Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Marginesy
- Data wydania:
- 2018-09-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-09-19
- Liczba stron:
- 360
- Czas czytania
- 6 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365973757
- Tagi:
- Nepal reportaż literatura polska literatura faktu
Nepal to kraj u progu zmian, w rozkroku pomiędzy starym a nowym światem.
Iwona Szelezińska portretuje społeczeństwo w dobie po trzęsieniu ziemi z 2015 roku, które zachwiało znanym porządkiem, pokrzyżowało plany, złamało niejeden życiorys, ale też dało szansę. Kieruje uwagę w stronę tych, których z reguły nie widać, których wygodniej jest nie dostrzegać, bo zetknięcie z nimi wymusza zmianę postawy: ludzi teoretycznie zbyt słabych, by stawili czoło sztywnym społecznym normom, sprostali oczekiwaniom ogółu. Ale czy na pewno?
Spotkamy tu zmuszane do prostytucji ofiary handlu ludźmi, dzieci odratowane z więzienia, które urodziły się i wychowały za kratkami przy boku osadzonych matek, boginię-dziewicę zatopioną w religijnej tradycji, ludzi gór, dla których linia himalajskich szczytów stanowi granicę horyzontu. To książka o konsekwencjach patriarchatu i nieugiętego konserwatyzmu. A także opowieść o nepalskich kobietach i rodzącej się w nich sile.
Bohaterowie tej książki cenią wolność. Choć ich swoboda nie jest bezpośrednio ograniczona, nieustannie podlegają rygorom tradycyjnego świata, w którego wąskich ramach nie każdy ma szansę żyć całą pełnią. Autorka sprawdza, na ile jest możliwe nie tyle poszerzenie tych ram, ile całkowite wyjście poza nie, by żyć bez stygmatu i oddychać pełną piersią.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Tam, gdzie ziemia łączy się z niebem
Wielkie oczekiwania rodzą czasem równie duże rozczarowania. Zdarza się, iż książka, o której jest głośno w mediach, okazuje się dziełem mało satysfakcjonującym. Całe szczęście trafiam niekiedy na pozycje mniej znane, lecz będące prawdziwymi perełkami. Książka Iwony Szelezińskiej „Kopnij piłkę ponad chmury” była dla mnie wyjątkowo przyjemnym zaskoczeniem. Oto dane mi było przeczytać reportaż rzetelny, ale zarazem poruszający, napisany przez autorkę wnikliwą i pełną empatii dla swoich rozmówców.
Co wiemy o Nepalu? Bliskość Himalajów sprawia, że owo miejsce jawi się jako kraina tajemnicza i romantyczna. To w jednej z położonych u podnóża gór wiosek można kopnąć piłkę tak, by poleciała ponad chmury. Iwona Szelezińska, pracująca od 2007 roku jako pilotka wycieczek po Turcji, Indiach i Nepalu, skupia się jednak na innych aspektach życia w tym niewielkim kraju. Na jej opowieść składają się historie młodych kobiet zmuszanych do prostytucji oraz dzieci więźniarek wychowywanych w tamtejszych więzieniach. Ich losy poruszają, czasem wręcz wstrząsają, sprawiając, że lektura kolejnych stron przychodzi niekiedy z ogromnych trudem. Autorka pokazuje jednak, iż niegodziwościom tego świata nie wolno przyglądać się z obojętnością. Bohaterowie jej reportażu, walcząc o byt wspomnianych wyżej maluchów oraz dziewcząt, wykazują się niezwykłą odwagą i siłą.
Tematy, jakie poruszam w książce – wspomina Iwona Szelezińska w jednym z wywiadów – głównie dotyczą kobiet, ale nie wszystkie skupiają się na ich krzywdzie. Za to wszystkie bez wyjątku prezentują ich siłę. Nie patrzę na Nepal z perspektywy dyskryminacji kobiet, nie odbieram go w ten sposób. To bardzo złożone społeczeństwo, nie daję sobie prawa do opisywania go, korzystając z wytartych sloganów, bez chociażby spróbowania zgłębienia problemu. Nie odpowiada mi ślizganie się po powierzchni, rzucanie mocnymi słowami, tylko po to, żeby jaskrawiej coś opisać czy przyciągnąć więcej czytelników.
Część poświęcona Kumari wprowadza rodzimego czytelnika w świat wierzeń dla niego odległych i egzotycznych. Szelezińska z dużym szacunkiem przygląda się życiu małych boginek, wybranych spośród innych dzieci, by służyć społeczeństwu jako bóstwo. Towarzyszy emerytowanym Kumari, które czeka niełatwy powrót do świeckiego życia, nieodłącznym jego elementem są bowiem trudności z adaptacją w szkole bądź późniejszym znalezieniem męża. Autorka zauważa, iż w postrzeganiu młodych bogiń także następują zmiany, gdyż dziewczęta zyskują prawo do nauki oraz skromnego wynagrodzenia finansowego za swoją służbę społeczeństwu.
W książce znajdziemy również relację z wydarzeń mających miejsce po trzęsieniu ziemi, jakie dotknęło Nepal w 2015 roku. Jest to opowieść o strachu, smutku i stracie, lecz również o sile kryjącej się w tym małym narodzie, łączącym się w celu odbudowy ojczyzny. Podobnie jak pozostałe reportaże, również i ta relacja przekazana zostaje czytelnikowi w sposób prosty, bezpośredni, decydujący o sile przekazu. Dzięki tej prostocie opowieści Szelezińskiej na długo zapadają w pamięć.
Może, drogi czytelniku, chciałbyś dowiedzieć się, jak wyglądają pertraktacje małżeńskie w Nepalu albo czego nie wolno robić, gdy idzie się z wizytą do rodziny z maleńkim dzieckiem? Jeśli jesteś tego ciekaw, zachęcam cię do sięgnięcia po „Sięgnij piłkę ponad chmury”. Osobom ferującym zbyt szybko wyroki odradzam pochopną ocenę owego patriarchalnego społeczeństwa. Wiele do myślenia dają bowiem słowa Nepalki, która słysząc o planowanej w Polsce nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, stwierdziła: „W twoim kraju jeszcze mniej szanuje się kobiety niż u nas. Wasze życie jest jeszcze mniej warte niż nasze”.
Ewa Szymczak
Książka na półkach
- 150
- 140
- 36
- 9
- 8
- 4
- 3
- 3
- 3
- 3
OPINIE i DYSKUSJE
Podróż po Nepalu ujęta z różnych perspektyw, głównie społecznych. Napisana ciekawie, nie męczaco. Porusza problemy nepalskiego społeczeństwa, które mimo rozwoju świata, niestety nie zmieniają się. Polecam 😉
Podróż po Nepalu ujęta z różnych perspektyw, głównie społecznych. Napisana ciekawie, nie męczaco. Porusza problemy nepalskiego społeczeństwa, które mimo rozwoju świata, niestety nie zmieniają się. Polecam 😉
Pokaż mimo toJedna z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku. Genialny, wnikliwy cykl reportaży z Nepalu. Porusza wiele trudnych, kontrowersyjnych tematów. Pokazuje bohaterów rozmów obiektywnie, z dużą dozą zrozumienia. Pokazuje ich punkt widzenia i otwiera oczy na wiele spraw, o których my, ludzie z zachodu nie mamy pojęcia, lub które ciężko nam zrozumieć. Bezapelacyjnie poszerza horyzonty. Pozycja obowiązkowa dla kobiet, feministek oraz osób wybierających się do Nepalu. Żałuję, że przeczytałam ją po powrocie z Nepalu.
Jedna z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku. Genialny, wnikliwy cykl reportaży z Nepalu. Porusza wiele trudnych, kontrowersyjnych tematów. Pokazuje bohaterów rozmów obiektywnie, z dużą dozą zrozumienia. Pokazuje ich punkt widzenia i otwiera oczy na wiele spraw, o których my, ludzie z zachodu nie mamy pojęcia, lub które ciężko nam zrozumieć. Bezapelacyjnie...
więcej Pokaż mimo toCiekawe reportaże. Autorka przybliża historię i obyczaje Nepalu, który darzy wielką sympatią. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, czasami mocno kontrowersyjnych. Lekki i przyjemny styl sprawia, że czytanie idzie szybko i przyjemnie. Polecam.
Ciekawe reportaże. Autorka przybliża historię i obyczaje Nepalu, który darzy wielką sympatią. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, czasami mocno kontrowersyjnych. Lekki i przyjemny styl sprawia, że czytanie idzie szybko i przyjemnie. Polecam.
Pokaż mimo toIwona Szelezińska ukończyła filologię indyjską a od 2007 roku pracuje jako pilot wycieczek m.in. po Nepalu. Tę znajomość tematu widać w każdym zdaniu i w każdej historii jaką przedstawia nam autorka w swojej książce. „Kopnij piłkę ponad chmury” w dosadny sposób pokazuje dzisiejszy Nepal. Kraj pełen podziałów i skrajności. Współczesny Nepal (chociaż przymiotnik „współczesny” średnio do niego pasuje) jest miejscem, w którym nie żyje się lekko. Szelezińska porusza. Każda z rozmów, które przeprowadziła udowadnia, że umie pytać a co ważniejsze: słuchać. Historie, które opisuje są wzruszające i przejmujące. Na mnie największe wrażenie zrobił reportaż o handlu ludźmi i o domach opieki dla dzieci, których matki trafiły do więzienia. To nie są łatwe tematy. Nie ma tu pięknych opisów, czy słodkich historii z tęczą w tle, jest prawda- czasem bolesna, czasem kłująca w serce, ale może to i lepiej bo dzięki temu możemy przyjrzeć się od zaplecza historiom ludzi, których los mocno doświadczył.
Ludzie w Nepalu, niby wolni a jednak spętani łańcuchami rygorów, które narzuca im państwo czy religia jaką wyznają. Nie mogą tak jak my żyć pełnią życia i oddychać pełną piersią. Los kobiet do tej pory jest zupełnie inny niż mężczyzn. To przerażające i poruszające zarazem.
Trochę mnie ten reportaż spionizował, pokazał, że to co mam to dużo więcej niż to na co mogą liczyć nawet w najśmielszych snach rozmówcy Iwony Szelezińskiej. Dzięki tym opowieściom przeniosłam się w część świata, do której prawdopodobnie nigdy nie dotrę.
Iwona Szelezińska ukończyła filologię indyjską a od 2007 roku pracuje jako pilot wycieczek m.in. po Nepalu. Tę znajomość tematu widać w każdym zdaniu i w każdej historii jaką przedstawia nam autorka w swojej książce. „Kopnij piłkę ponad chmury” w dosadny sposób pokazuje dzisiejszy Nepal. Kraj pełen podziałów i skrajności. Współczesny Nepal (chociaż przymiotnik...
więcej Pokaż mimo toNepal jako kraj nigdy jakoś specjalnie mnie nie interesował i mało o nim wiem, więc nie byłam jakoś bardzo chętna na przeczytanie tej książki, ale pożyczyła mi ją siostra, której się ta pozycja bardzo spodobała. I pozytywnie się zaskoczyłam, bo wciągnęłam się od pierwszych stron. Reportaże są napisane bardzo ciekawie, dobrze i prosto w odbiorze dla czytelnika nic niewiedzącego o Nepalu. Bardzo polecam, książka porusza trudne, ale ważne i ciekawe tematy.
Nepal jako kraj nigdy jakoś specjalnie mnie nie interesował i mało o nim wiem, więc nie byłam jakoś bardzo chętna na przeczytanie tej książki, ale pożyczyła mi ją siostra, której się ta pozycja bardzo spodobała. I pozytywnie się zaskoczyłam, bo wciągnęłam się od pierwszych stron. Reportaże są napisane bardzo ciekawie, dobrze i prosto w odbiorze dla czytelnika nic...
więcej Pokaż mimo toDobry reportaż o Nepalu. Napisany niewymuszonym stylem, wciągający, zwarty, konkretny. Bardzo przyjemny.
Dobry reportaż o Nepalu. Napisany niewymuszonym stylem, wciągający, zwarty, konkretny. Bardzo przyjemny.
Pokaż mimo toBardzo dobry reportaż o roli kobiet żyjących w Nepalu. Momentami przerażający. Autorka wykonała solidną robotną z dużą empatią i wrażliwością opisała swoje bohaterki. Polecam!
Bardzo dobry reportaż o roli kobiet żyjących w Nepalu. Momentami przerażający. Autorka wykonała solidną robotną z dużą empatią i wrażliwością opisała swoje bohaterki. Polecam!
Pokaż mimo toKrótka książka i krótkie opowieści, mimo wszystko jako debiut w świecie literackim dobry język i prowadzenie narracji. Książka składa się z kilku części poruszających różnorodną tematykę. Autorka porusza tu tematy społeczne, nie pokazuje Czytelnikowi jedynie orientalny folklor Nepalu i jest to zdecydowanie plusem tej książki.
Krótka książka i krótkie opowieści, mimo wszystko jako debiut w świecie literackim dobry język i prowadzenie narracji. Książka składa się z kilku części poruszających różnorodną tematykę. Autorka porusza tu tematy społeczne, nie pokazuje Czytelnikowi jedynie orientalny folklor Nepalu i jest to zdecydowanie plusem tej książki.
Pokaż mimo toDostałam te reportaże w prezencie od kogoś mi bliskiego z myślą o planach wyjazdu do Nepalu. Bilet kupiony na razie dopiero do Indii, ale książka już rozbudzila we mnie apetyt na Nepal.
Iwona Szelezinska imponuje mi swoją otwartością do dialogu, odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, wytrzymałością w wędrówce po górach i obrazowościa w przedstawieniu Nepalu w opowieściach o:
- Kumari, dziewiczej żywej bogini dziewczynce
- o trzęsieniu ziemi z 2015 roku, które kosztowało Nepal życie 9 tysięcy ludzi
- o wyzwalaniu z indyjskich domów publicznych dziewczynek porwanych w Nepalu,
- opiece nad dziećmi urodzonym w więzieniu
- o mieszanych, międzykastowych małżeństwach
- o kobiecie w transie
- o aranżowaniu małżeństw
- o narodzinach dzieci i selektywnej aborcji ze względu na unikanie narodzin dziewczynki
- o historiach starego Nepalu
- o bogaczu i hulace, który porzuciwszy swoją rodzinę i dom stał sannjasinem
- o daremnym poszukiwaniu poliandrii podczas wielogodzinnych wędrówek w górach az na przełęcz na 5 tysiącach metrów.
Tytuł dynamiczny, koniec natomiast wydał mi się niestety nijaki. Ponadto nie podzielałam entuzjazmu autorki dla demontracji polskich kobiet walczących o prawo do aborcji, a więc do decydowania o sobie. Aborcja dotyczy, według mnie, decyzji o sobie i dziecku, a ja uważam, że dziecko (także chore i poczęte podczas gwałtu) ma prawo do życia, choć jestem za rozwiązywaniem tych spraw w sumieniu.
Książka ciekawa, choć chwilami ze względu na problematykę mroczna. Trudną nadzieję dają przedstawiane przez autorkę np samorządowe organizacje zakładane przez kobiety w oczach społeczeństwa zhańbione na skutek porwania prostytucją, tworzenie przez nie same miejsc, gdzie mogą się one czuć bezpiecznie odzyskując godność.
Dowiedziałam się z tej książki wielu rzeczy nowych dla mnie, np o 5 ceremoniach starości, podczas których rodzina niesie starego człowieka ubranego w strój panny młodej lub pana młodego przez miasto do świątyni
- w 77 roku życia ceremonia Słońca
- w 83 roku życia Księżyca (1000 pełni od chwili zagnieżdżenia się duszy w ciele 5 letniego dziecka)
- w 88 roku życia (tym razem z żoną, niezależnie od jej wieku)
- w 99 roku życia
- w 105 roku życia.
Równie ciekawie Iwona Szelezinska pisze o ceremonii kremacji w Nepalu (podobnej do znanej mi indyjskiej),a jeszcze ciekawiej o sierpniowym święcie Krowy Gai Dżatra, wprowadzonej w XVII przez króla radosnej procesji rodzin, którym w ostatnim roku śmierć kogoś zabrała. Tańcem i biesiadowaniem czczą Nepalczycy dzień wejścia bliskiej osoby do królestwa Jamy. Obwożąc po ulicach wizerunki swoich bliskich.
Jednak to, co zatrzymuje przy książce to spotkania z ludźmi.
Nemniej czuję tez niedosyt. Tyle ciekawych problemów, tyłu pięknych ludzi i... wciąż tylko na powierzchni.
Dostałam te reportaże w prezencie od kogoś mi bliskiego z myślą o planach wyjazdu do Nepalu. Bilet kupiony na razie dopiero do Indii, ale książka już rozbudzila we mnie apetyt na Nepal.
więcej Pokaż mimo toIwona Szelezinska imponuje mi swoją otwartością do dialogu, odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, wytrzymałością w wędrówce po górach i obrazowościa w przedstawieniu Nepalu w opowieściach...
Kopnij piłkę ponad chmury, to zbiór doskonałych reportaży z Nepalu, w którym autorka, Iwona Szelezińska prezentuje społeczeństwo w okresie po tragicznym wydarzeniu, jakim było trzęsienie ziemi z 2015 roku.
Autorka w bardzo ciekawy sposób prezentuje różne postaci nepalskiego, często odciętego od świata społeczeństwa, problemy ludzi żyjących w tym kraju, kwestie społeczne, gospodarcze, kulturalne. Ukazuje społeczeństwo, w którym bieda jest czymś normalnym, gro obywateli nadal jest analfabetami, a kobieta znaczy zdecydowanie mniej niż męźczyzna.
Z drugiej strony autorka prezentuje gro ambitnych osób, które za wszelką cenę chcą zdobyć wykształcenie, wyrwać się z zaklętego kręgu ubóstwa, swojego życia, poprawić byt swój i rodziny. Bohaterowie książki to także w większości ludzie, którzy potrafią wziąć się za przysłowiowe bary z tym, co ich spotkało, z naturą, która jest ich sprzymierzeńcem, ale i wrogiem, z ciężkim życiem, problemami, których na ogół nawet my ludzie żyjący w dostatniej Europie, nie potrafimy sobie wyobrazić.
Szelezińska pisze ciekawie, porusza ważne problemy, zwraca uwagę na kwestie, które ludziom spoza Nepalu po prostu umykają.
Oczywiście autorka nie była w stanie wyczerpać wszystkich zagadnień, poruszyć każdą kwestię, omówić je dokładnie. Niemniej Kopnij piłkę.. to ważna i potrzebna książka.
Zwraca nam ona uwagę na to co dzieje się w kraju tak odległym od naszego, jak traktowani są tam ludzie, z jakim bezprawiem i problemami muszą się borykać. Po lekturze tego zbioru reportaży wielu czytelników inaczej, ze sporym dystansem spojrzy na swoje problemy, doceni to co ma.
http://pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com/
Kopnij piłkę ponad chmury, to zbiór doskonałych reportaży z Nepalu, w którym autorka, Iwona Szelezińska prezentuje społeczeństwo w okresie po tragicznym wydarzeniu, jakim było trzęsienie ziemi z 2015 roku.
więcej Pokaż mimo toAutorka w bardzo ciekawy sposób prezentuje różne postaci nepalskiego, często odciętego od świata społeczeństwa, problemy ludzi żyjących w tym kraju, kwestie społeczne,...