Pułapka czasu

Okładka książki Pułapka czasu Madeleine L'Engle
Okładka książki Pułapka czasu
Madeleine L'Engle Wydawnictwo: Mag Cykl: Kwintet czasu (tom 1) Ekranizacje: Pułapka czasu (2018) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ekranizacje:
Pułapka czasu (2018)
tesserowanie podróże międzygwiezdne przygoda

Bohaterka o ciętym języku

Chociaż nieśmiertelne "nie oceniaj książki po okładce" używane jest w nieco innych okolicznościach, to w tym przypadku można je wziąć do serca bardzo dosłownie. Niech nikogo nie kusi sugerowanie się tą piękną, zachęcającą do zagłębienia się w świat magicznych istot okładką!
Tak jednowymiarowej - chociaż traktującej o wielu wymiarach książki nie czytałam już dawno. We wszechświecie istnieje wyłącznie dobro i zło, dobro zwycięża bo taka jest natura książek dla młodszych czytelników, potęga miłości łamie prawa fizyki, a przyjaźń pokona każdą przeszkodę. Na dodatek nieznana siła sprawcza w postaci autorki pcha wydarzenia do przodu bez większych tłumaczeń, dlatego wciąż mamy wrażenie, że akcja nie ma sensu, a rzeczy się dzieją "bo tak miało być" i po prostu biernie brniemy do zakończenia.
Bohaterów nie da się lubić. Dorośli są niepoważni, a dzieci śmiertelnie dojrzałe i nudne. Potrwornie przejaskrawiony obraz pięciolatka o naturze zrzędliwego 75-latka i dziecinna nastolatka z gigantycznymi kompleksami, która miała być chyba zadziorna a wyszła przemądrzała i zwyczajnie denerwująca. Dorośli nie biorą odpowiedzialności ani za swoje czyny, ani za swoje dzieci, a prastare, wszechwiedzące i nieskalane istoty w ciałach przaśnych ciotek-klotek dopełniają obrazu nędzy, rozpaczy i braku logiki w tej książce.
Fabuła zabija naiwnością i nie tłumaczy jej nawet przeznaczenie dla młodszego odbiorcy. Razi w oczy niekonsekwencja w nazewnictwie trzech istot o wyglądzie wiedźm, ale to zdaje się problemy na łączach z tłumaczem i polskim wydawcą. Czy sięgnę po kolejny tom? Niechętnie, jednak anioł na okładce kusi swym wyglądem wiernym chrześcijańskim przekazom. Może warto dać mu szansę? Ach te przeklęte okładki...

Wiem, że książka została wydana około 60 lat temu i starałem się to uwzględnić przy jej czytaniu... Niestety, ciężko się ją po prostu czytało. Powieść przeznaczona dla młodszych czytelników, jest po prostu, ładnie to ujmując, niemądra.
Pomysł fantastyczny, wykonanie- niestety poległo.

Pomysł fantastyczny, wykonanie- niestety poległo.

Sięgnąłem po to ze względu na dość głośną, katastrofalną adaptację filmową z 2018 roku. Ciekaw byłem, o co tyle szumu i czy rzeczywiście dało się to zrobić lepiej.

xDD
Nie.

Ta "książka" to abominacja. Wszystko jest czarno-białe, uproszczone aż do przesady, z nijakimi postaciami, pretensjonalną fabułą i dialogami, i takim odkrywczym przesłaniem jak "zło jest złe, bo jest złe", albo "miłość zawsze zwycięża". I to jest wbijane gigantyczną łopatą. Nawet nazwy / imiona są pozbawione jakiejkolwiek kreatywności.
I nie brońcie tego "bo to jest dla dzieci". Dzieciom też trzeba pokazywać wartościową literaturę. Jeśli autorka pisała to z myślą o najmłodszych, to bardzo mi przykro, że uważa ich za takich debili.

xDD
Nie.

Bardzo dobra historia dla młodszych czytelników. Krótka, zwięzła, z chamskim nauczycielem w szkole i tęsknotą za rodzicem.

Ja wiem że to książka młodzieżowa, ale ciężko to było czytać.

Rozpoczynając na licznych literówkach, gdzie imiona czy nazwy są pisane raz tak, a raz tak, a kończąc na totalnie z dupy bohaterach.

Główna bohaterka Meg, rozwydrzona, niecierpliwa, typowy dzieciuch.
Charles, rzekomo pięciolatek, który zachowuje się jak 50 letni dziad, jakoś nie mogę sobie wyobrazić pięciolatka mówiącego "chłodnym" czy "władczym" tonem XDD
Calvin, którego charakter zmienia się obraz w kalejdoskopie, raz nieśmiały, raz odważny, raz delikatny, raz wredny, zna główną bohaterkę półtorej dnia i już się całują : ^)

I czy naprawde scena pocałunku (z wdzięczności niby, ale w usta) Charlsa, pięciolatka, oraz starej baby , jakiegoś milionletniego stworzenia musiała być napisana tak dwuznacznie, ew xD?

Seria ma pięć tomów, ale ja skończę na tym, szkoda czasu i pieniędzy.

Ja wiem że to książka młodzieżowa, ale ciężko to było czytać.

Główna bohaterka Meg, rozwydrzona, niecierpliwa, typowy dzieciuch.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Super książka. Bawi i uczy. Niezwykły świat fizyki, poznawanie nowych planet i zła czającego się we wszechświecie. Świetna literatura dziecięca.

Jak na książkę wydaną ponad 60 lat temu uważaną za klasykę literatury dziecięcej uważam ją za dobrą. Jest sporo wątków, czasami trudno się połapać. W
alka dobra ze złem, wszyscy jesteśmy równi ale nie jednakowi, najważnijsza jest rodzina, powiela wiele najpopularniejszych motywów i zdecydowanie bardziej polubią ją młodzi czytelnicy.

Po przeczytaniu paru opini o 'Pułapce czasu' mam wrażenie, że osoby po przekroczeniu pewnego wieku przestają ją rozumieć.

Książka według mnie była bardzo dobra, leciała szybko, ciągle coś się działo. Dużo w niej dialogów, co wcale nie jest minusem, bo ja za dzieciaka lubiłam je najbardziej.

Jest osobliwa, wykreowane przez L'engle postaci są niespotykane, mam wrażenie, w bardziej współczesnej literaturze. Porywają więc i zaciekawiają tym co jeszcze mogą nam zaoferować.

Mimo prostego przekazu: o miłości, o tym jak zwycięża ona ciemność, o przyjaźni i rodzinie - możemy znaleźć parę genialnych momentów pokazujących i wyjaśniająch dzieciakom rzeczy, Które dla nas są normalne, ale dla najmłodszych wcale nie są ani proste, ani oczywiste. Np. wątek o rodzinie, w ktorej brak troski i miłości, pokazujący nam że niw tylko takie rodziny również istnieją (co było zaskoczeniem dla jednego z bohaterów),ale też jak funkcjonują w takich domach dzieci.

Uważam, że warto, i że 'Pułapka czasu' jest wyjątkową pozycją.

Bardzo ciekawa propozycja dla młodzieży. Ten najmłodszy czytelnik, obawiam się, polegnie na zawiłościach matematycznych fabuły. A może zaintryguje go sposób przedstawienia czterech wymiarów i okryje w sobie żyłkę naukowca. Kto to wie? Przygody rodziny Murry’ch są niesamowite, rzec by można, iż fantastyczne nawet i to w każdym znaczeniu tego słowa. Czyta się tę powieść jednym tchem. A przy okazji można łyknąć odrobinę literatury, filozofii, matematyki. Czegóż chcieć więcej? Może jedynie, aby takie komiksy powstawały częściej. A kreska, spytacie. Cóż, przeciętna. Charakterystyczna, ale niewywołująca emocji. Z tej strony nie mam się czym zachwycić. Niemniej jednak zachęcam do zapoznania się z „Pułapkami czasu”. Nie będziecie żałować.