Tylko ja mogę napisać swoją historię

Okładka książki Tylko ja mogę napisać swoją historię
Oriana Fallaci Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2017-10-25
2017-09-14
literatura faktu felieton reportaż

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka to skrót lub też podsumowanie twórczości, opinii, życia a także śmierci. Ponieważ jak sama autorka wypowiadała się kochała ona życie i nie znosiła śmierci. Dzięki skondensowaniu informacji mogłem spojrzeć zupełnie inaczej na niektóre wydarzenia.

Po tę pozycję nie warto sięgać, gdy jest się świeżo po lekturze innych książek Fallaci — jest zbudowana z fragmentów wielu różnych publikacji, w większości dobrze znanych miłośnikom twórczości Włoszki. Aczkolwiek ja uwielbiam Orianę bezgranicznie, dlatego nie miałam nic przeciwko w odświeżeniu sobie jej historii. Ach, to cięte pióro, które momentami porywa specyficzną delikatnością. Jak widać, kompletnie nieobiektywny ze mnie człowiek, proszę wybaczyć.

Na półkach: , , , , ,

Moje stanowcze nie dla wyciągania z szuflady pisarza rozmaitych zapisków: luźnych zdań, myśli, fragmentów większych całości, niewykorzystanych pomysłów oraz fragmentów publikowanych wcześniej tekstów i łączenia to w całość sugerującą historię pisarza przezeń spisaną. Nie podoba mi się takie „ulepienie” tych tekstów, razi mnie nieporządek, brak przemyślenia, niezamierzone zaprzeczenia bądź niespójne informacje. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Fallaci nigdy nie wypuściłaby czegoś tak niedopracowanego do rąk czytelnika.

Historia niesamowitej kobiety. Warto bliżej poznać życiorys Oriany Fallaci. Język, pióro jak zwykle zwyczajne, lecz przemawiające do wyobraźni, nie można pozostać obojętnym.

Megalomania i maniera autorki wylewa się z każdego wątku. Poczucie, że się wie wszystko najlepiej. Bycie gwiazdą dziennikarstwa. Krytykanctwo i złośliwość. Tyle znalazłam w tej książce.

Twórczość Oriany Fallaci oceniłabym dużo wyżej.

Bardzo nie podoba mi się taki wybór tekstów i mam wrażenie, że nie podobałby się on także autorce. Fallaci zawsze dbała o zachowanie swojego wizerunku, natomiast w książce dostajemy niespójne informacje na przykład o płakaniu - na początku silne podkreślenie, że nigdy nie płakała, potem kilka razy pojawia się ta kwestia. Może to miało pokazać jej przemianę, tyle tylko że te fragmenty o płaczu były często z tekstów nigdy nieopublikowanych.

Kolejny, poważniejszy zarzut, to kwestia wplecenia "Listu do nienarodzonego dziecka", sugerująca, że jest to historia Fallaci. Wiem, że wcześniej pojawiają się jej teksty tłumaczące, że to dzieło jest fikcją, jednakże zostało wplecione w narrację.

Twórczość Oriany Fallaci oceniłabym dużo wyżej.

Oriana Fallaci jest jedyna w swoim rodzaju. To zdanie często pada pod adresem znanych i cenionych, jednak o mało kim mogę to przyznać z tak pełnym przekonaniem. Naprawdę jest jedyna, ma niepowtarzalny, od razu rozpoznawalny, ale i niepodrabialny styl. Jej silna, waleczna osobowość prześwieca po prostu przez karty zapisane jej słowami. Czuć w tym prawdę, jej subiektywną prawdę, dogłębnie przepracowaną w głowie, zadziorną, bez ozdobników i fałszywych nut. Nie trafiłam jeszcze na innego autora/kę tekstów dziennikarskich czy publicystycznych, którego słowa robiłyby na mnie tak piorunujące wrażenie. Kiedy czytam jej książki, nie mogę się oderwać, jestem w pełni skupiona i ani się nie obejrzę, a jestem już po lekturze, choć Fallaci porusza tak trudne i istotne tematy, jak wojna, niesprawiedliwość społeczna, wolność, bunt. Jest niesamowicie wyrazista, porywająca, kompletnie bez znaczenia, czy się z nią zgadzam czy nie; nie mogę przejść obojętnie i przestać do niej wracać.

Fascynuje mnie Oriana. Ta pozycja to zbiór jej tekstów i fragmentów wywiadów. Jak zwykle błyskotliwa, przenikliwa, bezkompromisowa kobieta, dziennikarka, córka. Naprawdę polecam!

Zacząłem "przygodę" czytelniczą z Orianą Fallaci od tej pozycji. Dla mnie osobiście wspaniała pisarka potrafiąca przekazać ważne sprawy i zmusić czytelnika do chwilowych "zadum" nad tym co napisała. Nie jest ważne czy się z tymi zdaniami zgadzam czy też nie. Ważne jest to że zmusza mnie do rozmowy z samych sobą w myślach. Super.

Ksiażka składajaca sie z zebranych myśli, sentencji i fragmentów tekstów wyjątkowej kobiety. Szczerość i odwaga z jaką Fallaci mówi o trudnych sprawach i o osobistych przeżyciach są niezaprzeczalnym atutem tej ksiażki. Jej poglądy sprecyzowane są jasno, nie udaje kogoś kim nie jest, nie kryje sympatii i antypati, rzeczy nazywa po imieniu. Nikogo sie nie boi i nikomu nie próbuje przypodobać, co wzbudza mój wielki podziw. Bardzo mądra i głęboka lektura, biblia dla ludzi o otwartych umysłach.