Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu

Okładka książki Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira historia
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Lira
Data wydania:
2018-04-18
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-18
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365838094
Tagi:
arystokracja XX wiek

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
75 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1168
49

Na półkach:

Przeczytałąm w ramach Dyskusyjnego Klubu Ksiązki. Gdyby nie to, z pewnością nie przebrnęłabym przez lekturę. Zainteresowania autorki są inne niż moje. Ona drobiazgowo zajmuje się życiem wybranych bohaterów, ich rodzinnym koligacjami i skandalami towarzyskimi odbijającymi się echem nie tylko w Europie, ale i w USA, a ja nie przywiązuję do tego wagi. jedynie wydarzenia związane z Ordonka i Osterwą wzbudziły moją ciekawość. Okazuje się, ze tych dwoje też łaczył płomienny romans, mimo tego, że w tym czasie już Maria Anna Pietruszyńska (jak naprawdę nazywała się Hanna Ordonówna) była żoną hrabiego Michała Tyszkiewicza, czyli była hrabiną Tyszkiewiczową! I jako hrabina w czasie II wojny światowej opiekowała się sierotami na Bliskim Wschodzie.
A sam Juliusz Osterwa to naprawdę Juliusz Andrzej Maluszek! I co najlepsze, też "dostał się" do arystokracji, poślubiając Matyldę Sapieżnkę.
I tak wygląda całość lektury... kto z kim, na jak długo i dlaczego. Plotki, polotki, może fakty, ale po co? Nie jest to wiedza, która mnie uszczęśliwi czy wzbogaci.
Autorka - jak się okazuje po przejrzeniu jej dokonań - od wielu lat zajmuje się różnymi ludźmi znanymi z kart historii i pisze o nich ksiązki. Chyba się czytają...

Przeczytałąm w ramach Dyskusyjnego Klubu Ksiązki. Gdyby nie to, z pewnością nie przebrnęłabym przez lekturę. Zainteresowania autorki są inne niż moje. Ona drobiazgowo zajmuje się życiem wybranych bohaterów, ich rodzinnym koligacjami i skandalami towarzyskimi odbijającymi się echem nie tylko w Europie, ale i w USA, a ja nie przywiązuję do tego wagi. jedynie wydarzenia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
179

Na półkach:

Arystokracja XX w. Dużo ciekawostek, historii rodów i skandali.
Dobrze napisana, ciekawa. Dużo się dowiedziałam. Jak w życiu każdej warstwy społecznej są zdarzenia bardzo przyjemne i mniej. Pochodzenie zobowiązuje, są jednak odstępstwa od reguł i norm. Co nie znaczy, że ludzie z "nizin" nie zasługują na uznanie. Niejednokrotnie dochodzą do życiowych sukcesów. Życie... Pochłonęłam.

Arystokracja XX w. Dużo ciekawostek, historii rodów i skandali.
Dobrze napisana, ciekawa. Dużo się dowiedziałam. Jak w życiu każdej warstwy społecznej są zdarzenia bardzo przyjemne i mniej. Pochodzenie zobowiązuje, są jednak odstępstwa od reguł i norm. Co nie znaczy, że ludzie z "nizin" nie zasługują na uznanie. Niejednokrotnie dochodzą do życiowych sukcesów....

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
390

Na półkach:

Opowieść o życiu uczuciowym przedstawicieli takich rodów jak: Zamoyscy, Tyszkiewiczowie, Radziwiłłowie, Potoccy, Sapiehowie. Autorka ciekawie przedstawia charaktery głównych bohaterek/bohaterów, którzy w znakomitej większości nie potrafili dochować wierności swoim małżonkom, zmieniając, niektórzy po wielekroć, partnerów. Potrafi wzbudzić w czytelniku współczucie wobec zdradzanych.

Opowieść o życiu uczuciowym przedstawicieli takich rodów jak: Zamoyscy, Tyszkiewiczowie, Radziwiłłowie, Potoccy, Sapiehowie. Autorka ciekawie przedstawia charaktery głównych bohaterek/bohaterów, którzy w znakomitej większości nie potrafili dochować wierności swoim małżonkom, zmieniając, niektórzy po wielekroć, partnerów. Potrafi wzbudzić w czytelniku współczucie wobec...

więcej Pokaż mimo to

avatar
161
156

Na półkach:

Słuchałam tej książki , czytanej przez wspaniałą Elżbietę Kijowską , której głos jak żaden inny nie dodaje treści rzeczowości i wybitnie pasuje do książek z rysem historycznym.

Przez chwilę miałam wręcz problem , żeby stwierdzić , czy płynę za treścią , czy też bardzo dobre wrażenie wyrabia we mnie po prostu osoba czytająca.

Książka jest bardzo ciekawa.
Myślę , że najważniejszą jej cechą jest to , że historie miłosne nie zostały tu ujęte w kontekście sensacji , nie ma tu niesmacznych zbyt intymnych szczegółów ani moralizatorstwa... Te cechy czyniące z książki czytadło , nie występują. Tekst napisany jest z klasą , z szacunkiem dla opisywanych postaci... Czasami z przesadną wręcz czułością , bywa bardzo stronniczy....

Właściwie to jest jest problem jaki miałam z tą pozycją. Imiona są tu zdrabniane niezależnie od kontekstu . Nie chcę spoilerowac więc nie wymienię nazwisk a podam przykład. Mamy tu wiekowego Pana nazywanego Stasiem , który płodząc kolejne dzieci podupadającej na zdrowiu żonie mającej omal nie umrzeć w kolejnym połogu , nazywany jest Stasiem lub Stasieńkiem w jednym zdaniu w którym zawarta jest informacja o całej dość niewesołej sytuacji która stworzył. Postać jego otaczana jest później głębokim współczuciem , ponieważ żona z nim nie sypia.

To mnie raziło. Nie jestem przesadnie feminizująca ale to był dość niesmaczne.
Albo pochylamy się nad wszystkimi postaciami i ich postępowaniem i odczuciami... I wtedy Stasio to Stasio i Elżunia to Elżunia, albo wcale. Taka jednostronność stwarza nieprzyjemne wrażenie i znaczenie wpływa na odbiór książki.

Mimo wszystko polecam, zwłaszcza audiobook a że wspaniałą Panią lektor.

Słuchałam tej książki , czytanej przez wspaniałą Elżbietę Kijowską , której głos jak żaden inny nie dodaje treści rzeczowości i wybitnie pasuje do książek z rysem historycznym.

Przez chwilę miałam wręcz problem , żeby stwierdzić , czy płynę za treścią , czy też bardzo dobre wrażenie wyrabia we mnie po prostu osoba czytająca.

Książka jest bardzo ciekawa.
Myślę , że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
73
64

Na półkach:

Jak kogoś interesują nie tyle plotki co skandale naszej arystokracji, to może uznać tę pozycję za interesującą. Jeżeli będzie inaczej, powie że jest nudna. Moja ocena to "może być". Książka rozbudza wyobraźnię na temat życia naszej arystokracji, ale momentami poprzez zbyt rozbudowane wątki poboczne można się zagubić i odejść od tematu głównego. Trochę to mało komfortowe uczucie przy czytaniu zagubić się w mnogości postaci i zdarzeń.

Jak kogoś interesują nie tyle plotki co skandale naszej arystokracji, to może uznać tę pozycję za interesującą. Jeżeli będzie inaczej, powie że jest nudna. Moja ocena to "może być". Książka rozbudza wyobraźnię na temat życia naszej arystokracji, ale momentami poprzez zbyt rozbudowane wątki poboczne można się zagubić i odejść od tematu głównego. Trochę to mało komfortowe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
122

Na półkach:

Bardzo przyjemna książka o arystokracji polskiej w XX wieku. Czego tu nie ma?
I jest "antoniński maharadża" i arystokrata, który poślubił komediantkę i arystokratka, która wyszła za aktora i też panna, która zamiast zamiast arystokraty wolała pisarza.
Wiele barwnych postaci i wiele zajmujących historii.

Bardzo przyjemna książka o arystokracji polskiej w XX wieku. Czego tu nie ma?
I jest "antoniński maharadża" i arystokrata, który poślubił komediantkę i arystokratka, która wyszła za aktora i też panna, która zamiast zamiast arystokraty wolała pisarza.
Wiele barwnych postaci i wiele zajmujących historii.

Pokaż mimo to

avatar
1731
1008

Na półkach: ,

Skandale, skandaliki, romanse, zdrady i towarzyszące im nieodmiennie plotki. Chociaż wydaje się czasami, że to współczesne gwiazdy, gwiazdki czy sezonowi celebryci wymyśli szokowanie ogółu swoim zachowaniu i kolejnymi związkami to nie ma nic bardziej mylnego. Miłość, romans a czasem i związany z nim skandal jest stałą. Był zawsze, jest i pewnie raczej nie zniknie, a współczesna obecność wszędobylskich mediów społecznościowych tylko szybciej i bardziej dokładnie pokazuje to co zawsze istniało czego doskonałym przykładem jest książka Iwony Kielzner.

Autorka bierze pod lupę siedem historii ludzi, którzy byli na świeczniku oraz skupiali uwagę opinii publicznej w XX-leciu międzywojennym i po II wojnie światowej. Wszystkich bohaterów wiąże to, że wywodzili się z arystokracji oraz ich kolejne związki oraz miłości budziły emocje u innych. I nie ważne czy było to małżeństwo z osobą spoza własnej grupy społecznej (mezalians), szokujący romans, kolejny związek, burzliwe małżeństwo - ważne, że arystokraci lub ich małżonkowie nie oglądali się na innych angażując się w kolejne związki. Jako przykłady Kienzler przywołuje Augusta Zamoyskiego, Michała hrabiego Tyszkiewicza i Hankę Ordonównę, Krzysztofa Radziwiłła i Annę Lilpop (jako, że lubię ,,Stulecie Winnych" to z przyjemnością dowiedziałam się czegoś więcej o postaciach, które tam zostały sportretowane w tle), księcia Michała Radziwiłła, Juliusza Osterwę i Matyldę Sapieżankę, Stanisława Albrechta Radziwiłła i jego żonę Lee Radziwill oraz na koniec Alfreda Antoniego Potockiego.

Wszyscy przywołani bohaterowie i ich zachowanie z perspektywy XXI wieku nie wydają się już tak szokujący czy kontrowersyjny. Można patrzyć na nich z pewnym pobłażaniem, jednak chociaż dawne skandale przykrył trochę kurz to jednak na miarę swoich czasów były to postacie barwne, nietuzinkowe, wyróżniające się z tłumu i nic nie robiące sobie z opinii publicznej. Wręcz prototypy współczesnych celebrytów, kierujący się własnymi uczuciami a nie tym co inni powiedzą. I chociaż każda opowieść jest inna, w jednych wyraźnie widać prawdziwe uczucia, w innych tylko szał zmysłów, to wszystkie z pewnością są godne poznania, szczególnie, że autorka ma świetny, gawędziarki styl opowiadania i chociaż mocno odwołuje się do źródeł to robi to z lekkością i humorem. Książka nie nudzi a zaciekawia mnogością faktów, anegdot, sprawiając, że miniony wiek nabiera kolorów i rumieńców a postacie, które obrosły trochę patyną czasów nabierają życia i stają się ludźmi z krwi i kości.

Przyjemnie spędziłam czas z książką Iwony Kienzler i z pewnością jeszcze wrócę do jej książek bu dowiedzieć się więcej o innych osobowościach z kart historii.

Skandale, skandaliki, romanse, zdrady i towarzyszące im nieodmiennie plotki. Chociaż wydaje się czasami, że to współczesne gwiazdy, gwiazdki czy sezonowi celebryci wymyśli szokowanie ogółu swoim zachowaniu i kolejnymi związkami to nie ma nic bardziej mylnego. Miłość, romans a czasem i związany z nim skandal jest stałą. Był zawsze, jest i pewnie raczej nie zniknie, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1081
67

Na półkach: ,

Świetne historie, świetne pisanie, oderwać się nie można!

Świetne historie, świetne pisanie, oderwać się nie można!

Pokaż mimo to

avatar
156
53

Na półkach:

Uwielbiam dobrze udokumentowane historię😀

Uwielbiam dobrze udokumentowane historię😀

Pokaż mimo to

avatar
402
372

Na półkach:

Romanse, małżeństwa osób z rodów arystokratycznych z osobami, które nie należały to tego kółeczka. Jedne były znanymi aktorami lub nieznanymi większej widowni osobami.Ciekawostka do poczytania na parę wieczorów.

Romanse, małżeństwa osób z rodów arystokratycznych z osobami, które nie należały to tego kółeczka. Jedne były znanymi aktorami lub nieznanymi większej widowni osobami.Ciekawostka do poczytania na parę wieczorów.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu


Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd