Słowiańskie dzieje

Bellona
2018-04-18
2018-04-18
turbosłowiaństwo teorie spiskowe pseudonauka

Jest to książka, którą się przeczyta i zaraz zapomni (na szczęście). Tezy na temat protosłowiańskich (według autora) kultur archeologicznych, czy ogólnie genetyki dawnych ludów można łatwo zweryfikować i obalić najnowszymi badaniami genetycznymi. Nie ma więc sensu poświęcać czasu na tę pozycję, skoro więcej na temat odkryć genetycznych dowiemy się z Wikipedii. Gdyby ktoś jednak się upierał i chciał to przeczytać, to warto dodać, że autor powołuje się na pseudonaukowców, takich jak Kliosow (samozwańczy genetyk) czy Tomezzoli i Stein, którzy rzekomo odczytali pismo filistyńskie jako prasłowiańskie, mimo, że nie są nawet lingwistami. O rzekomym odczytaniu języka etruskiego jako słowiańskiego przez Wolańskiego nie ma co się rozpisywać, niedawno ukazał się artykuł na temat DNA Etrusków, który wyjaśnia ich pochodzenie (nie, nie byli Słowianami). O DNA wojowników z Tollense, również ukazała się praca, więc lepiej sięgnąć po nią, niż po tę książkę.

Żeby nie przedłużać, mamy tu typową turbosłowiańszczyznę, bez przypisów, bez sensownej bibliografii. Nie polecam.

Ciekawa książka o naszych dziejach z niekademickim podejściem, choć autor waży słowa i dośc ostrożnie porusza tematy spoza uniwersyteckiego mainstreamu, bo jako nauczyciel historii w szkole podstawoej z tego co wiem, chyba nie chce się narazić kolegom z uniwersytetów i młodym wilczkom studenciakom lubującym się w hejterce, którzy za wszystkie tezy spoza przyjętej jedynie słusznej wersji historii mogą zmieszać autora w niewybredny sposób z błotem.

Osoby pokroju Agatki Jedrych czy też Vuko D nie polubiły tejże książki, gdyż warsztat naukowy i poziom źródeł ich przytłoczył i zdali sobie sprawę ze swojej niewiedzy. Jako historyk powiem jedynie, że książka wybitna

Poziom z lekcji historii 4 klasy podstawówki. Na studiach miałam wykładowcę, ktory produkowal takie książki z wypocin/prac zaliczeniowych studentów. I to mi tak wygląda. Chaos, zero naukowego podejścia. Trzy i do przodu, ktoś głupi w empiku kupi (taaaak, dalam sie nabrać na tę genetykę w podtytule, shame on me)

Druga książka Bogusława Andrzeja Dębka, którą przeczytałem. Rozwinięcie tematów podjętych w Początkach Ludów. Ciekawa pozycja. Szczególnie w aspekcie kultury i zwyczajów, które nie dotarły do nas wraz z nastaniem chrześcijaństwa ale znacznie wcześniej. Minusem książki jest styl autora, który sprawia, że momentami brnie się przez nią ciężko.

Mimo całej krytyki, to dość przyzwoita książka, przybliżająca w szerokim kontekście podstawowe informacje na temat historii, pochodzenia, wierzeń i kultury dawnych Słowian. Dobry punkt wyjścia dla dalszych badań nad tym tematem.

Podstawowy zarzut do tej pozycji dotyczy zasadniczego braku możliwości weryfikacji hipotez autora. Oczywiście - na końcu książki znajduje się bibliografia, ale już na pierwszy rzut oka widać, że autor korzystał głównie z różnych publikacji w internecie. Nadto autor nie stosuje w ogóle przypisów - co dla mnie jest rzeczą całkowicie niedopuszczalną przy pozycji tego typu.

Mała jeszcze uwaga do wydawnictwa - ilość literówek w tekście jest wprost zatrważająca. A już zupełnie nie rozumiem, jak można zrobić literówkę w spisie treści. Doradzam zatrudnić kogoś do korekty. Wstyd.

Słaba książka. Nie polecam. Powstała jak sądzę z powodu koniunktury turbosłowiaństwa. Zawiera błędy np. zmyślony cytat z Kroniki Thietmara.

Wbrew krytykom internetowym badania genetyczne są raczej jednoznacznie po stronie autonomiczności Słowian na terenach obecnej Polski. Ciekawa dyskusja o zawartości tej książki wraz z odpowiedziami Autora pt."My, lud spod znaku R1a" znajduje się na portalu: https://prawdomir.com/2018/06/28/my-lud-spod-znaku-r1a/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Turbosłowiańska parodia nauki.

Turbosłowiańska parodia nauki.

Hm..najpierw plusy:-)
Pierwsza część książki około 200 stron jak dla mnie była ciekawa dzięki sięganiu do badań genetycznych i ostatnich wykopalisk, których jest coraz więcej gł. dot. "kultury grobów lejkowatych".
Ogólnie autor starał się skompilować i przedstawić nowe/szersze spojrzenie nt. dziejów Słowian i ludów Indoeuropejskich, ale mam wrażenie że czasami lekko naciąga fakty, albo tłumaczy w niezrozumiały sposób. Ogólnie mówiąc kierunek założeń może i dobry, ale wytłumaczenie teorii wymaga jeszcze dopracowania.
Druga cześć książki jak dla mnie lekko naciągana, oraz w sumie niepotrzebna, nic nowego w tej części książki autor nie pisze, stosuje sporo powtórzeń chyba po to żeby nabić ilość stron.
Podsumowując: plus za nowe spojrzenie i próbę sięgnięcia po nowe dziedziny nauki, oraz szersze sięgniecie do badań archeologicznych, minus za za małe zglebienie i skupienie się na tym temacie genetycznych badań i może za bardzo "na sile" dopasowywanie faktów.

Hm..najpierw plusy:-)

• Historyczne
  • Słowianie

Dodaj cytat z książki Słowiańskie dzieje