Dom mgieł

2018-03-21
2018-03-21
Anna Slotorsz
literatura niemiecka Anna Slotorsz

Lubisz z pewnością różne reportaże! Te oparte na faktach i prawdziwych wydarzeniach. Ale nie, nie ,nie. To nie jest reportaż, a kryminał, dramat, który opowiada o pewnej dziennikarce próbującej dotrzeć do prawdy stojącej ze zbiorowym mordem przyjaciół na pewnej wyspie. Do jak niespodziewanych wniosków dojdzie bohaterka nawet się nie spodziewasz! Powieść dosyć zaskakująca, ale fabuła prowadzona "rozlaźle", nieco nudno. Mimo to chęć poznania prawdy pomaga w dążeniu do ukończenia lektury.

Początek trochę przegadany, ciągnął się niemiłosiernie, ale im bliżej rozwiązania, tym bardziej chwytało za serce. Zdecydowanie jeśli kryminał, to psychologiczny. Polecam wytrwałym, bo końcówka nie rozczarowuje

Fenomenalna historia, fantastyczne pióro autora i tajemniczość do samego końca. Nie potrafiłam przewidzieć kto stoi za tym wszystkim. Historia pisana dwutorowo. Przeszłość i teraźniejszość. Bardzo lubię takie styl. Do tego dobrze prowadzeni bohaterowie.

Zdecydowanie polecam.

Zdecydowanie polecam.

Bardzo ciekawa konstrukcja powieści, czytamy wiedząc, że ktoś został zabity ale dopiero na samym końcu dowiadujemy się kto..
Lepsza druga połowa książki, ale ogólnie bardzo fajna, trzymająca w napięciu historia. Polecam!

Co tez moze sie zdarzyc po spotkaniu kolegow sprzed lat, jakie to sytuacje i zdarzenia. Jest rowniez watek z historii z Kambozy, ktory wprowadza pewne zamieszanie w akcji ksiazki. Wszystkiego mozna sie spodziewac.

"[...] złudzenia przybierają dokładnie taką formę, jaką chcemy im nadać, oszukujemy się, że przyniosą nam ukojenie [...].

Czwórka dawnych znajomych po latach odnawia kontakt i postanawia spędzić wspólnie kilka dni w domu na wyspie. Jednak podczas jednej z nocy dochodzi do tragedii...

Odizolowany dom na wyspie, dwa związki ciągnięte na siłę, mroczna przeszłość, zaburzenie osobowości, nieszczęśliwa miłość i splot kilku wydarzeń, które uruchamiają machinę zniszczenia...
Książka pod pewnym względem nietypowa: od początku znamy rzekomą sprawczynię, która się nie broni, ponieważ tej feralnej nocy.., po dokonaniu trzech zbrodni, podjęła nieudaną próbę samobójczą, zakończoną śpiączką. Wiemy też, że poza nią są trzy ofiary, ale nie wiemy kim są.
Klimatyczna powieść, a przy tym dobrze skonstruowane portrety psychologiczne bohaterów powieści, choć niektóre postaci można zaliczyć, do tych "nieco irytujących". Historia toczy się w dwóch liniach czasowych, towarzyszymy dziennikarce w odkrywaniu tajemnicy zbrodni na wyspie, jednocześnie śledząc na bieżąco losy uczestników dramatycznych wydarzeń.
Książka wciąga, choć nie jest nasycona akcją. Autor wodzi za nos czytelników, wciąż przerzucając podejrzenia... i tu jest pewien mankament, nie jestem przekonana.., czy ostatecznie zakończenie nie zostało za bardzo przekombinowane.

Ani przez moment nie domyśliłam się osoby zabójcy. Książka świetna. Już sam tytuł dawał do zrozumienia, że to będzie fajna opowieść:)

Podobała mi się ta książka. Rzadko daję ocenę wyższą niż średnia dla danej książki, tym razem tak - może tylko odrobinę na wyrost.
Ciekawe śledztwo, interesujący bohaterowie. Historia kryminalna jest tutaj trochę odwrócona. Mamy w końcu głównego podejrzanego, w sumie absolutnego pewniaka. Do końca jednak nie wiadomo, co się wydarzyło: kto zabił, a co najciekawsze: KOGO. Nie wiemy kto zginął!
Wątek historyczny, owszem, bardzo brutalny, ale uzasadniony (nie lubię makabry, brutalności w kryminałach).
Natomiast to, co mi się podobało najbardziej, to język. Pewnie jest to w jakimś stopniu zasługa tłumaczenia, ale przypuszczam, że ze źle napisanego tekstu to i super tłumacz nie ukręci dobrej literatury.
Bardzo kulturalnie napisane.
Do czego mogę się przyczepić... bardzo schematyczna postać Philipa (naprawdę, akurat Yasmin najbardziej mu przeszkadzała???) jako biznesmena i gospodarza.
No i trochę za długo, pewne fragmenty przelatywałam.
Generalnie na pewno spróbuję przeczytać inne książki tego Autora.

Surowy klimat małej wyspy, mroczne tajemnice, spotkanie po latach danych przyjaciół, którzy tak naprawdę nimi nie są. Wartka akcja, ciekawe wątki i zaskakujący finał czyli wszystko czego wymaga się od dobrego kryminału. Polecam!!!

To mój pierwszy thriller lub kryminał jak to woli. Jestem pod wrażeniem. DobrE się ją czyta. Chciaaż nie tego sie spodziewałam. Zakoczenie nie jest takie oczywiste jakim się wydaje.

• Przeczytane 2018
  • Thriller/sensacja/kryminał