Córka zegarmistrza

2019-03-13
Data 1. wydania:
2019-04-18
Anna Dobrzańska
literatura australijska odmiana losu poszukiwanie prawdy powieść obyczajowa samotność śmierć tajemnica uczucie wspomnienia
Inne

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony i urzekła swoim klimatem. Wbrew temu, co przeczytałam w niektórych poniższych komentarzach, tu nie ma przypadkowych osób, wszyscy są ze sobą powiązani. Wspaniała, oczu nie mogłam oderwać od kolejnych stron.

TU ZACZNIE SIĘ SPOILER - NIE CZYTAJ DALEJ, JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAĆ KSIĄŻKĘ

Dwie rzeczy nie dają mi spokoju: jakim cudem ta bystra, inteligentna, zafascynowana światem nauki Lucy mogła nie sprawdzić kryjówki, tylko zaufała temu co jej powiedziano, mimo że znała fakty, bo była uczestnikiem wydarzeń? Przecież Birdie mogła jeszcze żyć? Po 20 latach się zreflektowała? Ten rzekomy szok też niczego nie tłumaczy: powiedziano jej że ona była w kryjówce, a przecież musiała pamiętać że kryjówki były dwie. Druga rzecz: umknęło mi w którym momencie kamień przeszedł od Ady do Tipa. Chyba wrócę jeszcze raz do tej książki i przeczytam ją inaczej, wiedząc teraz kto jest kim

TU ZACZNIE SIĘ SPOILER - NIE CZYTAJ DALEJ, JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAĆ KSIĄŻKĘ

Dwie rzeczy nie dają mi spokoju: jakim cudem ta...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra. Od pierwszej strony zaraz wciąga czytelnika w przepiękną, tragiczną podróż. Różni bohaterowie, ciekawe sylwetki splatają się w jedna całość. Jest to ambitna literatura. Zakończenie zaskakujące, ale to jest cały kunszt Morton. Szkoda, że tylko jeszcze jedna książka mi została do przeczytania tej autorki. Mam nadzieję, że coś jeszcze zostanie wydane w Polsce. Polecam!

Przeczytałam dwie książki tej autorki. Muszę przyznać, że jej historie wciągają i czyta się je z zainteresowaniem, niecierpliwie czekając na dalszy rozwój wypadków.
Obie przeczytane przeze mnie uważam za wydziwione i z rodzaju cuda panie na kiju, ale dokończyłam, więc nie mam prawa narzekać i psioczyć po próżnicy.
W kategorii czytadeł mocne 6 gwiazd. Bez większych aspiracji, ale na wakacje, do samolotu, te sprawy, ok. Nie polecam, ale nie pognam miotłą, jeśli ktoś podejdzie do biblioteczki.

W kategorii czytadeł mocne 6 gwiazd. Bez większych...

Mój klimat. Historia, tajemnica, elementy baśniowo-magiczne. I do tego - piękne domy, ogrody, wioski, rzeka oraz mój ukochany Londyn.
Przyjemnie się czyta.

Przyjemnie się czyta.

Niestety nie moja bajka......nudna 🙄

Niestety nie moja bajka......nudna 🙄

Książka niestety mnie nie wciągnęła. Dodatkowo zakończenie, rozwiązanie całej zagadki zdecydowanie mi się nie podobało, okrutne i dziwne zarazem. Cala historia nie była zła, ale nie przemowila do mnie niestety. A także historie osób na końcu zostaly jak dla mnie nie dokonczone, tak cos zaczęte i urwane.

Wspaniała książka, bardzo ciekawa historia. Podobało mi się to, że wszystko się ze sobą łączyło. Żadna postać nie była tam przypadkowa.

Autorka jak zwykle wykreowała baśniowy klimat, przy pomocy wiekowej posiadłości, nierozwiązanej zagadki z przeszłości i zagubionej młodej kobiety, która odpowiada na wołanie echa tajemnicy, aby uleczyć własne rany.
O ile przy poprzednich książkach przerzucałam z niecierpliwością kartki, tak tę czytałam zadziwiająco wolno. Historia nie wciągnęła mnie, bo w przypadku Córki Zegarmistrza główna bohaterka nie rozwiązuje zagadki skomplikowanej niczym matematyczne równanie. Mało w nim niewiadomych, więcej przemilczanych wspomnień, luk w historii.
Dostałam to, czego się spodziewałam, czyli kojącą historię, która w wielu miejscach przywodziła mi na myśl fragmenty z Tajemniczego Ogrodu i Małej Księżniczki. Chociaż pozostawiła mnie z uczuciem niedosytu. Piękna okładka pobudziła apetyt, także miałam skrytą nadzieję na bardziej soczystą opowieść.

Nie jest to lekka książka, ale bardzo wciągająca. Moja pierwsza tej autorki, z najgorszą oceną. Co tylko zachęca by przeczytać inne. Bardzo przypadła mi do gustu, niezwykła historia, która na długo zostanie w pamięci.

Australijska pisarka Kate Morton to osoba o międzynarodowej sławie. Słyszałem wielokrotnie o tej autorce, jednak do tej pory nie było mi dane poznać pioro pani Morton. Pamiętam, że gdzieś tam w swoich planach czytelniczych miałem zapisany do przeczytania „Milczący zamek” – powieść wydaną po raz pierwszy na naszym rynku czytelniczym w 2011 r. Jednak mój wybór padł na najnowszą powieść tej autorki i właśnie o niej dziś chcę napisać.
Córka zegarmistrza – to powieść z mnogością wątków i czasów, które mieszają się ze sobą na przestrzeni 155 lat. Rok 2017 to wydarzenia związane z młodą archiwistką Elodie, która rozpoczyna pracę w archiwum. Dziewczyna wchodzi w posiadanie skórzanej teczki i jej zawartości w postaci fotografii kobiety i rysunkiem domu w otoczeniu rzeki. Jak się później okaże teczka ta pochodziła z 1862 r. Razem z Elodie Winslow zastanawiam się kim jest postać ze zdjęcia i co z tym wszystkim wspólnego ma dom w zakolu rzeki z baśni o którym opowiadała jej mamusia.
„Czas sprawia, że niemożliwości stają się możliwe.”
Rok 1862 dotyczy posiadłości Birchwood i grupy młodych artystów, którym przewodzi utalentowany i zakochany po uszy Edward Radcliffe. Młodzi ludzie mają spędzić wakacje na łonie natury jednak ich spokój zostaje zburzony morderstwem. Jedna z kobiet Edwarda zostaje zamordowana, druga z kolei znika z ceną pamiątką rodzinną.
Sam początek powieści jest naprawdę ciekawie przedstawiony z dbałością o detale. Dwa główne trzony wyróżniają się wyraźnie na tle całości opowieści. Jednak historia jest o wiele bardziej skomplikowana niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Te 150 lat to brnięcie przez wiele historii i wiele wydarzeń historycznych. Przyjdzie wam towarzyszyć bohaterom z różnych epok, również wydarzeń mających miejsce przed pierwszą wojną światową jak i po niej. Zahaczając o rok 1940, 1962, 1992. Można się w tym wszystkim pogubić jeśli za bardzo odpłynie się myślami. Czytałem głównie późnym wieczorem i może dlatego nie miałem problemu z postaciami i wydarzeniami oddzielonymi od dwóch głównych trzonów. Byłem pod wrażeniem tej historii pielęgnowanej przeszłością. Ciągle zastanawiałem się kim tak naprawdę jest tytułowa córka zegarmistrza. Ta dziewczynka po śmierci matki trafiła pod opiekę bardzo dziwnych ludzi. Jej historię autorka przedstawia również w narracji jednoosobowej. Postaci jest dużo i nie sposób o wszystkich napisać ale Blady Joe na pewno zamieszka w waszej pamięci. Przyznam, że wiele opowieści o miłości, sekretach i morderstwie przeczytałem ale nigdy nie spotkałem się z takim stylem i taką wyobraźnią u autorki. Ta powieść to jak ułożenie obrazu z 2000 kawałków puzzli. Zobaczcie koniecznie obraz tej opowieści, jego niebywałe piękno. Bardzo lubię takie poplątane historie, gdzie akcja dzieje się w kilku wymiarach i tak naprawdę nic nie jest jasne.