Siostrzyczka

2018-02-15
Marta Żbikowska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Po tej książce mam mieszane odczucia.
Z jednej strony dość przewidywalna, niczym nie wyróżniająca się fabuła trzymająca się twardo schematów.
Idealna rodzina , odnalezienie siostry , która miesza , zasianie niepewności.
Z drugiej mimo wszystko utrzymujące się poczucie niepokoju, napięcie i jak najszybsza chęć odkrycia prawdy .
Dawkowanie emocji przez autorkę w umiejętny sposób ,nie pozwala odłożyć książki.
Idealnie dopracowana intryga , kierowana chęcią zemsty, mimo ,że zakończenie od początku jest przewidywalne ale. . Tylko po części.
Bo w tym przypadku prawda nie jedno ma imię ,a jak wiadomo,,najciemniej pod latarnią ".
To książka z typu niewymagających, na chwilę odcięcia od rzeczywistości.
A jak wiemy i takie historie są potrzebne.
Dla mnie była nie była zła i nie była świetna.

Po tej książce mam mieszane odczucia.
Idealna rodzina , odnalezienie siostry , która miesza , zasianie niepewności.
Dawkowanie emocji przez autorkę w umiejętny...

Czytałam już wiele książek tego typu. Ta również mi się spodobała.
Polecam 🙂

Czytałam już wiele książek tego typu. Ta również mi się spodobała.
Polecam 🙂

Sięgając po "Siostrzyczkę" nie miałam wielkich oczekiwań. Podobne historie są często poruszane w książkach. Liczyłam jednak na świeże podejście do tematu.

Po 20 latach życia w niepewności Clare i jej matka otrzymują list od Alice. Niedługo potem dziewczyna przylatuje do Anglii. To wyjątkowo trudna sytuacja dla całej rodziny. Clare mimo, że całe życie marzyła o odnalezieniu siostry nie wydaje się być szczęśliwa.

Niestety "Siostrzyczka" pełna jest schematów, pozbawiona realizmu. Clare ma kochającą rodzinę. Idealną, lecz oczywiście tylko z pozoru, bo w zasadzie obca osoba potrafi zaburzyć ich relacje. Mąż zamiast rozmawiać z żoną, wpierać ją, staje po stronie kobiety, którą widzi pierwszy raz w życiu. Standardowo Clare po części sama jest sobie winna. Jej histeryczne reakcje (nawet biorąc pod uwagę okoliczności) nie są adekwatne do sytuacji. Nie mówiąc już nawet o tym, że nie pasują do kobiety, która obejmuje stanowisko adwokata i wspólnika w spółce adwokackiej.

Szkoda, że autorka zdecydowała się na takie okoliczności zniknięcia Alice. Już na samym początku można się domyślić większości 'niewiadomych'.

"Siostrzyczka" to lektura niewymagająca. Taki "zapchajczas" na podróż pociągiem, oczekiwanie w kolejce w przychodni itp- gdy nie ma się pod ręką innej książki.

Zabrakło mi napięcia. Zamiast tego czułam irytację. To wszystko już było.

Jedno mnie niezmiennie zastanawia w tego typu książkach: jak to się dzieje, że w super zgodnych i kochających się latami rodzinach, w przeciągu kilku dni po pojawieniu się problemu, małżonkowie stają się swoimi wielkimi wrogami, kompletnie sobie nie ufają, żona nagle jest dla męża wariatką a obca osoba tą godną zaufania, nawet dzieci przestają ufać matce. Wiem, że to tylko skrótowe opowieści ale tak odrobinkę mogłyby być realniej, w tym aspekcie pisane, troszkę ten rozłam mógłby dłużej przebiegać.
Tak poza tym to książka świetnie napisana, akcja jest bardzo dynamiczna, wciągająca. Zakończenie mnie akurat rozczarowało ale to tylko subiektywne odczucie. Polecam jako fajną rozrywkę.

Jak ja lubię thrillery w których myślę, że już wszystko wiem, a na końcu okazuje się w jakim ogromnym błędzie byłam. Niby oczywiste, a prawda zwala z nóg. To moja pierwsza książka tej autorki, ale nie zawiodłam się. Czytało się bardzo przyjemnie.

👥👥👥👥👥👥👥👥👥
Manipulacja, manipulacja i jeszcze raz ma-ni-pu-lac-ja. Z każdą chwilą ktoś nowy na celowniku podejrzanego, co rusz jakieś nowe dowody, które mają rozwikłać tajemnicę (a może jeszcze bardziej ją poplątać). Na początku akcja nie była jakoś dynamiczna. Co jakiś czas pojawiały się wydarzenia klucze, ale takto raczej spokojnie poprowadzona fabuła (jak dla mnie). Lecz stopniowo zaczynała się rozkręcać... W pewnych momentach nie mogłam się powstrzymać, żeby nie zerknąć, co jest na kolejnej stronie! Targały mną różne uczucia podczas lektury - od szoku poprzez współczucie i kończąc na nienawiści...

👥👥👥👥👥👥👥👥👥

Dałem 9 , ale w sumie trudno mi ocenić tą książkę. W sumie szybko się czyta , ale również jakoś dziwnie. Strasznie irytowały mnie niektóre postacie np: Mąż Clare. No i trzeba przyznać , że była bardzo przewidywalna. Od początku można się domyśleć , że Alice to tak naprawdę nie jest siostra Clare tylko Martha - Koleżanka Alice , a prawdziwa Alice została przez Nią zabita. Tak samo szybko się domyśliłem , że wspólnikiem Marthy jest Tom - były Clare i , że Leonard jest prawdziwym ojcem Clare. Innymi słowami nic mnie nie zaskoczyło. No może tylko końcówka , gdy pojawiła się możliwość , że jedna z córek Clare nie jest córką Jej męża tylko Toma, ale też nie było jakiegoś wow. Strasznie mnie też denerwowało , że nikt nie wierzył Clare. Nawet przez sekundę nikt nie pomyślał , że może kobieta ma rację co do Marthy. Zwłaszcza , że przed Jej przyjazdem mąż Clare ostrzegał , że Martha może nie mieć dobrych zamiarów. A potem nagle zapomina o tych ostrzeżeniach. Pod koniec wkurzyła mnie również Clare. Szybko zaczęła podejrzewać Marthę , a potem męża , a nawet Leonarda , a Toma wcale nie podejrzewała. Szczególnie właśnie na koniec , gdy Leonard Ja ostrzegł przed Nim , a ta dalej ślepo wierzyła w Jego wyjaśnienia i oskarżenia Leonarda i tylko przez przypadek odkryła prawdę. Też wkurzyła mnie , gdy na początku pytała Toma o rozmowę z Marthą , a ten sprytnie się wykpił z odpowiedzi , a Ona zapomniała o co pytała:/ W samej końcówce też czegoś mi zabrakło. Tom utonął , a Martha chciała się zabić , ale nie wiadomo czy Ją odratowali czy nie. Na końcu nie ma żadnej wzmianki czy zginęła czy nie. Tak samo wątek z wypadkiem pod koniec , a konkretnie nie wiadomo czy Martha faktycznie próbowała uratować córkę Clare czy jednak nie. I czy to Tom popchnął Marthę pod samochód i czy wiedział , że dziewczynka też może zostać ranna. I zabrakło mi również jakieś większego wyjaśnienia wątku prawdziwej Alice. Wiemy , że Martha Ją popchnęła , a potem zakopała ciało. I podszyła się pod Nią. Podejrzewam , że po prostu chciała mieć rodzinę , która będzie Ją kochać , ale przez to , że Clare była podejrzliwa i , że Tom odkrył prawdę i zmusił Marthę do pomocy wszystko się skomplikowało. Ciekawi też właśnie czemu konkretnie zginęła Alice. Czy Martha już wcześniej to planowała i chciała zająć Jej miejsce czy może Alice postanowiła polecieć do rodziny jednak bez Marthy więc Martha się wkurzyła i Ją popchnęła. Najbardziej szkoda mi samej Alice. Została zabrana przez ojca nic nie rozumiejąc i tęskniąc za mamą i siostrą. A , gdy po latach nawiązała z Nimi kontakt i miała do Nich polecieć i pewnie się cieszyła to została zamordowana przez przyjaciółkę.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Akcja budowana stopniowo. Autorka trzyma w napięciu do samego końca. Jeden z lepszych thrillerów jakie ostatni czytałam

Bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny, tajemniczy, intrygujący, wciąga od pierwszej strony. Książka z tych nieodkładalnych😉😉Polecam❤❤❤❤

„Siostrzyczka” Sue Fortin, to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale jakie to były emocje…

Główna bohaterka, Clare, mieszka z matką niedaleko Brighton w Wielkiej Brytanii. 20 lat temu ojciec dziewczyny wyjechał do Stanów Zjednoczonych z jej młodszą siostrą Alice, od tamtej pory ani Clare ani jej matka nie miały z nimi kontaktu.
Po 20 latach życia w niepewności Clare otrzymuję list od zaginionej siostry. Niedługo potem ta przylatuje do Anglii.
Presja z jaką Clare musi się teraz zmierzyć, nasila się a sama bohaterka nie czuje się szczęśliwa, mimo iż wyczekiwała tego dnia od 20 lat, codziennie, marząc, że w końcu jej siostra się odnajdzie.
Z czasem Clare czuje się coraz bardziej odseparowana i wykluczona przez najbliższych. Nawet mąż staje przeciwko niej, co jeszcze bardziej wpływa negatywnie na jej samopoczucie.
Kiedy Alice z pozoru urocza, subtelna i delikatna mąci w głowie całej rodzinie, rujnuje życie rodzinne i zawodowe Clare, kłamie i manipuluje matką i mężem, Clare zaczyna rozumieć, że siostra za wszelką cenę chce zająć jej miejsce.
Od tej pory główna bohaterka zacznie toczyć walkę o to, by uratować siebie i swoich bliskich.
Czy jej się uda?

„Siostrzyczka” to bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny. Współczesna fabuła jest dość tajemnicza, intrygująca przez co książkę czyta się niezwykle szybko i łatwo, zdecydowanie wciąga od pierwszej strony, trzymając czytelnika w ogromnym napięciu do końca. Autorka dawkuje nam emocje, stopniowo budując napięcie, przez co książkę nie da się odłożyć na bok nie poznając jej zakończenia i odkrywając kto jest tak naprawdę kim. Tutaj nic nie jest takie, jakie mogłoby się wydawać, kiedy czytelnikowi wydaje się, że juz wszystko jest jasne, okazuje się, że nie do końca.

Po 20 latach życia w niepewności Clare...

Sue Fortin Siostrzyczka Zobacz więcej
Sue Fortin Siostrzyczka Zobacz więcej