Julka

literatura młodzieżowa
Novae Res
2018-06-18
2018-06-18

PLAGIAT i jeszcze raz PLAGIAT!!!! Niektóre zdania,żywcem zerżnięte z Zakrętów Losu!!! Wstyd,że wydawnictwo,to wydało.

ewidentny plagiat, ale jak widać w ocenach rodzina autorki już tu była

ewidentny plagiat, ale jak widać w ocenach rodzina autorki już tu była

Nie polecam, krótka, mało ciekawa - przeczytasz i zapomnisz :)

Nie polecam, krótka, mało ciekawa - przeczytasz i zapomnisz :)

Książka mi się bardzo podobała. Poleciłam znajomej, której córka miała problemy z narkotykami. Przeczytała, pomyślała i zmieniła sie.Ta książka ma wartość.

Książka pt. "Julka" idealnie nawiązuje do coraz częstszego problemu - ambicji rodziców. Główny bohater mimo, iż jest pełnoletni, nie ma własnego zdania. Pragnie realizować marzenia, robić to, co chce. Niestety jego apodyktyczny ojciec uniemożliwia mu rozwój w tym kierunku. Autor ukazuje nam, do czego prowadzą chore ambicje oraz jak drastyczne mogą być późniejsze konsekwencje.

W powieści ukazany jest także problem narkotykowy panujący wśród młodzieży. Wiele nastolatków pragnie spróbować czegoś nowego. Niestety, wiele z nich nie bierze pod uwagę skutków, które potrafią być naprawdę okrutne.
"Julka" w ciekawy sposób nawiązuje do problemów, a także pokazuje "co się stanie, gdy...". Jest pouczająca, a za razem ciekawa. Lekturę czyta się w ekspresowym tempie. Podzielona jest na rozdziały, na wstępie każdego z nich znajduje się cytat.
Książka bardzo przypadła mi do gustu. Główni bohaterowie są jak prawdziwe osoby, a cała historia mogła wydarzyć się w rzeczywistości. Mimo licznych przewidywań co do treści, owa powieść była dla mnie zagadką. Przez dłuższy czas zastanawiałam się, jaki związek z treścią ma tytuł. Dopiero po przeczytaniu prawie całej lektury dowiedziałam się prawdy, która okazała się pewnego rodzaju pouczeniem. Jedno słowo, zwykły tytuł kryje za sobą wiele. Bardzo spodobało mi się także to, że akcja powieści nie jest przedłużana na siłę, wszystko toczy się wokół głównego wątku. Trzyma napięcie do ostatniej strony.

"Zabijamy się nawzajem małymi rzeczami, czynami nie do końca przemyślanymi, które tak naprawdę nigdy nie musiały się przydarzyć"

Marcin interesuję się wyczynową jazdą na rowerze i z tym chcę związać swoją przyszłość. Jednak ojciec wybrał za niego i chcę, by po ukończeniu medycyny, pracował razem z nim w klinice chirurgi plastycznej. Chłopak nie sprzeciwiał się woli ojca, dopóki ten nie zaprzepaścił jego marzeń. Od tej chwili Marcin postanawia zacząć życie na nowo, bez rodziny, ale za to z nowym celem. Z ułożonego i spokojnego młodego mężczyzny staję się silnym i bezlitosnym gangsterem.
Marcin znany jako Lukas staję się postrachem miasta i nic go teraz nie zatrzyma. Jednak gdy na swojej drodze spotyka Kasię, wszystko inne przestaje mieć znaczenie.

Czytając tę książkę, cały czas miałam wrażenie, że już znam tę historię. Później uzmysłowiłam sobie, że jest bardzo podobna do „Zakrętów losu” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Może to zwykły przypadek, że obie powieści są łudząco do siebie podobne, jednak przez to „Julka” straciła trochę w moich oczach.

Problemem było dla mnie także tempo, w jakim toczyła się akcja. Moim zdaniem wszystko działo się za szybko, co jest nie tyle dziwne ile nierealne. Nie wyobrażam sobie, że spokojny i dobrze ułożony chłopak z dnia na dzień staję się gangsterem, który nie boi się zadrzeć z szefem mafii, a nawet wykonuję zadanie, jakby urodził się z bronią w ręku. Nie, nie i nie. Za dużo i za szybko. Takie rzeczy się po prostu nie dzieją, więc ciężko było mi ten fakt przełknąć.

Plusem jest, że powieść czyta się ekspresowo ze względu na prosty język, jakim została napisana. Bohaterowie może niezbyt skomplikowani, ale dali się polubić. Jeżeli macie ochotę na coś szybkiego i lekkiego, przy czym nie będziecie musieli wysilać swoich szarych komórek, to ta historia świetnie się do tego nadaję. Możecie czerpać przyjemność z czytania i zatopić się w nieskomplikowanej fabule, która umili wam czas na kilka godzin.

2083

Pomysł może i dobry, ale sposób opowiadania, język i powtórzenia działają tej historii na minus.

• Młodzieżówka
  • Nie posiadam