Die Geschichten aus der Zukunft

2017-01-01
2017-01-01
niemiecki
zbiór opowiadań science fiction

Okładka książki Das Zeitfahrrad Isaac Asimov, Gerhard Branstner, Arthur C. Clarke, Herbert W. Franke, Carl Grunert, Günter Krupkat, Alfred Leman, Atanas Nakowski, Alexander Schalimow, Walentina Shurawljowa, Clifford D. Simak, Siergiej Sniegow, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, Hans Taubert, Herbert George Wells
Das Zeitfahrrad Isaac Asimov, Gerha...

Na półkach: , , , , , , ,

Nieznana mi dotychczas twórczość Carla Grunerta to przede wszystkim opowiadania fantastyczno-naukowe. Utwory zawarte w tym zbiorze pochodzą z lat 1908-1910 i są dobrym przykładem na rozwój wczesnej niemieckiej literatury SF. Po pionierskich pracach Kurda Laßwitza, które możnaby porównać do powieści Jerzego Żuławskiego, przyszedł czas na utwory o wiele mniejszego kalibru. Do takich zaliczyłbym właśnie opowiadania Grunerta, którego postrzegam jako niemieckiego odpowiednika Władysława Umińskiego – autora płodnego i z łatwością docierającego do mniej wymagającego czytelnika. Podobnie jak u „polskiego Verne'a” w utworach Grunerta pełno cudownych wynalazków („magiczne okulary”, „reaktory atomowe”, maszyny czasu, automaty podtrzymujące życie... głów) oraz katastroficznych wydarzeń (kolizja Ziemi z ciałem niebieskim). Dzisiaj nie wyróżniają się one zbytnio wśród całej masy podobnych opowiadań, ale na początku XX-go wieku miały z pewnością bardziej znaczący wpływ i korzystały z faktu, że SF było wtedy jeszcze gatunkiem, w którym tworzyło raczej niewielu pasjonatów.

Co mnie najbardziej w tym zbiorze opowiadań zadziwiło to fakt, że Grunert często korzystał z dobrze znanych już od czasów Wellsa i Verne'a tematów, nie uciekając czasami nawet od umieszczania tychże ojców literatury SF na łamach swoich utworów. Gdyby dzisiaj ktoś w taki sposób pisał, określonoby jego twórczość jako lepsze fanfiki! Stylistycznie również nie jest najlepiej: Grunert często nachalnie korzysta z dorobku poprzedników, słabo lub wcale nie rozwija wykorzystanych tematów a jego narracja obfituje w ckliwe elementy romantyczne oraz przejawia tendencje do mocarstwowego nacjonalizmu. Ale być może trochę się czepiam, bo wtedy Niemcy stały u szczytu swojej potęgi a najwyższą górą cesarstwa naprawdę była... Kilimandżaro.

• Sensacja/Thriller/Przygoda
  • Antologia/zbiór opowiadań