Koleją Przez Łódź. Historia Łódzkiej Kolei.

Okładka książki Koleją Przez Łódź. Historia Łódzkiej Kolei. Michał Jerczyński
Okładka książki Koleją Przez Łódź. Historia Łódzkiej Kolei.
Michał Jerczyński Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy powieść historyczna
powieść historyczna
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2017-01-27
2017-01-27

"Łódzka kolej"
Książka z którą miałem okazję się zapoznać, to pierwszy tom historii łódzkiej kolei. Jest to rozwinięcie publikacji wydanej w 2003 roku.
Autorzy a szczególności Michał Jerczyński gwarantowali zawartość na wysokim poziomie.
Nie zawiodłem się.
Pierwszy tom jest syntezą rozwoju kolei w aglomeracji i samym mieście Łodzi od powstania do roku 2017. Na kanwie opowieści o srebrnych stalowych szlakach, poznajemy również otoczkę wydarzeń. Trudne relacje z zaborcami, walkę towarzystw kolejowych o utrzymanie się na rynku i wiele innych pobocznych tematów zostanie poruszonych podczas czytania historii. Pozwala to zrozumieć dlaczego pewne sprawy miały tak ważny wpływ na życie mieszkańców miasta.
Całość mimo swojego specyficznego tematu jest bardzo wciągająca. Nie znalazłem momentów nudnych, czy zbyt skomplikowanych w odbiorze.
Oprócz tekstu uprzyjemnią nam czytanie starannie dobrane zdjęcia, przedruki oryginalnych planów (do niektórych mam lekkie zastrzeżenia, jeżeli chodzi o czytelność) i tabele.
Na końcu odnajdziemy dość przejrzyście opracowany słownik pojęć odnoszących się do kolei.
Wydanie luksusowe. Kartki książki są z grubego kredowego papieru. Twarda oprawa i szyty blok zapewniają dużą trwałość.
Bardzo ciekawa praca i mam nadzieję, że zapowiadany drugi tom będzie równie udany.

"Łódzka kolej"
Nie zawiodłem się.

• Kolej

Dodaj cytat z książki Koleją Przez Łódź. Historia Łódzkiej Kolei.