Flügel für den Schmetterling

2017-08-01
2017-08-01
niemiecki
obrzezanie kobiet Fundacja KWIAT PUSTYNI

Sa tu wątki o obrzezaniu, ale nie sadze aby to mialo wplyw na decyzje podejmowane przez bohaterke jak to ona przyznaje na końcu. To opowieść o poszukiwaniu sposobu i miejsca do życia. A kombinowala przy tym
dużo.Udawanie zakochania aby wyrwac sie z kraju, dostac wizy., zmienianie mężczyzn, pracy, krajów. Zakręciła sie. Sama nie wie czego chce.

Książka napisana bardzo prostym językiem, co w tym wypadku jest swoistego rodzaju plusem.
W zwyczajny sposób opisano codzienne życie ludzi i plemion mieszkających w Kenii. W tych zwyczajnych opisach, co jakiś czas, zaskakuje przerażająca szczerości odnoście obrzezania oraz molestowania kobiet, a właściwie dzieci. Bo czy 10-letnią dziewczynkę można nazwać kobietą?

"Skrzydła dla motyla" to prawdziwy zapis uskrzydlania zranionego ciała i zranionej duszy. Ntailan Lolkoki opisuje w tej książce swoje trudne życie obarczone piętnem FGM, czyli okaleczenia żeńskich narządów płciowych. FGM może przybierać różne stadia od tak zwanej sunny, czyli usunięcia napletka łechtaczki oraz części, ewentualnie całej, łechtaczki, aż do tak zwanej infibulacji lub obrzezania faraońskiego, podczas którego usuwa się łechtaczkę, wargi sromowe mniejsze, część, ewentualnie całe, wargi sromowe większe, następnie brzegi ran są zszywane tak, że pozostaje niewielki otwór, przez który może wypływać mocz i krew menstruacyjna. Ntailan Lolkoki pisze w swojej książce o wielkim bólu i pustce, których doświadczyła w wyniku działań praktykowanych przez członków plemienia Masajów oraz Samburu. Co istotne, pustka ta nie mogła być zapełniona przez cokolwiek innego i zaważyła na całym dorosłym życiu Ntailan. Nie mogła ona bowiem odczuwać tego, co kobieta, która nie została obrzezana. Nie mogła pragnąć, pożądać, kochać, nawiązać bliskiej więzi emocjonalej, zbudować zdrowy i silny związek. Jej małżeństwo rozpadło się, a wszystkie inne relacje były jakby skażone odczuwaną przez nią pustką. Ratunku i pomocy szukała nie tylko w wierze katolickiej, ale i u fachowców - psychoterapeutów i lekarzy profesjonalnie zajmujących się rekonstrukcją żeńskich narządów płciowych. Ntailan udało się tego dokonać dopiero po bardzo wielu latach, a okupiła to latami złości, agresji, bólu i niezrozumienia samej siebie. Dopiero po rekonstrukcji doświadczyła wszystkich tych uczuć, których ją pozbawiono. Godne uwagi jest to, że po FGM całą swoją wartość uzależniała od otaczających ją mężczyzn. Po rekonstrukcji uwierzyła, że wszystko w jej życiu zależy tylko i wyłącznie od niej samej. Ntailan Lolkoki, odzyskując swoją kobiecość, nie zapomniała o innych kobietach dotkniętych FGM. Angażuje się w bezpośrednie wsparcie tym kobietom oraz w działalność Desert Flower Foundation powołanej do życia przez Waris Dirie. Ntailan to kobieta pełna pasji, energii i zaangażowania we wszelkie działania wymierzone przeciwko FGM. Odzyskała siebie i jako dorosła kobieta smakuje tak oczywistą dla wielu kobiet kobiecość. Polecam lekturę tej ksiażki jako wielki ukłon w stronę Ntailan i jej wielkiego sukcesu - stania się prawdziwą kobietą, ale także jako przestrogę przed niewiedzą i ograniczonymi horyzontami, które nawet obecnie mogą nie mieć granic.

Opowieść wstrząsająca,przerażająca i przejmująca opowiada o Kenijskiej dziewczynce mieszkającej w Kenii.
W wieku dwunastu lat poddana została obrzeżaniu, jako nastolatka i dorosła kobieta wstydziła się swojego ciała.
Zmieniała co chwile miejsce zamieszkania,swoje imię.
Po operacji kobieta odzyskała swoją kobiecość.
Bardzo piękna,mądra i wzruszająca książka wycisnęła ze mnie łzy.
Bardzo wzruszyła mnie.

Zmieniała co chwile miejsce zamieszkania,swoje imię.
Po operacji kobieta odzyskała swoją kobiecość.
Bardzo piękna,mądra i wzruszająca książka wycisnęła ze mnie...

Ta książka powstała, ponieważ manager słynnej Waris Dirie namówił Ntailan Lolkoki do przelania na papier własnej historii. Kobieta postanowiła pisać sercem i zostać głosem milionów kobiet, które przeszły obrzezanie. “Skrzydła dla motyla” uświadamiają czytelnikom, że FGM wciąż jest żywym problemem. Autorka opowiada o swojej traumie. Kiedy była dziewczynką dotknął ją ból fizyczny, ale przełożył się na cierpienia wewnętrzne i wpływał na dorosłą już Ntailan. Lolkoki w swoich wspomnieniach porusza trudny i delikatny problem. Nie jest łatwo mówić o wpływie obrzezania na własną cielesność. Są to sprawy niezwykle intymne. A jednak autorce udało się w poruszający sposób opowiedzieć o tym, co ją spotkało i głośno wyrazić sprzeciw wobec FGM. Lolkoki zderzyła na zasadzie kontrastu cierpienie, jakiego doświadczyła z pięknymi wspomnieniami z dzieciństwa. Kenia opisana w książce zachwyca, aż trudno uwierzyć, że zadawano tam najmłodszym tylu cierpień dla bezzasadnych stereotypów. Trudno oceniać książkę pod względem walorów literackich, ponieważ mamy do czynienia z publikacją napisaną w jakimś celu, ale przełamującą tabu, a także skupiającą się na emocjach.

Historia Lolkoki to opis jej życia na którym ogromnym cieniem położyło się rytualne obrzezanie jakiemu poddano ją gdy była młodą dziewczyną. Zdarzenie to bardzo silnie wpłynęło na jej psychikę, późniejsze losy czy życie uczuciowe i emocjonalne. Trauma okazała się dużo dotkliwsza dla Ntailan niż samo fizyczne okaleczenie. Bo kiedy rany fizyczne się zagoiły, te w psychice zostały na zawsze.

„Skrzydła dla motyla” nie mają aż tak wielkiej siły rażenia gdyż dużo wcześniej poznałem historię Waris Dirie, której duch zresztą unosi się nad kartami biografii Lolkoki. Niemniej jednak robi duże wrażenie. Takie książki jak np. „Kwiat pustyni” czy „Skrzydła dla motyla” niejednokrotnie utwierdzają mnie w przekonaniu, że człowiek jest najpodlejszą istotą na tej planecie skoro w imię barbarzyńskich zasad plemiennych czy lokalnej społeczności zdolny jest do czynów, które niewiele wspólnego mają z człowieczeństwem. Zdaję sobie sprawę, że z mojej pozycji, osoby wychowanej w zupełnie innej kulturze łatwo mi oceniać, ale jednak takie nieludzkie praktyki uważam za barbarzyństwo bez względu na szerokość geograficzną i lokalne tradycje.

Nie będę się w mojej opinii podejmował oceny stylu i warsztatu Lolkoki. Nie przy tej tematyce. Mam trochę zastrzeżeń ale zostawię je dla siebie, nie chcę bowiem by w jakiś sposób zdyskredytowało to – świadomie lub nie – jej słowa, jej historię, jej traumę. Bo takie książki są ważne ze względu na temat, o którym ciągle mówi się za mało. I mam wrażenie, że to najmniej istotne jak się o tych sprawach mówi, najważniejsze, że się tego tematu w ogóle podejmuje.

Prawdziwa opowieść Kenijki o traumatycznym obrzędzie kobiecego obrzezania, kulturowo wtopionego w życie plemienia Samburu, ale nie tylko. Książkę czyta się jednym tchem, ale tylko do pewnego momentu. Na szczęście sam koniec dopiero nuży. Piękne opisy afrykańskiego buszu i życia w okolicach Nairobi widziane oczami kilkuletniej dziewczynki, nastolatki i młodej atrakcyjnej kobiety. Obyczaje, życie codzienne, socjologia - naprawdę wciągające.
Rozumiem autentyczne zmaganie się z psychicznymi skutkami okaleczenia, szukanie własnych rozwiązań i pomocy, nie mniej jednak na sam koniec opowieść trochę traci na mocy, staje się chaotyczna i powierzchowna. Prawdopodobnie jest to spowodowane niezmierną trudnością opisania własnymi słowami determinacji w walce o przywrócenie kobiecości.
My Europejki nawet nie zdajemy sobie sprawy jak traktowane są kobiety afrykańskich plemion. Wielki ukłon dla Ntailan, za jej autentyczność i niezachwiane dążenie do przywrócenia sobie samej godności.

Jak macie ochotę na trudniejszą tematykę to zachęcam do lektury...

" jako dziecko i młoda dziewczyna myślałam, że starsze dziewczęta miały szczęście, kiedy przynajmniej w okresie bycia paciorkową dziewczyną mogły korzystać ze swojego ciała i ze swojej seksualności, zanim nie zostały obrzezane. Z czasem zauważyłam, że dziewczęta, którymi interesowali się wojownicy, były coraz młodsze. Nie byłam w stanie sobie wyobrazić, co wojownicy ze swoimi wielkimi, silnymi ciałami robili tym drobnym dziewczętom"

Jak macie ochotę na trudniejszą tematykę to zachęcam do lektury...

Jestem niestety rozczarowana tą książką. I nie mówię tu o fabule, bo historii czyjegoś życia i jego cierpień nie można oceniać w skali 10 gwiazdek. Mówię tu jedynie o sposobie, w jaki ta historia została ujęta i napisana. Temat jak wiadomo nie jest łatwy, ale dobry pisarz nawet najnudniejszą biografię potrafiłby przedstawić jako wciągającą powieść. Tymczasem w "Skrzydłach" dzieje się wszystko i nic. Mam wrażenie, że autorka większość tematów potraktowała po łebkach. Np.: pojechałam do Niemiec, byłam modelką. - koniec. Zabrakło mi detali, szczegółów, ciekawostek. Bohaterka miota się między Kenią a Europą, nie potrafi znaleźć sobie miejsca i zajęcia. A najciekawsza (dla mnie) część książki, to kilka ostatnich stron. Moim zdaniem, zmarnowany potencjał. To ciekawy i bardzo ważny temat, ale nieco nieudolnie przedstawiony. A szkoda.

1968

Bardzo poruszająca i szczera opowieść młodej Masajki.
Ntailan miota się po świecie,nie może znaleźć sobie miejsca,a to wszystko za przyczyną tego,że w wieku 12 lat została obrzezana i tym samym pozbawiona doznań seksualnych.
Zmienia partnerów,zmienia miejsca zamieszkania,ale z nikim i nigdzie nie czuje się sobą.Dopiero po operacji dostaje skrzydeł i zaczyna nowe życie.
Historia Ntailan uzmysławia nam jak wiele jeszcze trzeba zrobić ,by kobiety na całym świecie mogły godnie żyć.

Bardzo poruszająca i szczera opowieść młodej Masajki.

• Biografie
  • Wypożyczone z biblioteki