Śledztwa Simona Iffa

Okładka książki Śledztwa Simona Iffa Aleister Crowley
Okładka książki Śledztwa Simona Iffa
Aleister Crowley Wydawnictwo: Lashtal Press Cykl: Simon Iff (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Simon Iff (tom 1)
Lashtal Press
2017-11-06
2017-11-06
Krzysztof Grudnik, Krzysztof Azarewicz
Aleister Crowley thelema kryminał detektyw śledztwo cykl opowiadań

Na półkach: , , , , , ,

Kiedy wychodzi nowe wydawnictwo Aleister'a Crowley'a siedzę jak na szpilkach, bo chciałbym je mieć już natychmiast w swoich rękach. Nic dziwnego Crowley należy do top piątki moich najbardziej ulubionych pisarzy. Tym razem wydawnictwo LAShTAL PRESS uraczyło nas zbiorem krótkich opowiadań o detektywie Simonie Iffie, starszym jegomościu z osobliwym poczuciem humoru, którego wiek jak się okaże trudno dokładnie ustalić, a to raz jest siedemdziesięciolatkiem, raz osiemdziesięciolatkiem, czy nawet dziewięćdziesięciolatkiem, na dodatek jest zamożną personom i mistykiem, ponadto zna się na psychologii ludzkiego umysłu, jest bystrym obserwatorem i strategiem, w rozwiązywaniu swoich zagadek posługuje się systemem filozoficzno-magiczno-religijnym, czyli thelemą.

W zbiorze opowiadań jest też pełno nawiązań do życia samego Mistrza, przekonamy się o tym zaglądając do odnośników, które znajdują się na samym końcu książki.

Sam tom czyta się bardzo szybko, Mistrz niewątpliwie inspirował się innym świetnym pisarzem Edgar'em Allan'em Poe i "pierwszym prekursorem detektywa" C. Auguste Dupin'em z kart opowiadań Poe'go. Jak się okazuje w posłowiu Krzysztofa Grudnika nie tylko, ale ja będąc na świeżo po lekturze Mistrza Poe'go wyczułem w Simonie Iffie ten pierwiastek weny Crowley'a.

Co ciekawe do samego sławnego detektywa Sherlock'a Holmes'a Mistrz odnosił się dość krytycznie. Co nie zmienia faktu, że ten krótki tomik opowiadań jest bardzo ciekawy i polecam się z nim zapoznać, gdyż jest to dzieło unikalne wśród powieści detektywistycznych, pojawia się tu wątek etyczny, praktycznie nieobecny w literaturze kryminalnej na początku XX wieku.

Kto lubi tego rodzaju powieści nie zawiedzie się na pewno, naprawdę warto sięgnąć po ten zbiór opowiadań, zwłaszcza, że autorem jest sławna Bestia, a to już mówi samo za siebie.

• Lashtal Press
  • Thelema,Aleister Crowley,Magick