Odrodzenie. Tom 3: Odległe miejsce

Okładka książki Odrodzenie. Tom 3: Odległe miejsce Mike Norton, Tim Seeley
Okładka książki Odrodzenie. Tom 3: Odległe miejsce
Mike NortonTim Seeley Wydawnictwo: Non Stop Comics Cykl: Odrodzenie (tom 3) komiksy
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Odrodzenie (tom 3)
Tytuł oryginału:
Revival Volume 3: A Faraway Place
Wydawnictwo:
Non Stop Comics
Data wydania:
2018-05-16
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-16
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381103480
Tłumacz:
Bartosz Musiał
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Świat Mroku. Szkarłatna odwilż. Aaron Campbell, Tini Howard, Danny Lore, Tim Seeley, Jim Zub
Ocena 6,4
Świat Mroku. S... Aaron Campbell, Tin...
Okładka książki Robins: Being Robin Baldemar Rivas, Tim Seeley
Ocena 0,0
Robins: Being ... Baldemar Rivas, Tim...
Okładka książki Wampir: Maskarada – Kły zimy Addison Duke, Nathan Gooden, Tini Howard, Corin Howell, Devmalya Pramanik, Tim Seeley
Ocena 6,9
Wampir: Maskar... Addison Duke, Natha...
Okładka książki Wampir: Maskarada – Kły zimy Addison Duke, Nathan Gooden, Tini Howard, Devmalya Pramanik, Tim Seeley
Ocena 7,0
Wampir: Maskar... Addison Duke, Natha...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki 100 Naboi - Tom 2 Brian Azzarello, Eduardo Risso
Ocena 7,7
100 Naboi - Tom 2 Brian Azzarello, Ed...
Okładka książki Wiedźmy Mark Simpson, Scott Snyder
Ocena 6,9
Wiedźmy Mark Simpson, Scott...
Okładka książki Ludzie Północy. Tom 1. Saga anglosaska Marian Churchland, Davide Gianfelice, Ryan Kelly, Dave McCaig, Dean Ormston, Brian Wood, Danijel Žeželj
Ocena 7,1
Ludzie Północy... Marian Churchland, ...
Okładka książki Palcojad #1 Mike Henderson, Joshua Williamson
Ocena 7,5
Palcojad #1 Mike Henderson, Jos...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
83 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
803
305

Na półkach: , , ,

Jedyne co mnie zainteresowało to wątek małej Jordan, naprawdę przerażające co dzieje się w głowie odrodzonego dziecka i o dziwo - ona jako jedyna zdaje sobie sprawę co powinna zrobić i co jest dla niej najlepsze. W przeciwieństwie do wszystkich dorosłych dookoła.
Poza tym nie jestem w stanie przylgnąć do jakiegoś wątku czy bohatera, zanim zdążę się przejąć to skaczemy do innego miejsca i sytuacji. Po jakimś czasie łapię się na tym, że kompletnie o kimś zapomniałam i nic mnie już nie obchodzi.

Jedyne co mnie zainteresowało to wątek małej Jordan, naprawdę przerażające co dzieje się w głowie odrodzonego dziecka i o dziwo - ona jako jedyna zdaje sobie sprawę co powinna zrobić i co jest dla niej najlepsze. W przeciwieństwie do wszystkich dorosłych dookoła.
Poza tym nie jestem w stanie przylgnąć do jakiegoś wątku czy bohatera, zanim zdążę się przejąć to skaczemy do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
474
243

Na półkach:

Świetny tom! Dużo akcji, więcej melodramatu i wciąż ciężko określić co stoi za odrodzonymi. Kadry z pływającą Em są zjawiskowe.

Świetny tom! Dużo akcji, więcej melodramatu i wciąż ciężko określić co stoi za odrodzonymi. Kadry z pływającą Em są zjawiskowe.

Pokaż mimo to

avatar
1178
1146

Na półkach:

Co się dzieje gdy umieramy? Ludzie którzy przeżyli śmierć kliniczną opisują to w różny sposób. Od jasnej poświaty po nieprzeniknioną ciemność. Jednak co by się stało, gdyby kogoś zabić, aby zatuszować coś niewygodnego, a ta osoba wróciłaby do życia wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami. Cóż, wtedy zaczynają się komplikacje. Główna bohaterka serii Odrodzenie, Martha Cypress również się odrodziła, ale nikomu nie zdradziła tej informacji. Dopiero miesiąc później, gdy w wyniku wypadku jej siostra policjantka, Dana, odkryła sekret, Martha poprosiła ją o znalezienie jej mordercy. Od tego czasu obie dziewczyny przeżyły sporo. Szum z Odrodzonymi robi się coraz większy, na wierzch zaczynają wypływać polityczne brudy, a religijny fanatyzm i wojna religijna pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami przybiera tylko na sile. I nagle pojawia się kolejny problem - natrętna dziennikarka.

Scenariusz zamienia się powoli z horroru w rasowy thriller polityczny, gdzie mamy coraz więcej pytań bez odpowiedzi i zagadkowych trupów. Przy czym te ostatnie czasem chodzą pośród żywych. Już w poprzednim tomie sytuacja powoli zaczynała wymykać się z rąk lokalnym władzom. Nielegalny handel organami odrodzonych, tajemnicze zniknięcie trójki braci, morderstwo w domu szanowanego rodzeństwa, a na dokładkę Martha i jej prywatne śledztwo. Dziewczyna nieraz zachowuje się jak opętana, jej ciało krwawi, podobnie jak innych Odrodzonych, a dawny kochanek unika jej niczym ognia. Z początku wydaje się to zwykłymi wyrzutami sumienia i chęcią powrotu do żony, ale coś się tutaj nie klei. Każda kolejna poszlaka prowadzi w jego kierunku, każdy nowy trop się urywa i nikt nic nie wie. Sprawa śmierdzi na kilometr, przy czym naprawdę trudno powiązać niektóre elementy. Jakby w całej układance brakowało kluczowych puzzli.

Pojawia się też pytanie - Co tak naprawdę łączy wszystkich Odrodzonych? Po tym jednym incydencie, gdzie z grobu wstało ponad 20 osób, nie było więcej takich przypadków. Część odrodzonych zresztą już zginęła, spalając się na wiór. Przy okazji w tym tomie zostają w pełni rozwiane wątpliwości co do świecących zjaw przemierzających okoliczne lasy. Czytelnik doskonale wie czym, a raczej kim, są, po co błąkają się po lesie i jaki mają ostateczny cel. Niestety nie każdy z bohaterów tej historii pragnie się pogodzić z faktem, że nie mamy tutaj do czynienia z cudem od Boga.

Niestety komiks, mimo naprawdę solidnego scenariusza i pomysłu na siebie, nadal boryka się z problemem zbyt częstego szatkowania scen oraz prowadzenia wielu wątków jednocześnie. Z tego powodu nieraz zapominałem kim była drugo- lub trzecioplanowa postać, a czasem nawet jakie plany miały główne bohaterki. Naprawdę mocno osłabia to przyjemność wynikającą z czytania tej serii. Niemniej sam scenariusz jest na tyle ciekawy dla mnie, że koniecznie chcę wiedzieć jak to się skończy. Cała seria liczy sobie 8 tomów zbiorczych, więc dużo jeszcze przede mną. Mam nadzieję, że finał tej sprawy okaże się być zaskakujący i niekoniecznie będzie to happy end.

Co się dzieje gdy umieramy? Ludzie którzy przeżyli śmierć kliniczną opisują to w różny sposób. Od jasnej poświaty po nieprzeniknioną ciemność. Jednak co by się stało, gdyby kogoś zabić, aby zatuszować coś niewygodnego, a ta osoba wróciłaby do życia wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami. Cóż, wtedy zaczynają się komplikacje. Główna bohaterka serii Odrodzenie, Martha...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Dobra tajemnicza historia musi prezentować sobą coś więcej niż tylko mnożenie kolejnych sekretów. Konieczni są bohaterowie, których przygody chce się śledzić. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić i nie zrobić z serii telenoweli. Jak wyszło to w trzecim tomie serii „Odrodzenie”?

Do miasteczka przybywają agenci Centrum Reagowania Epidemiologicznego, a okolica zostaje objęta kwarantanną. Nie wszystkim mieszkańcom się to podoba. W tym samym czasie Dana Cypress udaje się na pierwszą od dawna randkę.

Pierwsza część tomu może trochę wymęczyć. Akcja toczy się bardzo powoli do przodu i niewiele się dzieje. Dużo jest tu wątków obyczajowych, które jednak wydają się wyłącznie sympatyczne i specjalnie nie rozwijają postaci. Warto jednak zwrócić uwagę, że pojawiają się tu pewne elementy, które zostają rozwinięte w dalszej części tomu. Wyjątkiem jest wątek Jordan, małej odrodzonej dziewczynki, która okazuje się realizować własny plan. Szczególnie ostatnia strona pierwszej połowy tomu jest bardzo szokująca.

O wiele bardziej bogata w emocje jest druga część tomu. Pokazane jest jak kwarantanna wpływa na codzienne życie mieszkańcom. Tracą oni nie tylko swoje zwierzęta hodowlane, ale też najbliższych, co obfituje w parę bardzo dramatycznych scen. Poza tym na jaw wychodzą pewne tajemnice, które pokazują, że Odrodzenie nie jest najbardziej dramatycznym wydarzeniem w okolicy.

Za rysunki odpowiada jak zawsze w tej serii Mike Norton. Nie boi się pokazywać makabrycznych scen, chociaż bardzo taktownie przedstawia wszelkie momenty nagości. Zauważyłem jedna parę momentów, kiedy rysuje mniej starannie i nawet zastanawiałem się czy serii nie przejął inny rysownik.

Odnoszę wrażenie, że seria trochę łapie zadyszkę. Przy poprzednich dwóch tomach siedziałem jak na szpilkach i chciałem wiedzieć, co zdarzy się dalej, a tutaj były dłużyzny. Jednakże w dalszym ciągu autorom udaje się wprowadzić pewne wątki kryminalne, które pozwalają odkryć kolejne mroczne sekrety tej społeczności.

Dobra tajemnicza historia musi prezentować sobą coś więcej niż tylko mnożenie kolejnych sekretów. Konieczni są bohaterowie, których przygody chce się śledzić. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić i nie zrobić z serii telenoweli. Jak wyszło to w trzecim tomie serii „Odrodzenie”?

Do miasteczka przybywają agenci Centrum Reagowania Epidemiologicznego, a okolica zostaje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
219
22

Na półkach:

Kolejny tom o dziwnych wydarzeniach jakie mają miejsce w małym amerykańskim miasteczku. Temat nieumarłych i żywych trupów pojawia się w popkulturze od bardzo dawna. Przyznam, że miałem sporą przerwę od poprzedniego tomu Odrodzenie: Życie ma Sens, który naprawdę mnie wciągnął i postawił poprzeczkę bardzo wysoko. Przyszedł zatem czas, aby sięgnąć po Odrodzenie Tom 3: Odległe Miejsce.

Pełna recenzja: https://czytajkomiksy.pl/odrodzenie-tom-3-odlegle-miejsce-recenzja/

Kolejny tom o dziwnych wydarzeniach jakie mają miejsce w małym amerykańskim miasteczku. Temat nieumarłych i żywych trupów pojawia się w popkulturze od bardzo dawna. Przyznam, że miałem sporą przerwę od poprzedniego tomu Odrodzenie: Życie ma Sens, który naprawdę mnie wciągnął i postawił poprzeczkę bardzo wysoko. Przyszedł zatem czas, aby sięgnąć po Odrodzenie Tom 3: Odległe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
862
752

Na półkach: ,

Tak jak w poprzednich częściach Odrodzenia także i w Odległym miejscu mamy kontynuowany wątek nadnaturalnego wskrzeszenia zmarłych oraz prywatne problemy bohaterów. Najbardziej skupia się on tym razem na Danie Cypress, córce szeryfa, która została wyznaczona do prowadzenia śledztw w sprawach kryminalnych związanych z odrodzonymi. Przy okazji próbuje ona rozwikłać zagadkę śmierci własnej odrodzonej siostry, o odrodzeniu której nikt poza nimi dwiema nie wie. W całym tym bałaganie najbardziej cierpią dzieci, np. syn Dany Cooper czy mała odrodzona Jordan Borchardt, którzy na własny sposób próbują poukładać na nowo swój świat. Cooper rysuje proste komiksy, by uciec od rzeczywistości, Jordan pomaga jako wolontariuszka m.in. przy oznaczaniu porozrzucanych po autostradzie ludzkich resztek. Jak jednak wytłumaczyć fenomen zmartwychwstań dzieciom, skoro sami dorośli ich nie rozumieją? Do tego klimat zamknięcia niczym w getcie oraz coraz cięższe restrykcje m.in. dla hodowców bydła nie sprzyjają atmosferze w miasteczku, a tylko wzmagają brutalne zachowania.

Więcej na https://www.monime.pl/odrodzenie-tom-3/

Tak jak w poprzednich częściach Odrodzenia także i w Odległym miejscu mamy kontynuowany wątek nadnaturalnego wskrzeszenia zmarłych oraz prywatne problemy bohaterów. Najbardziej skupia się on tym razem na Danie Cypress, córce szeryfa, która została wyznaczona do prowadzenia śledztw w sprawach kryminalnych związanych z odrodzonymi. Przy okazji próbuje ona rozwikłać zagadkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
977
393

Na półkach: , ,

Ten komiks ma coś w sobie, bo co jeden tom, to przyciąga mnie z jednakową siłą. Wydarzenia w Wisconsin są tak dziwne, że z jednej strony przerażające, a z drugiej mające w sobie coś z groteski. Przypomnijmy: w tym niczym nie wyróżniającym się miejscu w USA umarli wstają po swojej śmierci i jak gdyby nigdy nic wracają do normalnego życia. To znaczy nie gryzą i nie żywią się surowym ludzkim mięsem. Są zwyczajnymi ludźmi, na pierwszy rzut oka nie do rozróżnienia. Ale jak się okazuje, każdy zombiak inaczej reaguje na swoje drugie życie, często nieprzewidywalnie. Samo w sobie taka sytuacja to powód do zaciekawienia czytelnika, ale autorzy serwują nam coś więcej. Jest zagadka kryminalna związana z morderstwem głównej bohaterki, tajemnica związana z odrodzeniami, perypetie osobiste głównych postaci, i szereg wydarzeń, które wylewają się z pomiędzy kartek hektolitrami krwi. Każdy tom zawiera nowe pomysły.
W tej części tomie oprócz przodującej osi wydarzeń główny nacisk położony jest na perypetie odrodzonej siedmioletniej dziewczynki Jordan, która obudziła się w kostnicy po śmiertelnym wypadku samochodowym, oraz na tajemnicę jednej z głównych bohaterek – Em Cypress. Dzieje się. Zapewniam.

http://dzikabanda.pl/teksty/felietony/pijac-ksiazki-czytajac-piwa-s03e06/

Ten komiks ma coś w sobie, bo co jeden tom, to przyciąga mnie z jednakową siłą. Wydarzenia w Wisconsin są tak dziwne, że z jednej strony przerażające, a z drugiej mające w sobie coś z groteski. Przypomnijmy: w tym niczym nie wyróżniającym się miejscu w USA umarli wstają po swojej śmierci i jak gdyby nigdy nic wracają do normalnego życia. To znaczy nie gryzą i nie żywią się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1270
1001

Na półkach: ,

Pierwsza wizyta w małym amerykańskim miasteczku Wausau przyniosła nam nieszablonowe spojrzenie na tematykę życia po śmierci. Okazało się, że wciąż można powiedzieć coś interesującego o powrocie martwych na tę stronę świata, bez jednoczesnego popadania w banał i eksplorowania motywów zombie. W drugiej odsłonie tej opowieści jej najciekawsze wątki są kontynuowane, a ponadto Seeley nie zamierza poprzestawać na czystej rozrywce i stara się dostarczyć odbiorcy coś więcej, aniżeli standardowy horror. Na ile udało się ten zamysł zrealizować?

Mimo że wydarzenia, do jakich doszło w Wausau, zdążyły już nieco spowszednieć mieszkańcom miasta, wciąż pozostają one ewenementem na skalę światową. Powstanie z grobu martwych nie może jednak być pretekstem do tego, by zaniechać bieżącego życia. Ale trudno zachować rutynę, kiedy dookoła dzieją się rzeczy niezwykłe i gdy żyje się w miejscowości objętej kwarantanną. Ponadto odrodzeni nie zawsze okazują się tym, kim byli wcześniej. Sytuacja jest napięta i z każdym dniem komplikuje się coraz bardziej.

Od samego początku siłą „Odrodzenia” są bohaterowie z krwi i kości. Podobnie rzecz się ma w drugim tomie zbiorczym serii. Tim Seeley nie koncentruje się jednak na jednej, czy nawet dwóch postaciach, ale poświęca uwagę większej liczbie protagonistów. Taki brak typowego głównego bohatera, o dziwo, nie razi, ale pozwala spojrzeć na poruszane w komiksie problemy z szerszej perspektywy. Mimo to znajdzie się tu oczywiście kilku bohaterów, którzy wzbudzą większa sympatię niż inni, na sceny z którymi będziemy czekać z większą niecierpliwością. Dla mnie kimś takim była Martha, jedna z odrodzonych, córka miejscowego szeryfa. Ta młoda kobieta toczy walkę z samą sobą, część jej osobowości stara się powrócić do dawnego życia, jednak inna pcha ją ku ryzyku i o wiele bardziej niebezpiecznemu życiu. Rozdarta wewnętrznie Martha musi mierzyć się także z własnym ciałem, które zmieniło się od czasu powrotu do żywych i nabrało nadludzkiej siły i wytrzymałości, niewidocznych na co dzień, ale ujawniających się w pewnych sytuacjach.

Seeley w ciekawy sposób pokazuje skutki fenomenu odrodzenia. Jak zwykle bywa w sytuacjach nadzwyczajnych, znajdują się osoby chcące na nich skorzystać. Nie inaczej jest w tym przypadku. Intrygować może zwłaszcza wątek trzech braci, którzy rozpoczynają nietypowy biznes, polegający na sprzedaży chętnym części ciał przywróconych do życia. Te swoiste relikwie mają mieć dla kupujących wyjątkowe znaczenie, a nabywają je, ponieważ wierzą w ich nadzwyczajność. To jeden ze społecznych efektów unikalnego zjawiska, z jakim mają do czynienia mieszkańcy Wausau. Kolejnym jest ściąganie w okolicę wszelkiej maści religijnych fanatyków, którzy zaczynają głosić rozmaite teorie na temat tego, co się wydarzyło, próbując przede wszystkim zbijać osobisty kapitał i napychać kabzę.

Istotnym elementem „Odrodzenia” wciąż pozostaje jego warstwa obyczajowa, a relacje między mieszkańcami miasteczka są cały czas niezwykle istotne. Tym razem nacisk został położony między innymi na pokazanie więzów łączących siostry Cypress. Seeley pokazuje, jak obie kobiety widzą niektóre wydarzenia ze swojej przeszłości i jak odbierają siebie nawzajem – nie brakuje tu wzajemnych pretensji i oskarżeń, ale negatywne uczucia wcale nie dominują w ich relacjach. Nawet w obliczu odrodzenia jednej z sióstr wciąż pozostają rodziną i potrafią w razie potrzeby stanąć za sobą murem.

Same dobre rzeczy można powiedzieć o warstwie graficznej drugiego tomu „Odrodzenia”. Podobnie było zresztą w przypadku poprzedniej odsłony. Teraz, na dobrą sprawę zmieniło się niewiele – styl Mike’a Nortona wciąż pozostaje przejrzysty i efektowny, a większość prac narysował kreską realistyczną, ale i niezwykle miłą dla oka. Co istotne, równie dobrze ogląda się zarówno sceny bardziej statyczne, jak i te wypełnione akcją. Technika artysty stoi na równie wysokim poziomie w całym albumie.

Dobre wrażenie powstałe po lekturze pierwszego tomu nowego cyklu Tima Seeleya było świetnym prognostykiem przed poznaniem jego drugiej odsłony. I rzeczywiście, wysoki poziom został utrzymany, a „Odrodzeniu” wciąż daleko do wytartych gatunkowych schematów – twórcy ewidentnie poszukują czegoś nawet jeśli nie nowego, to przynajmniej jak najmniej odtwórczego. I w znacznej mierze ta sztuka im się udaje, bowiem to kawał naprawdę solidnego komiksu, balansującego na granicy grozy, sensacji i socjologii, a zarazem jeden z najmocniejszych punktów w ofercie wydawniczej Non Stop Comics.


Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2018/09/odrodzenie-tom-3-odlege-miejsce-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Szortal - https://szortal.com/node/14695

Pierwsza wizyta w małym amerykańskim miasteczku Wausau przyniosła nam nieszablonowe spojrzenie na tematykę życia po śmierci. Okazało się, że wciąż można powiedzieć coś interesującego o powrocie martwych na tę stronę świata, bez jednoczesnego popadania w banał i eksplorowania motywów zombie. W drugiej odsłonie tej opowieści jej najciekawsze wątki są kontynuowane, a ponadto...

więcej Pokaż mimo to

avatar
738
675

Na półkach: ,

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/2267-odrodzenie-odlegle-miejsce-tim-seeley-mike-norton

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/2267-odrodzenie-odlegle-miejsce-tim-seeley-mike-norton

Pokaż mimo to

avatar
595
565

Na półkach:

Część rzeczy się wyjaśnia, a część staje jeszcze bardziej tajemnicza.

Część rzeczy się wyjaśnia, a część staje jeszcze bardziej tajemnicza.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    105
  • Posiadam
    38
  • Komiksy
    26
  • Chcę przeczytać
    11
  • 2018
    7
  • Komiks
    7
  • Komiksy
    5
  • Komiks
    3
  • Horror
    3
  • 2023
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Odrodzenie. Tom 3: Odległe miejsce


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także