Górnicy PL

reportaż
Insignis
2018-01-31
2018-01-31
górnicy górnictwo przemysł wydobywczy robotnicy klasa robotnicza socjologia reportaż literatura faktu literatura polska

Szychta trwa dalej!

Krótko - do tej pracy trzeba mieć jaja, nie każdy się nadaje na górnika. Ta prace trzeba kochać i przede wszystkim być odpowiedzialnym nie tylko za siebie ale tez za swoich kolegów ze zmiany. Młodzi (sam nim jestem) maja całkowicie inne podejście do pracy nie tylko w górnictwie niż nasi ojcowie dziadkowie, itd. Podziwiałem górników i będę podziwiał nadal.

Książka powstała na podstawie serialu telewizyjnego.
Składa się na nią siedem różnych historii siedmiu różnych osób, które pracują w górnictwie. Historie są ciekawe i pokazują, że górnikiem można zostać zupełnie przypadkowo lub też dokonując świadomego wybory.
W książce bohaterowie przybliżają nam pracę w tej branży. Ukazują ogrom trudu i poświęcenia, którymi trzeba się wykazywać aby codziennie wykonywać tą pracę. Opisują też ile zagrożeń czeka na człowieka pod ziemią. Mają świadomość, że każdego dnia opuszczając rodzinny dom mogą już do niego nie wrócić.
Dla zupełnych laików górnictwa jest tu również sporo ciekawostek.
Na dodatek książka jest uzupełniona sporej ilości dobrej jakości zdjęciami.
Nie jest długa więc można ją "połknąć" z zaciekawieniem w parę dni.
Polecam.

Książka powstała na podstawie serialu telewizyjnego.

"Górnicy" to niesamowite historie 7 osób pracujących w kopalni węgla, miedzi lub soli.
Dla nich samych praca kilometr pod ziemią to codzienność, dla laików fascynujący świat, a oni sami bohaterami narażającymi swe życie każdego dnia.
Warto przeczytać, by poznać charakterystykę ich pracy, ryzyko jakie podejmują, ich samych - ich życie i pasje, które niekiedy są z daleka odmienne od wykonywanego zawodu.
Pomimo tego w życiu nie zrezygnowaliby z pracy w kopalni, gdzie każdy kolejny dzień jest nowym wyzwaniem...

Mam nadzieję, że nikogo nie urażę tym zdaniem, ale od dawna uważam, że górnik jest jednym z najgroźniejszych zawodów świata. Po pierwsze stałe zagrożenie życia. Po drugie praca w ekstremalnie wysokich temperaturach, metan, hałas, obsuwający się strop i chyba to co mnie przeraża najbardziej: głębokość i brak świeżego powietrza. Jednak z przyjemnością, sięgnęłam po historię 6 górników i 1 górniczki przedstawionych w książce "Górnicy.pl". Moja ocena to: rewelacyjna. Książkę bardzo dobrze się czyta. Nie jest to podręcznik techniczny, która opowiada o zawodzie górnika i o tym, co w takiej kopalni krok po krok trzeba zrobić. Autorka nie zasypała nas fachowymi terminami, a z drugiej strony bohaterowie w przystępny/ łatwy sposób opowiedzieli nam o swojej pracy. Opowiadają o swoich początkach w górnictwie, o codziennym życiu i jednocześnie o swoich pasjach i rodzinach. Po lekturze książki mój podziw dla górników i górniczek wzrasta. Podziw dla ludzi, którzy przed każdym wyjściem do pracy żegnają się z rodziną. Dla ludzi, którzy przed zjazdem do kopalni, robią znak krzyża i jednocześnie dla tych samych ludzi, którzy zaszywają kolegom nogawki w spodniach. Jeśli chcecie zajrzeć na chwilę do ich świata, sięgnijcie po "Górników.pl". Ja jestem zachwycona.

Kupiłam tę książkę tylko dlatego, że zależało mi na innej, a sprzedawane były tylko w komplecie. Normalnie, sama z siebie raczej bym po nią nie sięgnęła, a już do głowy by mi nie przyszło kupowanie jej. A jak już kupiłam, to wypadałoby przeczytać. Książka wciągnęła mnie bardzo, przeczytałam ją w dwa wieczory. Świetna opowieść o życiu górników i pracy w kopalniach. Otwiera oczy na wiele spraw, zwłaszcza jeśli nie ma się pojęcia o tym, jak wygląda i z czym wiąże się taka praca. Polecam. Dla poszerzenia horyzontów.

Jako górnik mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o górnictwo węgla kamiennego książka pokazuje jak jest na dole. Fajnie się czyta. Cieszy fakt, że są takie lektury, które opisuja pracę pod ziemią.

Dokument na podstawie serialu. Bardzo ciekawa lektura dla tych, którzy chcą się dowiedzieć co nieco o pracy pod ziemią. Mnie wystarczył jeden dzień.

Słabo napisana, powtarzalna, historię koloryzowane i nierealne trochę nudna

Słabo napisana, powtarzalna, historię koloryzowane i nierealne trochę nudna

Dzięki tej książce można sporo dowiedzieć się o górnictwie i poczuć klimat panujący pod ziemia.

Co prawda ta książka jakoś mnie nie porwała opowieściami, ale fajnie było poczytać parę ciekawostek z górniczego życia. Dzięki tym opowieściom można sobie też uświadomić, z jak wielkim zagrożeniem spotykają się górnicy w swojej codziennej pracy.

• Reportaż
  • Literatura faktu