Sekret listu

Data 1. wydania:
2018-07-26
Paweł Lipszyc, Anna Esden-Tempska
Anna Esden-Tempska Paweł Lipszyc

Okładka książki Laura i Świąteczny Anioł Jane Ray, Lucinda Riley, Harry Whittaker
Ocena 0,0
Laura i Świąte... Jane Ray, Lucinda R...
Okładka książki Kubuś i Anioł Snu Jane Ray, Lucinda Riley, Harry Whittaker
Ocena 7,4
Kubuś i Anioł Snu Jane Ray, Lucinda R...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To jak bardzo intensywne emocje wzbudzała we mnie ta książka podczas jej lektury jest zupełnie niebywałe. Spokojny i intrygujący początek, wartka akcja, zaskakujące elementy, złamane pewnymi wydarzeniami serducho, wściekłość, rozczarowanie wobec pewnej postaci i melancholia na koniec po przeczytaniu epilogu.

Finalnie czuję się trochę zmęczona i przytłoczona tą historią, uważam że momentami było zbyt dramatycznie i teatralnie. Nie jest to najmocniejsza pozycja wśród książek Lucindy Riley, to pewne.

Finalnie czuję się trochę zmęczona i przytłoczona tą historią,...

Książka zupelnie inna niż te z cyklu Siedem sióstr. I dobrze ! Fabuły nie będę opisywać, wszak te opisy są dostępne i na stronie wydawcy i na wielu portalach czy wpisach. Co do zalet książki: Książka intrygująca, wciągająca, z ciekawymi misternie snutymi wątkami, o miłości, przyjaźni i tajenicy rodzinnej, która jest jednocześnie tajemnicą wagi państwowej, fabuła prowadzona inteligentnie, do końca nie wiadomo, kto jest przyjacielem , a kto wrogiem. Jestem zachwycona, dawno (a może nigdy) nie czytałam czegoś tak dobrego !

Trochę przydługawa i to chyba jedyny zarzut, po za tym jest tajemnica, powolne jej odkrywanie i zaskoczenie na koniec

Lucinda Riley nigdy mi się nie znudzi. Jej książki mają taki swój specyficzny "zakurzony" klimat, który uwielbiam. To się nigdy nie opatrzy, albo jak kto woli "nieoczyta" 😉.
Jednak w tej książce zabrakło mi trochę tych znamiennych dla Riley dwóch płaszczyzn czasowych, które tutaj zostały zastąpione opowieściami na zasadzie - jeden drugiemu. Ale mimo to czytało się znakomicie.

Przez przypadek i za sprawą pewnej starszej kobiety młoda dziennikarka Joanna trafia na ślad tajemnicy z przeszłości.
Bardzo niebezpiecznej tajemnicy. Sekretu, przez który wiele osób straciło już życie.
Są ludzie gotowi na wszystko, by treść pewnego listu nie ujrzała światła dziennego.
Zawarte w nim słowa, nawet po siedemdziesięciu latach od jego napisania, mogłyby wywołać skandal i położyć kres monarchii brytyjskiej.
Jednak Joanna należy do tych osób, które pomimo niebezpieczeństwa wciąż drąży temat i szuka odpowiedzi. A strach staje się jej motorem napędowym. Wplątana w całą sprawę nie potrafi odpuścić, dopóki nie dwie się o co tak naprawdę "kaman". Dzieje się tam naprawdę dużo i mimo iż momentami fabuła odrobinę jest zakałapućkana, to nic nie traci na atrakcyjności.

Lucinda Riley jest dla mnie takim świetnym przerywnikiem od moich ulubionych thrillerów psychologicznych. Chociaż i w jej książkach znajdziemy niejeden pokręcony umysł.

Przez przypadek sięgnęłam po nią w dniu pogrzebu Królowej Elżbiety i chyba dlatego ta historia wciągnęła mnie aż tak. Oczywiście wszystko wydaje się nieprawdopodobne, ale czy na pewno? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy :) Polecam!

To było świetne, po prostu wspaniałe!
Nie mogłam się oderwać od początku do końca...
Wciągająca, to mało powiedziane.

W powieściach L. Riley zawsze, a przynajmniej w pozycjach, które przeczytałam ("Różna północy", "Dom orchidei", "Tajemnice zamku") znajdziemy wiodący motyw miłości/romansu, kilka pokoleń połączonych tajemnicą/sekretem, przy czym młodsze odkrywa przeszłość poprzez listy/pamiętniki, itp. Niby zawsze utarty schemat, a każdą z tych książek czyta się bardzo dobrze, wszystkie są wciągające i zapadają w pamięć. Jednak ta pozycja - "Sekret listu" - to mieszanka romansu, powieści sensacyjnej, thrillera/kryminału, a nawet powieści fantastycznej (mamy tu "mignięcie" elementu nadprzyrodzonego). Wydawało by się, że "co za dużo, to niezdrowo", ale L. Riley stworzyła powieść pełną zwrotów akcji, suspensu, napięcia, momentami nawet grozy, ale z happy endem (może chcielibyśmy by był inny, ale taki jest realistyczny) od której nie można się oderwać.

Słowo o pomyśle na książkę. Mówi się, że "w każdej bajce ziarnko prawdy". Wiadomo, że mamy do czynienia z fikcją literacką, jednak patrząc przez pryzmat książki, fakt, że pani Riley udało się wydać tę książkę i nikt nie "siedział jej przez to na ogonie", wydaje się niemożliwością ;) Mówiąc bardziej poważnie, to jednak nie sposób nie wrócić myślami do księżnej Diany, której tragiczny los owiany jest legendą nieszczęśliwego wypadku, w który nawet media i nie tylko one nie wierzyły, spekulując czyjeś celowe działanie.. Jak było naprawdę? Tego, na pewno nigdy się nie dowiemy, znamy wersję oficjalną i jej, dla własnego bezpieczeństwa, lepiej się trzymać. W każdym razie, myśleć można sobie różne rzeczy...

Podsumowując, wszystkie przeczytane przeze mnie powieści Riley szczerze rekomenduję i polecam, zwłaszcza "Różę północy". Ta książka jest chyba jeszcze lepsza, po prostu wciąga i niemożnością jest oderwać się od niej póki nie poznamy zakończenia (a jak świetnie jest budowane napięcie i ile zwrotów akcji!). Ode mnie 9/10, bo z bliżej nieznanych mi przyczyn nie mogę dać 10/10, tak, jak czuję, to 9,5/10, ale tu nie ma "połówek".

-----------------------
Pokuszę się jeszcze o kilka słów odnośnie tego wydania z wydawnictwa Albatros. Okładka, w mojej ocenie piękna, przykuwa uwagę i wzrok. Jeżeli chodzi o tekst, to nie ma wiele błędów (literówek, itp.), ale to już któraś pozycja z tego wydawnictwa, w której są błędy interpunkcyjne - najczęściej przecinki źle postawione lub ich brak. Tłumaczenie jest w porządku, chociaż było parę "dziwactw". Największe z nich, to "najstarsza przyjaciółka" - brzmi to dziwnie i źle, lepiej byłoby "najdawniejsza przyjaciółka".

To było świetne, po prostu wspaniałe!
Nie mogłam się oderwać od początku do końca...
Wciągająca, to mało powiedziane.

Ładna opowieść.

Ładna opowieść.

Książkę przeczytałam jednym tchem!Pisarka przeszła samą siebie.Akcja Sekret Listu Lucindy jest nieprawdopodobna zakończenie również aż mi szczęka opadła ale lubię jak wszystko dobrze się kończy.Biorę następną książkę Lucindy fo czytania.

Opowieść o sekrecie, który może doprowadzić do rewolucji, a z pewnością do ogromnych zmian.
Kiedy Joanna trafia na chorowitą staruszkę i jej sekret, czuje, że może okryć coś wielkiego. Pomimo znaków, że sprawa jest niebezpieczna, brnie w nią dalej. Upór tej młodej kobiety wiąże się z wieloma konsekwencjami. Ale czy było warto?
Książkę polecam miłośnikom tajemnic i przyszłym detektywom!

Książkę polecam miłośnikom tajemnic i...

Bardzo miło i szybko się czytało.

Bardzo miło i szybko się czytało.