Ile ważą emocje

zdrowie, medycyna
Galaktyka
2018-06-04
2018-06-04

Okładka książki Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia Dennis Greenberger, Christine Padesky
Umysł ponad na... Dennis Greenberger,...
Okładka książki W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem Troy Dufrene, Kelly G. Wilson
W sieci natręt... Troy Dufrene, Kelly...
Okładka książki Cicha siła introwertyków. Jak dorastać w świecie, który nie przestaje gadać Susan Cain, Gregory Mone, Erika Moroz
Cicha siła int... Susan Cain, Gregory...

Poruszające historie pacjentów opowiedziane w gabinecie psychoterapeutycznym, opatrzone komentarzem terapeutki. Każda z historii jest inna. To, co je łączy to nieprzeżyte, nieuświadomione emocje, które objawiają się na różne sposoby w życiu pacjentów. Temat warty bliższego poznania.

Polecam, jeśli ktoś jest zainteresowany tym jak wyglada psychoterapia, jakie formy może przyjąć represja emocji i jak różni ludzie mogą z tego wychodzić. Wartościowa książka. Jedyne czego mi brakowało to może trochę obszerniejszych komentarzy autorki odnośnie różnych mechanizmów, ale możliwe, że wtedy pozycja stałaby się zbyt akademicka.

Jeśli masz duże pokłady empatii to nie polecam czytać w autobusie, tramwaju albo przed pracą, bo najpewniej niektóre kwestie Cię poruszą ;)

Jeśli masz duże pokłady empatii to...

4-5 pacjentów, i zapis ich spotkań z terapeuta, oraz ocena po spotkaniu co wpływa na to, ze pacjent ucieka w jedzenie. Warto przeczytać, aby uświadomić sobie jak bardzo emocje maja wpływ na różne uzależnienia i zachowania autodestrukcyjne

Nie miałam pojęcia, że ta książka tak mnie wciągnie! Nie spodziewałam się też, że taki wpływ na nasze dorosłe życie ma to, co działo się w dzieciństwie. Często wszystkie wybuchy złości - albo wręcz przeciwnie tłumienie emocji - mają związek z tym, co przeżyliśmy jako dzieci.

Małgorzata Kuberska-Kędzierska zebrała w tej pozycji interesujące fragmenty rozmów ze swoimi pacjentami. Dotyczą one ludzkich emocji, uczuć i zaburzeń psychosomatycznych. Poznajemy różnych bohaterów, których z pozoru łączy jedynie nadwaga. Po przeczytaniu wszystkich historii zauważamy jednak o wiele więcej podobieństw między nimi. Jeśli życie nas doświadczyło, to przez przypadek również my mamy szansę na stanie się bohaterami tej pozycji.

Szczera rozmowa to podstawa, pamiętajmy o tym.

Książka objaśniająca jak stłumione, wyparte, nieprzeżyte emocje ciążą na naszym życiu, prowadząc do chorób somatycznych. Mamy tu głównie zapisy spotkań psychoterapeutycznych z pacjentami z problemem otyłości. W trakcie pracy z terapeutką, dokopują się nieprzeżytych i wypartych emocji i próbują sobie z tym problemem poradzić. Mamy też trochę rozważań teoretycznych. Bardzo ciekawa lektura.

Książka opowiada o pracy z pacjentami cierpiącymi na choroby somatyczne, które są zwykle reakcją ciała na nieprzeżyte czy wyparte w dzieciństwie emocje i przeżycia. Owe choroby somatyczne są dosyć powszechne, bo w wieku pacholęcym „Jesteśmy niemal uczeni tłumienia uczuć i wypierania emocji.” A potem, w wieku dorosłym, cierpimy...

Książka jest w gruncie rzeczy zapisem zapisy spotkań terapeutycznych z sześcioma pacjentami, którzy zostali skierowani do autorki z powodu objadania się i otyłości, ale dosyć szybko okazuje się, że prawdziwym problemy tkwią w głowie i sercu. Dla przykładu mamy poruszający przypadek pani Kingi, zaradnej bizneswoman, która nie daje sobie prawa do odczuwania smutku i słabości, bo „Smutek, proszę pani, jest dla mięczaków” a ona, jak mówi, gardzi mięczakami. Z drugiej strony jej życie osobiste leżało w gruzach.

W trakcie terapii okazało się, że jako dziecko pani Kinga doświadczyła „chłodu emocjonalnego, dystansu, odrzucenia, osamotnienia”. Poza tym nie dawano jej prawa do okazywania i przeżywania smutku czy gniewu. W takim przypadku dziecko ucieka przed smutkiem i gniewem, wypiera je, albo ukrywa przed całym światem, także przed samym sobą. Takie schematy postępowania przenosi się potem nieświadomie na życie dorosłe, wypiera się stłumione uczucia, nie dopuszcza się ich do siebie, no i mogą pojawić się choroby somatyczne. Poza tym pojawia się wielki problem z nawiązaniem bliskich relacji: „Bliskość dla pani Kingi była synonimem więzi duszącej, przekraczającej granice, bez prawa do głosu i własnego zdania.” W tej sytuacji ulgę może przynieść jedynie ponowne przeżycie stłumionych niegdyś uczuć i zablokowanego bólu, ale to długi i trudny proces i wymaga wielkiej odwagi. Ale „Jeśli będziemy próbowali odciąć się od bolesnych emocji, od smutku i cierpienia, to odetniemy się jednocześnie od radości i poczucia szczęścia, od przyjemności.” Poza tym ważne jest uświadomienie sobie schematów postępowania wyuczonych w dzieciństwie.

Podobne schematy można zaobserwować u innych pacjentów. Wszyscy oni mieli w dzieciństwie niezaspokojone podstawowe potrzeby emocjonalne czyli: „poczucie bezpieczeństwa, troski, akceptacji, poczucie własnej tożsamości i zgoda na wyrażanie potrzeb oraz emocji. Inne potrzeby to potrzeba spontanicznej, niehamowanej radości oraz zakreślania zdrowych granic.” A potem te nieprzeżyte uczucia blokują rozwój osobisty, stwarzają problemy w życiu, prowadzą do chorób. Aby temu zaradzić, trzeba owe uczucia przeżyć w wieku dorosłym, co wiąże się z bólem, ale jeśli „nie pozwalamy sobie czuć bólu, nie będziemy też czuć radości.”

W sumie to ważna ksiązka, bo nigdy dość pozycji popularyzujących wiedzę psychologiczną i odczarowujących psychoterapię, która nie jest praktyką dla nienormalnych, tylko ważną i skuteczną metodą pomocy ludziom z problemami zdrowotnymi.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Dietetyka

Dodaj cytat z książki Ile ważą emocje