Spirala kłamstw

Okładka książki Spirala kłamstw Sarah J. Naughton
Okładka książki Spirala kłamstw
Sarah J. Naughton Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
Tattletale
Sonia Draga
2018-03-14
2018-03-14
Zbigniew Kościuk
Zbigniew Kościuk

Po opisie spodziewałam się takich emocji, że hej!
A przynajmniej thrillera dającego nam spory dreszcz, bo skoro w fabułę zostały wrzucone dwie kobiety, to musiało! ale to musiało się dziać!
Jak było?

Mags dostaje wiadomość, że jej brat Abe w wyniku upadku bądź próby samobójczej trafił do szpitala i jest w śpiączce. Kobieta niewiele o nim wie. Po niełatwym dzieciństwie, gdy każde z nich poszło w swoją stronę, ich kontakt był sporadyczny, a upływające lata sprawiły, że się od siebie oddalili.
Mags robiła karierę prawniczą za oceanem, a Abe… cóż, był zwykłym pracownikiem socjalnym. Ku rozczarowaniu siostry nie był rekinem finansjery czy królem reklamy. Chociaż właśnie tego by się po nim spodziewała.
Teraz poznaje jego narzeczoną, Jody, która dzień w dzień czuwa przy łóżku ukochanego.

Jody jest zamkniętą w sobie, niepewną, zahukaną osobą. Tylko w obecności Abe’a rozkwitała i miała świadomość swojej ważności. Teraz czuje, że wszystko wymyka jej się z rąk, a świat wali w gruzy.

Mags przebywając w mieszkaniu brata, po sąsiedzku z Jody, chce poskładać rozsypaną układankę z życia jej brata. Skrawki opowieści Jody próbuje dopasować do całości i coś jej tu nie wychodzi, a rzekomy wypadek brata zaczyna niepokoić.

Ta książka to bardziej pozycja obyczajowa poruszająca wątki homoseksualizmu, depresji, przeżytych w dzieciństwe traum i ich wpływie na dorosłość, o okrutnych dorosłych i bezradnych dzieciach, o zwichrowanej psychice.
Thrillera tu nie uświadczysz, mamy tu tylko wpleciony i lekko podrasowany wątek kryminalny. To wszystko.
Jeśli podejdziemy do tej pozycji z oczekiwaniami na historię obyczajową z rodzinnymi dramatami, to ta książka może przypaść do gustu, ale mnie nawet w tym obyczaju zabrakło dynamiki.

Trochę drętwo się to wszystko rozgrywało i mieliło tak bez energii. Postacie w tym przedstawieniu zostały słabo nakreślone. Nijako.
A przecież już samą Jody, z racji jej przeszłości i dramatycznych przeżyć, można było wykreować jako bohaterkę wyrazistą, interesująco miotającą się po fabule, wyrabiającą tak, że narody by klękały i działoby się sporo, a wyszła z niej postać, obok której można bez żalu przejść obojętnie. Jak i obok całej tej historii.
A szkoda.

Po opisie spodziewałam się takich emocji, że hej!
Jak było?

Dziecinstwo ma ogromny wplyw na doroslosc o czym mozna przekonac sie czytajac ta dosc dobra ksiazke. Jak na debiut pisarki nie jest zle sa momenty ze ksiazka bardzo wciaga. Mozna sie zapoznac bo ta tematyka zawsze jeszcze cos dolozy od kolejnych autorow.

Przeczytałam w dwóch podejściach, w ciągu doby. Tytuł znaleziony w markecie, za dyszkę. Bardzo trzyma w napięciu i nie przewidziałam zakończenia, jedynie w trakcie zaczęłam czuć, kim naprawdę jest Abe. Czasem język był trochę przesadzony, zbyt sztuczny, ale mimo wszystko książka warta przeczytania nawet przez osoby, które nie są fanami thrillerów.

Książkę przeczytałam w jeden wieczór. Historia mnie wciągnęła. Rozwiązanie zagadki było ślad mnie zaskoczeniem. Końcówka trochę mnie rozczarowała. Ogólnie książka o kobietach, ich sile i słabościach. O traumach z przeszłości wplywajacych na teraźniejszośc. Dla mnie trochę żal mało dialogów. Jednak nie żałuje ze po nią sięgnęłam.

Nie spodziewałam się tak dobrego kryminału, bo nigdy wcześniej nie miałam styczności z tą autorką. Ciekawy, trzymający w napięciu thriller o sile siostrzanej miłości. Kiedy siostra Abrahama dowiaduje się o tajemniczej śmierci brata, z dnia na dzień rzuca pracę w amerykańskiej korporacji prawniczej i jedzie wyjaśnić zgon nie widzianego od 20lat brata. Jakie tajemnice skrywał brat, a jakie jego narzeczona Judy? Dobry thriller, którego akcja dzieje się w chłodnym i deszczowym Londynie.

„Spirala kłamstw” Sarah J.Naughton to thriller psychologiczny.
Bohaterowie od dawna mocno poturbowani przez życie. Mało tego,
los znów wystawia ich na próbę. Skazuje na większe lub mniejsze cierpienie.
Młody mężczyzna Abe ulega tragicznemu wypadkowi. Zapada w śpiączkę.
Jody podająca się za jego narzeczoną jest kobietą skrytą i nieufną. Wciąż ją prześladują koszmary z dzieciństwa. Znajomość Abe nadała jej życiu sens. Nie może poradzić sobie z myślą, że miałaby go stracić.
Mags, siostra Abe to prawniczka. Ostatni raz miała kontakt z bratem przed czternastoma laty. Na wieść o jego wypadku przyjeżdża do szpitala. Odżywają wspomnienia z dzieciństwa. Wracają traumatyczne przeżycia. Mags nie czuje bliskości ze swoim bratem, który jest w śpiączce. Mimo to nie może uwierzyć, że uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Samobójstwo też wydaje się być nieprawdopodobne. Czy Jody kłamie? Możliwe. Możliwe, że inni też.
„Spirala kłamstw” intryguje. Napięcie towarzyszące akcji zawłaszcza czytelnika od pierwszych do ostatnich stron. Do tego wywołuje obrażenia. Nie sposób jej wymazać z pamięci. GORĄCO POLECAM!

„Spirala kłamstw” Sarah J.Naughton to thriller psychologiczny.
Bohaterowie od dawna mocno poturbowani przez życie. Mało tego,
los znów wystawia ich na próbę. Skazuje na większe lub mniejsze cierpienie.
Młody mężczyzna Abe ulega tragicznemu wypadkowi. Zapada w śpiączkę.

Przez chwilę musiałam sobie przypomnieć fabułę chociaż książkę czytałam niedawno. Niedobrze to wróży dla recenzji ;) Paradoksalnie polubiłam Mags. Mimo, że w swojej powierzchowności cyniczna, na pozór mało empatyczna i sarkastyczna to jednak wydała mi się po prostu prawdziwa. Z tego też powodu jej późniejszą, szybką przemianę uznaję za niewiarygodną. Fabuła... hmm.. naciągana, z elementami politycznej/literackiej poprawności.
Dodatkowy minus za ckliwy koniec.

Książka trochę naiwna, szybko i łatwo się czyta dla odprężenia. Niektórym tekstom brak logiki.

NUDA. Tyle mogę powiedzieć o tej książce. Mdłe dialogi, dretwi bohaterowie . Totalnie nie mogłam się wkręcić w to dzielo . Czas spędzony na tej lekturze uważam za stracony. Zdecydowanie nie polecam.

Jeden z najlepszych kryminałów jaki czytałam. Podobała mi sie wielowątkowość i do samego końca ciekawa. Czyta się bardzo dobrze, jednym tchem. Gorąco polecam.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Spirala kłamstw