Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety

Okładka książki Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety Renee Engeln
Renee Engeln Wydawnictwo: Buchmann nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Beauty Sick: How the Cultural Obsession with Appearance Hurts Girls and Women
Buchmann
2018-08-01
2018-08-01
Marta Komorowska

Genialna książka łącząca zarówno literaturę naukową i doniesienia z badań jak i wywiady ze "zwykłymi" kobietami - tymi, które miały wiele szczęścia opierając się obsesji piękna dzięki wsparciu rodziny, jak i tym, które zostały przez nią pochłonięte, i na których życiu do tej pory odciskają piętno.
Czytając tę książkę można łatwo stwierdzić, że autorka przesadza, uczepia się wyglądu jak najgorszego wątku i chce, żeby za samo mówienie o wyglądzie nakładano kary - a jednak jeśli zastanowimy się jak podporządkowujemy nieraz znaczną część swojego życia kwestii wyglądu, ubioru, naszych kompleksów i narzekania na nie, łatwo zobaczyć, skąd te poglądy wynikają.

Książkę zdecydowanie polecam nie tylko tym, które już są niejako upewnione w swoim poglądzie na piękno, ale przede wszystkim tym, które być może do tej pory nie zastanowiły się jeszcze, czemu czują opór przed wyjściem do sklepu bez tuszu na rzęsach i łapią się co roku na myśleniu o tym, że ich ciała nie są jeszcze gotowe na sezon bikini.

Czytając tę książkę można łatwo stwierdzić, że autorka przesadza, uczepia...

Tytuł mówi wszystko. Ważny reportaż, gdzie badaczka analizuje zjawisko w oparciu o liczne badania dotyczące urody i jej powiązań z poczuciem własnej wartości. Wskazuje, jak dyskurs medialny, w tym social media kreują młode umysły dziewcząt i mają wpływ na ich rozwój i samoocenę. Warto przeczytać by uświadomić sobie całą presję jakiej poddawane są kobiety, może świadomość pomoże nam coś zmienić.

22/2024. Książkę bardzo dobrze się czyta. Prosty, łatwo przyswajalny język. Tematykę znam już z innych publikacji, jednak nadal znalazłam nowe treści, które mnie zainteresowały. Nie dałam 10, ponieważ myślałam zaczynając czytać, że będzie temat w szerszym kontekście, niż dominującym tutaj ( pewnie 90%) dotyczącym wagi. Polecam.

"Obsesja piękna" to książka, po którą sięgnęłam pod wpływem internetowych polecajek i tak sobie myślę, że bardziej trafiłaby do młodszej mnie. Dorosła "ja" ma już nieco zdrowsze podejście do własnego ciała i lepiej rozumie wpływ kultury na postrzeganie samej siebie, co nie znaczy oczywiście, że udało mi się całkowicie uwolnić od tego, jak otoczenie ukształtowało mój światopogląd. Żałuję jednak, że taka książka nie trafiła do dorastającej Gabi. Że nikt rzeczowo i konkretnie nie wytłumaczył mi kiedyś, że ubrania mają być najpierw wygodne i praktyczne, potem dopiero - ewentualnie - ładne. Że ćwiczenia mają sprawić, że moje ciało będzie w stanie wykonywać coraz więcej przydatnych rzeczy, a nie "czy będę dobrze wyglądać w danych ubraniach" i "czy ktoś mnie zechce, jak schudnę". Engeln pokazuje, że niestety, ten drugi tok myślenia jest głęboko zakorzeniony w dziewczęcych i kobiecych głowach. Środowisko i kultura uczą nas, by stawiać "pięknie" przed "zdrowo" i "sprawnie" - tysiące kobiet poświęcających swoje zdrowie w imię piękna jest tego bolesnym przykładem. Zresztą, też chodziłam na zajęcia sportowe, gdzie instruktorki "motywowały" kursantki hasłami w stylu "bikini body" - o ile bardziej by mnie zmotywowało "nadążysz za swoim facetem na szlaku w górach!" ;).
O ile wiele pojawiających się w "Obsesji piękna" tematów było dla mnie oczywistych i dość powtarzalnych - na szczęście żyjemy w czasach, gdy o akceptacji własnego ciała mówi się coraz więcej (a z drugiej strony bombardowani jesteśmy "idealnymi" wizerunkami celebrytek po photoshopie...). Engeln opowiada jednak o wielu badaniach, eksperymentach i statystykach, które mnie zaciekawiły. Przeraża mnie to, ile czasu i pieniędzy poświęcają kobiety dla wyglądu. Przeraża mnie to, jak bardzo na tym wyglądzie skupia się uwaga ogromnej ilości społeczeństwa. Że od kobiet właściwie "wymaga się" wyglądu, ale często zakłada się jednocześnie, że piękna=głupsza. Z kolei, kiedy kobieta zamiast na wyglądzie skupi się na swoich innych zdolnościach, i tak znajdzie się ktoś, kto sprowadzi jej istnienie tylko do tego, jak wygląda...
Myślę, że dla dorosłej, świadomej swojego ciała i swoich możliwości kobiety "Obsesja piękna" nie będzie w żaden sposób odkrywczą lekturą. Jest to jednak ciekawe, oparte o wiele badań podsumowanie, jak bardzo krzywdzone jesteśmy przez ten społeczny "wymóg wyglądania". Od najmłodszych lat, bo już kilkuletnie dziewczynki, mające okazję usłyszeć ich matki mówiące o potrzebie odchudzania, zaczynają nie lubić swoich ciał. I z wiekiem jest tylko gorzej. Pytanie tylko, czy lektura książki może coś faktycznie zmienić w myśleniu młodej osoby, która dookoła słyszy jednak kompletnie inne komunikaty...?

7.5⭐️

7.5⭐️

Książka bardzo mnie poruszyła, odnalazłam w niej wiele bliskich mi historii i przemyśleń. Uważam, że książkę powinna przeczytać każda kobieta. Mimo, że nie do każdego trafi to na pewno zasiałoby w każdej z nas ziarno krytycyzmu wobec mediów i przedstawianego przez nie obrazu ludzi, a zwłaszcza kobiet. Po przeczytaniu książki, zapewne jeszcze przez długi czas będę miała wiele przemyśleń i będę wracać do jej fragmentów. Ocenami nie na 10 gwiazdek, ponieważ momentami czułam że autorka się powtarza i zamiast napisać coś wprost, opowiada bardzo dookoła.

Książka, którą każda kobieta powinna przeczytać.

Książka, którą każda kobieta powinna przeczytać.

Ważna książka. Co prawda po lekturze, jestem absolutnie wkurzona na otaczający nas świat i wdzięczna, że moje dzieciństwo przeżyłam w czasach bez wszechobecnego Internetu i mediów społecznościowe.

Przesłanie bardzo ważne i istotne. Uważam, że dla wielu dziewczyn i kobiet to będzie ważna pozycja. Niestety do mnie nie trafiła. Wg mnie zbyt oczywista i trochę zbyt rozwlekła.

Książka została wydana w 2018 , a temat niestety dalej aktualny. Żyjemy w społeczeństwie, gdzie wygląd liczy się czasem bardziej niż nasza wartość. To jest smutne to co nam wpaja od dawna społeczeństwo i teraz masowa kultura. Autorka prowadzi rozmowy z różnymi kobietami. Każda ma ten sam problem. Problem z zaakceptowaniem siebie jakim się jest. Daje 10/10. Lektura obowiązkowa dla każdej kobiety

Renee Engeln Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety Zobacz więcej