Lustra i reflektory

Okładka książki Lustra i reflektory Aleksander Janta-Połczyński
Okładka książki Lustra i reflektory
Aleksander Janta-Połczyński Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Czytelnik
1982-01-01
1982-01-01

Okładka książki Korespondencja 1947-1974 Jerzy Giedroyć, Aleksander Janta-Połczyński
Korespondencja... Jerzy Giedroyć, Ale...
Okładka książki Od Staffa do Wojaczka. Poezja polska 1939-1985. Antologia. Tom 1 Krzysztof Kamil Baczyński, Wojciech Bąk, Stanisław Baliński, Zbigniew Bieńkowski, Wacław Bojarski, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Tadeusz Chróścielewski, Stanisław Czernik, Marian Czuchnowski, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Bohdan Drozdowski, Józef Andrzej Frasik, Tadeusz Gajcy, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Huszcza, Kazimiera Iłłakowiczówna, Wacław Iwaniuk, Jarosław Iwaszkiewicz, Aleksander Janta-Połczyński, Mieczysław Jastrun, Anna Kamieńska, Tymoteusz Karpowicz, Jan Koprowski, Jalu Kurek, Jan Lechoń, Czesław Miłosz, Jerzy Niemojowski, Beata Obertyńska, Marian Ośniałowski, Bogdan Ostromęcki, Jan Bolesław Ożóg, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Stanisław Piętak, Jerzy Pietrkiewicz, Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Antoni Słonimski, Leopold Staff, Anatol Stern, Zdzisław Leon Stroiński, Tadeusz Sułkowski, Stanisław Swen-Czachorowski, Anna Świrszczyńska, Andrzej Trzebiński, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Bohdan Urbankowski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Kazimierz Wierzyński, Witold Wirpsza, Józef Wittlin, Karol Wojtyła, Jerzy Zagórski
Od Staffa do W... Krzysztof Kamil Bac...

Pięćdziesiąt lat pisania reportaży, poezji i prozy. Wyjątkowych reportaży, dobrej poezji i bardzo dobrej prozy. I prawie nikt o autorze już nie pamięta. To może być bardzo okrutne. W Polsce między 1945 a 1989 rokiem ukazały się chyba tylko trzy książki (może cztery). Po 1989 roku chyba jeszcze dwie z czego jedna w bibliofilskim nakładzie. I jest szansa, że za 10-20 lat wszyscy zapomną.

Taka to była bolesna historia tych co to nie wyrobili sobie odpowiednio silnej marki jeszcze przed wojną a po wojnie los umieścił ich tak, że mogli ją sobie wyrobić tylko w małym światku polonijnym. Mało kto miał wystarczającą siłę, żeby przebić się przez barierę języku (było kilku: Kosiński, Gombrowicz ale także np. Antoni Gronowicz u nas znany tylko przez chwilę w 1938-1939 roku jako ohydny filosemita).

A wielka szkoda, że tak się dzieje, w przypadku Janty szczególnie. Jego przedwojenne "reportaże" są bowiem czymś zupełnie osobnym. Kto wówczas pojechałby do Indii, spotkać się i mieszkać z Gandhim ale nie napisać nic o tym o czym z Gandhim rozmawiali tylko jak wygląda jego twarz, jakie ma gesty, jaki uśmiech. To samo w przypadku F.D. Roosevelta, Chaplina, Gide'a, Paderewskiego, Szymanowskiego i innych. Jest w tych reportażach coś miękkiego, niemal kobiecego, nasuwającego myśl, że... aż sprawdziłem biografię i chyba coś było na rzeczy. I właśnie dzięki temu jest to naprawdę wyjątkowe.

Poza takimi, krótkimi zapisami spotkań są też bardzo ważne teksty, przyczynki historyczne: o Domeyce, o Siczyńskim, o Szukalskim (połowa tekstów w filmie "Moja Walka" wygląda na cytaty z Janty),o Grydzewskim i przede wszystkim o Retingerze.

A kończy się ten zbiór tym czym kończy się życie: umieraniem. A.J-P. Zapisał nawet, na tyle na ile mógł znaleźć siły, to jak się umiera w szpitalu. Ze względu na to, w czym sam towarzyszyłem przez ostatnie miesiące, łzy zalały te strony.

Nie pozwólmy mu zostać zapomnianym...

Sam nie wiem, w jaki sposób trafiam na takie książki, i dlaczego je czytam, i jak to się dzieje, że zawsze czerpię z nich dużo wiedzy i zadowolenia. Mam na myśli tomy poświęcone życiu kulturalnemu w Polsce przedwojennej, no i, jak tym razem, nie tylko w Polsce, ale z polskiej perspektywy.
Chociaż teksty w tej książce dotyczą spraw dawno minionych, choć wywiady w niej wspomniane przeprowadził autor kilkadziesiąt lat temu, to jak dla mnie nie straciły one niczego, są interesujące nad wyraz, szczególnie że pokazują pisarzy od innej strony, od tyłu niejako, w obserwacjach wnikliwego dziennikarza-literata.
Sam Janta, jak sądzę był gejem, pisze prawie wyłącznie (a może nawet wyłącznie) o gejach (Wilde, Gide, Szymanowski),ale nie ma w tym nachalności ani sensacyjności, na szczęście. Tylko tam, gdzie z Janty wyłazi dziennikarz gazet codziennych, czyli w tekście o ukraińskim zamachu na namiestnika Galicji, ma się ochotę wyrwać rozdział z książki i cisnąć kartki w ogień. Proszę mnie źle nie zrozumieć, temat jest ważny i ciekawy, nadal istotny w kontekście naszych stosunków z Ukrainą, ale - na miłość boską - bez tych tysięcy szczegółów, z których połowa powtarzana jest raz po raz. Brakuje tylko informacji o numerze buta ciotki zamachowca i o kuzynach praczki, która prała jego kalesony. Mimo to oceniam wysoko, bo rzecz jest bardzo warta czytania (z wyjątkiem 3/4 wspomnianego rozdziału).

• Niedokończone

Dodaj cytat z książki Lustra i reflektory