Upiór nawiedził Europę

Okładka książki Upiór nawiedził Europę Sabri Louatah
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Upiór nawiedził Europę
Sabri Louatah Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Dzikusy (tom 2) Seria: Poza seriami literatura piękna
Dzikusy (tom 2)
Poza seriami
Les Sauvages
W.A.B.
2017-10-25
2017-10-25
Beata Geppert
Francja niebezpieczeństwo powieść sensacyjna przemoc psychoza relacje międzyludzkie relacje rodzinne strach terroryzm thriller

Cały ten zgiełk

Pierwszy tom cyklu "Dzikusy" pt. „Francuskie wesele” sprawił, że postanowiłam sięgnąć po kontynuację. Losy tej różnorodnej rodziny mnie zaciekawiły, ale też chłonęłam lęki i dramaty współczesnej Francji. Dramatyczne zakończenie pierwszej części sprawiły, że postanowiłam sięgnąć po drugi tom. Liczyłam na eskalację wydarzeń i dramatu rodziny. I choć niby to wszystko się tutaj dzieje, to jednak zabrakło przy tym emocji. Każda strona była czytana przeze mnie bardziej z poczucia czytelniczego obowiązku aniżeli z ciekawości. Bardzo szkoda, duży zawód. Niestety straciłam ochotę na czytanie kolejnych części.

Tu już bez opóźnienia: od razu przystępuję do części drugiej - jednak mnie to zawieszenie z finału poprzedniej zaintrygowało. I bardzo dobrze, bowiem książki te powinno się jednak czytać w pewnym ciągu.
Tym razem perspektywa powieści zmienia się dość radykalnie: oto z nieco już może finalnie nawet nużącej społecznej opowieści o emigrantach we współczesnej Francji, ich wzajemnych rodowych i narodowościowych animozjach (iluż z nas wiedziało o kosie kabylsko-arabskiej czy waśniach algiersko-marokańskich?) z tomu pierwszego nie pozostaje wiele, a od początku drugiego dostajemy pełen dynamizmu thriller społeczno-polityczny, gdzie wydarzenia z końcówki “Francuskiego wesela” są ową czechowowską flintą, która właśnie wypaliła, a teraz to już idziemy zgodnie z regułą Hitchcocka… A co do jakości francuskich thrillerów policyjno-politycznych, to nikt już chyba wątpliwości mieć nie powinien (a jeśli ma - niech obejrzy dowolny film z duetem aktorskim Auntil-Depardieu).
Mamy więc dramat rodziny jeszcze przed chwilą bawiącej się na weselu, a teraz uwikłanej w kryminalno-terrorystyczną aferę dekady poprzez pokrewieństwo z jej sprawcami. Może i są niewinni poszczególni członkowie rodu, ale nie przeszkadza to, by oczy Francuzów (a na początek choćby i najbliższych sąsiadów) były zwrócone na nich. Dalej - i wcale nie w tle - mamy walkę wszystkich ze wszystkimi: konkurujących ze sobą pionów policji i służb bezpieczeństwa o śledztwo, brylujących w mediach adwokatów o intratnych klientów, członków zaś poszczególnych rodzin (z kręgu zarówno ofiar, jak i przestępców) o zachowanie ich integralności, ochronę swych członków i minimalizowanie strat. A wyborcze zwycięstwo arabskiemu kandydatowi na prezydenta - gdy ten leży w śpiączce po zamachu - wymyka się z rąk (już ktoś tam w służbach dba o to, by tak się działo)...
Postać głównego czarnego charakteru pokazana zdecydowanie atrakcyjnie i uwodzicielsko (czyż zło nas właśnie nie uwodzi i nie kusi?); zdecydowanie też najbardziej przekonująca. Ciekawym zaś zabiegiem okazuje się fakt, że nawet w środowisku algierskiej emigracji jej terrorystyczny przedstawiciel będzie osobą najbardziej wykształconą i inteligentną, a jego terroryzm nie musi mieć wcale islamsko-fundamentalistycznych korzeni (to już zwykłym nihilistą czy anarchistą nie można sobie być, wywodząc się z kabylskiej rodziny?).
O ile tom pierwszy podobał mi się umiarkowanie, o tyle drugi doceniam o wiele bardziej. I ja się pytam (wydawnistwa WAB),gdzie są tomy No 3 i 4 (we Francji wszak obecne na rynku)?! Nie zacznę się przecież nagle uczyć francuskiego, do cholery…

Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część, ale i tak mnie nie porwała.

Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część, ale i tak mnie nie porwała.

Francja. Imigranci z Algierii. Rodzinne wesele. W tle wybory na prezydenta. Ciężko się wgryźć i ogarnąć kto jest kim.

Drugi tom znacznie lepszy od poprzedniego.
Autor chyba chciał pokazać jak inaczej może powstawać terroryzm. Dużo akcji, polityki, ciekawe zakończenie.

Drugi tom znacznie lepszy od poprzedniego.

Po zamachu na Idera Szawisza we Francji planuje bardzobiestabilna atmosfera. Szawisz, pozostający w śpiączce, był pierwszym kandydatem (A potem już prezydentem),arabskiego pochodzenia. Tym bardziej dziwi fakt, że jego pobratyniec Karim dokonał zamachu na jego życie. Sam szybko zostaje złapany, a jego rodzina która dopiero co świętowała na weselu pogrążona jest w szoku i niedowierzaniu w to co się stało. Co więcej, Karim jest tylko pionkiem w okrutnej intrydze Nazara Narusza, który jest tytułowym ubiorem który nawiedził Europę.
Jak skończy się ta historia? Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.

Druga część "Dzikusów" to mniej wątków obyczajowych a więcej politycznych. Ktoś kto zastanawia się, co też mogło porwać Francuzów w tej powieści powinien sobie odpowiedzieć, że akcja toczy się we Francji i o sytuacji politycznej w tym kraju opowiada. Zapewne dla nas nie musi być to tak porywające. U nas sytuacja z emigrantami jest diametralnie inna, przepisy dotyczące mniejszości narodowych i symboli religijnych to też zupełnie inny świat. Żałuję, że słuchając audiobooka czasami lekko "odpływałam" myślami, więc parę rzeczy mi umknęło na pewno ale i tak polecam.

Pierwsza część "Dzikusów" oscylowała wokół ledwie jednego rodzinnego wydarzenia, ale porywała niesamowita energią. Druga owszem, jest bardzo dobra - wartka, płynna i bezczelna, ale dla mnie zabrakło w niej tego porywającego poprzednio szaleństwa. Dostałam doskonałą sensacje polityczną, omalże kryminał, ale ktoś odebrał mi fenomenalny obyczajowy jazgot.

II tom ciekawej serii, w końcu ilość bohaterów przestała mnie przytłaczać, wzruszyłam się kilka razy i zdecydowanie mogę polecić tą pozycję :)

"Upiór nawiedził Europę" to druga część "Dzikusów", która przedstawia dalsze losy dwóch imigranckich rodzin we współczesnej Francji. Akcja końca pierwszej części i cała część druga toczy się w okół zamachu na kandydata na prezydenta Francji. Co więcej zamachu tego miał dokonać... 17letni Karim - członek imigranckiej rodziny Narruszów. Chłopak jest jednak tylko narzędziem w rękach zorganizowanej grupy dążącej do wykluczenia jednego z kandydatów.

Nie spotkałam się jeszcze z taką serią książkową, która zapadłaby mi w pamięci na tak długi okres czasu i po której to, nie wiedziałabym w jaki sposób ją opisać, aby nie zepsuć oddźwięku dla osób, które jeszcze nie czytały "Dzikusów".

Seria "dwory" przy tym, co wykreował debiutant z Francji, to jest pikuś i książka dla dziewczynek szukających przygód na raz. Przy twórczości Sabri Louatah nie da się przejść obojętnie i po chwili zapomnieć czy wymazać z pamięci.

Wielokrotnie miałam wrażenie, jakby wydarzenia dziejące się w powieści miały miejsce w rzeczywistości, jakbym włączyła program z informacjami, a wydarzenia z książki znalazłabym w szklanym ekranie - możliwe, że ma na to wpływ fakt, iż terroryzm, czy polityczne wojenki są tematami bardzo aktualnymi i na czasie.

Sabri Louatah w bardzo zgrabny i niewymuszony sposób przeskakuje z wątku na wątek, nie tworząc przy tym chaosu sytuacyjnego, choć niewątpliwie niektórzy z początku mogą odnieść wrażenie wręcz odwrotne, które z pewnością minie po przeczytaniu kilku stron. Autor stworzył powieść, która bez problemu mogłaby zostać przeniesiona na duży ekran i znalazłaby grono chętnych do obejrzenia. Mógłby powstać z tego nawet dobry film sensacyjny z wątkami politycznymi.

Ciężko w tej części wyróżnić głównego bohatera, bo powieść takowego nie posiada. Akcja skupia się głównie na wyjaśnieniu powodów jakimi kierowały Karimem oraz z osobami powiązanymi z atakiem na przyszłego prezydenta. Ale też z drugiej strony trwa gonitwa z czasem oraz za głównym dowodzącym - Nazirem Narrusz, który ciągle umyka francuskiej policji, dzięki temu że przebywa poza granicami kraju...

Kolejne knowania, spiski, teorie... Autor w bardzo ciekawy sposób prowadzi nas przez całą powieść i w zasadzie każda kolejna strona, każdy podrozdział przynosi nam coś nowego, czego totalnie się nie spodziewamy. Wędrujemy za głównym "upiorem" po Europie, a co przyniesie nam los, jest w stanie przewidzieć tylko sam autor.

Seria nie jest dla każdego. W typowym political fiction można się zakochać albo znienawidzić od pierwszych przeczytanych stron. Ja osobiście "Dzikusów" będę polecać każdemu, komu najdzie ochota na przeczytanie serii, która zapadnie mu na długo w pamięci. Która to, będzie napisana lekkim językiem, ale też zawarta w niej tematyka będzie trudna i warta przemyślenia. Taka właśnie jest seria "Dzikusy", którą z tego miejsca mogę Wam polecić.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2018