Boże igrzysko. Tom I.

Norman Davies Wydawnictwo: Znak powieść historyczna
God's Playground. A History of Poland. Volume I: The Origins to 1795.
2018-01-01
1989-01-01
Elżbieta Tabakowska
Znak
norman davies historia historia Polski Boże igrzysko
God's Playground. A History of Poland. Volume I: The Origins to 1795.
powieść historyczna
2018-01-01
Elżbieta Tabakowska
norman davies historia historia Polski Boże igrzysko

Pierwsze polskie wydanie pierwszego tomu Bożego Igrzyska było wyjątkowym wydarzeniem, i to w czasie, który obfitował w wiekopomne chwile. Upadła (na cztery łapy) komuna, odbyły się pierwsze, prawie demokratyczne wybory, Balcerowicz ogłaszał swój plan, cenzorzy pakowali zawartość swoich biurek, padał Mur Berliński. A i tak media znalazły miejsce, aby obficie informować o...

Niesamowita lektura, Jasienica 2.0, z nieco innej perspektywy, zaczynam drugi tom !!

Historia Polski napisana zupełnie inaczej niż podręczniki. Mało w niej dat, autor skupia się (i słusznie!) na ciągach przyczynowo-skutkowych i ich analizie. Książka opisuje historię chronologicznie, ale poszczególne rozdziały dotyczą też specyficznych tematów, np. struktur społecznych czy dyplomacji. Autor ma na celu wyjaśnienie pewnych zachodzących zjawisk, a nie...

Po pierwsze o historii da się pisać w pasjonujący sposób bez brnięcia w fantastykę. Po drugie - perspektywa obcokrajowca jest bardzo dobrą perspektywą przy czytaniu o historii swego kraju. Po trzecie - polecam, zwłaszcza uczniom.

Po raz kolejny czytając tego autora nie zawiodłem się. Autor w pierwszej części przytacza historię Polski od początków a kończy na rozbiorach Rzeczpospolitej. Bardzo w jasny i klarowny sposób mnie po zawiłych drogach polskiej historii. Jednocześnie stara się jak najbardziej być obiektywny i ukazuje rzeczywistość patrząc oczyma każdej z zainteresowanych stron.
Książka jest...

• Historia
  • 2019
  • 2021
  • W planach
  • Audiobook

Dodaj cytat z książki Boże igrzysko. Tom I.