwagi” to książka, którą trudno mi ocenić z jednego powodu – jestem na nią zwyczajnie odrobinę za stara. Z pewnością jednak należy do lektur dobrych, szczególnie dla młodszej części młodzieży (nie bez powodu kupił ją mój brat, a nie ja).

Fabuła jest prosta niczym budowa cepa, bez większych zaskoczeń. Przy tym jednak zbudowano ją w sposób porządny, nie znajdzie się jakichś rzucających się w oczy głupotek, co jest zdecydowanie na plus.

Cała historia opowiada o czwórce nastolatków: Avon, Honestym, rycerce Jedi Vernestrze, padawanie Imrim oraz droidzie Avon, J-6. Cała ta grupa znalazła się na pokładzie statku mającego dotrzeć na uroczyste otwarcie Latarni Gwiezdny Blask, stacji kosmicznej znanej mi już ze „Światła Jedi”. Nic dziwnego, wszak zarówno Avon, jak i Honesty są dziećmi polityków. Dochodzi jednak do katastrofy, w wyniku której ta grupa trafia na nieznany księżyc, praktycznie bez możliwości wydostania się z niego.

Z bohaterów zdecydowanie najbardziej polubiłam Avon. Ta dziewczyna to istna geniuszka, ale w ten pozytywny sposób. Nieprzeciętnie inteligentna, ale przy tym bardzo otwarta i charyzmatyczna, często pakująca się w kłopoty, a do tego odrobinę niezręczna z kontaktach z innymi ludźmi. To wszystko sprawia, że nie da jej się nie polubić. Reszta protagonistów również wychodzi na plus, chociaż najsłabiej z nich wypada Vern. Na początku nieco mnie irytowała tym, jak nietypowo dorośle i przesadnie miło się zachowywała. Jednak z czasem nawet ją polubiłam, szczególnie gdy miewała wątpliwości i nie potrafiła rozwiązać każdego problemu. Mimo to jest mi dość obojętną postacią, najmniej interesującą ze wszystkich.

„Próba odwagi” nie jest książką, w której czytelnik znajdzie epickie bitwy, niesamowite wyzwania dla bohaterów czy tajemnice, z których w pewnym stopniu kojarzy się obecnie Gwiezdne Wojny. Oczywiście w historii znajdzie się odrobinka tego wszystkiego, jednak to przede wszystkim opowieść o stracie i tym, jak sobie z nią poradzić. Ireland skupia się na uczuciach bohaterów, szczególny nacisk kładąc na żałobę, rozpacz, ból, chęć zemsty oraz pragnienie jakiejkolwiek sprawiedliwości w obliczu utraty najbliższych. I to robi naprawdę dobrze. To też historia o nauce nawiązywania przyjaźni oraz współpracy, która jest konieczna, by przeżyć w trudnych warunkach. W pewnym stopniu jest także opowieścią o dojrzewaniu. Antagoniści, chociaż występują (wszak to nadal Gwiezdne Wojny, a wrogowie nadal starają się zniszczyć Republikę), przez sporą część tekstu pozostają gdzieś w tle, niekoniecznie wpływając na bohaterów bezpośrednio. Cały czas jednak ich działania mocno oddziałują na protagonistów, czego potwierdzeniem są ich myśli oraz przede wszystkim punkt kulminacyjny tekstu.

Dużym plusem „Próby odwagi” jest to, że Ireland nie boi się poruszać w książce tematu śmierci, straty bliskich. Katastrofa, która dotknęła bohaterów, pochłonęła wiele istnień – w tym niesamowicie dla nich ważnych osób. Nastolatkowie muszą uporać się z tęsknotą i rozpaczą po śmierci najbliższych, a także przezwyciężyć pragnienie samodzielnego wymierzenia sprawiedliwości sprawcom. Ich uczucia, targające nimi rozterki zostały przedstawione w bardzo naturalny sposób, bez zbytniego spłycania czy upiększania. Śmierć i radzenie sobie z nią nie są wątkiem pobocznym, ukazanym gdzieś, lekko w tle. Wręcz przeciwnie, co jest dość nietypowe dla książek skierowanych w stronę młodszych osób. Bardzo mi się to spodobało, bo w pewnym stopniu pozwala młodzieży oswoić się z tematem śmierci bliskich, która prędzej czy później może dotknąć każdego.

Język jest bardzo przystępny, ale też nie za prosty – po prostu odpowiedni dla docelowych odbiorców. Przez to historię czytało się szybko i przyjemnie, choć nie zapada zbytnio w pamięć. Wiadomo, nie jest to raczej książka, do której wrócę, bo zwyczajnie jestem już za stara, ale zdecydowanie polecam ją dla osób nieco młodszych. Zresztą jeżeli ktoś szuka szybkiego, lekkiego czytadła, to również powinien się dobrze bawić.

Na sam koniec dodam jeszcze, że na uwagę zasługują ilustracje do książki, które w polskim wydaniu zamieszczono na końcu, na dobrym jakościowo, śliskim papierze. Uważam to za bardzo dobrą decyzję. Zresztą ogólnie polskie wydanie jest bardzo dobrze zrobione, widać, że wydawnictwo przyłożyło się do pracy.

Pełna recenzja: https://iurecenzje.blogspot.com/2022/01/recenzja-proba-odwagi.html

Daje radę. Jest lekka, można na raz. Historia? Noo to wciąż początki tego okresu i można zrozumieć czemu nie mamy wojen, bitew tylko małe przygody

Przyjemna książka młodzieżowa, po części ,, Lost ”w wersji Light tyle że w kosmosie ;)

Książka dla młodszego odbiorcy której zadaniem jest rozbudować historię nie przestawiając niczego w głównym wątku. Nic odkrywczego, ale czyta się przyjemnie.

Przyjemna książka. Dość prosta fabuła, ale przynajmniej dzięki temu autorka mogła bardziej skupić się na postaciach, ich przeżyciach i rozterkach.
Justina Ireland wykreowała grupkę bardzo różnorodnych postaci i każda z nich jest ciekawa, ma własny charakter i własne problemy do przepracowania.
Autorka porusza w tej książce trudne tematy jak śmierć najbliższych i robi to w dobry sposób. Także fajnie pokazuje fanatyzm zakonu Jedi (choć pytanie czy zamierzenie, czy wręcz przeciwnie).

Bardzo podoba mi się też to, że jako osoba na spektrum autyzmu mogę znaleźć w postaci Avon fajną reprezentacje osób na spektrum (chociaż nie wiem czy było to w zamyśle autorki).

Ciężko ocenić książkę wycelowaną w młodego odbiorcę. „Próba odwagi” jest napisana prostym językiem, a stanowiąc przyjemną, przygodową historię, pokazuje różne problemy dotykające młodych ludzi i przedstawia nam sposoby na ich rozwiązanie.

Gdybym był młodszy, to czytałbym tę historię z wypiekami na twarzy — Gwiezdne Wojny były (i są nadal) moim ulubionym, filmowym uniwersum i teraz mogę tylko żałować, że moje zainteresowanie książkami z tego świata wzrosło dopiero teraz.

Jako jednak, że jestem już dorosły, to do książki podszedłem jak do projektu, który powinien rozwinąć nowo budowany świat „Wielkiej Republiki”. Niestety, tu się zawiodłem — fabuła książki jest całkowicie nieistotna w szerszym kontekście i podejrzewam, że inne książki, jeśli już nawiążą do tej, to załatwią to w jednym zdaniu.

To, co ratuje tę książkę w takim kontekście odbioru, to fakt, że ma dość ciekawe postacie, które dopiero wkraczają na swoje życiowe drogi. Mam nadzieję, że chociaż one będą rozwijane w innych projektach.

Jeśli jesteście dorośli i macie ochotę przeżyć krótką przygodę w galaktyce (jak z odcinka Clone Wars!), to polecam zapoznać się z tą książką. Jeśli natomiast szukacie interesującego rozwinięcia świata „Wielkiej Republiki”, to możecie się tu trochę zawieźć.

Bardzo sympatyczna książeczka dla najmłodszych. Do tego stopni sympatyczna, że ja jako dorosły całkiem nieźle się przy niej bawiłem. Przypuszczam, że najmłodsi będą zadowoleni z takiego prezentu pod gwiazdkę.

Ja na początku nie zauważyłam tego "odnośnika" czy jak to inaczej nazwać, ale każdy członek grupy jest tak jakby na innym poziomie wiekowym i rozwojowym jakkolwiek to brzmi. I jest przedstawicielem różnego rodzaju problemów z którymi borykają się młodzi ludzie. Dzięki temu mogą oni w tych postaciach odnaleźć siebie i poczuć się dużo pewniej. Bardzo fajny zabieg

Światem w którym wszystko się tutaj dzieje jest oczywiście świat Star Wars. A zatem nie zabraknie tutaj typowych miejsc i osób związanych właśnie z tym światem. Głównymi bohaterami jest powiem grupka młodych ludzi którym przewodzi młodziutka Jedi. Pomimo tego iż sama jeszcze się uczy i nie wie wszystkiego stanowi swego rodzaju wzorzec czy autorytet i dla grupy i dla czytelnika; jest ona odważna, pewna swego, szuka dobrych dla ogółu rozwiązań i po prostu widać że się stara. Nie da się jej nie polubić od samego początku.

powiem tak. to moja pierwsza taka książka. tzn nie pierwsza jeśli chodzi o gwiezdne wojny ale pierwsza która jest przeznaczona dla dzieci i faktycznie wszędzie o tym mówią. ale moje wewnętrzne dziecko chyba wciąż żyje i ma się dobrze bo podobało mi się to bardziej niż niejeden tom "dla dorosłego"

Justina Ireland Wielka Republika: Próba odwagi Zobacz więcej