Puchar od Pana Boga

literatura piękna
2017-12-11
Mirosław Śmigielski
Mirosław Śmigielski reportaż opowiadania sport

Pavel Ota daje czytelnikowi kolejną dawkę sportu w nieco odmiennym wydaniu, każdy z bohaterów opowiadań to odrębna a jakże ciekawa historia zmagań z samym sobą, słabościami, upadkami i sukcesami. Swoboda z jaką autor opisuje historia i język budują niepowtarzalny klimat, który prowadzi do końca gdzie ostatnie opowiadanie nieco zaskakuje i porusza... polecam

Ota Pavel, poeta reportażu sportowego jak zwykle wzrusza i porusza. Rewelacja!

O pasji, dążeniu do doskonałości, końcu kariery, miłości do sportu. Najlepszy wg mnie to reportaż ostatni o górach, ale każdy z pozostałych jest równie ciekawy.

Ze sportem w tle

cudownie urocze, czasami zaskakujące historie, które obracają się wokół sportu (najczęściej wokół kolarstwa). Coraz bardziej przekonuje się do literatury pisanej przez Czechów i jak widać nie tylko komedia, ale i proza są w stanie przyciągnąć uwagę. Polecam na chwilę oddechu.

Seria krótkich opowiadań o sportowcach, Ota Pavel w olimpijskiej formie pisarskiej.

Sport to nie tylko wielcy herosi z pierwszych stron gazet. To również Ci mniejsi i zapomniani o których już prawie nikt nie pamięta. To także uczestnicy biegu patrolowego, kolarze którym się nie udało wygrać wyścigu, piłkarze kończący karierę. Dla nich wszystkich zmagania sportowe są, czy były najwazniejszą rzeczą w ich życiu.
I to im Ota Pavel poświęca 5 minut.

Dziś już takich sportowców nie ma!

Ota Pavel to nie tylko „Śmierć pięknych saren i „Jak spotkałem ryby” - to również proza sportowa. Taka jak ta z wydanego właśnie przez Starą Szkołę tomu „Puchar od Pana Boga”. Autor opisuje w nim świat, którego już nie ma.

Czytaj dalej:

Sport jako pretekst do rozważań o człowieku i jego charakterze. O chwilach próby i niełatwych wyborach. Bez patosu i egzaltacji. Polecam!

Dyskusje

• 2018