Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych

Okładka książki Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych Qing Li
2018-04-18
2018-04-18
Olga Siara
las ekologia natura shinrin yoku Japonia Japończycy kąpiele leśne

Ta książka jest jak spacer po lesie. Odpręża. Uspokaja. Zatrzymuje. Całe napięcie z Ciebie schodzi. Ta książka wprowadza w stan alfa. Nie ma znaczenia, gdzie zaczniesz ją czytać. Nie ważne, na której stronie ją otworzysz. Życzliwość, miłość i opieka lasu Cię od razu otoczy.

We mnie jest coś takiego co mnie prowadzi w "dobrą stronę". Tak miała też moja Mama - kupowała do domu rośliny, które (później kiedy zgłębiłam ten temat) okazały się najlepszymi roślinami filtrującymi powietrze. I ta książka potwierdziła moje odczucia, że las, przyroda są najlepszymi lekarzami duszy i ciała. Kiedy nie wiadomo już co robić - idź do lasu. Posłuchaj, oddychaj głęboko i patrz sercem na liście, słońce...

Przeczytać i zrobić miejsce na półce.

Trochę informacji o japonii (kultura, mentalność, środowisko),duuużo przyrodniczych zdjęć, nieco statystyk głównie dotyczących usa. Całą treść książki można zamknąć w kilku punktach: 1/ shinrin-yoku czyli kąpiele leśne to nic innego jak spacery po lesie połączone z kontemplacją przyrody, 2/ spacer powinien trwać conajmniej 2h raz w miesiącu (zalecane częściej) 3/ wskazane jest również używanie w pomieszczeniach (zwłaszcza w sypialni) naturalnych olejków eterycznych z drzew iglastych 4/ wskazana jest również praca w ogródku lub spożywanie warzyw prosto z ziemi 5/ może być miejski park. Skutki: niweluje stres, poprawia samopoczucie, sen i wzmacnie układ odpornościowy.

Bardzo dużo powszechnie znanych dywagacji na temat pozytywów związanych z obcowaniem z przyrodą a nawet z samymi widokami (widok z okna lub zdjęcia). Część informacji powtarzna wielokrotnie w celu utrwalenia w pamięci. Podsumowując 300 stron jednym zdaniem: jakiekolwiek obcowanie z przyrodą i w dowolnej formie wpływa pozytywnie na zdrowie i życie.

Książka jako taka - jak i cała idea 'kąpieli leśnych' - nie wnosi nic nowego, pozostaje jedynie przyjemność obcowania z ładnie wydaną publikacją. Przydatna dla tych, którzy lubią być prowadzeni za rękę, krok po kroku.

Przeczytać i zrobić miejsce na półce.

Przewodnik po kąpielach leśnych dla początkujących. Podstawowe opisy zasad praktykowania Shinrin-yoku w lesie, parku, kawałku zieleni wokół nas. Przyroda działa na nas kojąco, redukuje stres i napięcia, poprawia kreatywność a nawet łagodzi bóle. Autor porusza m.in. temat olejków eterycznych i uziemiania. Książka jest wzbogacona w liczne, malownicze zdjęcia przyrody, które idealnie nastrajają podczas czytania lektury.

Przepiękna książka, która uspokaja od samego czytania i sprawia, że mamy ochotę wyjść z domu prosto do lasu.

Świetna, lekka lektura wprowadzająca do tematu kąpieli leśnych. Nawiązanie do badań naukowych, skupienie na pięknie lasu. Jedna gwiazda mniej za moje oczekiwania wobec książki. Były one wygórowane ze względu na fakt, że autor jest jednym z ojców shinrin yoku. Spodziewałam się więcej dowodów naukowych, więcej konkretów.

Mimo to jestem zachwycona. Lekkie podjęcie tematu medycyny leśnej. Przystępna lektura dla każdego - bardziej lub mniej wtajemniczonego w kwestie leśnego zdrowia.

Polecam!

Mimo to jestem zachwycona. Lekkie podjęcie tematu...

Ciekawa pozycja, otwierająca oczy na relacje człowieka z naturą. Dużo wiedzy o wdrażaniu w życie idei kąpieli leśnych, ale dałoby się zmieścić cały tekst w książce cieńszej o połowę. Mnóstwo zdjęć, mało tekstu na stronie - dzięki temu czyta się szybko, ale odnosi się też wrażenie przerostu formy nad treścią. Dodatkowo to trochę ironiczne, że książka pośrednio na temat drzew, została wydana na grubym, białym papierze, a nie na ekologicznym z odzysku.

Absolutne kompendium wiedzy na temat kąpieli leśnych napisane przez inicjatora, badacza i eksperta dr Qing Li. Aż chce się iść do lasu! No to idę.

Ani forma, ani treść mnie nie przekonują.

Ponad 300 stron, tekst pisany dużą czcionką zajmuje niewiele ponad pół szerokości strony, do tego mnóstwo zdjęć - spodziewałabym się tego raczej dla pozycji z serii "albumy", tu - niepotrzebne.

Jak na pozycję popularnonaukową (co sugerują wzmianki o badaniach naukowych i źródła podane na końcu) za mało było tu dla mnie danych i faktów. Miałam poczucie, że dominują powtórzenia i anegdoty, a całość można by skondensować do zaledwie kilku stron treści. Dość ciekawe informacje dotyczące parków i drzew Japonii.

Zdecydowanie nie należę do grupy docelowej, z myślą o której wydano tę pozycję.

Ani forma, ani treść mnie nie przekonują.

Ładne wydanie. I to wszystko, co można powiedzieć pozytywnego o tej książce.

Ładne wydanie. I to wszystko, co można powiedzieć pozytywnego o tej książce.

• Japonia
  • Przeczytane w 2018