rozwińzwiń

Transmisja

Okładka książki Transmisja Hari Kunzru
Okładka książki Transmisja
Hari Kunzru Wydawnictwo: Muza literatura piękna
301 str. 5 godz. 1 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Transmission
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
301
Czas czytania
5 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373196117
Tłumacz:
Dorota Stadnik
Tagi:
powieść angielska - 21 w. Indie USA kino
Średnia ocen

5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 42 listy miłosne Margaret Atwood, Leonard Cohen, Michel Faber, Neil Gaiman, Panos Karnezis, Etgar Keret, Hari Kunzru, Ursula K. Le Guin, Jonathan Lethem, Gautam Malkani, Valerie Martin, Audrey Niffenegger, Łukasz Orbitowski, Francine Prose, Carl-Johan Vallgren, Jeanette Winterson, Juli Zeh
Ocena 5,5
42 listy miłosne Margaret Atwood, Le...
Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Księga innych ludzi Daniel Clowes, Edwidge Danticat, Dave Eggers, Jonathan Safran Foer, A. M. Homes, Nick Hornby, A.L. Kennedy, Hari Kunzru, Jonathan Lethem, T. Litt, David Mitchell, Zz Packer, Zadie Smith, Adam Thirlwell, Colm Tóibín, V. Vida, Chris Ware
Ocena 5,6
Zadie Smith pr... Daniel Clowes, Edwi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
101 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
240
240

Na półkach: ,

Główny bohater, Arjun Mehta, jest hindusem, który wyjeżdża do Ameryki pracować. Jednak okazuje się, że to nie takie proste. Szybko traci pracę. Karą za zranione ambicje ma być wirus komputerowy z jego idolką, hinduską gwiazdą kina, Leelą Zahir. Wirus sporo namiesza, i właśnie o tym jest ta powieść. Autor stwarza pozory reportażu. Powieścio-reportaż to dosyć dziwny twór.

Główny bohater, Arjun Mehta, jest hindusem, który wyjeżdża do Ameryki pracować. Jednak okazuje się, że to nie takie proste. Szybko traci pracę. Karą za zranione ambicje ma być wirus komputerowy z jego idolką, hinduską gwiazdą kina, Leelą Zahir. Wirus sporo namiesza, i właśnie o tym jest ta powieść. Autor stwarza pozory reportażu. Powieścio-reportaż to dosyć dziwny twór.

Pokaż mimo to

avatar
567
443

Na półkach: , ,

Tematem książki są relacje między ludźmi, także w zderzeniu między kulturami (USA, Anglii, Indii). Nieszczęśliwe losy bohaterów tej książki: indyjskiego informatyka Arjuna Mehry, indyjskiej gwiazdy filmowej Leeli Zair, angielskiego biznesmena Guya Swifta i jego partnerki Gabrielle krzyżują się ze sobą, co daje szanse na wyjście z pułapki rozczarowań i pogoni, która staje się ucieczką. Arjuna wybór wpływa na życie Leeli i Guya, co pozwala bohaterom przemienić się i odnaleźć.

To taki rodzaj książek, do której jak sięgniesz, to chcesz wiedzieć , co dalej, co dalej. I biegniesz oczyma po literach. Poprzednia książka Hari Kunzru, 30-letniego Londyńczyka, "Impresjonista" jest bardziej mroczna, trudniejsza w czytaniu i głębiej mnie poruszyła. Sam autor w obu książkach rozdarty między angielską matkę i ojca z Kaszmiru. Mieszkając ciałem za Zachodzie przedstawia świat podzielony na Zachód , który jest "w" i Wschód, który wciąż jest "poza". Wykluczany. Lekceważony. Zachód broni się przed nim, tymczasem on wkracza w jego świat pod postacią emigrantów i terrorystów. Zabiera miejsca pracy, podwyższa wskaźniki przestępstw, rzuca bomby w zaludnionych miejscach, a w tej książce daje się wykorzystywać za wizę (na indyjskim informatyku zarabia amerykańska firma płacąc mu grosze),a potem niszczy wirusem miliony systemów oskarżony o cybernetyczny terroryzm.

W książce, której akcja za bohaterami przesuwa się z Delhi do Kalifornii, z Londynu, do Szkocji, Dubaju i Brukseli wyzwalanie się bohatera zaczyna się już symbolicznie na indyjskim lotnisku. Opisują je słowa: "Zniknąwszy rodzinie z oczu, wszedł do toalety, zdjął girlandę, upchnął ją w torbie i zmył tilakę z czoła". Jednak to nie uczyniło go w oczach Amerykanów mniej Indusem. Ani nie wymazało w nim tęsknoty za Indiami.

To książka dla tych, którzy dobrze się czują w internecie, w świecie komputerów. Zafascynowany tym bohater językiem komputerowym opisuje swoje życie, które w pewnym momencie wymaga nie tylko zresetowania, ale i ponownego sformatowania.

Mnie ucieszyło, że w porównaniu z innymi książkami Indusów, które ostatnio czytałam ciemność, chaos i uwikłanie bohaterów podlega przemianie. Ścieżki się prostują, pojawia się nadzieja na odrzucenie roli ściganego i osaczonego. Niestety nie u wszystkich bohaterów.


A OTO JAK ZACZYNAJĄ SIĘ ICH LOSY:

Arjun Mehra , świadomy swego talentu do informatyki, ale i ogromu konkurencji, wiąże wielkie nadzieje z propozycją pracy w Ameryce. Marzenie wielu Indusów: amerykańska wiza spełnia się, ku radości jego rodziców i młodszej ukochanej siostry Priti. Z dumą żegnają syna odlatującego z Delhi do USA. W Ameryce Arjun szybko przekonuje się, że obiecany raj szybko bardzo przypomina piekło. Samotność, tęsknota ze rodziną, za Indiami, poczucie bycia wykorzystywanym w pracy, ciągła niepewność związku z Amerykanką Chris. Więcej w nim gry i seksu niż przyjaźni i miłości. Arjun kłamie w telefonie i mailach. I do rodziny i do przyjaciela Aamira. Opowiada o swoich sukcesach. W nim samym rośnie strach. Pogłębia go zwolnienie z pracy. Bojąc się rozczarować najbliższych decyduje się w desperacji użyć swej wiedzy i talentu do zainfekowania systemu wirusem. Walcząc o utrzymanie pracy chce wykazać się jego usunięciem. Ale sprawa wymyka się mu spod kontroli...

Guy Swift jest świetnie prosperującym właścicielem marketingowej firmy w Londynie. Nie wie, co to przegrana. Jego życiowym celem jest piąć się w górę. Rozrywkę i iluzję poczucia bezpieczeństwa zapewnia mu opłacana drogimi prezentami, nieszczęśliwa z nim kochanka Gaby. W decydującym momencie, gdy los jego firmy będzie zależeć od skutecznej prezentacji komputerowej, stworzony przez Arjuna wirus unieruchamia jego laptop...

Leela Zair to młodziutka muzułmanka, której ciała jej matka używa dla zdobycia sławy i pieniędzy w przemyśle filmowym. Szantażowana emocjonalnie przez matkę, obezwładniona duchowo Leela gra film za filmem płacąc za role utratą szacunku do siebie, bezsennymi nocami i próbami samobójczymi. Pewnego dnia za sprawą Arjuna staje się sławna nie tylko w Indiach, ale i na całym świecie. Wyemitowany przez Arjuna wirus ma twarz Leely. Miliony ludzi za pięć sekund oglądania tańczącej podczas Holi Leeli płacą utratą danych na dyskach. Dziewczyna przeżywa atak dziennikarzy podejrzewających, że wirus jest forma kryptoreklamy aktorki...

CYTATY:
wizja Ameryki w oczach matki Arjuna
"Ameryka niedogodnie położona tysiące kilometrów stąd, słynęła jako ziemia kobiet, którym ani w głowie było krochmalenie kołnierzyków, za to ich skłonność do odsłaniania ciała, picia alkoholu i karmienia mieloną wołowiną nieświadomych tego hinduskich chłopców zakrawała na międzynarodowy skandal. To nie miejsce dla jej synka, dla jej 23-letniego nieżonatego chłopca".

Arjuna pełne uprzedzeń spojrzenie na Amerykankę:
"Pewne cechy jej osobowości były najwyraźniej cechami narodowymi. Na przykład wrogie nastawienie do rodziny"
Amerykankę Chris łączy z jej chłopakiem Nicolaiem zasada "ograniczonej otwartości" -
"Ograniczenie oznaczało stopień emocjonalnego zaangażowania w związek z partnerem spoza układu"
Arjun o swojej relacji Z Amerykanką:
"Zrozumiał, że nie ma szansy na prawdziwą miłość, na taką jaką sobie wyobrażał , uosabianą przez Radhę i Krisznę, Raje i Bobby'ego"

Obserwacja widzów wychodzących z bollywoodzkiego filmu:
"Tylko trzy białe twarze. Mężczyzna i dwie kobiety. Każde z nich stanowiło połowę pary. A mina każdego z nich wyrażała to samo zdumienie"
"Pyaar. Pyaar. Pyaar. Być może rozkwit miłości ma coś wspólnego z kinem, odzyskaniem niepodległości, globalizacją... W Indiach miłość jest istnym szaleństwie. Upowszechniają tę obsesję niczym słowa dyktatora głośniki przy każdym kramie z betelem czy przy postoju riksz, radia tranzystorowe, billboardy, telewizja."
Arjun o Ameryce:
"Tusza - paradoksalna oznaka biedy w tym kraju paradoksów".

Informatyka w służbie blokowania emigracji. Akcja zamiatania - pozbywanie się emigrantów w oparciu o zbierane dane komputerowe przekazywane między krajami Zachodu:
"Służby graniczne zjednoczonej Europy muszą mieć wspólny system zbierania i wyszukiwania informacji. W przeciwnym wypadku terrorystę czy emigranta ekonomicznego namierzonego w jednym kraju tracimy z oczu, gdy tylko znajdzie się w drugim"
"W dwudziestym pierwszym wieku granica nie jest już tylko linią na ziemi. Jest czymś więcej. Chodzi o status. O możliwości. Jasne, że jest się albo "w" albo "poza".

Tematem książki są relacje między ludźmi, także w zderzeniu między kulturami (USA, Anglii, Indii). Nieszczęśliwe losy bohaterów tej książki: indyjskiego informatyka Arjuna Mehry, indyjskiej gwiazdy filmowej Leeli Zair, angielskiego biznesmena Guya Swifta i jego partnerki Gabrielle krzyżują się ze sobą, co daje szanse na wyjście z pułapki rozczarowań i pogoni, która staje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
181
180

Na półkach:

Opinie, które przeczytałam na temat książki, nie były zbyt imponujące nie nie zachęcały szczególnie do jej lektury. Mnie do czytania "Transmisji" zainspirowała poprzednia książka tego autora "Impresjonista".
H. Kunzru umieszcza bohatera książki Arjuna Mehtę w USA, gdzie młody Hindus musi zmierzyć się z amerykańską rzeczywistością, zarówno pod względem obyczajowym, jak też w bezwzględnej walce o utrzymanie się na rynku pracy. Poinformowanie rodziny w Indiach o bezrobociu, braku perspektyw na przyszłość w kraju dobrobytu, nie wchodzi w rachubę. Zdesperowany chłopak, posuwa się do ekstremalnych posunięć. Czyn Arjuna powoduje nieprzewidywalne w skutkach wydarzenia w całym świecie.
Uważam, że "Transmisja" jest następną bardzo dobrą książką Hari Kunzru.

Opinie, które przeczytałam na temat książki, nie były zbyt imponujące nie nie zachęcały szczególnie do jej lektury. Mnie do czytania "Transmisji" zainspirowała poprzednia książka tego autora "Impresjonista".
H. Kunzru umieszcza bohatera książki Arjuna Mehtę w USA, gdzie młody Hindus musi zmierzyć się z amerykańską rzeczywistością, zarówno pod względem obyczajowym, jak też w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
896
59

Na półkach: ,

Autor przedstawia ciekawą wizję tego, do czego zdolny jest utalentowany, acz przerażony możliwością utraty pracy młody człowiek zupełnie sam w wielkim i całkowicie obcym kraju. Mimo interesującej fabuły i dość świeżego pomysłu, zabrakło mi jednak w tej książce czegoś, co sprawiłoby, że nie mogłabym się od niej oderwać.

Autor przedstawia ciekawą wizję tego, do czego zdolny jest utalentowany, acz przerażony możliwością utraty pracy młody człowiek zupełnie sam w wielkim i całkowicie obcym kraju. Mimo interesującej fabuły i dość świeżego pomysłu, zabrakło mi jednak w tej książce czegoś, co sprawiłoby, że nie mogłabym się od niej oderwać.

Pokaż mimo to

avatar
139
48

Na półkach:

Gdzie tradycja zderza się z nowoczesnością.

Gdzie tradycja zderza się z nowoczesnością.

Pokaż mimo to

avatar
1515
650

Na półkach: ,

trochę brakowało mi iskry w tej książe....ale całość wypada ok.warto poczytać

trochę brakowało mi iskry w tej książe....ale całość wypada ok.warto poczytać

Pokaż mimo to

avatar
2626
1583

Na półkach: ,

166 / 2021

166 / 2021

Pokaż mimo to

avatar
81
49

Na półkach:

Kupiłam w chińskim sklepie za kilka złotych i nie spodziewałam się niczego nadzwyczajnego. Jednak książka pozytywnie mnie zaskoczyła tym, że bardzo przyjemnie się ją czyta, jest ciekawa, w sam raz na wakacje.

Kupiłam w chińskim sklepie za kilka złotych i nie spodziewałam się niczego nadzwyczajnego. Jednak książka pozytywnie mnie zaskoczyła tym, że bardzo przyjemnie się ją czyta, jest ciekawa, w sam raz na wakacje.

Pokaż mimo to

avatar
148
21

Na półkach: ,

Szczerze nie mogłam się doczekać końca. czytając miałam wrażenie że autor pomylił bohaterów. naprawdę cienka.

Szczerze nie mogłam się doczekać końca. czytając miałam wrażenie że autor pomylił bohaterów. naprawdę cienka.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    139
  • Chcę przeczytać
    78
  • Posiadam
    72
  • Indie
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Przeczytane 2012
    2
  • Przeczytane 2015
    1
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
    1
  • Na mojej półce
    1
  • Hari Kunzru
    1

Cytaty

Więcej
Hari Kunzru Transmisja Zobacz więcej
Hari Kunzru Transmisja Zobacz więcej
Hari Kunzru Transmisja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także