Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu

reportaż
Marginesy
2018-09-19
2018-09-19
Nepal reportaż literatura polska literatura faktu

Oficjalne recenzje i

Tam, gdzie ziemia łączy się z niebem

1549 321 236

Iwona Szelezińska ukończyła filologię indyjską a od 2007 roku pracuje jako pilot wycieczek m.in. po Nepalu. Tę znajomość tematu widać w każdym zdaniu i w każdej historii jaką przedstawia nam autorka w swojej książce. „Kopnij piłkę ponad chmury” w dosadny sposób pokazuje dzisiejszy Nepal. Kraj pełen podziałów i skrajności. Współczesny Nepal (chociaż przymiotnik „współczesny” średnio do niego pasuje) jest miejscem, w którym nie żyje się lekko. Szelezińska porusza. Każda z rozmów, które przeprowadziła udowadnia, że umie pytać a co ważniejsze: słuchać. Historie, które opisuje są wzruszające i przejmujące. Na mnie największe wrażenie zrobił reportaż o handlu ludźmi i o domach opieki dla dzieci, których matki trafiły do więzienia. To nie są łatwe tematy. Nie ma tu pięknych opisów, czy słodkich historii z tęczą w tle, jest prawda- czasem bolesna, czasem kłująca w serce, ale może to i lepiej bo dzięki temu możemy przyjrzeć się od zaplecza historiom ludzi, których los mocno doświadczył.
Ludzie w Nepalu, niby wolni a jednak spętani łańcuchami rygorów, które narzuca im państwo czy religia jaką wyznają. Nie mogą tak jak my żyć pełnią życia i oddychać pełną piersią. Los kobiet do tej pory jest zupełnie inny niż mężczyzn. To przerażające i poruszające zarazem.

Trochę mnie ten reportaż spionizował, pokazał, że to co mam to dużo więcej niż to na co mogą liczyć nawet w najśmielszych snach rozmówcy Iwony Szelezińskiej. Dzięki tym opowieściom przeniosłam się w część świata, do której prawdopodobnie nigdy nie dotrę.

Nepal jako kraj nigdy jakoś specjalnie mnie nie interesował i mało o nim wiem, więc nie byłam jakoś bardzo chętna na przeczytanie tej książki, ale pożyczyła mi ją siostra, której się ta pozycja bardzo spodobała. I pozytywnie się zaskoczyłam, bo wciągnęłam się od pierwszych stron. Reportaże są napisane bardzo ciekawie, dobrze i prosto w odbiorze dla czytelnika nic niewiedzącego o Nepalu. Bardzo polecam, książka porusza trudne, ale ważne i ciekawe tematy.

Krótka książka i krótkie opowieści, mimo wszystko jako debiut w świecie literackim dobry język i prowadzenie narracji. Książka składa się z kilku części poruszających różnorodną tematykę. Autorka porusza tu tematy społeczne, nie pokazuje Czytelnikowi jedynie orientalny folklor Nepalu i jest to zdecydowanie plusem tej książki.

Dostałam te reportaże w prezencie od kogoś mi bliskiego z myślą o planach wyjazdu do Nepalu. Bilet kupiony na razie dopiero do Indii, ale książka już rozbudzila we mnie apetyt na Nepal.
Iwona Szelezinska imponuje mi swoją otwartością do dialogu, odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, wytrzymałością w wędrówce po górach i obrazowościa w przedstawieniu Nepalu w opowieściach o:
- Kumari, dziewiczej żywej bogini dziewczynce
- o trzęsieniu ziemi z 2015 roku, które kosztowało Nepal życie 9 tysięcy ludzi
- o wyzwalaniu z indyjskich domów publicznych dziewczynek porwanych w Nepalu,
- opiece nad dziećmi urodzonym w więzieniu
- o mieszanych, międzykastowych małżeństwach
- o kobiecie w transie
- o aranżowaniu małżeństw
- o narodzinach dzieci i selektywnej aborcji ze względu na unikanie narodzin dziewczynki
- o historiach starego Nepalu
- o bogaczu i hulace, który porzuciwszy swoją rodzinę i dom stał sannjasinem
- o daremnym poszukiwaniu poliandrii podczas wielogodzinnych wędrówek w górach az na przełęcz na 5 tysiącach metrów.
Tytuł dynamiczny, koniec natomiast wydał mi się niestety nijaki. Ponadto nie podzielałam entuzjazmu autorki dla demontracji polskich kobiet walczących o prawo do aborcji, a więc do decydowania o sobie. Aborcja dotyczy, według mnie, decyzji o sobie i dziecku, a ja uważam, że dziecko (także chore i poczęte podczas gwałtu) ma prawo do życia, choć jestem za rozwiązywaniem tych spraw w sumieniu.

Książka ciekawa, choć chwilami ze względu na problematykę mroczna. Trudną nadzieję dają przedstawiane przez autorkę np samorządowe organizacje zakładane przez kobiety w oczach społeczeństwa zhańbione na skutek porwania prostytucją, tworzenie przez nie same miejsc, gdzie mogą się one czuć bezpiecznie odzyskując godność.

Dowiedziałam się z tej książki wielu rzeczy nowych dla mnie, np o 5 ceremoniach starości, podczas których rodzina niesie starego człowieka ubranego w strój panny młodej lub pana młodego przez miasto do świątyni
- w 77 roku życia ceremonia Słońca
- w 83 roku życia Księżyca (1000 pełni od chwili zagnieżdżenia się duszy w ciele 5 letniego dziecka)
- w 88 roku życia (tym razem z żoną, niezależnie od jej wieku)
- w 99 roku życia
- w 105 roku życia.
Równie ciekawie Iwona Szelezinska pisze o ceremonii kremacji w Nepalu (podobnej do znanej mi indyjskiej), a jeszcze ciekawiej o sierpniowym święcie Krowy Gai Dżatra, wprowadzonej w XVII przez króla radosnej procesji rodzin, którym w ostatnim roku śmierć kogoś zabrała. Tańcem i biesiadowaniem czczą Nepalczycy dzień wejścia bliskiej osoby do królestwa Jamy. Obwożąc po ulicach wizerunki swoich bliskich.
Jednak to, co zatrzymuje przy książce to spotkania z ludźmi.
Nemniej czuję tez niedosyt. Tyle ciekawych problemów, tyłu pięknych ludzi i... wciąż tylko na powierzchni.

Iwona Szelezinska imponuje mi swoją otwartością do dialogu, odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, wytrzymałością w wędrówce po górach i obrazowościa w przedstawieniu Nepalu w opowieściach...

Kopnij piłkę ponad chmury, to zbiór doskonałych reportaży z Nepalu, w którym autorka, Iwona Szelezińska prezentuje społeczeństwo w okresie po tragicznym wydarzeniu, jakim było trzęsienie ziemi z 2015 roku.
Autorka w bardzo ciekawy sposób prezentuje różne postaci nepalskiego, często odciętego od świata społeczeństwa, problemy ludzi żyjących w tym kraju, kwestie społeczne, gospodarcze, kulturalne. Ukazuje społeczeństwo, w którym bieda jest czymś normalnym, gro obywateli nadal jest analfabetami, a kobieta znaczy zdecydowanie mniej niż męźczyzna.
Z drugiej strony autorka prezentuje gro ambitnych osób, które za wszelką cenę chcą zdobyć wykształcenie, wyrwać się z zaklętego kręgu ubóstwa, swojego życia, poprawić byt swój i rodziny. Bohaterowie książki to także w większości ludzie, którzy potrafią wziąć się za przysłowiowe bary z tym, co ich spotkało, z naturą, która jest ich sprzymierzeńcem, ale i wrogiem, z ciężkim życiem, problemami, których na ogół nawet my ludzie żyjący w dostatniej Europie, nie potrafimy sobie wyobrazić.
Szelezińska pisze ciekawie, porusza ważne problemy, zwraca uwagę na kwestie, które ludziom spoza Nepalu po prostu umykają.
Oczywiście autorka nie była w stanie wyczerpać wszystkich zagadnień, poruszyć każdą kwestię, omówić je dokładnie. Niemniej Kopnij piłkę.. to ważna i potrzebna książka.
Zwraca nam ona uwagę na to co dzieje się w kraju tak odległym od naszego, jak traktowani są tam ludzie, z jakim bezprawiem i problemami muszą się borykać. Po lekturze tego zbioru reportaży wielu czytelników inaczej, ze sporym dystansem spojrzy na swoje problemy, doceni to co ma.

Nepal – niewielki kraj w Azji Południowej, wciśnięty między Chiny i Indie. Mi głównie kojarzy się z reportażami o wyprawach wysokogórskich. W końcu aż 80 procent powierzchni kraju stanowią tereny górzyste. Główny łańcuch Himalajów, z najwyższym szczytem świata, Mount Everest oraz siedmioma ośmiotysięcznikami od lat przyciąga wspinaczy i turystów. Niestety pomimo popularności, Nepal ze względu na swoje położenie jest jednym z najsłabiej zagospodarowanych urbanistycznie państw świata. Nie bez znaczenia jest również w tym przypadku problem trzęsień ziemi nawiedzających te tereny. Największe i najbardziej dotkliwsze trzęsienie ziemi w Nepalu, bo o sile aż 7,8 stopni w skali Richtera wydarzyło się 25 kwietnia 2015 roku. W jego wyniku śmierć poniosły 8964 osoby.

Iwona Szelezińska od kilku lat jest pilotem wycieczek po Nepalu. Wielokrotne podróże pozwoliły jej dokładnie przyjrzeć się temu krajowi, jego mieszkańcom oraz ich problemom i codzienności. Z tych obserwacji powstało wiele publikacji w czasopismach a także ta książka.

„Kopnij piłkę ponad chmury” to zbiór reportaży skupiających się na funkcjonowaniu społeczności nepalskiej. Główną rolę odgrywają w nich historie kobiet. Całość rozpoczyna opowieść byłej Kumari, czyli według wierzeń nepalskiej bogini, która wciela się w dziewicze dziewczynki. Dalej poznamy sylwetkę niezwykłej Pushpie Basnet, ratującej dzieci, które urodziły się i są wychowywane przez rodziców (głównie matki) przemywające w zakładach karnych. To dla nich stworzyła ona Butterfly Home, w którym wiele z tych maluchów odnajduje swoje miejsce. Poznamy też wspomnienia ludzi po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal 25 kwietnia 2015 roku. Przeczytamy wstrząsająca historię kobiet, które padły ofiarą handlu ludźmi. Przeczytamy o małżeństwach, nadal często w Nepalu aranżowanych. Autorka podczas swoich podróży, rozmawia z wieloma ludźmi, dzięki tym rozmowom mamy możliwość poznać wiele przyziemnych problemów z jakimi borykają się Nepalczycy. Jest ich przecież bardzo wiele: brak bezpłatnej opieki zdrowotnej, brak prądu, bieżącej wody, brak dróg a także bardzo często braki w wykształceniu i ciężkie warunku górskie.

Mam wrażenie, że książka „Kopnij piłkę ponad chmury” to niemal, tylko urywek tego, co na temat Nepalu i jego społeczności ma czytelnikowi do opowiedzenia autorka. Kto wie, może niedługo powstanie kolejna jej publikacja? Mam nadzieję, że tak będzie, ponieważ Iwona Szelezińska, pisze czytelnie, ciekawie i z wielką otwartością oraz delikatnością oddaje głos historiom opowiedzianym przez swoje bohaterki. Sam Nepal oraz ludność, która go zamieszkuje przechodzi głębokie metamorfozy, więc tematów pewnie autorce nie zabraknie.

Polecam.

Książka zawiera fotografie, niestety jak dla mnie zbyt mało, choć ich charakter idealnie dopełnia treść.

Polecam zajrzeć również na stronę biura podróży, które prowadzi autorka – www.miejsca.net.pl

************
www.kochamciemojezycie.blogspot.com

Lektura reportażu Edyty Stępczak obudziła we mnie ciekawość dotyczącą Nepalu i życia jego mieszkańców. Stąd kolejna książkowa propozycja związana z tym egzotycznym miejscem: reportaż Iwony Szelezińskiej zatytułowany Kopnij piłkę ponad chmury. O ile wcześniej czytana przeze mnie publikacja koncentrowała się głównie na temat trudnej sytuacji i praw mieszkanek Nepalu, tutaj zyskujemy znacznie szersze spojrzenie na obraz tego kraju.

Kopnij piłkę ponad chmury to zbiór jedenastu reportaży poświęconych mieszkańcom Nepalu. Są one dość zróżnicowane, ale wszystkie łączy jedno: pokazują kraj stojący u progu zmian, w którym niewidzialna kreska oddziela to, co stare, tradycyjne, zakorzenione od tego, co nowe, przyszłościowe, niosące znaczące zmiany dla państwa i ludzi. Znajdziemy tu więc między innymi opowieść o bogini dziewicy, o domu, w którym wychowują się dzieci osadzonych w więzieniu, bardzo emocjonującą historię kobiet uratowanych z rąk handlarzy żywym towarem, które latami były zmuszane do pracy w domach publicznych.

Dzięki rozmowom, które autorka przeprowadziła z bohaterkami swoich reportaży, nie są to wyłącznie suche fakty i liczby, ale relacje, czasem po prostu interesujące, egzotyczne dla Europejczyka, innym razem niezwykle dramatyczne i poruszające. W każdym przypadku forma jest bardzo przystępna, da się wyczuć, że autorka dobrze czuje się w tym miejscu i że bohaterowie tych historii są dla niej ważni. Jeśli ciekawi Was Nepal, i szukacie publikacji na temat tego kraju, jego mieszkańców, tradycji, bolączek, problemów, a także surowego piękna, ta książka jest dla Was.

Bardzo dobry reportaż o roli kobiet żyjących w Nepalu. Momentami przerażający. Autorka wykonała solidną robotną z dużą empatią i wrażliwością opisała swoje bohaterki. Polecam!

Dobry reportaż o Nepalu. Napisany niewymuszonym stylem, wciągający, zwarty, konkretny. Bardzo przyjemny.

Ciekawe reportaże. Autorka przybliża historię i obyczaje Nepalu, który darzy wielką sympatią. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, czasami mocno kontrowersyjnych. Lekki i przyjemny styl sprawia, że czytanie idzie szybko i przyjemnie. Polecam.

Dodaj cytat z książki Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu