Zapiski z Rakki. Ucieczka z Państwa Islamskiego

2017-09-13
2017-09-13
Michał Romanek
Syria dramat okrucieństwo ISIS Daisz ucieczka zapiski zbieg

Książka, która… porusza swoją prostotą w całej okazałości - od okładki, przez edycję do prostych, bezemocjonalnych przekazów.

To nie jest wyszukany język. To są niedomówienia, skróty, urwane zdania… Jednych może to drażnić, denerwować, w innych, jak i mnie, wzbudza emocje… Wiadomości przekazywane były poprzez zabezpieczone SMS - autor musiał więc pisać zwięźle i zapewne w ukryciu. Ale czy żyjąc otoczonym wojną, nie byłoby prościej "wyzbyć się emocji", by móc choć trochę "normalniej" żyć? By choć trochę odciąć się od drastycznej rzeczywistości?

Warto przeczytać, zdecydowanie!

Najbardziej poruszające jest to, że historia zdarzyła się naprawdę. Książka jest napisana w sposób absolutnie wyzbyty emocji. Na mnie to działa, wyobrażam sobie, że autor mógł z powodu traumy jaką przeżył, odciąć się od przeżywanych emocji.

Książka, która od początku zwraca uwagę swoim niecodziennym wydaniem, a później dochodzi do tego treść - prosty przekaz, bez żadnych poetyckich opisów, bez wyciskaczy łez. A jednak w obliczu doniesień medialnych, które są naszpikowane bodźcami, w historii Sakura tkwi niezwykła siła. Najbardziej uderzały mnie opisy codzienności i jak władza, coraz radykalnej podporządkowywała sobie mieszkańców. To książka, która pozwala przyjrzeć się tematowi uchodźców z nową perspektywą.

Osobiście jestem bardzo wrażliwy na tego typu książki. Z jednej strony, dają mi olbrzymią motywację do zmiany świata, a z drugiej sprawiają, że czuję się maleńki i bezradny. W końcu jak ja, polski nastolatek, mogę pomóc ludziom w tak odległym kraju i z tak poważnymi problemami? Tu przecież nic nie da żadna petycja, tu potrzeba faktycznych działań

Niektórzy mogliby narzekać na niewystarczającą ilość opisów, jednak fakt, iż treść książki była przesyłana "Zakodowanymi SMSami" (jest o tym wspomniane na samym początku) zdecydowanie to usprawiedliwia. Dodatkowo według mnie, ich brak ogranicza literacką otoczkę i jesteśmy postawieni przed zimną prawdą

Książka jest z 2017, więc teraz, gdy już ją przeczytałem, najprawdopodobniej doinformuję się na temat aktualnej sytuacji w Syrii. Innym też to polecam. Myślę, że bycie doinformowanym, to pierwszy krok do zmiany

Niektórzy mogliby narzekać...

Forma w jakiej przedstawione są wydarzenia sprawiła, że nie wczułam się w te przerażające sytuacje. Zdaję sobie sprawę z okrucieństwa, które się wydarzyło, natomiast chaotyczność książki i brak opisów sprawił, że nie było większej refleksji. Ale może jest to wystarczające dla osób z rozbudowaną wyobraźnią.

Przejmująca historia w nietrafionej formie.

Bolesne świadectwo brutalności dziejącej się na świecie. Sama myśl o tym, jak powstawał tekst, przeraża. Jednak gotowa publikacja... spływa bez emocji. Gdyby nie ustęp o autorze i realiach, w jakich relacjonował swoje doświadczenia, miałoby się wrażenie czytania bajki dla dzieci.

Lepiej sprawdziło by się to jako scenariusz filmu niż książeczka z obrazkami.

Przejmująca historia w nietrafionej formie.

Lepiej sprawdziło by się to jako scenariusz...

Ta książka może być świetnym punktem wyjścia do dalszego czytania o Państwie Islamskim. We mnie rozbudziła jedynie jeszcze większą ciekawość tym, co dzieje się w tamtej części naszego świata.

Autor ukazał życie, którego nikt z nas nie chciałby mieć. Codzienność, której towarzyszy ból, łzy, chwile słabości, ale także silna u niektórych chęć przeżycia. Zawyżone ceny produktów, bombardowania, prześladowania, samodzielne wymierzanie kar. Kar naprawdę strasznych, od których opisów włosy aż stają na ręce.

Dla mnie ta książka była zdecydowanie za krótka. Chciałabym więcej i więcej. Więcej opisów miasta, miejscowej ludności, przeżyć bohatera i osobistych rozważań. Rozumiem, w jakich warunkach tworzono tę pozycję. Wiem, że powinnam ją docenić taką, jaką jest, ale jednak nie do końca potrafię to zrobić. Duże brawa dla ilustratora, który stworzył kawał dobrej roboty i idealnie dopełnił tekst.

Żałuję, że polskie wydanie nie posiada obwoluty oraz tego, że w tak krótkim tekście (czytanie zajmuje godzinę) doszukałam się literówki. Lubię czytać wspomnienia i rozumiem, że każda relacja z terenów w stanie wojny jest ważna, ale pewna część tego, co opisał autor trochę mnie nudziła. Nie jest to szczyt umiejętności literackich, chociaż wspomnienia świadków zawsze są nieocenione, wydaje mi się jednak, że skoro wydawca posiada informacje o miejscu pobytu autora, wiele z tych wydarzeń można by dopowiedzieć.

Jako dokument - wstrząsająca. Jako literatura - przeciętna. Rozumiem, że pisząc na bieżąco relację z "oka cyklonu" człowiek nie myśli o poskładaniu wszystkiego w całość, czy o trafnym doborze słów ... liczy się przekazanie informacji. I za tę relację i odwagę - chwała Samirowi. Nie zmienia to jednak faktu, że trudno było mi przebrnąć przez "warstwę językową" tego dziennika.

Książka idealna dla osób, które nie mają czasu zagłębić się w działalność ISIS. Króciutka, na jedno popołudnie, ale mimo tego zarysowuje czytelnikowi obraz sterroryzowanego przez dżihadystów miasta.

• Literatura faktu

Samir Zapiski z Rakki. Ucieczka z Państwa Islamskiego Zobacz więcej