Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie
- Kategoria:
- historia
- Data wydania:
- 2018-10-24
- Liczba stron:
- 420
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365280459
- Tagi:
- Kraków Cracoviana
Stephen Hawking uznawał podróże w czasie za niemożliwe – inaczej już najechałyby nas hordy turystów z przyszłości. A jednak wciąż podróżujemy w czasie dzięki książkom: pamiętnikom, kronikom, relacjom. Możemy zapuszczać się do zaginionych królestw i zapomnianych, na wpół legendarnych czasów, albo wybrać się gdzieś bliżej, ot – do zwykłego polskiego średniowiecznego miasta. Ale czy na pewno zwykłego?
Jeśli fascynują cię czasy, o których wciąż wiemy mniej, niż byśmy chcieli, i ludzie, którzy tworzyli atmosferę dawnego Krakowa – to lektura dla ciebie. Dowiesz się z niej, jak założyć rodzinę i dlaczego nie warto z tym zwlekać, jak długo wypadało karmić dzieci piersią i co robiono, gdy płakały w nocy. Poznasz średniowieczne menu i przekonasz się, że gospodę sąsiadującą z cmentarzem kościoła Mariackiego lepiej było obchodzić z daleka, choć i w innych przybytkach karczmarzom należało patrzeć na ręce. Zobaczysz, jak imprezowano w średniowieczu, co się działo w karnawale na krakowskich ulicach i z kim można było pójść w tany na własnym weselu. Odwiedzisz łaźnie miejskie, otwarte już od wschodu słońca, w których można było się ostrzyc i ogolić, a nawet postawić sobie bańki, i przekonasz się, że lepiej było chadzać do łaźni bez ubrań. Nikogo wówczas nie szokował ojciec biegnący zażyć kąpieli wraz z żoną i dziećmi, a wszyscy goli jak święty turecki. Dowiesz się, dlaczego Jan Kochanowski nie widział różnicy między łaźniami a zamtuzem, poznasz od kulis życie i pracę miejskich dziewek, które nie zawsze trudniły się najstarszą profesją z własnej woli i nierzadko miały za sobą tragiczne przeżycia. Zobaczysz, jak krakowski kat, który zamtuzem zarządzał, radził sobie z nielegalną konkurencją, prowadząc pokątne dziewki pod szubienicę, gdzie symbolicznie spalał wiązkę słomy i przestrzegał, że jeśli wrócą do miasta, skończą tak samo. Poznasz zwyczaje krakowskich duchownych, które mogą szokować współczesnych, ale nie średniowiecznych krakowian, z pobłażaniem przyjmujących wieść o archidiakonie, który w pogoni za panną zaplątał się w szatę, spadł z drabiny i skręcił sobie kark. Poznasz krakowskie święte księżne, których dziwaczne dla współczesnego człowieka zwyczaje inspirowały panny i mężatki – na szczęście nieliczne. Odwiedzisz krakowskie apteki, gdzie skosztujesz smakołyków, kupisz ludzkie łajno, wódkę, wosk do pieczęci, świeże zioła i zamorskie przyprawy. Dowiesz się, ile za wizytę domową policzyłby sobie lekarz i dlaczego krakowscy studenci medycyny oglądali dwa razy do roku świniobicie, nie przepuszczając żadnej publicznej egzekucji. Zobaczysz, co działo się w mieście w czasie epidemii dżumy i jak zachowywali się nasi przodkowie, gdy śmierć zaglądała im w oczy.
Zapraszam cię, drogi Czytelniku, w fascynującą podróż do średniowiecznego Krakowa, w którym krewni puszczą cię z torbami, karczmarz wyroluje, aptekarz upije, ksiądz porwie w tany, a lekarz wyprawi na tamten świat. Poznaj fascynujące życie krakowian sprzed wieków: pracowitych i rodzinnych, rozrywkowych i niepokornych na tyle, że nawet koronowane głowy szły im na ustępstwa. Zasiądź z nimi do stołu i przekonaj się, czy znajdziecie wspólne tematy do rozmowy, zajrzyj do miejskich kramów i warsztatów, a jeśli masz dość odwagi – także do karczmy, łaźni i burdelu. Wybierz się na krakowskie wesele i pogrzeb, poszukaj w mieście pracy, pobaw się na miejskiej imprezie. Przekonaj się, czy udałoby ci się przetrwać w średniowiecznym Krakowie choć jeden dzień.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [10]
Jeśli gościcie w średniowiecznym mieście po raz pierwszy, a o życiu w epoce wiecie niezbyt wiele to książka Pani Agnieszki będzie dla was wspaniałą podróżą i przygodą.
więcejAutorka przedstawia codzienność w niezbyt gościnnej epoce w sposób przystępny, zrozumiały, miejscami zabawny.
Wraz ze średniowiecznymi krakowianami budzimy się o świcie, ruszamy do pracy w cechu, świętujemy...
Pasjonuje mnie historia, ale nie taka, jakiej uczą w szkole ( ta jest strasznie nudna). Historię można jednak przedstawiać inaczej: z wielką przyjemnością przeczytałam "Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie".
więcejKsiążka jest napisana przystępnym językiem. Czyta się ja bardzo lekko.
Autorka opisuje życie naszych przodków od momentu urodzin aż do nieuniknionej śmierci. W...
Dawno nie czytałam książki, którą tak źle się czyta. Nie źle...okropnie...Cała masa informacji spisana nieefektownie, z niezwykle irytującymi, powtarzającymi się co chwila słowami "Droga czytelniczko, drogi czytelniku" oraz "ale o tym opowiem jeszcze w rozdziale X" Tak jakby autorka nie miała na napisanie tej książki całkowicie koncepcji. Te trzy gwiazdki daję wyłącznie za...
więcejCzy Lisioł przetrwałby w śrrdniowiecznym Krakowie?
więcejPrawdę mówiąc miałby z tym przetrwaniem spore problemy! Średniowieczny Kraków to nie miejsce dla grzecznych lisów. Trzeba mieć oczy dookoła głowy i uważać na swój ogon dniem i nocą. Nie ma lekko! Pani Agnieszka Bukowczan-Rzeszut podjęła się napisania podręcznika dla chcących podjąć to wyzwanie. Po swojej pierwszej porażce...
'Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie' to zbiór najróżniejszych historii i ciekawostek opisujących życie średniowiecznych krakowian.
więcejNa początku książki, autorka zaprasza czytelnika na jednodniową wycieczkę do średniowiecznego Krakowa, w trakcie której pragnie ukazać codzienność jego mieszkańców. Pisarka opisuje, chyba wszystkie, sfery życia oraz ukazuje jak ono...
Jakoś się tak autorka nie mogła zdecydować, czy pisze podręcznik, czy gawędę o średniowiecznym Krakowie. Kładka kolorowa i zachęcająca do żartów na ten temat, a w środku buro i trochę przaśnie. Ale dobrze, że taka książka powstała. Trochę encyklopedycznej wiedzy, a trochę ciekawostek i tylko moja wina, że miałam wybujałe wyobrażenia na temat, co można by :)
Pokaż mimo toWspaniale, w kronikarskim stylu autorka przedstawiła życie krakowian w średniowieczu. Wnikliwie przedstawione zostały niemal wszystkie aspekty barwnego, gwarnego życia mieszkańców począwszy od narodzin po moment śmierci . Bardzo ciekawy rozdział -" Dusza z ciała uleciała " jest obrazem średniowiecznej mentalności oddzielenia duszy i ciała .W tym okresie dominujące było ...
więcejCiekawie, przystępnie ukazane życie mieszkańców Krakowa w czasach średniowiecza. Autorka przybliżyła jak wyglądał codzienny dzień poszczególnych grup społecznych. Dowiadujemy się jak wyglądała praca średniowiecznych Krakowian, jak spędzali czas wolny i swięta, co jadali, co ich trapiło, jak leczyli choroby, wreszcie jaki mieli stosunek do śmierci.
Pokaż mimo toWarto przeczytać !
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut to pisarka, dziennikarka, redaktorka i tłumaczka. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej najnowszej książce pragnie przywołać klimat średniowiecznego miasta. Czy to się może udać?
więcej„Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie?” to solidnie wydana i opracowane dzieło. Oparte na bogatej bibliografii. Wzbogacone ilustracjami, mapami i...
Zamówiłam ją dość dawno, ale z obawą zabrałam się za tę książkę w kolorowej obwolucie. Nie raz rozczarowało mnie piękne edytorsko dziwadło pisane na kolanie, pełne "faktów" i kopiuj wklej z przypadkowej strony internetowej.
więcejJednak ta publikacja bardzo przyjemnie mnie zaskoczyła. Zawiera coś co dziś się naprawdę rzadko zdarza - twardą wiedzę i doskonały aparat naukowy....