Wiewiórki, które nie chciały się dzielić

Okładka książki Wiewiórki, które nie chciały się dzielić
Rachel BrightJim Field Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: PICTUREBOOK literatura dziecięca
32 str. 32 min.
Barbara Supeł
wiewiórka zwierzęta

Okładka książki Królik i Misia. Nie taki król straszny Jim Field, Julian Gough
Ocena 7,7
Królik i Misia... Jim Field, Julian G...
Okładka książki Wieloryb, który chciał więcej Rachel Bright, Jim Field
Ocena 7,7
Wieloryb, któr... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Królik i Misia. Coś na ząb Jim Field, Julian Gough
Ocena 8,1
Królik i Misia... Jim Field, Julian G...
Okładka książki Hej, żabo! Jim Field, Kes Gray
Ocena 6,4
Hej, żabo! Jim Field, Kes Gray...

Mówią, że dzieciom trzeba tłumaczyć coś do skutku i na okrągło. I ja się z tym zgadzam. Ale czasami z pomocą przychodzi mi jakaś mądra książeczka dla dzieci, która niekiedy pomoże bardziej niż niejeden monolog wygłaszany "jak do ściany". I właśnie taką mądrą książeczką są "Wiewiórki, ktore nie chciały się dzielić".

Jest to historia Beztroskiego Cyryla, który zamiast zbierać zapasy na zimę, woli spędzić dni na zabawie. Gdy pewnego dnia zdaje sobie sprawę z tego, że jego spiżarnia zionie pustką, postanawia rozejrzeć się za pożywieniem. Gdy na horyzoncie pojawia się ostatnia szyszka w sezonie wiosna - lato, zaczyna się wyścig, bowiem oprócz Cyryla, o ten cudny smakołyk pokusi się też Błażej, któremu akurat szyszki brakuje do pełnej spiżarni. Która wiewiórka zdobędzie szyszkę? A może się nią podzielą?

"Wiewiórki, które nie chciały się dzielić" to zdecydowanie bajka, która spodoba sie niejednemu przedszkolakowi, a możliwe, że pomoże mu nauczyć się co nieco o dzieleniu się rzeczami z drugą osobą. Historyjka przedstawiona jest w dość żartobliwy sposób, tekst jest rymowany, przez co zdecydowanie bardziej wpada w ucho i nieraz wywołuje uśmiech na twarzy dziecka, gdy mu czytamy. Zresztą praktycznie każde dziecko lubi rymowane i żartobliwe teksty, dlatego jestem pewna, że i bajka o wiewiórkach będzie przez nich uwielbiana!

Na ogromny plus zasługuje oczywiście wydanie książeczki. @wydawnictwo_zielona_sowa wykonało kawał dobrej roboty, a do tego wisieńką na torcie są tu ilustracje wykonane przez Jimiego Fielda, które są po prostu przepiękne! Do tego twarda oprawa i szczerze... ja sama bawiłam się przy niej śwetnie, a co dopiero mały człowiek. Polecam ogromnie!

Jest to historia Beztroskiego Cyryla, który zamiast...

Uwielbiam książki z Zielonej Sowy za ich morały i pouczające historie. Tym razem w ręce wpadła mi historia o dwóch wiewiórkach. Jedna z nich spędziła jesień na zabawie, przez co nie miała uzbieranych zapasów na zimę, druga miała ich aż nadto, ale i tak jej było mało, dlatego gotowa była pobić się za piękną dorodną szyszkę. Oba zwierzątka walczą o nią z całych sił, gdy wtem… no właśnie co? Musicie przeczytać!

Poprzez zabawną, rymowaną opowiastkę, przemycone zostało kilka ważnych rzeczy. Dziecko może nauczyć się z tej krótkiej książeczki tego, że nie należy odkładać ważnych rzeczy na potem, ponieważ może być za późno, w życiu jest czas na zabawę i na obowiązki. Nie należy być również chciwym, po cóż nam więcej niż potrzebujemy, podczas gdy inni nie mają nic? Chciwość może zgubić. Historia pokazuje również, że współpracując, osiągniemy więcej niż podczas rywalizacji, a tam, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

„Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” mają duży format i prześliczne ilustracje wykonane przez Jima Fielda. Barwne obrazy z całą pewnością przyciągną wzrok najmłodszych czytelników. Myślę, że temat dotyczący zwierząt jest szczególnie lubiany i bardzo uniwersalny, więc pozycja ta będzie odpowiednia zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców w wieku około czterech, pięciu lat.

Podczas lektury, przypomniały mi się słowa francusko-niemieckiego filozofa Alberta Schweitzera: „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli” i to zdanie idealnie opisuje prezentowaną przeze mnie książeczkę. Warto czytać dzieciom, warto zaszczepiać w nich miłość do literatury od najmłodszych lat i warto sięgać po takie ładne, pouczające historie.

Sięgając po książkę, pamiętajcie, że została ona napisana w formie rymowanki, a treści jest w niej mało. Do tej pory ukazało się kilka części tej serii: o myszy, koali, wielorybie oraz wilku. Czuję, że ja sama muszę poznać je wszystkie!

Śmieszna, ładna i mądra książka z ładnymi ilustracjami. Rymowana opowieść o tym, że warto współdziałać i się dzielić. Naprawdę super pozycja dla młodych czytelników.

Świetne są te książki z Zielonej Sowy wydane w większym formacie, pięknie ilustrowane i z przesłaniem.
Ta opowiada (rymowana) o dwóch wiewiórkach, które bardzo chciały zdobyć ostatnią szyszkę przed zimą i... rywalizują zamiast współpracować, co okaże się nie najlepszym wyjściem. Końcówka super, z morałem, chociaż nie do końca z happy endem ;) Polecam! Moim synkom w wieku 4 i 6 lat bardzo się spodobała.

Dzieciom niezwykle przypadła do gustu! Hit!

Dzieciom niezwykle przypadła do gustu! Hit!

Na początku jakby zapożyczenie z Ezopa: no, bo mamy wiewiórkę, która zamiast skrzętnie przez całe lato zapełniać spiżarnię, wolała bujać się na gałęzi. Potem: wariacka pogoń za szyszką, jak w "Epoce lodowcowej". A wszystko opisane zabawnym, świetnie zrytmizowanym wierszem. I do tego pięknie, ale i z humorem, zilustrowane.

Nic, tylko czytać! I uśmiechać się w czasie lektury :)

Nic, tylko czytać! I uśmiechać się w czasie...

Na półkach: , , , ,

Pięknie ilustrowana książka. Zakochałam się w obrazkach. Jest cudownie wydana. Tekst w formie rymowanki. Póki co, nasza ulubiona książka.

Czytaliśmy jeszcze tych autorów "Koala który się trzymał" oraz "Mysz która chciała być lwem" i wiewiórki zwyciężają ! Absolutnie najlepsze z tych 3 :)

Oczywiście ilustracje piękne, bardzo barwne, ciepłe, przykuwające oko (jak we wszystkich książkach) jednak wiewiórki wygrywają bo przekaz i sens moim zdaniem tu oddane najlepiej. Rymy się zgadzają, tłumaczenie dobre. Tutaj jest wszystko co w książce dla dziecka być powinno, a mianowicie, morał łatwy do zrozumienia,jasny;
proste zdania; piękne ilustracje; miłe zakończenie; trochę humoru i zabawnych zdań (W pozostałych częściach niektórych elementów brakowało).

Baaaardzo polecamy

Moja opinia jest taka sama jak u "Koali...". Ilustracje fajne, kolorowe ale tłumaczenie niestety mocno kuleje. W oryginale wiersz pewnie brzmi dużo lepiej ale tutaj mam wrażenie, że zostało przetłumaczone na siłę, aby pasowało do rymu. Niektóre sformułowania są niezrozumiałe dla małych dzieci. Natomiast mam uwagi co do przesłania tej książki. O ile w "Koali..." tematem przewodnim jest przełamywanie strachu przed nieznanym, o tyle w "Wiewiórkach..." nie wiadomo do końca co ma do przekazania dzieciom. O tym, że warto się dzielić? Ja takie wrażenia nie odniosłam. Wg mnie to jest historia o tym że nie warto myśleć przyszlosciowo i niczym się nie przejmowac, bo ktoś inny, który w pocie czoła na to pracował, się z nim podzieli swoim zapasem na zimę. Dla mnie to książka o wykorzystywaniu pracy innych. Gdyby na końcu ksiazki było zdanie że druga wiewiórka zrozumiała na czym polegał jej błąd i będzie razem z przyjacielem zbierać zapasy na zimę to bym inaczej na to patrzyła.

Cudowna! Pełna ekspresji, wyjątkowych bohaterów, przepięknych i dynamicznych ilustracji, a przede wszystkim z morałem. Polecam.

Dodaj cytat z książki Wiewiórki, które nie chciały się dzielić