Gra szklanych paciorków

2018-05-15
1971-01-01
Maria Kurecka
Media Rodzina
literatura niemiecka Maria Kurecka polityka Niemcy I wojna światowa Hitler duchowość medytacje noblista
Das Glasperlenspiel
literatura piękna
2018-05-15
Maria Kurecka

Oficjalne recenzje i

Wyznanie wiary w ducha w czasach przemocy*

[ 8 ] Link do recenzji

Miło, że znalazłam kolejnego po H.P. Lovecraftcie autora, który nie podsuwa jednej wersji jako „swojej i świętej”.
W przypadku Hermanna Hessego wygląda to w taki sposób, że z czasem (oprócz utopijnej wizji) pokazuje nam także pewne niedociągnięcia, rzeczy które mogłyby zburzyć funkcjonujący w danej przestrzeni ideał oraz niebezpieczeństwa z nim związane jeśli zniknie jedna...

Na półkach: , , , ,

Nie pozna tak fenomenu twórczości Hermanna Hesse ten, kto tak naprawdę przeczyta tylko “Wilka Stepowego”, nie czytając potem “Gry Szklanych Paciorków”.

Być może gdybym czytała tę powieść w innych realiach, albo bliżej czasów w których była tworzona odniosłabym się do tego dzieła inaczej.
Obecnie nie przemawia do mnie wyimaginowany, idealistyczny świat mężczyzn ( zupełny brak kobiet) dla których jedynym celem i pragnieniem jest perfekcja w sztuce.
Parafrazując znaną baśń- dla mnie: Król jest nagi.

Magiczne w dążeniach od magii uzależnienie.

Książkę wypożyczyłem przez przypadek, była jedyną pozycją Hesse'go w pewnej kameralnej bibliotece. Totalnie nie wiedziałem czego się spodziewać, a na pewno nie spodziewałem się, że ta pozycja tak do mnie trafi.

Wzbudziła we mnie tęsknotę do życia, zgodnie z mądrym, wiekowym rytmem. W zgodzie ze sobą i społeczeństwem.
Wywołała żal, za minionym potencjałem, nie wciśniętym...

W niesprecyzowanym czasie, w fikcyjnej prowincji Europy, zwanej Kastalią śledzimy losy Józefa Knechta - poczynając od decyzji wstąpienia do zakonu, aż do jego awansu w hierarchii i odejścia - który za swoje mistrzostwo w grze otrzymał tytuł magistra ludi, zarezerwowany tylko dla najlepszych.
A nauka wymaga wielu lat ciężkich studiów i jest syntezą wszelkich nauk i sztuk,...

Opus magnum autora.

Prawdopodobnie najlepsza rzecz, jaką Hesse kiedykolwiek napisał. Bardzo osobista, a jednocześnie w uniwersalny sposób uchwycająca istotę życia, myśli i tego, do czego powinno się w życiu zmierzać. Książka w dużej mierze o utopii - o utopii pięknej, momentami irytującej, a w zestawieniu z tłem historycznym, w czasie którego Hesse pisał tę książkę -...

Fascynująca lektura - wciąga pomimo obszerności. Idealny opis merytokratycznych rządów daje do myślenia nad miejscem i rolą intelektualizmu. Zupełne poświęcenie się nauce i sztuce to model utopii jednak uświęca sam akt dążenia do mądrości.

Książka dostarczyła mi schizofrenicznych doświadczeń, znudzenia i oczarowania. Pełna życiowych mądrości i codziennej prostoty, poszanowania do autorytetów i ich całkowitego odrzucenia. Magiczna i zwyczajna jednocześnie. Wymagająca całkowitego skupienia, trudna i irytująca.
Lektura dla wytrwałych

1977

Są książki, które czyta się dla zabicia czasu, inne ponieważ trzeba je znać, niektóre są lekturami, a niektóre przewrotami Kopernikańskimi w naszym życiu. Te wszystkie sytuacje doskonale pasują do miejsca „Gier szklanych paciorków” w moim życiu. Czytałam je bardzo dawno temu, ponieważ były lekturą na studiach. Jednak była to lektura nadobowiązkowa, a ja sięgnęłam po nią ze...

1 252
  • Literatura niemiecka