Kolej elektryczna Jugowice - Walim

historia
Kolpress
2020-01-01
2020-01-01

Książka stanowi bardzo dokładną i rozbudowaną monografię stosunkowo krótkiej, a do tego już nieistniejącej, lokalnej linii kolejowej. Ilość materiału źródłowego, na jakiej opierał się autor, jest naprawdę imponująca. Myślę, że wiele starszych i ważniejszych linii kolejowych w Polsce jeszcze długo nie doczeka się tak szczegółowego opracowania. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, ale osoby zainteresowane tematem na pewno ją docenią. Jedyne, co mi w tej publikacji się nie podobało, a czego generalnie nie lubię, to zbiorcze umieszczenie przypisów na końcu książki. Mimo to, zdecydowanie polecam.

"Tak dużo o tak małej kolejce"
Wydawać by się mogło, że dość łatwo jest napisać o kolejce, która jest jedną z mniejszych. Niestety czas zaciera pamięć a wiele dokumentów zostało zniszczonych.
Mimo piętrzących się trudności Michał Jerczyński stworzył imponujące dzieło. Zaczynamy oczywiście od historii, nie tylko samej kolejki, ale uwarunkowań prawnych na jakich powstawała. Nie są to łatwe tematy, i nie czyta się tego zajmująco, ale dzięki temu możemy zrozumieć istniejący ówczesny stan prawny.
Oprócz samej kolejki odbędziemy wycieczkę w przeszłość i poznamy burzliwe dzieje najważniejszych klientów żelaznego przewoźnika.
Bez niektórych z nich owa kolej w ogóle, by do tego Walimia nie dotarła. Później jest już jak w klasycznej monografii, tylko arcy szczegółowo- budowa, zmiany, tabor i eksploatacja.
Do tego mamy jeszcze rozwlekłą analizę taryf i innych czynników (konkrecyjnego transportu samochodowego) mających wpływ na kolejkę.
Autor przekopał się przez stosy dokumentów i relacji, ale jak sam pisze we wstępie jego temat wymaga dalszych badań.
Drobnym irytującym błędem jest stosowanie powtórzeń w niektórych początkach rozdziałów.
Nie nastawiajmy się na łatwą lekturę, bo ta ma duże wymagania i potrafi dać w kość. W końcu mamy do czynienia z bardzo dokładną i na bardzo wysokim poziomie pracą naukową.
Dużym plusem publikacji są liczne zdjęcia, plany, rysunki i tabele. Wiele z nich zamieszczono w oryginale.
Książka dla osób siedzących w temacie i nie na jeden wieczór. Do mozolnego studiowania w ciszy i spokoju.

"Tak dużo o tak małej kolejce"

• Kolej

Dodaj cytat z książki Kolej elektryczna Jugowice - Walim